|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Во која градинка?
11.3.2013 10:18:18   
Luci

ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*

Nekoe iskustvo so novata gradinka Sonce, barem za ovie denovi kolku sto e otvorena? Prvi vpecatoci i sl.user posted image

Во Сонце сега за сега се вкупно 12 дечиња, така кажаа барем нашите учителки од Буба Мара пред една недела. Инаку и една наша воспитачка, Белинда, ја префрлија таму и навистина ми е криво бидејќи бев презадоволна од неа

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 576
   RE: Во која градинка?
11.3.2013 10:22:07   
*Elena*

ИЗВОРНА ПОРАКА: mila28


ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*

Nekoe iskustvo so novata gradinka Sonce, barem za ovie denovi kolku sto e otvorena? Prvi vpecatoci i sl.user posted image

Elena planiras da go prefrlas M. vo novata ?? Vas vi e poblisku novata ako ne se lazam. Jas go zapisav F. vo Buba Mara, nas ni e epten pred zgrada..se nadevam ke go primat, za od oktomvri i ke bide vo vtora grupa jasli, mzoebi zaedno so M. user posted image


Pa ne ni e mnogu poblisku, ima cel bulevar za pominuvanje user posted image ...ama sepak se mislam, posto nova gradinka neli, iako M ne ide vo gradinka povekje od mesec dena, nemozese da se oporavi od razboluvanje, pa zena mi go cuvase. Sega sme na krstopat, dali da prodolzuva vo gradinka, ili da sedi doma uste nekoe vreme...ke vidime kako ke bidat okolnostite, sto e do mene, jas tek dogodina bi go pustila pak vo gradinka user posted image

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 577
   RE: Во која градинка?
11.3.2013 10:27:14   
mila28
Off lele neznam, ne sum cbas vo tek, ne sum procitala deka mesec dena ne odi vo gradinka,dusice... vaka koga citam kako se razboluvaat uplav imam :) ke pocneme ke vidime kako ke bide. A od uslovite vo gradinkata kako si zadovolna?? Higena, hrana, neguvatelki??

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 578
   RE: Во која градинка?
11.3.2013 10:46:07   
*Elena*

ИЗВОРНА ПОРАКА: mila28

Off lele neznam, ne sum cbas vo tek, ne sum procitala deka mesec dena ne odi vo gradinka,dusice... vaka koga citam kako se razboluvaat uplav imam :) ke pocneme ke vidime kako ke bide. A od uslovite vo gradinkata kako si zadovolna?? Higena, hrana, neguvatelki??


Pa vo red se vospituvackite, higienata na prv pogled bese ok, jas retko idev vo gradinka, obicno mm go nosese. Kazuvaa deka jadel, spiel, bil dobar, ama nosot non stop rastecen i od toa obavezno infekcija na usi, posledniot mesec fati i angina i stomacen virus i se iznamaci i resiv da go ostavam doma. Reagirav i vo opstina i kaj direktorkata za pogolema kontrola na bolni deca, ama dzabe, dobiv samo opravduvanje deka brisevi i potvrdi se laziraat, i deka nemozat nisto da prevzemat...za toa no comment user posted image

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 579
   RE: Во која градинка?
11.3.2013 16:16:18   
*Elena*

ИЗВОРНА ПОРАКА: Luci RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*

Nekoe iskustvo so novata gradinka Sonce, barem za ovie denovi kolku sto e otvorena? Prvi vpecatoci i sl.user posted image

Во Сонце сега за сега се вкупно 12 дечиња, така кажаа барем нашите учителки од Буба Мара пред една недела. Инаку и една наша воспитачка, Белинда, ја префрлија таму и навистина ми е криво бидејќи бев презадоволна од неа



Luci, vo mala grupa jasli se 12 deca ili vo pogolemata?

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 580
   RE: Во која градинка?
12.3.2013 1:09:57   
Darky
Decki dali imate nekoja innformacija za negovatelkite vo jasli kakvi se, dali od vas nekoj nosi deca vo gradinkata srnicka objektot KALINKA za nedela dena ke go nosam R denes ze sapoznav so negovatelkata plava kosa so naocari mlada bese, mirna fina na prv pogled, ve molam ako nekoj nosi dete tamu da mi kaze, vo blagodaram odnapred mamicki. Backi

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 581
   RE: Во која градинка?
12.3.2013 5:05:56   
Luci

ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*


ИЗВОРНА ПОРАКА: Luci RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*

Nekoe iskustvo so novata gradinka Sonce, barem za ovie denovi kolku sto e otvorena? Prvi vpecatoci i sl.user posted image

Во Сонце сега за сега се вкупно 12 дечиња, така кажаа барем нашите учителки од Буба Мара пред една недела. Инаку и една наша воспитачка, Белинда, ја префрлија таму и навистина ми е криво бидејќи бев презадоволна од неа



Luci, vo mala grupa jasli se 12 deca ili vo pogolemata?

Во цела градинка беа вкупно 12 пред неколку дена, во меѓувреме можеби се зголемил бројот

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 582
   RE: Во која градинка?
12.3.2013 8:16:16   
*Elena*

ИЗВОРНА ПОРАКА: Luci RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*


ИЗВОРНА ПОРАКА: Luci RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*

Nekoe iskustvo so novata gradinka Sonce, barem za ovie denovi kolku sto e otvorena? Prvi vpecatoci i sl.user posted image

Во Сонце сега за сега се вкупно 12 дечиња, така кажаа барем нашите учителки од Буба Мара пред една недела. Инаку и една наша воспитачка, Белинда, ја префрлија таму и навистина ми е криво бидејќи бев презадоволна од неа



Luci, vo mala grupa jasli se 12 deca ili vo pogolemata?

Во цела градинка беа вкупно 12 пред неколку дена, во меѓувреме можеби се зголемил бројот


Haha privatna zurka :)....ke se napolni kaj I da e, epten deka prva nedela

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 583
   RE: Во која градинка?
12.3.2013 9:07:03   
Tanjicka
blaze si im na tie sto odat tamu, akolku ucitelki ima?

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 584
   RE: Во која градинка?
20.3.2013 9:48:10   
Calypso
Мајки, има ли некоја од вас искуство со градинките во Хиподром или Маџари? Сакаме да го запишеме малиот во градинка, имаме врска во една во Хиподром, мислам дека е 25 Мај, ако не се лажам, се наоѓа позади мини трговскиот центар. Се надевам, ме разбравте на кој објект мислам, отспротива има основно училиште. Инаку, мм одел во таа градинка уште од јасли, му било супер, ама тогаш беше друго време. На интернет страната на општина Гази Баба гледам дека во овој дел се Детска Радост и 25 Мај со своите клонови. Доста позитивни работи имам слушано за Мимоза во Автокоманда, ама таа ни е далеку. Неколку страни поназад прочитав лоша критика за градинка во Хиподром, па се замислив малку, додуша не знам дали е оваа истата. Допрва треба со мм да одиме да разгледаме, сакаме детето што поскоро да почне да оди во градинка за јас да можам да барам работа.
Секој совет и искуство се добредојдени. Благодарам!

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 585
   RE: Во која градинка?
5.4.2013 10:07:57   
masa
Се мислев на која тема да пишам па ај тука.По колку дечиња бројат групите во градинка каде што одат вашите деца?Во на ќерка ми групата овој месец има многу нови деца и се 26 на број и скоро сите идат редовно значи премногу се.Законски за прва мала е 15 наксимум 18 деца.Во другата група има по 12-15 деца.Баш реагирав зошто новите не ги запишат таму ми рекоа дека на список биле ист број на деца само таму редовноста е помала.Незнам има ли некој што им води евиденција некоја ревизија нешто?Ова не е во ред според мене.Од воспитувачките сум многу задоволна до сега,а вчера прв пат си дојде дома со неизбришано газе.Ја прашав зошто ми одговори дека само малите ги бришеле,а големите не.Има во групата и дечиња со памперс што се уште,а овие "големиве" сами се соблекуваат и си вршат нужда.Верувам дека не ја виделе,зошто стварно е преголема гужва,а овие новиве плачат,едно детенце вчера и поврати кога ја носев.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 586
   RE: Во која градинка?
5.4.2013 14:03:13   
lilicka
Calypso...ние имаме пријатели кој едните го носеа едното дете во Хиподром во таа градинка незнам како се викаше а едни во Маџари кај Шарлота мислам беше ни едните ни другите не беа задоволни ги испишаа и ги префрлија во Автокоманда кај пазарот во таа градинка и се ептен задоволни со се!Е сега и јас планирам да ја запишам во градинка мојава женска ама овде кај нас во Гоце Делцев требало врски дебели да се фати за да се запише дете ако не ја примат тука ја запишувам таму во таа градинка во Автокоманда ма да ми е далеку а оваа Гоце Делчев ми е на 2 км!!Па ќе видиме како ќе биде!
ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Мајки, има ли некоја од вас искуство со градинките во Хиподром или Маџари? Сакаме да го запишеме малиот во градинка, имаме врска во една во Хиподром, мислам дека е 25 Мај, ако не се лажам, се наоѓа позади мини трговскиот центар. Се надевам, ме разбравте на кој објект мислам, отспротива има основно училиште. Инаку, мм одел во таа градинка уште од јасли, му било супер, ама тогаш беше друго време. На интернет страната на општина Гази Баба гледам дека во овој дел се Детска Радост и 25 Мај со своите клонови. Доста позитивни работи имам слушано за Мимоза во Автокоманда, ама таа ни е далеку. Неколку страни поназад прочитав лоша критика за градинка во Хиподром, па се замислив малку, додуша не знам дали е оваа истата. Допрва треба со мм да одиме да разгледаме, сакаме детето што поскоро да почне да оди во градинка за јас да можам да барам работа.
Секој совет и искуство се добредојдени. Благодарам!


(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 587
   RE: Во која градинка?
5.4.2013 18:40:46   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: masa

Се мислев на која тема да пишам па ај тука.По колку дечиња бројат групите во градинка каде што одат вашите деца?Во на ќерка ми групата овој месец има многу нови деца и се 26 на број и скоро сите идат редовно значи премногу се.Законски за прва мала е 15 наксимум 18 деца.Во другата група има по 12-15 деца.Баш реагирав зошто новите не ги запишат таму ми рекоа дека на список биле ист број на деца само таму редовноста е помала.Незнам има ли некој што им води евиденција некоја ревизија нешто?Ова не е во ред според мене.Од воспитувачките сум многу задоволна до сега,а вчера прв пат си дојде дома со неизбришано газе.Ја прашав зошто ми одговори дека само малите ги бришеле,а големите не.Има во групата и дечиња со памперс што се уште,а овие "големиве" сами се соблекуваат и си вршат нужда.Верувам дека не ја виделе,зошто стварно е преголема гужва,а овие новиве плачат,едно детенце вчера и поврати кога ја носев.


За бројот на дечиња во сите градинки е исто. 15 деца е идеално, ама секаде се минимум 25. Овој период секаде има нови, а во нашава група некои па што беа поголеми ги преместија во поголема група, така да се надевам нема бројот многу да се зголеми.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 588
   RE: Во која градинка?
7.4.2013 17:02:58   
zlatcetomoe
Calypso moeto dete odi vo gradinkata 25 maj-klon Poni vo Madzari pozadi trgovskiot centar i sum mnogu zadovolna, sekogas ja zemam presoblecena, dosega nikogas ne i se vrcvenilo gazeto i kjerka mi e mnogu srekjna koga odi, im skoka vo pregrataka na vospituvackite, od vratata sama si vleguva, ne zboruva mnogu otkako trgna ama toa e individualno, nejzino vrsnice mele kako vodenica, mislam deka iskustvata od gradinkite ponekogas se vodeni i od nasite ocekuvanja, sekako deka postojat bolesti(skoro sekoja vtora nedela sme bolni-sto nema vrska so vospituvackite,ponekogas si doaga izgrebana, kasnata, ama i moeto kasa i kube, mozes li na 2 godisno dete da mu objasnis deka ne treba,30 deca se vo grupa, od koi dnevno odat okolu 15-tina)takasto ako go zapises deteto kaj Mence ili Rodne,Nade(kaj tie sme bile dosega)nema da zgresis. Se nadevam ti pomognav vo izborot.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 589
   RE: Во која градинка?
11.4.2013 13:21:09   
Annet
Женски да се пријавиме тука,ние решивме од понеделник да ја носиме наутро до кај 13 часот.денес извадив потврда од лекар и сега уште фотокопии ми требаат.Моето е 20 месеци,и припаѓа во мала група некоја измеѓу незнам ни јас,која е,ама не ејасли најмала.Е сега Кажете ми,Што треба да си носи во ранчето.Што се и е потребно..Неккој совет за првиот ден,многу ми е мисла....Затоа тука се обратив.....
Мислам дека кога ќе ги дадеме докуметите,и ќе ја оставиме еден саат,па ќе видимеuser posted image
Тука во Велес имаме преубава градинка.....

(Одговор на членот zlatcetomoe)
Непосредна врска до пораките: 590
   RE: Во која градинка?
11.4.2013 13:42:24   
sandriana RR
Анет, убава одлука сте донеле, нема да згрешиш. Мислам дека и убав период за почеток е ова - ќе се поразретчат групите полека , полека, како иде лето, па ќе има помалку шанси за разболување. Не се секирај, не ја мисли многу - ќе видиш- за недела-две ќе биде како цел живот да одела во градинка. Сега е и голема, знае да си игра со деца - верувам дека ќе нема проблеми.
Ние со 19,5 месеци се уште сме во јасли - најмалите (така тргна лани во мај, со 9 месеци и не сакаат да ја преместуваат веројатно до септември). Инаку се носи облека за преслекување-дупла (боди, маичка, тренерчиња, чорапчиња), пижами (секој понеделник носиме чисти, а во петок ни ги враќаат заедно со резервната облека), влажни марамчиња еднаш месечно и павлодерм по потреба, плус по 3 пелени дневно, па што остане, во петок исто враќаат. Секако и тетките од градинка ќе ти кажат каков е нивниот план-што е потребно.
Ви посакувам успешна адаптација user posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 591
   RE: Во која градинка?
11.4.2013 13:43:54   
dostickage
Annet, nema vi e so srekja vo gradinka.
Inaku treba da nosis vo rance edna celosen komplet za presoblekuvanje - bodi, corapcinja, bluzicka, trenercinja ili helanki sto si nosi... lus na ucitelkite kje im dades 2-3 peleni i kako ke ti recat za vlazni maramici, pavloviceva i eventuialno sapun. Inaku nema pravilo za odnesuvanjeto vo gradinka, nitu za naseto a nitu za decinjata. Moj sovet e da ja pripremis kade kje odi, da i citas slikovnici za gradinka i da i oblasnuvas sekojdnevno sto kje ja ocekuva. Koga kje ja nosis kje i kazes deka kje se vratis da ja zemes za kratko i gledaj pokratko da se delite zasto ako te vidi deka se rastazuvas i taa kje se rastazi . So lesno uste ednas.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 592
   RE: Во која градинка?
11.4.2013 13:45:08   
dostickage
Aneet i ne zaboravaj da potenciras dokolku ima nesto navistina specificno za sto bi trebalo da se obrne extra vnimanie. Na primer ako e alergicna na nesto ili nesto drugo specificno a povrzano so nejzinoto zdravje i sl.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 593
   RE: Во која градинка?
11.4.2013 13:47:27   
Annet
Mnogu vi blagodaram:))))user posted image
A bidejki pie mnogu tecnosti,treba neli nejzino sisence licno da i nosam,da ne pie tamu,neznae od casa da pie:(( jas ke si prasam se,ama sega tuka prvo,najsigurno mi e

< Поракaта ја уредил Annet -- 11.4.2013 13:50:47 >

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 594
   RE: Во која градинка?
11.4.2013 14:01:07   
dostickage
Ti zemi i za sekoj slucaj. Ne znam kakva im e praksata vo gradinkata , mislam deka ako ne nosi niedno drugo dete sisence nema ni tebe da ti dozvolat zasto kje im pravi problem na drugite deca.
Vo jasli nosea, za drugite ne znam.
Ama i redno e da nauci od casa da pie, sto kje i cucli da rasipuva zabi neli user posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 595
   RE: Во која градинка?
11.4.2013 14:08:06   
Annet
haha taka e,amaaa...ke bide ajde:)))kako za site i za nas

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 596
   RE: Во која градинка?
11.4.2013 16:35:09   
Gwendolin
Ете дојде време и јас за градинка да прашувам, се си мислам вчера не пуштија од болница, а тоа 8 месеци поминале. Ќе мора да ја носам во градинка, само појма немам во која, како...кажете ако има некоја искуство со некоја градинка во Ѓорче, не знам ни каде имам градинка user posted image , ни како се запишува...и како, си влегувам во градинката и барам кој? директор? Стварно не знам, би ви била благодарна за било каква информација.

_____________________________

Само Вселената и човечката глупост се бескрајни. Всушност, за Вселената и не сум толку сигурен. - Ајнштајн

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 597
   RE: Во која градинка?
12.4.2013 9:52:55   
sandriana RR
Не ги знам градинките во Ѓорче, освен онаа новата што ја отвораа - ама таа е кон Новоселски Пат. Имаме РРајки од Ѓорче, ќе ти посочат каде се градинките.
А процедурата е следна - одиш во градинката, наутро, кога е таму и шефицата/раководителката и прашуваш за кога може да се изврши упис на бебе во јасли. Ако има место за веднаш-ок, ако не ќе Ве стави на список за чекање. Се пополнува една пријава, и на денот на почнување во градинка се носи потврда од матичен педијатар дека детето е здраво, како и негативни микробиолошки брисеви. Воглавно, тоа е тоа...

(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 598
   RE: Во која градинка?
12.4.2013 10:17:42   
dostickage
Gwendolin za Gjorce ne znam, znam za gradinki vo Hrom i vo Vlae.
Ovaa vo Hrom e karsi KAM marketot a ovaa vo Vlae e kaj benzinskata na Makpetrol.
Nie od septemvri treba da pocneme vo ovaa vo Hrom.
I ima edna nakaj Novoselski pat nova ama taa ne znam bas najpecizno kade e.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 599
   RE: Во која градинка?
12.4.2013 11:01:38   
Gwendolin
Фала женски, нас и во Влае и во Хром ни одговара пошто сме на почеток на Ѓорче, па од понеделник ќе тргнам во потрага по градинка за цуцава. Најверојатно прво во Хром ќе одам, па ќе ви пишам од понеделник што ќе направиме, ако не таму, во Влае.

_____________________________

Само Вселената и човечката глупост се бескрајни. Всушност, за Вселената и не сум толку сигурен. - Ајнштајн

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 600
Страница:   <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  22 23 [24] 25 26   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?