|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Частење на докторите и сестрите
7.4.2011 8:44:30   
skorpijana
so bliznacite nisto ne trazea ama so prvoto koga rodiv im se jadelo i mu poracale na mm da im kupi pici sok i toa mu kazale coca kola da bilo i nesto blago za posle jadenje da se zablazat ako mozel da najde mala torta nekoja vo 2 30 noktta user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Частење на докторите и сестрите
7.4.2011 10:37:54   
Lidina
Виктори, потполно се согласувам! Јас сум инженер и работам во смени и знам колку плата земаат акушерките во болница, скоро колку мојата и повеке!! Тоа им е работа и за тоа се таман платени. Вистина е, каде ке најдат подобро платена работа? Нема потреба од накнадни пари давање после пораѓај. Мене не ме честат дека сум ја завршила добро денеска работата.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Частење на докторите и сестрите
7.4.2011 10:53:38   
penelopa
Тука во Словенија единствено што можеш е да им се заблагодариш на докторите и сестрите и евентално да им однесеш во знак на благодарност вино, некоја бомбоњера и кафе. Поголемиот дел од нив ни тоа нема да го прифатат.
Не велам дека нема исклучоци но некој да ти нарачаува како што читам погоре што да му однесеш ми е малку несватливо. Еве мојот гинеколог колку пати сум и однела нешто ама ептен ситно не и не никогаш не прифатила. Тоа е моја работа- е нејзиниот одговор. 

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Lidina)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Частење на докторите и сестрите
11.7.2011 0:25:38   
Nadezna
Vidi, mojata sveki e cudo nevideno i misli ako ne potkupis nekogo nema da ti se zavrsi rabotata.,...sto da ti kazam.
Na osnov na toj stav, ppo moeto poroduvanje, doktorite i sestrite dobija skara i blago vo vrednost od n4000 denari, samo zosto odbile pari.
Za vtoroto zdravje, samo fala ke bide

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Частење на докторите и сестрите
11.7.2011 10:10:44   
Mihaela 2010
Koga se porodiv mu dozvolija na mm odma da dojde,pa go nateraa da kupi za sestrite nesto da gi pocasti,kafe sok bonbonjera... Doktorkata si dobi parfem i bajadera..a mi se tokmese i doktorot so mi ja stavi epiduralnata...ama nisto ne dobi..

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Частење на докторите и сестрите
16.11.2011 13:18:25   
JovanaJ
Slucajno ja zabelezav temava pa me isprovocira da prokomentiram...user posted image
Ne bi sakala da se custvuvam dolzna na nekoj, samo zatoa sto si ja izvrsil dobro svojata rabota. I ne treba da se cuvstvuvame dolzni. Mozebi e vo red da se pocasti, simbolicno, ete raganje na nov zivot i sl...Ama podaroci od tipot na parfemi, skapi pijaloci nekako ne mi odi...Koga jas se porodiv svekrva mi odnese bomboniera koga me zemaa i tolku.
Ne gledam potreba za bilo sto poveke. Personalot vo bolnicata samo si ja vrsat svojata rabota i zatoa se plateni. Se drugo e degradiracki i za nas i za niv.....

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Частење на докторите и сестрите
16.11.2011 13:37:12   
miana
Ako imam vrska - ke go poastam normalno...Inaku mislam deka edna bomboniera e dovolno...Jas koga se porodiv na vrskata ( od sto bev prezadovolna - kako mi  se ritresuvase ) osekav dolznost da go pocastam...Dobi bajadera,Dimple i uste nesto ne se sekavam,a sestrara sto ja oblekuvase kerkami dobi bajadera i buket cveke ...

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Частење на докторите и сестрите
16.11.2011 13:59:03   
kikicka
Само бонбоњера добија и сестрите и докторот.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Частење на докторите и сестрите
17.11.2011 11:06:40   
vanessa30
I pokraj toa sto se porodiv vo privatna bolnica, simbolicno so po edna bajadera i pijalok gi pocastiv doktorite i akuserkata sto bea na mojot poragaj samo poradi moja zelba i ogromna blagodarnost, a ne poradi nekakva dolznos.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Частење на докторите и сестрите
17.11.2011 11:33:20   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: vanessa30

I pokraj toa sto se porodiv vo privatna bolnica, simbolicno so po edna bajadera i pijalok gi pocastiv doktorite i akuserkata sto bea na mojot poragaj samo poradi moja zelba i ogromna blagodarnost, a ne poradi nekakva dolznos.


isto i jas...pred se zaradi toa shto doktorot samo sto si otide doma bidejki mu zavrshi smena, mu se javija da se vrati i da pocne da me poragja...ednostavno bev prezadovolna i od moj kjeif pocastiv bajadera i pijalok.

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Частење на докторите и сестрите
17.11.2011 15:11:42   
miana
Bas vcera bev na pregled i malku se razocaram sto vrskata ne mi krena na telefon..Koga si odev nakaj doma mi s ejavi samiot doktor i mnogu ubav muabert napravivme i mi rece deka ke mi pomogne da ne se sekiram..Posle toj muabet mi padna KARPA od srce,mi olesna,a mm vo toj moment rece - lele ako pak ti pomogne ima najubavoto viski da mu go kupam...Pa luge toa od merak se pravi neli??? I so alal ke mu go dadam

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Частење на докторите и сестрите
17.11.2011 15:16:43   
Bububebe
Се породив во државна болница и за частење отидоа многу пари.Прво докторот го платив 100 евра,затоа што ми беше закажан.5 дена бев на болница,сестрите да трчаат по мм и мајка ми за пари.Брука невидена,без никаков срам.А најсмешното од се беше ,мајка ми не знаеше дека мм му даде на докторот 100 евра,па само што дојде мајка ми да не види,сестрата му вика докторот ве чека да ви честита,жената си помислила ме вика за пари,па ајде уште 50 евра од мајка ми user posted image user posted image user posted image  

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Частење на докторите и сестрите
17.11.2011 15:30:11   
Maca25
срамота! да трчаат по пари по луѓе! бљак!

мм сакаше на докторот кој ме породи да му поклони слика, но врската во ГАК ни рече никако, да не сме го размазувале, ќе барал и понатаму поклони.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Частење на докторите и сестрите
17.11.2011 15:39:13   
Emanuelapp
Jas se porodiv vo gradska bolnica vo Prilep. Doktorkata sto me poragase ne sakala pari ili sl.. barem taka mi kazuvaa jas ne i ponudiv nisto prezadovolna sum pa duri dojde od doma da me porodi a jas samo ja zamoliv pred eden mesec. Normalno od radost mm ja pocesti vino i cokolada. Imase zeni sto se porodija so mene i na site so red sestri doktori  mu lepea po 50-100 evra pa nikoj ne gi pogledna da gi prasa dali se dobro i dali mu treba nesto . Inaku da i jas gi pocestiv sestrite vo neonatolosko oti neznam od koja pricina moeto malecko zavrsi tamu a se rodi 3900g mi naviraat solzi... vo inkubator bese 3 dena pa odokolu baraa nesoto blagicko da im odnesam i jas gi sobrav site cokolada i im gi odnesov pa mozev da pojdam da go vidam bebusot poveke od 2 pati na den ....

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Частење на докторите и сестрите
17.11.2011 16:03:45   
miana
Mojov doktor ( vrskata ) ne sakase da mi kaze koga e na smena ( go prasuvav za da dojde mm kaj nego ) i se kriese od nas..Koga si odevme mm otide pravo kaj nego vo kancelarija ( na sreka) i go najde..ne sakase da go zeme toa sto sme go kupile,na mm mu vikase ( mene toj i toj - da nego imenuvam ) prv pat mi pobaral usluga takada ne prifakam nisto...I edvaj nekako so nateganje - zema..A toa baranje e mnogu mizerno...Mnogu...

(Одговор на членот Emanuelapp)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Частење на докторите и сестрите
17.11.2011 16:32:11   
Annet
nisto ne dadov koga se porodiv,samo edna bombonjera i eden sok......a dosta bese mislam....od posle koga izlegov na setrata edna bombonjera......ne odat tamu za castenje,a pa i mnogu rabotat pa da im dadam,ne sakam da davammmmm....ne sum zadovolna od niv kako sestri,a doktorot cel den spiese,i mu se javija edni prijateli za da mi stavi provokacija i odma dojde.e taka nemoze,,i za sto da castam?????? ke cekav uste eden den......................
koga lezev vo maksilofacijalna klinika vo sk,od srce dadov i moite,zatoa sto bea srcinja,od cistacki do prof.dektori,edno kafe da go dadam,ama od srce da bide,a ne za da mi posveti vnimanie........................

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Частење на докторите и сестрите
12.1.2012 23:32:26   
banica
najgolema glupost sto sum slusnala do sega.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Частење на докторите и сестрите
17.7.2012 13:53:37   
mama_sk
А кога обично се носи благо и слично за частење, по породувањето одма или кога се излегува од болница? user posted image

(Одговор на членот banica)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Частење на докторите и сестрите
17.7.2012 14:07:12   
Pepelaska *
мамаск , нема врска кога се носи барем јас така мислам, а ако веќе сакаш мислам дека е подобро откако ќе заврши се со породувањето и кога ќе те сместат во соба мт да донесе.

Јас кога се породив дошле сите и моите и од кај мм а тогаш се менуваше смената и на сите им изнакупиле чоколади, кафе, ама од радост не дека им побарале нешто.
Докторот побара нестле чоколада ама на смеа, е сега што мм му давал пари ,виски и друго ( ќе го убиев после ) user posted image тоа негова работа си беше , никој не бараше

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Частење на докторите и сестрите
17.7.2012 17:35:57   
kikicka
Јас мислам дека тоа пари давање е глупост. Нормално е да ги почастиш благо и пијалок ако ти сака душата,а не ради реда.Тие се таму за тоа,а не за да добиваат поклони скапи,тие треба да се благодарни и на тоа а не па уште и да си бараат. Мнг се преценуваат.Само што такви времиња дојдоа,па сега сите си влечат корис од секаде и од се.



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Частење на докторите и сестрите
4.9.2012 23:23:30   
babyblue
doktorot sto me porodi mene zasluzi podarok, se porodiv vo Cair a tamu ne se kojznae kolku plateni doktorite. sepak taa e edna od najblagorodnite profesii a kaj nas se ceni samo ako si vo privatna bolnica. covekot mnogu ni se najde doagase i koga ne bese na smena za da me vidi i ni pomogna so izborot na maticni kletki, bese premnogu fin. eden mal podarok ne e nisto vo sporedba so podarokot sto mi go dade toj mene. da ne me sfatite pogresno, ne kazuvam deka site treba da gi castime, no ako sme vo moznost i ako ni e merak togas zosto da ne. jas da mozev togas ke go castev cel svet a ne samo doktorot, ama koj kako saka.

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Частење на докторите и сестрите
31.10.2012 21:00:29   
karolince
ЗДРАВО ЈАС СУМ НОВА ТУКА СЕГА СУМ ВО 6 МЕСЕЦ ВО БРЕМЕНОСТ ..ДАЛИ ЗНАЕ НЕКОЈ ДА МИ КАЖЕ КАКО Е ВО КАВАДАРЦИ СИТУАЦИЈАТА
НЕКОЕ ИСКУСТВО ДА СПОДЕЛИ ,ОВА МИ Е ВТОРА БРЕМЕНОСТ ПРВИОТ ПАТ ВО КАВАДАРЦИ СЕ ПОРОДИВ ПРЕД 3 ГОД ДАЛИ ИМА ПОДОБРУВАЊЕ

БЛАГОДАРАМ

(Одговор на членот babyblue)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Частење на докторите и сестрите
31.10.2012 21:45:12   
meU87
Јас дадов бомбоњери на сестрите кои ми го облекоа бебето, кога излегувавме и на една од чистачките која не спремаше , а и многу ни помагаше додека бевме кај родилките.
На докторот кој воедно ни е и пријател му дадовме пијалок и парфем.

(Одговор на членот karolince)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Частење на докторите и сестрите
31.10.2012 21:51:22   
elenak
За моето породување се почастија сите вработени на гинекологија за тие 5 дена што бев таму (па и останати оддели кај што си имавме работа). Не за да ми посветуваат внимание, туку онака од срце, затоа што се излезе добро и бевме задоволни од сите. Е сега небитно по колку евра си земаа докторите и од мм и од мајка ми имаа плус подароци (виски не купивме зошто претпоставувавме дека имаат големи залихи) ама не ми се веруваше дека еден д-р може толку да се спушти и сам да си бара. Човекот го видов прв пат во живот, ок ми се најде, да не беше тој мојот царски не знам кога и каде ќе се случеше, ама нити ми водеше бременост нити ме прегледа некогаш, па можеше да биде задоволен со јадењето и пиењето што беше донесено вечерта после породувањето. А дотичниот пратил сестра кај мене во 01 часот по полноќ, јас сеуште зашеметена од операцијата да ми бара број од мм. Сигурно дека се стрепнав, си реков да не нешто не е во ред а не ми кажуваат мене па го бара мм. Тој му се јавил да си порача виски, а мм му рекол ,, докторе па ви оставив пари во кесата што ви ја дадов, купете си,,user posted image А овој пак ,, не, не, ти купи и донеси ми виски не знам јас таму што си ми оставил,,. Е арно оти имавме купено за дома две шишиња да има па му го однел едното.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Частење на докторите и сестрите
1.11.2012 8:53:34   
miana
Ajde i jas da si kazam kako pominav vtoriot pat ...
Od moeto doktorce sum PREZADOVOLNA.. Se porodiv za mnogu kratko vreme odkako pocnaa jakite bolki ( 10 min ) koga mu se javiv na mm ( od boks ) ne mi veruvase deka sum porodena user posted image mu rekov stanuvaj i da dojdes da ti zemat krv ( za maticnite kletki )i da pocastis tuka...Donese dve bonbonieri LEdeni kocki od kras i sokovi - i bas gi slusav sestrite kako zboruvaa - lele bravo na koj mu tekna da gi donese ovie ledenive kocki ,gospod zdravje da mu dade,veke od bajaderine ni e preku glava user posted image
E sega za doktorot mm kupi viski so dve casi ( jonny ) paketcinja za negovite dve decinja ( bese n.godina ) nescaffe limenka i bajadera.. Jas mislam deka dobro go pocastivme..Vtor pat mi pomaga istiot doktor i koga se porodiv me prasa - planiras li da ragas pak? vikam- i da ragam nema vas da ve zamaram vise :) On mi ivka - ne me zamaras ,taman rabota. A posle toa jas mu vikam-doktore kako li ke vi se oddolzam jas na vas? A toj me gleda i mi vika - So trettoto dete :)
Doktorot se vika Vladimir Trajkovski i javno mu se zablagodaruvam za bezuslovnata pomos.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?