|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 11 12 [13]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: RE:Мултивитамини за трудници
22.12.2014 21:28:04   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: NovaN

Jas sum vo deveta nedela, i imam problem so pienjeto na vitamini. Primam Pregnacare (1+1) i feroglobin vednas posle jadenje. Problemot e sto mi se gadi na pomislata na apcinjata, a kamoli da gi pijam, vednas povrakam. I bas mi e maltretiranje i stres. Ve molam kazete sovet kako da go nadminam ova i dali znaete dali mozam da gi primam ovie vitamini vo nekoj drug oblik.
Tnx na info.

ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

NovaN vitaminite se mnogu vazni osobeno prvite 3meseci. Prasaj ja maticnata da ti gi smeni so nekoi drugi . Jas gi piev femibion 1i ne bea gadni tolku za pienje ama sepak gi piev so cela casa sok od portokal i ne gi sekavav. Probaj so sok ili frape i so toa gi piev. I mene mi se gadese mnogu do pred nekoj den,po cel den i cela nok ne mozev da spijam navecer i vo 5nautro stanuvav da povrakam i bev ziva nenaspana, sega malku mi se podnamali a sum vo 14nedela.


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 301
   RE: Мултивитамини за трудници
24.1.2015 21:26:13   
Felly RR
Јас пијам Премама Дуо, има 30 таблети (витамини и минерали) + 30 капсули Омега 3. Во составот содржат само 56,3 мг магнезиум, па што мислите дали треба да земам и дополнително? Исто и вит Ц, има 85 мг, па си велам понекогаш може и дополнително уште еден вит Ц од 500 мг. Што мислите?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 302
   RE: Мултивитамини за трудници
24.1.2015 21:40:27   
gina
jas gi pijam femibion 2 i + pijam folna 0,4 magnezium 2x250 mg. vo femibion ima vitamin C 110mg i jas si pijam +od 500mg

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 303
   RE: Мултивитамини за трудници
24.1.2015 21:44:38   
Hopeful RR
Felly RR, малце е и магнезиум, и витЦ. Магнезиум треба мин. 250 мг, а може и повеќе, а витЦ мин 1000мг дневно. Јас би рекла обавезно да појачаш, сега не ти требаат ни грчеви во мускули, ни ослабен имунитет user posted image Мене докторот ми ги препорача Фемибион 1 и 2, кои имаат 110мг витЦ, но пијам плус и 1000мг од California Fitness, а бидејќи немаат ич магнезиум, пијам 2х250мг од Natural Wealth. Плус, пијам и фолна Тифол и Хемовит за крвта.

< Поракaта ја уредил Hopeful -- 24.1.2015 21:45:30 >


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 304
   RE: Мултивитамини за трудници
30.1.2015 22:19:10   
gina
mene sega Petrovska vo sistina mi e prekina folnata dosta e rece prodolzi so Femibion2, pojacan Magnezium i jas go pijam Natural Wealth2x250,
i sega pocnav vitamin C od 1000 na California Fitness i da go nabrojam frahiparin 0,6

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 305
   RE: Мултивитамини за трудници
15.7.2015 11:54:57   
Felly RR
user posted image дали некој зема дополнително калциум?
Мене матичната ми препорача калциум + Д3, заради болки во грбо и зглобовите, ама исто рече дека е добро да го земам и заради контракциите што ми се јавија.
Од аптека на мм му дале шумливи таблети што содржат 600 мг калциум, плус во мултивитамините има 200 мг, а и пијам многу јогурт, јадам павлака, сирење па се мислев да не е многу. Инаку на интернет најдов дека препорачана дневна доза е 1000мг._____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 306
   RE: Мултивитамини за трудници
15.7.2015 12:23:44   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

........Мене матичната ми препорача калциум + Д3, заради болки во грбо и зглобовите, ама исто рече дека е добро да го земам и заради контракциите што ми се јавија.


Фели, мислам дека не е на одмет, погоре има искуства, но сепак јас би ти препорачала да ја појачаш дозата на магнезиум, зошто контракции може да се јават и од недостиг на магнезиум.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 307
   RE: Мултивитамини за трудници
15.7.2015 12:30:44   
Felly RR
Да знам и за магнезиум, баш и тоа се мислев, земам мг директ 350 мг, и плус во мултивитамините има 56, ама гледам др user posted image и до 500 мг земаат. Ќе земам наредно и јас од Natural Wealth.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 308
   RE: Мултивитамини за трудници
15.7.2015 14:55:40   
Melanija RR
Felly RR jas piev kalcium zaradi bolki vo racete i zglobovite.Sumlivi po 10 mislam bea i se najdobri za trudnici a znam i skapi bea.Ненајдов слика на нет но така побарај ги како најбезбедни за трудница

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 309
   RE: Мултивитамини за трудници
1.2.2017 13:25:19   
вераинадеж
Гледам темава одамна не е активна.Има ли некој искуство со мултивитамини за трудници и хашимото хипотироидизам.Ме интересира бидејќи овие мултивитамини содржат јод кој му е потребен на бебето,но истовремено може да влијае на тироидната жлезда.Има ли некоја трудница или поранешна трудница која ги пиела со таа дијагноза.Гинекологот ми ги препорача да ги пијам ама страв ми е да не искомплицирам,да не ми се покачи ТСХ.И онака за еден месец рипна од 1,88 на 3,19.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 310
   RE: Мултивитамини за трудници
2.2.2017 11:37:46   
Kvisko
Вераинадеж јас немам искуство како твоето, ама имам некое мало искуство со мултивитамини во бременост. Различни лекари различно препорачуваат така што не е баш најјасно дали треба мултивитамини или не.
Јас на пример до 13 недела пиев само фолна киселина, потоа матилната не ми рече ништо за мултивитамини туку ми рече да зголемам внес на овошје и зеленчук, а Адамова во Ремедика ми рече мултивитамини за трудници да земам. Ги пиев некое време па испадна железото дека ми е ниско па престанав со нив и прејдов на Легофер плус фолна и витамин Ц.

Поразговарај уште еднаш со гинекоголот за појаснување на твојата дилема.

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 311
   RE: Мултивитамини за трудници
2.2.2017 13:11:10   
вераинадеж
Квиско,работата е што матичната ми рече да ги пијам,а кога бев на ГАК на првиот преглед Трајанова рече само железо, витамин Ц и фолна да пијам,наводно мултивитамините можеле на почеток на бременост и штета да направат.На ендокринолог бев пред скоро 2 недели и ќе морам да почекам уште недела,две за да одам пак.Мојата главна загриженост е додека да го видам ендокринологот од јодот да не го покачам уште толку ТСХ и да не направам проблем со бебето.Завчера го видоа прв пат на ехо,нема уште срцева акција,а 7 недели од последна менструација навршив тој ден.На 14 ти ден правев фоликулометрија и имаше фоликул 18мм,така да не може да е којзнае колку покасно зачнато.И така ме загрижува тоа,си мислам од ТСХ да не не се развива доволно брзо.Извинете за долгиот пост,ти благодарам Квиско.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 312
   RE: Мултивитамини за трудници
5.2.2017 0:58:55   
Mare_89
Zdr na site. imam edno prasanje, bremena sum vo 21va nedela do sega gi piev mamavit, no poveke gi nema vo mojot grad, kako zamena mi gi dadoa PREGNANCY CARE , ve molam ako nekoj imal iskustvo so ovie vitamini da mi kaze, dali se dobri?user posted image

(Одговор на членот вераинадеж)
Непосредна врска до пораките: 313
Страница:   <<   < Претходна страница  9 10 11 12 [13]
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 11 12 [13]
Оди на:


Анкета

glasaj
ana mari

luis ili luka

luis (13%)

luka (87%)


Број на сите гласови: 97

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!