|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  24 25 26 [27] 28   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
21.10.2015 0:17:16   
MamaKiki
за дете до 3 години мене ме советуваа да не давам никакви витамини оти се правело вештачки имунитет... сега малово е настинато па поцнав со капки Ц витамин оми го дадоа од зегин babyvital германски се 160тина денари мислам дек аги платив денес дури заборавив да му дадам user posted image заправо мака мачам со 2 шурупи додека ги испие плачи се тегни бега па на ова заборавив...
давам домашен маџун јас си го правев, мес , сок од портокал цеден цесто, лимон со чајче... аронија оставам да одмрзни и ја цедам како бистар сок па му ја подметнувам и тоа за сега... со оглед на тоа дека често настинва голема е веројатноста нешто да ни препорача матичната , а од детско одделение ни препорачаа бронхоимуно мислам дека вака се викаше една доза од 30 капсули да ја пие по 10 дена во рок од 3 месеци со 20 дена пауза , матичната ги игнорираше како да немало потреба, а малово е баш подлежно на бронхитис...

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 651
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
21.10.2015 9:26:59   
sandriana RR
детско одделение ни препорачаа бронхоимуно мислам дека вака се викаше една доза од 30 капсули да ја пие по 10 дена во рок од 3 месеци со 20 дена пауза

Баш ме потсети со моментов за препаратов - сега е многу актуелен Бронховаксом, докторите често го препорачуваат како превентива кај деца склони на чести опструкции, бронхити, пневмонии и слично. Блиски другарки, чии деца се склони кон бронхопневмонии( да речеме 1-2 пати во 3 месеци), почнаа да го даваат препаратов. Едната дава баш Бронховаксом, другата некоја варијанта од друг производител, наводно повеќе на билна база. Дали случајно, или не, децава (едното е скоро 3 години, другото е 4,5 години), откако го почнаа препаратов, не развија ниту бронхит.
Дали некој го користел препаратов, имате ли повеќе информации за него?

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 652
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
21.10.2015 14:11:11   
vezilka RR
Јас годинава за двајцата земав Kidz Omega. И им давам маџун секој ден, и комбинации од аронија и гоџи со овошјето. МАлово и секое сабајле си каснува мед, додека Никола мед не сака. Два три дена лапна и толку му беше.

И почнав да додавам црно семе у манџите.

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 21.10.2015 14:12:20 >


_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 653
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
21.10.2015 16:06:31   
Felly RR
За Бронховаксомот пишав ја погоре дека ни е земен, ама чекаме да помине некој период дека сега ја вакциниравме М, а и тоа му доаѓа како вакцина против следните бактерии:Haemofphilius influenca, Diplococcus pneumoniae, Klebsiela pneumoniae u ozaenae, Staphylococus auerius, Streptococcus pyogenes u virdians, Neiseria catarrhalis. Се пие исто како што пишала МамаКики погоре.
За ефектот ќе пишеме за некој месец во темава. user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 654
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
21.10.2015 16:47:33   
MamaKiki
felly овај сируп го пие поголемкото детенце како сто пишува на тикерот дека е 5 годинки?
цитајки ги постовите добивам мотивација да не ја послушам матичната и да си го земам и јас сирупот имам напишана рецепта да не го згрешам случајно... ама сепак ако можи плус информација за мене од колкава воздразт го давате на вашите милички моето е 13 месеци полни па размислувам да не е случајно малечок user posted image

кога сум веке на темава да напишам и за ова погоре има линк од др Сајковски и препорачува пробиотик lgg и масло од семки од грејпфрут имате давано од маслото..? јас зедов пробиотикот normia кесици се иако пишува за деца по 1 кесица на ден јас ја делам на пола кесицата и давам сега за сега секој ден дека прима антибиотик cefahlor и ventolin оти никако неки да соработува на инхалации user posted image


(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 655
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
21.10.2015 16:58:56   
Felly RR
Да МамаКики, за поголемото детенце е. АМа се капсули, не е сируп. Барам еве и во упатството, ама не можам да најдам од која возраст може да се даваат, само пишува дека има за возрасни и за деца.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 656
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
21.10.2015 17:12:13   
MamaKiki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Да МамаКики, за поголемото детенце е. АМа се капсули, не е сируп. Барам еве и во упатството, ама не можам да најдам од која возраст може да се даваат, само пишува дека има за возрасни и за деца.


капсули нема теорија да му дадам на 13 месечно дете user posted image па како ке ја внеси.... ние сеуште на моменти јадиме блендирано, претпоставувам дека и да ја отворам капсулата прашокот би бил налик на отров грозен па ке одбива да ја испие....
ништо утре сме на контрола за бронхитот да видиме како напредуваме , па повторно ке разговарам со матичната...
felly фала за брзиот одговор

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 657
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
21.10.2015 17:49:18   
lukajana RR
Заради честите разболувања и јас им купив на едното сируп а на другото капсули Марсовци и сега за сега ги пијат без проблем што ми е многу битно за да не се бркаме со лажиците низ дома

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 658
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
22.10.2015 13:53:04   
sandriana RR
капсули нема теорија да му дадам на 13 месечно дете user posted image па како ке ја внеси.... ние сеуште на моменти јадиме блендирано, претпоставувам дека и да ја отворам капсулата прашокот би бил налик на отров грозен па ке одбива да ја испие...


Другарка ми ги отвора капсулите и ги раствора во домашен сок.
И битна работа, што ми спомена, дека кај некои дечиња се јавувале нус ефекти како при вакцина - покачена Тт. И матичната ја предупредила да внимава на тоа, среќа детево добро го поднесе, не покажа ниту еден нус ефект до сега.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 659
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
23.10.2015 14:24:46   
MamaKiki
вчера бевме на контрола и бронхитот е скоро готов , го победивме user posted image ама матичната категорична ништо да не давам дека е мал ете на крај дозволи Ц витамин секој ден а и неморало, и недај боже ако повторно настинел тогаш ке ни препишела таа нешто... останва да користам само домашни природни имунолошки коктели user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 660
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
13.12.2015 23:41:12   
emaaaa
nie imame golem problem so imunitetot.Postojano sme bolni.Koristam sega po preporaka na maticen kinderimuno i acerola.sakam da prasam dali moze da davam i b-kompleks(kako prasok sto e)user posted image .Odi li kompinacija na seto ova ili ne.Edna prijatelka mi kazuvase deka demek od b kompleksot ke dobie apetit(inaku toa e najgolemiot problem za los imunitet).Blagodaram odnapred

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 661
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
17.12.2015 11:07:47   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: emaaaa

Edna prijatelka mi kazuvase deka demek od b kompleksot ke dobie apetit(inaku toa e najgolemiot problem za los imunitet).Blagodaram odnapred

tocno deka od B compleks se dobiva apetit no ne e sekogas loziot apetit pricina za razboluvanje.moeto dete povekje od edna godina recisi i ne se hrani zdravo,ne saka da jade se.pa nadoknaduvam so svezi cedeni sokovi cajcinja a vitamini ne sum mu davala.isto taka primanjeto antibiotici go oslabnuva imunitetot kaj decata. znam po nas. minatata zima stefan se razbole pa edna nedela samo ni menuvaa lekovi i nikako da ozdravi pa ni rekoa se da prekineme i da pieme samo vitamini.veruvajte deka po prekin na antibioticite sostojbata se podobri

(Одговор на членот emaaaa)
Непосредна врска до пораките: 662
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
13.3.2016 9:01:21   
Vladymir
Mozam da ponudam domasen priroden Madjun !

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 663
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
20.3.2016 0:31:19   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Vladymir

Mozam da ponudam domasen priroden Madjun !

I jas imam slusnato deka madzun e dosta efikasen. Nie pretezno med jadime caevi pieme i prirodno cedeni sokovi.

(Одговор на членот Vladymir)
Непосредна врска до пораките: 664
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
29.3.2016 15:20:14   
TeaM
Dali znaete za kakov sirup stanuva zbor Isoprinosine® Сируп? Dali vaseto detence pielo ili mu bilo prepisano?




(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 665
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
30.3.2016 15:08:52   
Cvekelencule
Ние го пијаме истиот сируп многи бил ефикасен за поткревање на имунитетот .Ние имавме три дена температура и докторката ни го препиша за побрзо да се накрени ама претходно ни спомна тамифлу ама ние не сакавме па потоа овој ни предложи да го пиеме реба да се пија пет дена талка ни рече ако има некој поголемо искуство нека ни пиши поздрав

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 666
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
30.3.2016 15:57:08   
Neurotoxin RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: TeaM

Dali znaete za kakov sirup stanuva zbor Isoprinosine® Сируп? Dali vaseto detence pielo ili mu bilo prepisano?






Сум немала искуство лично, ама лекот е антивирусен препарат, делува на тој начин што му помага многу наорганизмот да се избори со вирусна инфекција, делува на неколку вируси и има ефект. Дефинитивно треба да ги замени антибиотиците кои ги даваат безпотребно

(Одговор на членот TeaM)
Непосредна врска до пораките: 667
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
31.3.2016 12:07:45   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Neurotoxin RR


Сум немала искуство лично, ама лекот е антивирусен препарат, делува на тој начин што му помага многу наорганизмот да се избори со вирусна инфекција, делува на неколку вируси и има ефект. Дефинитивно треба да ги замени антибиотиците кои ги даваат безпотребно


znaci fakticki ne spagja kako lek za podignuvanje na imunitetot tuku kako lek za zastita od virusi

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 668
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
31.3.2016 13:41:42   
Neurotoxin RR
И за заштита и за лечење на вирусни инфекции, симптомите поминуваат побрзо времето се скратува за 50%

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 669
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
31.3.2016 23:18:58   
Cvekelencule
Ајде пак јас да пишам user posted image кај мене ги фати децава трите во исто време некој вирус со висока температура кај најмалото беа леукоцититите 4 а кај средново тромбоцитите паднати на 3 и матичната ни препишува тамифлу ама јас несакав да давам и ме прати на инфективно и таму докторката ми го предложи овој сируп .е сега сирупов е поскап оди на приватно и е 800 ден ама вирусов го истуркавме за два дена. Инаку трае по една недела со висока температура и тоа само се симнуваше само до 38 и не изддржуваше ни шест сати со блок макс со облоги со алкохол држевме за да не давам порано сируп верувајте мајки се пореметив поЧнав да пишувам кој што треба да прима се поре,метив овие денови сега се направени ни вода ни киселина ужас распредениuser posted image до бескрај

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 670
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
31.3.2016 23:47:29   
Hopeful RR
Дали некој има давано колострум на бебе за зајакнување на имунитет? Мене ми е малку сомнително, некако не сум сигурна дека баш може на бебе до година дена...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Cvekelencule)
Непосредна врска до пораките: 671
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
1.4.2016 7:06:09   
lukajana RR
Јас првпат слушам и чудно ми е некако user posted image
А каде би нашла колострум ?user posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 672
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
1.4.2016 15:47:29   
Neurotoxin RR
Има колостум во прав се наоѓа по аптеки. Не штети секако, но ако неа потреба кај бебе треба да се остави имунитетот сам да се среди. Ако бебето било доено, тогаш го има примено колострумот од мајката и нема потреба од крвјии колострум

< Поракaта ја уредил Neurotoxin RR -- 1.4.2016 15:49:15 >

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 673
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
1.4.2016 22:46:40   
TeaM
KinderImmun Dr. Wolz sodrzi kolostrum.....

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 674
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
2.4.2016 10:58:46   
Ilina87
Kinderimmun ние го користевме, ама колку што знам тоа е за возраст над две години. Немаше некој ефект, а го користсвме неколку месеци. Има некој искуство со Immuno B?

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 675
Страница:   <<   < Претходна страница  24 25 26 [27] 28   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  24 25 26 [27] 28   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?