|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: спиење во тишина или во врева
17.5.2011 15:21:39   
Calypso
Не сакам дење да спие во тишина, оти кај ќе ми е крајот, нема да можам да се издишам, а да не се разбуди. Си го учам со звуци од секојдневјето да спие, музика, зборување, нормално тропање; ама ноќе си спие во тишина, макар што не му пречи и да тропне нешто. Ако му се спие, ќе си спие, без разлика дали е во тишина или во врева. Јас така мислам.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: спиење во тишина или во врева
17.5.2011 17:15:50   
Martins mom
Мартин спие во штама. Ако треба ќе се мачи, нема да заспие се’ дури не е потполна тишина.Не е дека така сум го учела, напротив му пуштав музика, работеше телевизорот, ама таков си е од првиот ден-кога ќе изгасам се’, тогаш ќе заспие. Исто така не треба да има никој во собата кај што сме ние, оти сме многу муабетчии, а и не треба да има ништо околу нас за да ни го одвлече вниманието. Така да, пред да го заспијам ги раскревам играчките. Во која и да е фаза на сонот лесно се буди. Пазам дури и кога штракам на тастатура оти знам дека ќе станеuser posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: спиење во тишина или во врева
17.5.2011 17:20:53   
Pepelaska *
Ех и јас го учев да спеи во галама со музика со тв и се, ама од пуста радозналост негова се да види и чуе нема шанси да заспие ако не е потполна тишина, такво си е детето и нема што да се прави абе малку да мрднеш одма ќе ги начули ушите и ќе се ококори user posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: спиење во тишина или во врева
17.5.2011 18:28:17   
AnnaMolly RR
Филип додека се успие сака прилична тишина. Ама кога ќе заспие, топ не го буди.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: спиење во тишина или во врева
17.5.2011 20:13:29   
arh_diz
Zaspiva vo galama nisto ne mu preci.No otkako ke zaspie dokolku nesto tropne vednas se budi ,toa e mnogu loso i veke ne zaspiva si igra user posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: спиење во тишина или во врева
17.5.2011 20:17:53   
mamamoni
во текот на денот заспива со музика и галама може да е, воопшто не се буди, но навечер ја заспивам на спална со цицање и тивко е

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: спиење во тишина или во врева
18.5.2011 18:20:06   
Snowhite RR
Од првиот ден спие во врева, со музика, тв, гости, кога му се спие нема гајле заспива, ако не му се спие многу тогаш е проблемот, само да тропне нешто веднаш се буди, додуша во такви случаи и да е тишина се разбудува


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: спиење во тишина или во врева
18.5.2011 18:37:12   
Octavia
Ако заспие во галама, продолжува така да си спие и нема гајле ни од викањето на брат и со другарите, ама ако заспие во тишина, мислам дека се буди од секој звук, како што прочитав погоре, и ние се будиме и од тастатурата user posted image посебно ако забрзам со куцањето.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: спиење во тишина или во врева
19.5.2011 9:38:46   
lukas
isto i kaj nas oktavia ako zaspie vo galama so muziki si spie nema gajle sega mm raboti nesto tropa vi edna soba i go zaspivam so music i koga ke ja izgasnam muzikata se razbuduva i od edno krckanje na laminatot ...znaci kako ke go zaspijam taka i spie ne saka promeni...hahha..pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: спиење во тишина или во врева
1.8.2011 23:48:36   
nadica
во последно време навикната е да заспива со музика најчесто „златно славејче“ и ако има промена пред да заспие цврсто се буди user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: спиење во тишина или во врева
2.8.2011 15:43:33   
Felly RR
Кога беше бебе, спиеше и со телевизор, и со луѓе во собата, ама бидејќи беше зимо, ние спиевме во дневната и мораше така - и така поубаво, зошто сега спие во спална, и нормално во тишина и  може и мал шум да ја разбуди. А за успивање нема проблем и да е врева, некогаш кога не сака да заспие, ја возам со количката низ собите, и слушаме музика, па заспива така, ама ја преместувам во тишина.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: спиење во тишина или во врева
2.8.2011 15:56:36   
Maca25
Додека Нина спие, јас и мм си функционираме нормално, без тивко зборување и намалување на звукот на ТВ. Така ја имаме научено од бебе, таа си спеше на фотеља а ние си шетавме низ дома и си обавувавме се нормално. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: спиење во тишина или во врева
2.8.2011 16:12:14   
Felly RR
И Матеа беше така научена како бебе, ама сега спие во спална, и ако и тропнеш, ако отвориш врата, мора да си многу тивок, за да не ја разбудиш.
Нина спие во истата соба каде што седите вие?


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: спиење во тишина или во врева
3.8.2011 10:09:17   
penelopa
Исклучиво во тишина и сега Цацко ми е кривuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: спиење во тишина или во врева
3.8.2011 18:56:20   
Snowhite RR
Минатата недела свекор ми ме тераше да го носам Михаил кај мајка ми да го вардат додека сум на работа, затоа што таму немало да спие, бидејќи машината за мешање малтар бучеше баш пред собата кај што требаше да спие, а јас му реков дека нема гајле, нема да се разбуди, не ми веруваше и навистина 3 саати спиел без да се разбуди

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: спиење во тишина или во врева
3.8.2011 21:37:51   
MERUSHKA
Aleksej i da saka nemoze da spie vo tisina!Negovite dve dadi nonstop rovarat po sobite,kukata eci od nivuser posted image user posted image user posted image (bas se vakvi).

Ama fala mu na boga,si se navikna-kutroto,nema izbor!user posted image


_____________________________

B.B.B.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: спиење во тишина или во врева
26.5.2012 10:17:15   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi

Ne znam kade da go postavam prasanjevo, pa zatoa ke go postavam tuka. Vsusnost najdov tema za bebinja od 0-3 meseca ama bese zaklucena. Bi sakala da ve prasam kako se odnesuvate po doma dodeka spie vaseto bebe, kako zboruvate, dali sepkate, dali pazite da ne tropate i sl.? Bi sakala da gi slusnam vasite mislenja bidejki moeto bebe ima 3 nedeli i svekrva mi non stop me kara kako sum trebala da ne sepkam, da pustam muzika, a toa pa se streka vo son ako zboruvame dodeka spie. Se soglasuvam za muzikata, no jas mu pustam nesto ubavo dodeka e budno. Sovet???



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот MERUSHKA)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: спиење во тишина или во врева
26.5.2012 10:38:16   
Ring
Cipi Ripi moj sovet ti e da si go naucis bebusot na galama da spie preku den , a navecer na potivko so priguseno svetlo....
mora uste od malo da si se nauci i da si pravi razlika megu densko i nokno spienje
mojata bebuska i ne spie bas preku den, ama i koga ke zadrema 15 min. do pola saat spie so pusteni 2 tv i vo dnevna i vo spalna, zatoa sto sme si sami doma i da i prsavi galama
a navecer so priguseno svetlo i so mnogu malce ton na tv, mada od koa ke zaspie cvrsto tesko se budi

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: спиење во тишина или во врева
26.5.2012 10:45:49   
Maca25
Јас не би го оставала бебето да спие во целосна тишина. Додуша, ако сте во можност оставајте ги да си спијат во свој кревет, во посебна соба, а не со вас во дневна цело време. Затворете врата и функционирајте си нормално. Следете го бебето на бејби фон, или пак ако немате со подотворена врата ѕиркајте го. Ама никако немојта да се учите на шепкање, целосна тишина и сл. Па вие во тој период додека спие бебето или ќе одмарате со него или ќе си ги вршите домашните обврски. Замислете да не можете да му направите јадење додека тоа спие?!?!

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: спиење во тишина или во врева
26.5.2012 10:53:30   
*Elena*
lele i moevo dodeka bese pomalo bebe preku den spiese vo relaksator (dodeka go sobirase za spienje) so tv, muzika, galama i sl...otkako pocnav da go legnuvam vo spalna preku den, pocna da reagira na sekoja tropka, krckanje na lamnatot dodeka nekoj se dvizi, tropkanje od kujna i sl...i sega pocnav da mu pustam radio vo spalna za da go naucam pak na malku bucava....a napolnivme 5 i pol meseci, vajda ne ni e kasno za povtorno naviknuvanje user posted image

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: спиење во тишина или во врева
26.5.2012 21:17:10   
Cipi Ripi
Ne mislev konkretno na totalna tisina. Mislev na faktot deka me moze se da bide isto kako i pred da imame bebe, da gledame formula na saraund i da gi slusame gumite kako chkripat, i takvi slicni raboti sto ni bile ritual dodeka bevme sami. E sega so svekrava mi ziveeme vrata do vrata, vo stanovi, i ona se zali ne znaela koga da vleze, spielo bebeto, nie sme sepkale i takvi gluposti. Pa si vikam da ne bevme vrata do vrata nemase ni da doaga do 40 dena. Ne znam sto da kazam, ne go ucam vo tisina, tuku drugite nekako tesko sfakaat deka sega ima uste eden covek ovde, i ako ne zaspie ubavo, na 15 min stanuva i kenka oti ne go faka ubavo sonot, mu treba mir dodeka da zaspie. I da napomenam deka nikogas ne sme se skarale so svekrva mi, ova ni e prva zakacka.Znaci kolku e razlicno koga ke dojde bebe, se nerviram site mi kazuvaat vaka treba taka treba.

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: спиење во тишина или во врева
26.5.2012 23:08:25   
nadica

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi

Ne mislev konkretno na totalna tisina. Mislev na faktot deka me moze se da bide isto kako i pred da imame bebe, da gledame formula na saraund i da gi slusame gumite kako chkripat, i takvi slicni raboti sto ni bile ritual dodeka bevme sami. E sega so svekrava mi ziveeme vrata do vrata, vo stanovi, i ona se zali ne znaela koga da vleze, spielo bebeto, nie sme sepkale i takvi gluposti. Pa si vikam da ne bevme vrata do vrata nemase ni da doaga do 40 dena. Ne znam sto da kazam, ne go ucam vo tisina, tuku drugite nekako tesko sfakaat deka sega ima uste eden covek ovde, i ako ne zaspie ubavo, na 15 min stanuva i kenka oti ne go faka ubavo sonot, mu treba mir dodeka da zaspie.I da napomenam deka nikogas ne sme se skarale so svekrva mi, ova ni e prva zakacka.Znaci kolku e razlicno koga ke dojde bebe, se nerviram site mi kazuvaat vaka treba taka treba.


znaci moe mislenje e deka ne treba da gledas formula na saraund no moze normalno da si gledas tv i da razgovaras bez razlika dali bebusot ti spie a kako sto ima i pogore veke napisano da go naucis da razlikuva densko od nokno spienje se
razbira so pomalku svetlo i potivko
... a za svekrvite vo druga tema user posted image ama najcesto kavgite nastanuvaat od nesoglasuvanje vo odgleduvanjeto na deteto pa i toa sto ziveete vrata do vrata (citaj zaednica) ke ti bide se potesko da objasnis zosto ti kako majka imas pravo da odlucis kako ke go odgleduvas, pa nekogas i da zgresis user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: спиење во тишина или во врева
26.5.2012 23:28:08   
kikicka
И јас кога беше бебе Л сакав да си спие мирно и во тишина АМА свеки се нешто и текнуваше да работи тогаш и цело време шушкаше со кесиња и цело време викав остај остај,детето упла доби од тие кесиња.Е кога се преселивме на спратот си се клучев и беше мир во куќа. Сега ако и се спие си спие и на врева,без разлика што цело време спиеше на тишина,тоа не е правило ако го научиш на тишина дека нема да заспие на врева и обратно. Мало бебе сметам дека треба да има мирен сон,и покрај тоа што сеуште незнае што е ден а што ноќ,мало е има време се да научи кога треба. Барем додека не направат едно 6м треба да се прилагодиме на нивните барања.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: спиење во тишина или во врева
26.5.2012 23:30:24   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: nadica RR


ke ti bide se potesko da objasnis zosto ti kako majka imas pravo da odlucis kako ke go odgleduvas, pa nekogas i da zgresis user posted image




Абе нема ни потреба што да и објаснуваш.доволно е да и речеш само да те остави ти да бидеш мајка,и дека таа си го поминала редот за одгледување,дека тебе ти е ред.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: спиење во тишина или во врева
27.5.2012 15:01:27   
Ikana
Уф зависи од денот некогаш, најмал и најтивок шум ја буди, а еве денес, ние си гледаме формула на ТВ, онака нормално гласно...а она е кома! По кафичи обожава да заспива исто user posted image

Ноќе, да, тивко е, не оставаме вклучен тв никогаш бидејќи и мм има многу лесен сон, само едно мало светло, за да не се потепаме кога стануваме....Инаку и самото бебе кога малку ќе пркне ќе почне да покажува што повеќе сака и како....ние навечер само пазевме, ама преку ден најнормално си се однесувавме, она во креветче си спие, сега во релаксатор, бидејќи сакам да знае дека релаксаторот (подоцна кауч) е за дење, а кревет е за ноќно спиење.

< Поракaта ја уредил Ikana -- 27.5.2012 15:09:59 >

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?