|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Во која болница се породивте?
4.10.2009 14:27:25   
Markoimama
Jas se porodiv vo Cair i sleden pat ke ima samo ako imam pari da odam na privatno.So bolki i poragjaj koi traeja vkupno 2,5 casa,za prvorotka pominav nenormalno dobro, ama komplikaciite sto mi gi napravija,mi gi napravija tie 4 dena najteski vo zivotot.Posle poragjaj me ostavija sama da cekam 40 min dodeka da ja zasijat epiziotomijata i mi se napravi strasen hematom, pa komplikacii so zarasnuvanje na ranata i povtorno seckanje i presivanje posle 20 dena.  A vo megjuvreme mi padna sekerot i pocnav da se tresam taka vrzana kako da imam napad. No, se razbira, nema koj da te pogledne.Uzas. A higiena i odnos na doktori i sestri??? Uzas. Se tusirav so lebarki. Samo edna cistacka imase da mi pomogne da stanam od krevet, i toa koga bese na smena. Inaku sestrite? Taa od prva smena ke ja zamolam za oblogi za ranata, a taa od treta smena mi gi nosese. JAdev supa polulegnata nad glava na deteto zasto nema koj da go zeme a jas ne mozev da stanam od bolka. Mi rekoa moite da mi pratele analgin ako me bolelo, namesto tie da me terapiraat. Si kupuvav i oblogi i se sto bi trebalo da mi dadat tie. Moze dobro ste pominale ako ste imale nekoj svoj tamu. Jas morav da se karam da mi go nahranat deteto zasto uste nemav mleko.I ako si Albanka ke pomines podobro definitivno. Taka bese so site 5 so koi bev vo soba, samo jas Makedonka. A za menuvanje carsavi? Prvite dva dena spiev vo lohii zasto nemalo dovolno carsavi, samo na po eden sme imale pravo za eden den. A otidov vo Cair zasto premnogu losi raboti imav slusnato za drzavnaa. Kako li e tamu????

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Во која болница се породивте?
4.10.2009 14:34:43   
mami
Многу полошо..односот во Чаир на сестрите и јас го почувствував..да не беше една од болничарките која ми ја извади иглата за инфузија мислам дека ке ме отпуштеа од болница сосе неа, оти на девојката што беше со мене, три дена и беше во рака и сестрата викаше дека докторката треба да ја извади, докторката- сестрата и девојкава тргна да си оди со игла во раката...

(Одговор на членот Markoimama)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Во која болница се породивте?
4.10.2009 14:43:24   
Mamicka3
Е Маркоимама не е ништо поасално и во државна јас се породив пред 14 дена таму имам негде пишувано но не се сеќавам баш каде,ако немаш некој отиде у провалија,тешко тебе ама ај се помина а и веќе почнувам да заборавам
П.С. треба да си купам....како се викаа апчињана..аха  Билобил 

_____________________________

Децата се најголемо богатство
Марио 31.10.2002
Ана Марија 01.11.2005
Трајче 20.09.2009

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Во која болница се породивте?
6.10.2009 21:27:50   
Markoimama
A iglata jas sama si ja izvadiv posle den ipol koga vidov deka oni nemaat namera. Toa ti e, se dodeka kaj nas lugjeto gi tretiraat kako stoka, nema da ima napredok vo zdravstvoto. Veterinar sum pa mn podobro se grizam za moite pacienti.

(Одговор на членот Mamicka3)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Во која болница се породивте?
8.10.2009 15:37:14   
Sara
Баш ми е жал што си имала така лошо искуство од Чаир - јас пак сум презадоволна од се како помина, врски немав само изборот на доктор го направив по препорака на мојот гинеколог, ако е тоа некоја врска, а и бев сместена во најубавата соба - демек така викаа сите што доаѓаа на визита - најдоле во првата соба, незнам какви биле другите ама бевме само 3 во соба.
Детето нон-стоп ми го дохрануваа и ми го земаа демек да одморам - а мене тоа баш и не ми се допаѓаше - иако бев со царски, ама кога си дојдов дома воспоставивме ред на хранење user posted image
Сите сестри - од тие за деца до тие што беа за нас беа супер и љубезни во секое време, особено педијатрите беа прекрасни и во секое време имав достапно чаршав и спавача - дури некогаш и три пати дневно ни носеа, а и јас си барав некогаш екстра на сред ноќ ме поврати бебето - и одма добив.
Купатилото го миеја цело време, само што сигурно дека ќе има крвови од нас, бидејќи толку родилки сме и цело време крвариме - ама тоа ми беше најмалце битно.
И што е најбитно немам трауми од пораѓајот - се плашев дека нема да помислам на второ дете, ама пак би одела со истиот аранжман.

(Одговор на членот Markoimama)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Во која болница се породивте?
9.10.2009 13:45:18   
alexandra
Јас целата бременост ја водев во РЕ-медика и морам да признаам дека сум пре задоволна најпрво од докторите а потоа од целокупниот персонал.Се породив со царски рез ( не по моја желба, така мораше) ама третманот кој што го добив таму ме направи навистина пораѓањето да ми биде најубавото нешто во животот, како што нели и треба да биде.Затоа мој совет за сите оние кои се двоумат дали да одат во приватна болница воошто нека не ги жалат парите зошто тоа е момент кога секоја жена треба да се чувствува како кралица и да и биде најубавиот момент во животот.(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Во која болница се породивте?
9.10.2009 14:02:11   
cevlice
Како и да е месеците си летаат стомачето расте треба да се подготвуваме за средбата со бебето. Веке почнав да се мислам каде ли ке се порагам?
Би сакала да одам во болницата св. Лазар да се информирам што какви се цените.
Е сега сакам да ја замолам Цацко мислам дека беше негде при крај на летото имаше напишано 
дека сакала да се порага таму . Што направила дали се породила таму многу ме интересира
ако се вклучи или некој ја знае пишете ми

(Одговор на членот alexandra)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Во која болница се породивте?
9.10.2009 14:07:57   
mami
Чевличе..Цацко има напишано за св.Лазар на втората страница од оваа тема..врати се малку поназад и ке видиш или пиши и пп

(Одговор на членот cevlice)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Во која болница се породивте?
23.10.2009 11:35:45   
Muffin
Dali znae nekoj ceni za poroduvanje vo sistina? za carski rez kompletno so prestoj.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Во која болница се породивте?
23.10.2009 11:49:38   
Enika
snaa mi se porodi vo sistina so carski rez i iskeshiravme 99 iljadi...poskap e carski i ostanvash 5 dena tamu.ja poragashe dimcev.sedis u apartman so ude edna, so sopstveno wc, tv, i super tretman imashe...kako vikaat sho ke platis toa ke klatisuser posted image

(Одговор на членот Muffin)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Во која болница се породивте?
23.10.2009 19:29:42   
Bile
Jas se porodiv vo drzavna bolnica i bev glavna uloga vo eden horor film
koj se snimase celi 12 saati. Imav bona pricina zosto se porodiv tamu. (nakratko) Bremenosta ja vodev vo privatna bolnica a tamu tolku bea alcni za pari sto me izvadija od pamet i mi rekoa deka bebeto ke se rodi so defekt i saka uste vo 32 nedela da me porodat i bebeto vo inkubator da go stavat (pu pu da cuva gospod od loso) i jas rekov togas parite ke gi cuvam koga ke se rodi bebeto ke trebaa pari stom e etakva rabotata. I na kraj ispadna vaka se poragam 4 dena po termin so zdravo i pravo bebe. Zatoa ne se bitni uslovite mnogu tuku kako ke ti se pogodi doktorot odnosno ako si imas zdrav i cvrsta vrska.

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Во која болница се породивте?
23.10.2009 19:45:56   
Палешка РР
Јака ти душа Биле. Значи стварно се гази преку луѓе за да се дојде до пари user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Во која болница се породивте?
23.10.2009 20:06:24   
Bile
e draga moja Paleska ovde pisuvam samo vo sifri sto se veli ako raskazam se kako bese nema da veruvate. samo mi e krivo sto pominav tolku nepotrebni stresovi so sila ke si go seknev bebeto
samo daj moze da ostane se vo red

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Во која болница се породивте?
23.10.2009 20:36:25   
arh_diz
Moj zaklucok e deka ne e tolku vazna bolnicata kako sto e vazen doktorot toa go kazuvam od licno iskustvo. Neznaci deka ako e privatna bolnica i se  super vo odnos na higiena i odnesuvanje deka i doktrite se super.
Nazalost mnogu e tesko da se dojde do vistinski doktor profesionalec

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Во која болница се породивте?
23.10.2009 20:48:55   
Bile
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Moj zaklucok e deka ne e tolku vazna bolnicata kako sto e vazen doktorot toa go kazuvam od licno iskustvo. Neznaci deka ako e privatna bolnica i se  super vo odnos na higiena i odnesuvanje deka i doktrite se super.
Nazalost mnogu e tesko da se dojde do vistinski doktor profesionalec


arh_diz potpis za tvojot post

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Во која болница се породивте?
29.10.2009 18:09:56   
Muffin

ИЗВОРНА ПОРАКА: Enika

snaa mi se porodi vo sistina so carski rez i iskeshiravme 99 iljadi...poskap e carski i ostanvash 5 dena tamu.ja poragashe dimcev.sedis u apartman so ude edna, so sopstveno wc, tv, i super tretman imashe...kako vikaat sho ke platis toa ke klatisuser posted image
a poseta e dozvolena preku cel den?

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Во која болница се породивте?
29.10.2009 18:28:53   
mami
Да мафин, дозволена е посета. Само не смееш да носиш јадење, алишта или било какви подароци, се што им требаа имаат. Е сега, еден период беше ограничена посетата додека траеше епидемијата од свински грип ама мислам дека сега веќе се е во нормала

(Одговор на членот Muffin)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Во која болница се породивте?
29.10.2009 18:35:38   
natasha
So prvotot dete se porodiv vo Drzavna,iskustvoto bese uzasno kako za prvorotka,dodeka pa so vtoroto se porodiv vo Cair i sum prezadovolna od personalot,priemot i celokupniot tretman.

(Одговор на членот Markoimama)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Во која болница се породивте?
30.10.2009 9:28:52   
Mammy
Еве да напишам за моето пораѓање во Систина.
Скапо е за тоа што се нуди. Ние плативме 105.000 денари. Се породив со царски рез и бев таму 5 дена.
Односот на целиот персонал беше одличен, со исклучок на некои сестри. Хигиената исто беше добра. Само што им е потребно реновирање. Знам дека сега ќе се преселуваат во новиот објект.
Посета можеше во тек на целиот ден после утринска визита се до кај 21 часот, но не смее повеќе од еден да влезе.
На крај им дадов забелешка дека сестрите користат премногу парфем кој нам родилките ни сметаше._____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Во која болница се породивте?
30.10.2009 9:33:29   
mother 29
ете јас од тие причини ја препорачувам ре-медика.прво и основно се далеку поефтини. јас платив 68 000 царски со 5 дена лежење(ама овие се ослободени од ддв,во систина ти го наплакаат ,ама после ако си осигурена преку фирма повратник на ддв ,си ги вракаш тие пари за ддв-то)
а и многу е е пошироко во ре-медика!

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Во која болница се породивте?
30.10.2009 9:33:30   
profesorica
леле што е многу многу е!!!_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Во која болница се породивте?
30.10.2009 9:36:49   
mother 29
ете гледам дека конизација си правена во ре-медика.од кои причини реши да се породиш во систина,мамму?да не беше кај др.Димчев,па оти тој замина во систина?!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Во која болница се породивте?
30.10.2009 9:45:21   
Mammy
Јас планирав се да терам во Ре Медика. Таму и ми ја утврдија бременоста. Меѓутоа после тоа на два закажани термини, ми се јавуваат од Ре Медика и ми ги откажува или ми ги презакажуваа за - можете ли за 15 мин да дојдете...

И во меѓувреме моја пријателка се породи во Систина и беше презадоволна од докторката Гордана Петровска и така јас завршив таму...

_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Во која болница се породивте?
30.10.2009 10:44:28   
Mila na mama
Цените во Ре-медика се променети. На сумата од Мотхер29 како и на мојата сума од 60 000 за нормално породување со епидурална и 5 дена превоз додајте плус 12-15 илјади денари.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Во која болница се породивте?
30.10.2009 10:47:46   
mother 29
стварноuser posted image ауууууууу се искурназија и тиеuser posted image

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali vasiot maz vi pomaga okolu decata?
Sandra PetrusevskaDa,no poretko (43%)

Da,sekako (35%)

Voopsto ne saka da go pravi toa (7%)

Celata rabota ja prevzema toj (2%)

Samo koga sum epten premorena (8%)

Mi plakja pomosnicka (6%)


Број на сите гласови: 89

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!