|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 8 9 [10]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Мени во детските градинки
2.7.2015 12:37:43   
Gardenia
Фала ви,горе доле ок е,ама ова лимонот на бебе од 9 месеци некако не ми иде,а и млеко кравјо не планирам до година да и давам,ама ај за еднаш во денот добро,само да не и прави нејзе некој проблем

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 226
   RE: Мени во детските градинки
10.9.2015 13:55:26   
Melanija RR
Гардение како е со исхранат,почна ли со градинка?

Завчера бев да ја земам уплатницата и гледам поинакво мени.За деца до 24 м и од 24 м до 6 год ,од старт нелогично.
Намаз од тука,кромид и уште нешто.
Ќе треба да пишам тоа да не му даваат,како и пржено лепче и мед во чајот.Во група со деца од 18м до 2 год и 7 месеци ми нема логика туна и мед


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 227
   RE: Мени во детските градинки
11.9.2015 10:04:50   
AnnaMolly RR
Еве ја листата за јаслена група до 2 - 2,5 години во 13 Ноември.

user posted image
user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 228
   RE: Мени во детските градинки
16.9.2015 10:55:09   
AneLav RR
Во нашава градинка ми рекоа дека менито го прави медицинска сестра , сеуште не е истакнато и појма немам што им даваат на децава. Рекоа дека оваа недела ќе го истакнат. Не знам дали е исто на ниво на држава.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 229
   RE: Мени во детските градинки
16.9.2015 11:20:29   
Felly RR
Кај нас мислам дека е исто на ниво на општина, но имаме и само 4 градинки. А инаку во другите градови мислам дека секако се разликува. Сепак сите мора да се водат според некои препораки.
Кај нас и има само една ужинка, но како што гледам, во др градинки и млеко/чај се води како ужинка, а кај нас тоа им го даваат заедно со појадокот.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 230
   RE: Мени во детските градинки
16.9.2015 15:31:18   
Melanija RR
Градинките се под општината а менито не е на ниво на РМ.Во Срничка градинките е поинакво.По обемно е , не дека е лошо.Во октомври кога ќе оди М ќе го сликнам.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 231
   RE: Мени во детските градинки
16.9.2015 16:04:03   
Gardenia
Меланија го видов вчера менито,истото е што го постираше ти поназад,инаку уште не сме почнале ,почнуваме утреuser posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 232
   RE: Мени во детските градинки
18.9.2015 15:22:21   
Bethany
Не сум задоволна од менито во градинката во која оди син ми.
Порано беше подобро, сега се едно исто се врти: наутро лепче со крем, или мармелад, или маргарин, или павлака. Некогаш палента.
Со појадокот чај, млеко (кое не добиваа преку лето, демек поради опасност од расипаноста на жешково, или јогурт)
За ручек знам дека секој понеделник е гравче со пудинг, па еден ден имаат ориз, еден ден макарони со нешто, па зелка манџа и компир манџа.
Ова е веќе неколку последни месеци, се надевам дека ќе се поправат малку наскоро, менито им е многу сиромашно user posted image


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 233
   RE: Мени во детските градинки
19.9.2015 18:44:09   
mommy_angels RR
И кај нас ручекот е баш ист.Понеделник грав или леќа(преку една недела се менува),потоа ориз со мевце,грашок со мевце,зелка манџа и тестенини со сос и ќофте со пире.Обавезно придружувано со сезонска салата(колку и што јадат децата е друга тема).Првата ужинка е или сезонско овошје или сок,доручекот е ок,но втората ужинка е катастрофа(солени стапчиња,переци и сл.)

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 234
   RE: Мени во детските градинки
4.5.2016 20:06:43   
aloevera
Дали има некој мени од 11 октомври во јасли што им даваат?

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 235
   RE: Мени во детските градинки
13.5.2016 13:30:11   
lolla RR
Пред некој ден имав прилика да видам бебешко мени во градинката позади универзална и морам да кажам дека сум разочарана, останав без зборови. Доручекот е катастрофа мелен ориз со млеко, пудинг со млеко варен морков со риба и лимон user posted image , сутлијаш, оризови снегулки со млеко ???? епа тоа ли е соодветен доручек за дете до 2 години. Ужинка овочен сок, чај со лимон, или некој ден овошна каша. За ручек ок, само миксот на намирници им е полн погодек за гасови и болки во меше кај деца, пример грав со јогурт, месо со скробови, месо со јогурт. Даваат и пилешко кое сигурно не е домашно. За втората ужинка не коментирам, пиа горе мами енгелс. Коментарот на мајка ми која работи во градинка, беше, за 1500 ден што сакаш user posted image user posted image user posted image user posted image


(Одговор на членот aloevera)
Непосредна врска до пораките: 236
   RE: Мени во детските градинки
28.8.2016 12:59:49   
marchi
bi sakala da prasam dali e dozvoleno vo gradinka deteto da ponecuva so sebe hrana od doma?moeto so vakvo meni povejke gladno ke mi ostane,prebirliv e.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 237
   RE: Мени во детските градинки
28.8.2016 17:05:36   
blue_blue
Во градинка храна од дома не смее да се носи. Замислете што ќе се случи ако сите 20 и кусур деца носат јадење од дома. Кој ќе се грижи истото соодветно да се чува и да внимава кое јадење чиво е. Градинка е колектив, како за сите така и за твоето. Ако е алергично на нешто треба да пријавиш и тоа нема да му го даваат а нема да има ни некоја соодветна замена. Нејќу повеќе да коментирам за храната оти кога ќе ви тргнат децата во градинка ќе сфатите дека таа е најмал прпблем таму. Што и да направите со киноа, амарант, цејлонски цимет, кокосово масло и авокадо нема да ги ранат. Целиот систем е дебело трул и верувајте нема шанса да измените ама баш ништо...едино решение ако толкуве грижи храната ви е да не идат во грдинка. Но, верувајте дека таму храната е најмал проблем...нек ви тргнат во градонка па ќе ме разберете што зборам

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 238
   RE: Мени во детските градинки
31.8.2016 11:00:57   
elenak
Сериозно, а што очекувате? Дома ќе си ги храниме како што сакаме, реално не може во градинка да очекуваме дека ќе ги хранат со нешто што бара повеќе време за подготовка. Они гледаат да е брзо и едноставно а некогаш и доста чудно. Како шпагети и супа за ручек, или леќа во комбинација со варено јајцеuser posted image Бидете среќни кога барем имаат овошна ужинка, кај нас нема тоа, т.е се случува еднаш во месец да донесе некое јаболко цело. А од зденка со леб мене ми е смачено веќе, мислам дека најредовни се со тоа за доручек. За кисело млеко и јогурт не сум слушнала дека даваат, палента имале ама не правеле дека децата не јаделе тоа.
Ама ок, ние барем цело време ја зимаме во 12 пред спиење па одма јаде дома кога ќе дојде, таму каснува колку да не и е празно мешето па тераме некако.
Само приметувам огромна разлика,кога оди во градинка почнува да ги јаде и дома манџите што не ги јадела претходно. Сигурно толку и се невкусни таму што дома после се и превкусно.user posted image И добро е!

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 239
   RE: Мени во детските градинки
31.8.2016 11:50:35   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

кога оди во градинка почнува да ги јаде и дома манџите што не ги јадела претходно. Сигурно толку и се невкусни таму што дома после се и превкусно.user posted image И добро е!

user posted image e moeto mandza ne saka da vidi,od godinka ipol navamu ne jade. ocekuvam tamu pokraj decata da "nauci" da jade poraznovidna ishrana.doma prebira.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 240
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 8 9 [10]
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 8 9 [10]
Оди на:


Анкета

/
Jana9

Dali ednas vo nedelata pravite semeen rucek?

Da (100%)

Ne (0%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!