|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Спиење на светло или во темница
21.3.2012 21:31:16   
Yummy Mammy
Jas pa nikogas ne sum ostavala svetlo navecer, duri ni koga bea mali bebinja. Togas koga ke se razbudea za cicanje togas palev edno priguseno svetlo, cicaat, gi legnuvam i gasam. Mozebi i zatoa si spijat podolgo navecer, ako se razbudi, gleda temnica, odnosno nisto ne gleda i si prodolzuva da mizi.user posted image
A za golemava pa, otkoga pocna da spie sama vo soba saka da i gori svetlo, ama toa e dur da zaspie, posle i go gasam. Pa posle se budi vo sred nok i bez problem si doaga kaj nas vo krevet, a prst pred oko ne se gleda... Dali i e nsvistina strav ili e izvodenje vo prasanje zasto ne saka da spie, se uste ne sum sfatila...


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Спиење на светло или во темница
22.3.2012 17:48:35   
moni teo
ние спиеме со столна ламба страв ми е во темница а и навечер 2 пати станува за цицење

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Спиење на светло или во темница
23.3.2012 6:59:54   
kikicka
Синока спиевме на малку потемно скоро и без светло и добро спиеше малку закенка кај 6 за чај и толку станавме после саат.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот moni teo)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Спиење на светло или во темница
23.3.2012 8:46:45   
Maca25
Ние спиеме во темница, со спуштена ролетна на прозор...да не знаеш кога е ден кога ноќuser posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Спиење на светло или во темница
23.3.2012 9:02:07   
Annet
еве две ноќи по ред во темница спиеме,додека спие до кај 03 после вришти и пак палам ноќна ламба.ќе се научи................

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Спиење на светло или во темница
23.3.2012 14:30:34   
lilicka
Аххх..како да се научиме да спиеме во темница кога ни јас никогаш не спијам во потполна темница мора да има барем малку светло така сум научена од малаuser posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Спиење на светло или во темница
23.7.2012 10:26:58   
Natuska85
Ние спиеме со пригушено светло од освежувачот Дормео,ама ептен пригушеноuser posted image .Сепак сакам да има малку светлина чисто јас да го гледам во текот на ноќта кога ќе се подразбудам,инаку он нема проблем и во скорз темница да нана.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Спиење на светло или во темница
23.7.2012 10:35:55   
Calypso
И ние спиеме со пригушено светло, само за да го гледам дали се открил или не, па пак да го покријам. Мислам дека поради тоа откривање ќе спиеме со пригушено светло се додека не се научи да не се открива... ама ќе видиме. Во секој случај, најдобро е во темно, и почнав да го навикнувам малку по малку да спиеме така.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Спиење на светло или во темница
23.7.2012 11:13:40   
kikicka
Ние сме скроз во темница сега,свети само ламбата во ходник ама и тоа не енекое светло.Без проблем си спие во креветчето,јас не ја ни покривам дека не сака.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Спиење на светло или во темница
23.7.2012 11:47:03   
Mihaela 2010
So priguseno svetlo,lambata na dormeo,na najslabo ja pustam.pustam svetlo od pricina sto kaj mene u spalna e mrtva temnica,pa bukvalno i nisto ne se gleda,taka da moram so malku svetlo cisto da vidam sto se slucuva so M,porano mnogu mi smetase svetlo,sega se naviknav pa nemozam bez toa..

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Спиење на светло или во темница
23.7.2012 12:01:01   
Тања РР
Кај нас свети само светлото од купатилото колку да не се сопне некој ако стане навечер.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Спиење на светло или во темница
24.10.2012 17:26:48   
Pepelaska *
Ние уште си спиеме со пригушено светло ама ептен слабо колку да не е скроз темно, незнам не ми ни текнало да изгаснам да видам како ке спие.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Спиење на светло или во темница
24.10.2012 20:55:06   
majka na eva
спиеме на ламбаuser posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Спиење на светло или во темница
24.10.2012 21:18:33   
Hunny
ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na eva

спиеме на ламбаuser posted image


Исто, а јас многу сакам да спијам во темно.


< Поракaта ја уредил Maca RR -- 24.10.2012 21:41:17 >

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Спиење на светло или во темница
24.10.2012 21:44:21   
Maca25
Јас од бебе ја учам Н. да спие во темно.
Дури сега ако има упалено од некаде светло, ми вика да изгаснам дека не можела госпожа да заспие.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Спиење на светло или во темница
24.10.2012 21:55:35   
arh_diz
I M ako e zapalenonsvetlo mi vika gasi svetlo , nekogas i preku den mi vikauser posted image .Od mal e naucennda spie vo temno

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Спиење на светло или во темница
24.10.2012 22:10:15   
penelopa

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

.Od mal e naucennda spie vo temno

Исто и јас така го имам научено во темно- дури и преку ден кога заспива ги затварам ролетните за да биде темноuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Спиење на светло или во темница
1.12.2012 15:17:28   
zzaa
spieme vo temnica i malat i nie taka ja naviknav uste na pocetok mene svetlo mi smeta.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Спиење на светло или во темница
1.12.2012 16:00:44   
Mihaela 2010
Nie si otanavme so priguseno svetlo,koga nemav deca epten mi smetase svetlina,sega pak ne mozam da zapijam vo mrak :)),mi odgovara malku svetlo

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Спиење на светло или во темница
1.12.2012 16:52:30   
Felly RR
Ние заспивавме со светло, во дневна пред Тв, ама во последно време многу време се успиваме, затоа реков ќе го гаснам светлото, и на М и кажав, се спие со изгасено светло, и кога е време за спиење, го гаснам, и свети само ТВ.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Спиење на светло или во темница
24.8.2013 23:38:33   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: anastasya

Дали вашето бебе спие во темница или со ноќна ламба да свети и што е по препорачливо? јас спијам со нокна ламба пошто ми е страв да спијам по темница и да не го посматрам.



_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Спиење на светло или во темница
25.8.2013 10:30:51   
Bethany
Мислам нема тука што е попрепорачливо, туку што на вас најмногу ви одговара.
Додека е мало бебе, ете од практични причини е подобро да има некое слабо осветлување, поради доењето, да го видиш итн...

И мојот син кога беше бебе спиеше со ноќна лампа, ептен пригушено светло да биде во собата, после некое време спиевме во темница, е сега пак има една лампичка со пригушеното светло, дека е веќе сам и мене ми е полесно ако се разбуди во текот на ноќта да одам до кај него. Ама светлото е ептен далеку од него и само осветлува еден мал дел од собата, скоро па е темно user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Спиење на светло или во темница
26.8.2013 10:19:12   
sandriana RR
И ние спиевме со пригушено светло до скоро, додека стануваше навечер за цицање, а откако се одбивме, сосем го гасам светлото.
Како што вели Бетани, од практични причини, пригушено светло, додека е помало бебето, после тоа сметам дека нема потреба, евентуално ако спие само, па да не се исплаши ако се разбуди во тек на ноќта. Ама, сепак, се е индивидуално.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Спиење на светло или во темница
26.8.2013 10:37:35   
Mihaela 2010
Ja koristev lambata-jonizator na Dormeo se do sinojka koga i ja pozajmiv na zolvami,posto cekaat bebe,pa staviv edna druga ama M nekako ko da mi se plasese,taka da ja izgasiv,i nokjta si ja pominavme bez svetlo,samo malku svetlina nadzirase niz roletnite,taka da moze da kazeme zbogum na prigusenoto svetlo

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Спиење на светло или во темница
16.6.2014 1:18:47   
Defne90 RR
Ние спиеме со пригушено светло.Тие немаат воопшто страв ни кога е скроз темно,и да се разбуди некое ќе си заспие одма,ама мене ми е така подобро,затоа што можам да ги надгледувам и да ги покривам постојано затоа што прекривачот си е се тргнат од нив.А посебно па малото,многу немирно спие и знае да отиде дури долу кај нозе па ако е темно нема да го видам и може да се случи случајно да го повредам така.А инаку како што кажав немаат проблем ни во темница да спијта.Во неколку наврати ни се случи да заборавам да го пуштам светлото ма немаше никакви проблеми и плачки.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

/
Jana9

Ime

Ognen (25%)

Jakov (0%)

Josip (0%)

Matej (0%)

Filip (75%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!