|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  24 25 [26] 27 28   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
3.10.2014 19:14:21   
sandriana RR
Ние сезонава за додатоци за имунитет ја започнавме со маџун од домашно производство од Тиквешкиот крај и по еден вит.Ц пред спиење, + една лажичка мед. За понатаму ќе видам, ако има потреба ќе воведам и некое сирупче.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 626
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
3.10.2014 23:24:31   
Snowhite RR
Minatata nedela vo gradinka imase predavnje vo vrska so koristenjeto na antibiotici i megudrugoto doktorkata spomna deka i vit. C ne moralo ako deteto bilo zdravo, me zacudi zasto i jas redovno ovoj period si davav i sega prekrativ

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 627
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
8.10.2014 9:03:04   
Mihaela 2010
Dolgo vreme se mislev sto da kupam,imav nekolku preporaki ama sepak se odluciv za ova
user posted image

Dpsta pozitivni raboti slusnav,go falat i deka epten otvaral apetit,pa ke vidime,ke vi pisam rezultati

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 628
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
8.10.2014 10:50:15   
sandriana RR
Има ли некој искуство со производите на Ерба Вита? Конкретно ИмуноБ сирупче?
Матичната педијатарка го препорача за Тина

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 629
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
8.10.2014 12:25:08   
MMM27
Јас почнав да му давам Seven Seas рибино масло. Претходно пиевме Пиковит имуно и маџун.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 630
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
8.10.2014 12:30:45   
bucko mal
Kaj nas doktorovi ne sakaat da slusnat za kakvi I da bilo preparati za zajaknuvanje na imunitetot.
I po aptekive bas I nema nekoj izbor I se otkazav od baranje. Mu davam med, kozjo mleko,mnogu ovosje I zelencuk. Poslednive meseci I mnogu podobar so imunitetot,samo so nos tecenje I potkasluvanje pominuva.
pu pupu da ne go urocamuser posted image

< Поракaта ја уредил bucko mal RR -- 8.10.2014 12:31:24 >


_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 631
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
8.10.2014 12:34:56   
Melanija RR
По препорака на педијатар почнавме со Пиковит IQ ,сите витамини па не давам оделно Ц витамин само додавам Д3 капки

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 632
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
17.10.2014 21:38:26   
Melanija RR
Да се дополнам поради вироза ја прашав матичната за имунитет нешто плус и сама ми спомна тоа што мислев Имунобор сируп.Но ми рече паралелно со Пиковит IQ бидејќи тоа се витамини а ова е плус за имунитет.
Малку се збунив но штом е така ќе земам и Имунобор .
Сум за природно но никогаш не се знае што се внесува па сублементите по мене се конкретни и практични

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 633
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
17.10.2014 21:59:37   
Malecka23
Jas go pocnav Kindervital-ot i paralelno davam Propolaid od Esi.Sea za sea za brzo vreme zastanavme na noze i so apetit i so se posto eden mesec zaglavivme so rota virus pa temperaturi i detevo izgubi mn na kilaza.A da i nasabajle po malo lazice madzun domasno prigotven.Od noemvri ke trgneme vo gradinka pa ke'vidime kako ke bide
[/quote]

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 634
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
4.12.2014 21:36:31   
Ilina87
Кои препарати за зајакнување на имунитетот може да се користат кај 14 месечно дете?
Сега за сега му давам витамин ц од пливит два пати на ден, бидејќи беше малку настинат. Дали може континуирано да се дава витаминот Ц?
Некој совет Ве молам.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 635
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
5.12.2014 9:09:17   
Malecka23
Bi ti go preporacala Kinder vitalot se dava od 6meseci kolku sto se sekavam.Isto i Proplaid na Esi nie go koristime i navistina sum zadovolna.
Aza vit C mozes sloodno da go davam kontinuirano vo sezona na nastinki i gripovi a na prolet normalno nema potreba

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 636
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
6.12.2014 0:04:59   
mama_06

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ilina87

Кои препарати за зајакнување на имунитетот може да се користат кај 14 месечно дете?
Сега за сега му давам витамин ц од пливит два пати на ден, бидејќи беше малку настинат. Дали може континуирано да се дава витаминот Ц?
Некој совет Ве молам.

Да, може да го даваш зимава, и плус капки АД.И моево е 15 месеци и препорака од докторот е ова што ти кажувам.Значи не Д3, биле за мали бебиња туку АД за таа возраст биле поприкладни.

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 637
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
8.10.2015 19:40:54   
sandriana RR
Јас сум главен забушант по прашање на додатоци во исхрана, но во вакви периоди на нагли температурни промени и мене ме фаќа страв па посегнувам и по овој тип превенција.
За сега на големата ќерка(4 год.) и давам 2х50мг вит.Ц, 2х15капки прополис и 2 х 5мл Пиковит.
Малото (1 година) за сега е само на 1 х 5 мл Пиковит + Вигантол капки.
Остатокот е форсирање на редовна балансирана исхрана ( свежо сезонско овошје, и свежа зелка и моркови).

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот mama_06)
Непосредна врска до пораките: 638
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
9.10.2015 9:31:45   
Gardenia
Јас и давам од витамин Ц капките,сега почнав и маџун,а едно време давав и бејби вит капки.Друго незнам што може до 1 година да се дава?

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 639
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
9.10.2015 10:40:36   
sandriana RR
Гардениа, се уште е мала Б за суплемети. Доволно е вит.Ц, и внимавајте секако на исхраната - да биде свежа и разновидна. Зелка, морков, цвекло, јаболки, тиква - секој ден по нешто од ова да внесува свежо, освен тиквата нели, ќе има ефект на имунитетот.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 640
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
10.10.2015 9:01:42   
Snowhite RR
Во аптека ме убеди аптекарката да земам Бејби Витал капки, рече дека се ефикасни, има повеќе витамини во нив, Б, Ц, Д. Ми препорача во чајче или вода да и ги ставам, ама првите 2-3 дена не го пиеше ни чајот, ни водата, најверојатно не и се допаѓаше вкусот, па сега во лајче и ги давам. П да видиме како ќе бидат, инаку јас стално и за М и за Ј сум давала имунобор. И се разбира форисирам колку што можам повеќе овошје и зеленчук, среќа тоа сакаат.

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 641
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
10.10.2015 13:25:05   
lukajana RR
Не можам да се пофалам дека којзнае што им давам на децата зашто многу работи на сакаат.
Пробав сируп Мултисаностол ама не го пијат па сега давам само Пиковит и секое сабајле мед и лимон тоа сакаат.
Витамин ц давам само ако се болни и сега почнавме со Ј пак со капките Вигантол.
Свежо овошје и зеленчук јадат секој ден посебно Ј ,баткото малку ми забушава со храната од секогаш

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 642
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
10.10.2015 14:57:39   
Melanija RR
Од 20м еве до речиси 26м давам по појадок Саностол (беше на граница хемоглобинот но се дава продолжено 3 шишиња и е многу фален мултивитамин) и 10 капки Ц витамин, во појадокот задолжително аронија и маџун. Ужина овошје што имам и задолжително со цвекло.

Ок си е , но наскоро во градинка па ќе видиме

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 643
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
15.10.2015 10:56:28   
Felly RR
Саностолот го имаме пробано и ние, ама кај М немаше некој ефект, сега и даваме едни мултивитамини од Витрум, за грицкање, и плус дополнително и даваме и вит В, свежо овошје и зеленчук нормално, и по едно лажиче мед наутро. Купивме и Бронховаксом, ама уште не сме ги почнале, повеќе ни беше за К, ако е таа поздрава, и со појак имунитет нема да носи дома настинки, па и тој ќе биде позаштитен.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 644
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
15.10.2015 10:57:58   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Gardenia

Јас и давам од витамин Ц капките,сега почнав и маџун,а едно време давав и бејби вит капки.Друго незнам што може до 1 година да се дава?

Gardenia, јас на М и давав и пиковит по една лажичка некаде од кај 10 месеци (од тој што е за над годинка).

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 645
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
15.10.2015 11:07:42   
bucko mal
Jas da prasam dali pravite pauza so dodatocive za imunitet ili non-stop davate?
M ispi dve shishinja Kindervital I sega malku mu prekinav. Sluchajno ili ne on se razbole, a podolgo vreme ne bese bolen. Mu davam kozjo mleko, med I mnogu, mnogu ovoshje.
Pred nekolku meseci mnogu chesto mi se razboluvashe, otkako vnimavam shto jade I plus sirup mnogu e podobar.

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 646
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
15.10.2015 11:35:30   
Felly RR
Ние правиме пауза летно време, сега почнавме одкако почна на училиште. Е сега и во периодот кога не даваме, ако случајно ја фати некоја настинка, носе да почне да и тече, одма почнувам и со вит. додатоци.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 647
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
15.10.2015 11:41:35   
Snowhite RR
Зависи од што даваш, на упатството треба да пишува или во аптека да ти кажат. Имуноборот знам дека се дава 3 месеци и потоа се прави пауза.
Мислам дека може не е од тоа што си го прекинала сирупот, ете може така се погодило, ќе видиш понатаму дали ќе се разболува често. Сепак прашај во аптека дали се прави пауза или да продолжиш да му даваш

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 648
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
15.10.2015 15:43:28   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Ние правиме пауза летно време, сега почнавме одкако почна на училиште. Е сега и во периодот кога не даваме, ако случајно ја фати некоја настинка, носе да почне да и тече, одма почнувам и со вит. додатоци.

Да напоменам - пишав за витамини, инаку ако се работи за имуностимулатори, точно, како што пиша Сноу, за секој посебно има препорачан период колку долго треба да се земаат па да се направи пауза.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 649
   RE: Совети за зајакнување на имунитетот на ва...
15.10.2015 15:50:48   
lukajana RR
Според мене за се треба да се прави пауза , не е убаво да се дава било што многу долго зашто организмот ке се навикне и нема ефект.
Посебно овие за имунитет сирупи нема потреба да се даваат во лето туку само кога фаќа сезона на и вируси.


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 650
Страница:   <<   < Претходна страница  24 25 [26] 27 28   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  24 25 [26] 27 28   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?