|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кое е најмалото родено бебе?
6.8.2010 19:12:58   
Палешка РР

user posted image

Лекари од Универзитетската клиника на западногерманскиот град Гетинген успеале да го спасат животот на бебе, родено со 300 гр.
Кимберли дошла на свет на 12 Март оваа година. Околу неа деноноќно имало лекари кои и ја следеле состојбата.
Дури сега, по скоро половина година, родителите си ја зеле Кимберли од клиниката. Моментално тежи 2,5 кгр, тежина која соодветствува на нормално родено дете.
Кимберли не е рекордерка. Најмалотото спасено бебе е Румаиса Шеих која се роди во 2004 година тешка само 243 гр.


< Поракaта ја уредил Палешка -- 6.8.2010 19:13:23 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Кое е најмалото родено бебе?
28.12.2010 4:30:15   
mamicka 010
Mamucka  sostojbata vo bolnicata ne e promeneta slicno i jas dozivejav. Samo sto decata (bliznaci) bea so mene, i ne mi bese dozvoleno da dojam zaradi lekarstvata sto mi bea dadeni, pa moraa so vestacko mleko da im davat na 3 casa.Imase noki kade sestrata ne pomina 3 pati znaci 9 casa ne vleze da im dade hrana i da gi presoblece, site sto bea vo sobata deca na vestacko  mleko se raspraa bukvalno od placenje nikoj ne dojde, odevme posbite da gi trazeme . A jas bidejki bev so dve  i so carski neznaev koe da go gusnam a koe da go gledam kako place.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Кое е најмалото родено бебе?
5.5.2011 19:37:16   
marina11
BRAVO ZA BORECOT GOLEMA SREKA STO OSTANALO ZIVO DETETO POSTO ZNAEME KAJ NAS VO MAKEDONIJA KOLKU NI E ROZEVO ZDRASTVO KE PROCVETA USTE MALKU  JAS SE PORODIV 33 GN I MISLEV DEKA E MNOGU MALO BEBE SO 1900 AMA SEGA ISPADNA DEKA GOLEM BATKO BIL BRAVOS ZA VAS  I MOZAM DA KAZAM DEKA SAMO GOSPOD NE CUVASE CELO OVA VREME


(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Кое е најмалото родено бебе?
30.5.2011 17:15:45   
Saturn
Има ли некој сознание, тука, во Македонија, кое е најмалото родено дете? Обично тие за кои однапред се знае дека се ризични се препраќаат некаде надвор (Бугарија, Словенија...) Моиве деца се родија со нормална (просечна) тежина. Знам неколку случаи кои се имат породено во Македонија (кило, кило и нешто) и кои за среќа преживејаа, но да не зборувам во нивно име. Може ли некој/а од рингерајкиве/циве да каже за сопствено искуство, тука во нашава земја родено и каква била грижата за него, во која болница, со колкав апгар-скор е оценето?
Браво за бебуфчето на Betpet user posted image , да е живо и здраво и само напред user posted image

(Одговор на членот marina11)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Кое е најмалото родено бебе?
30.5.2011 18:19:18   
Natuska85
Јас додека бев во болница др.Маџовска од интензивна на Гак низ еден муабет ми кажа дека се има  родено дете во Гак од само 780 гр.И сега било здраво и живо девојче од 4 години user posted image user posted image user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Кое е најмалото родено бебе?
2.6.2011 17:40:16   
bombica
Pred 1.5 god. vo veleskata bolnica se ima rodeno user posted image vo 26 ned, tesko samo 600 gr. Ne bilo preneseno vo Skopje, 2 meseca bilo vo inkubator i go ispustile vo dobra zdravstvena sostojbauser posted image user posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Кое е најмалото родено бебе?
10.6.2013 20:37:20   
pepermint
Мислам дека здравството посебно гинекологија-акушерство уште за жал не е доволно развиено кај нас . Многу сум гневна поради тоа.Како може бебе со 270 /280 грама во високоразвиените земји да преживее, ние сме далеку од тоа. Дај боже да успее проектот со обука на нашите гинеколози-акушери за многу предвремено родени деца..а не секогаш да не праќаат во соседните земји.. Јас сум многу тажна, моето предвреме родено бебе од 500 грама си замина од овој свет , зошто? - поради необученост и нестручност на нашите лекари, за сите родени бебиња под 600 грама тие не биле стручни(таков одговор добив). Се надевам дека во најбрзо време ќе се специјализираат и ќе нема тажни мајки.

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 32
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali vi se dosadni turskite serii?

Da (88%)

Ne (0%)

Ponekogas (12%)


Број на сите гласови: 8

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!