|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Доење
29.5.2013 19:19:40   
ostoun
Чајот од билна аптека на Алкалоид (се наоѓа кај стара рампа) е 320 ден. и е мешавина од 5 врсти чај ( грчко семе, мајчина душица, ким, лен, и не ми текнува што беше 5-тото) ти го даваат во ќесички а ти сама го мешаш, побарај само чај за доилки. Навистина е ефикасен јас го користев само краток период, а во него има за подолг период.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 601
   RE: Доење
29.5.2013 21:19:45   
Snowhite RR
е добро, ама јас не сум од Ск, кој знае дали го има кај насuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 602
   RE: Доење
29.5.2013 22:12:44   
ostoun
Ako mozes da go naracas, ili pak zemi gi od nekade prethodnonavedenite caevi site po 100 gr. ( najmnogu za laktacijata pomaga grckoto seme) i se pravi vo 1 l zovriena voda se stavaat 4 supeni lazici od cajot sedi 1/2 cas se proceduva i se pie vo tekot na denot.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 603
   RE: Доење
30.5.2013 12:08:19   
masa
И мене ми помогна овој чај од билна аптека,а претходно пиев на HIPP и немав некое подобрување.Сигурно познаваш некој студент што оди во Скопје или било кој што ќе оди порачај го.

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 604
   RE: Доење
3.6.2013 17:53:29   
Snowhite RR
Женски фала многу, си го порачав чајот, брат ми ми го прати по автобус, сега си го зедов, ајде сега кажете како се подготвува и колку се пие во текот на денот?


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 605
   RE: Доење
3.6.2013 18:50:53   
ostoun
ИЗВОРНА ПОРАКА: ostoun

Mislam deka go prodavaat so upatstvo, se mesaat site bilki zaedno vo sad, potoa vo 1 l zovriena voda se stavaat 4 supeni lazici od cajot, sedi 1/2 cas se proceduva i se pie vo tekot na denot.



< Поракaта ја уредил ostoun -- 3.6.2013 18:52:39 >

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 606
   RE: Доење
3.6.2013 21:53:34   
sandriana RR
Токму како што кажа ostоun, треба една налепница со упатство да оди заедно со пакувањата чај. Но, ако го нема, се прави како што пишува ostоun, 1 литар во текот на денот да се испие.
Се надевам чајов ќе има ефект и кај тебе.

< Поракaта ја уредил sandriana RR -- 3.6.2013 21:54:13 >

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 607
   RE: Доење
7.6.2013 11:29:25   
bebuv4eto
mamicki vo golema nedoumica sum,moeto bebe se rodi dosta golemo 4560 gr i sega na 3 nedeli tezi 5500 i mnogu saka da jadi posto neli ima baagi kilca e sega posto jas nemam mleko imam ama verojatno nego mu e mn mlalku toa sto imam celo vreme sme so ad mleko i segprasanjevo mie e sto mislite kako da mu go doziram na opakovkite pisuva deka za tezina od 5-6 kg se dava 5 pati po 180 ml ama kako damu davam taka koga moevo bebe ne e 4 mesecno i ne e na dohrana tuku e malo bebce od 3 nedeli i neli impotreba od 6 do 7 pati vnes na mleko ako mu davam po malku mleko togas placi ne e donajaden ili se donajaduva zaspiva i po pola sat do sat pak placi za jadenje neznam dali ima nekojod vas so vakov poblem kako mojov i kako go resavate. pozzz

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 608
   RE: Доење
7.6.2013 19:30:07   
Snowhite RR
Давај му да цица, а после тоа давај му дохрана според упатсвото на кутијата припремено според возраста

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот bebuv4eto)
Непосредна врска до пораките: 609
   RE: Доење
14.6.2013 9:25:11   
temjanuska2
Zdravo mamicki eve i jas se prefrliv ovde user posted image sakam samo da ve prasam dali vasite bebcinja ikaat,moevo ne prestanuva,sekogas posle jadenje okolu 2-3 min ika user posted image srce nemoze da zaspie .Nekogas mi e stvarno smesno posto i toj se smee ama nekogas mi e zal taman ke zaspie pocnuva da ika i mu se rusi sonot

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 610
   RE: Доење
14.6.2013 9:30:07   
sandriana RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: temjanuska2

Zdravo mamicki eve i jas se prefrliv ovde user posted image sakam samo da ve prasam dali vasite bebcinja ikaat,moevo ne prestanuva,sekogas posle jadenje okolu 2-3 min ika user posted image srce nemoze da zaspie .Nekogas mi e stvarno smesno posto i toj se smee ama nekogas mi e zal taman ke zaspie pocnuva da ika i mu se rusi sonot

Кога се породи девојче, сум пропуштила? Честитам!
Инаку, нормално е икањето, си прима бебе воздух, дур да се научи саглам да јаде, па се манифестира со икање user posted image

< Поракaта ја уредил sandriana RR -- 15.6.2013 23:03:06 >

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 611
   RE: Доење
14.6.2013 13:53:11   
bebuv4eto
temjanuska cestitam za bebeto,i moeto ika skoro posle sekoe jadenje ama mu nauciv finta cajce bekutancepo malku i prestanuva odma :) sega imame drug problem do pred nekoj den mnogu mi jadese oti e golemo bebe i po 120 ml naednas gi pijase imame tocno 1 mes i em cica od mene kolku imamleko tolku em jade sega problemov ovie nekolku dena e pocna pomalku da jadi i nasekoe duri jadi pluka, prska duri papak ke pija pa pak pluka i celo vreme taka i sega mu pravam pomalku po 90 ml oti i toa ne go dojaduva a od druga strana placi kako da e gladen neznam so mozi da e...

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 612
   RE: Доење
15.6.2013 14:08:08   
temjanuska2
Sandriana rr,bebuv4eto vi blagodaram za cestitkite user posted image Znam deka e normalno ikanjeto ama posle sekoe jadenje lele srce se maci user posted image a inaku bebuv4eto nie sme mali za cajce nemame 1 mesec ama pak jas mu davam 2-3lazicinja od onie najmalite vodicka i taka mu prestanuva ,ne sekogas .A tvoeto mozebi ima grcevi posto mu davas i dohrana,bidejki majcinoto mleko polesno se vari i mozat bebinjata da pominat i bez grcevi,a od dohranata pogolemi se sansite za grcevi,so krpa pominata so pegla pokrivaj mu go stomaceto,toa e ednata opcija.Vtorata opcija e deka mu davas mnogu jadenje,zatoa pluka a i drugo sto doznav vo bolnica ako mu davas na bebeto hrana pocesto otkolku sto treba togas dobiva grcevi nemoze da spie i place.Stvori si red,eksperimentiraj probaj so majcino samo i ostavi go taka vidi kolku saati ke izdrzi,ako i po doenje plaka dadi mu dohrana,toa e moj sovet posto i jas taka mu pravam i go dojam i mu davam dohrana ama seto toa ne na pomalku od 3saati.Pozdrav se nadevam ke ti pomognam.

(Одговор на членот bebuv4eto)
Непосредна врска до пораките: 613
   RE: Доење
29.8.2013 10:39:37   
marija/
Мамички моето user posted image пред месец ипол тежеше точно 6 кг а сега баш денеска ја меревме тежи 5 кг и 600 г user posted image се разочарав многу а уште енкој ден полниме 5 месеца и почнуваме 6 месец, место да начакува почна да ми симнува, на додење сме и цело време цица на секои 15 мин и затоа ми е чудно оти нон стоп цица и кај да одиме нон стоп е на градата не знам што да правам. Се шокирав кога и ја видов килажата од денеска планирам да почнам да и давам кравјо млеко и плус да продолжиме со цицање а млеко имам user posted image . Уф се испонервирав !!! Дали е правилно тоа што ќе и дадам кравјо млеко а се гледа дека е лакома и се јаде на бебушка?
Не знам дали овој пост е за тука user posted image
Чекам одговор

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 614
   RE: Доење
29.8.2013 12:34:32   
sandriana RR
/marija, зошто не формула (АД млеко)?
Не би ризикувала со кравјо, мало е бебето. Комбинирај доење и АД.
Дохрана воведовте ли?

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот marija/)
Непосредна врска до пораките: 615
   RE: Доење
29.8.2013 13:28:20   
marija/
Напредуваше претходно и не знам зашто наеднаш престана да напредува а еве овие 2 дена запче и се појави и со температура е и не сака да цица а инаку само на доенње бевме не воведовме друга дохрана user posted image user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 616
   RE: Доење
29.8.2013 14:17:07   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: marija/

Напредуваше претходно и не знам зашто наеднаш престана да напредува а еве овие 2 дена запче и се појави и со температура е и не сака да цица а инаку само на доенње бевме не воведовме друга дохрана user posted image user posted image




Марија слободно веведи си дохрана,јас на моите дечиња им воведив од 4и пол месеци.Започнав со ад млеко,но некако не ми го прифатија,многу повраќаа,и така еден месец им туркав со сила ад млеко,и видов не видов си зедов свежо кравјо млеко,разредено со вода и така си продолживме.Сепак мој совет ти е да продожите со доење,и комбинација Ад.
Потоа дохрана со кашички ,сепак имаме тема АД млеко и друга тема за дохрана Таму можеш да најдеш многу совети и одговори на твоите прашањаuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот marija/)
Непосредна врска до пораките: 617
   RE: Доење
7.1.2014 15:50:49   
Felly RR
Мандето, за твоето прашање има посебна тема Доење на саат или по барање на бебето. Модераторот ќе ги префрли постовите таму.
Ќе се согласам со Дефне дека е уште рано за некој ред, но полека, полека, треба да се навикнувате и веќе со полн месец да почнете да воспоставувате ред.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 618
   RE: Доење
8.1.2014 0:10:09   
cacus
Zdravo..pozz za site mamicki jas sum nova na forumot a bidekji i sum mlada mamicka ne sum dovolno iskusna za nekoi rab. bi sakala i od vas nekoj sovet
Bebusko ima 3 ipol meseci i dosega e samo na doenje i dobro napreduva barem zasega..na pocetok stanuvase na sekoj sat ipol do dva no se slucucase i do 3 casa i cicase 10-15 min,no od pred nekoe vreme kako da ima fateno nekoj ritam preku den znae da spie 3-4 casa a moze i 5 a preku nok spie dobri 5-6h no potoa na sekoi dva casa i cica samo kolku da do zaspie togas no preku den pretezno se slucuva da saka povekje pati da cica i toa nekade po 15 min pa da si poigra so gradata i da prodolzi pak a nekogas i go trgam koga ke vidam deka si igra no jas povekje bi sakala da znam koga ke cica ima navika da si go stavi prsteto vo usta(palecot)i da cuca na nego iako ke e nacican dali toa e navika ili ne e dovolno nacican a Isto taka sakam da napomenam deka koga ke oseti deka e dovolno nacican sam si se trga od grada go stavam povtorno no ne saka usteto ne go otvara i koa ke go legnam da spie po nekoe vreme pak cuca na prsteto dali ne e dolvolno na cican ili slabo mi e mlekoto a toj ima 7,5kg a i se slucuva nekogas koga ke cica da potplaknuva ili da se udira po lice a neznam kolku e temata za tuka ima nekoe vreme otkako ja primase antibiotik izmetot mu e zeleno-zolt dali e gladen ili moze da deluva i ishranata sto ja jadam jas moram da napomenam deka jadam kiseli krastavicki zelka i karfiol vi blagodaram od napred i cekam odgovor

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 619
   RE: Доење
8.1.2014 8:53:59   
vezilka RR
Здраво cacus. Прво да ти посакам добредојде на нашиот форум и да ти посакам пријатна дружба тука со нас. Што се однесува до прашањето како да знаеме дали бебето доволно цица е неговото напредување. Ако добро напредува во килажата, тогаш доволно цица. Тоа што ги пика рачињата во уста, на оваа возраст тоа е нормално, децата така, преку устата ги спознаваат нештата. Прво рачињата, а потоа се што ќе му дојде до раце ќе заврши право во уста. Ритамот, сами си го пават, мислам кога и колку ќе цица, и колку ќе спие, барем на оваа возраст. Јас моето го оставав само да си го направи ритамот, не го доев на саат, туку кога ќе посака. А зелениот измет, возможно е да е од храната што ја внесуваш, немора да зачи дека е гладно. Ако е гладно ќе плаче и нема да напредува во килажата. Се надевам дека ти помогнав, а верувам ќе се надоврзат и други мамички сос свои искуства. Повели и во другите теми од форумот Бебе да се читаме, и во темата Да се запознаеме.

(Одговор на членот cacus)
Непосредна врска до пораките: 620
   RE: Доење
9.1.2014 23:00:29   
sandriana RR
Постовите на Мандето, Дафне90 и Фели РР се префрлени во посочената тема- Доење на саат или по барање на бебето.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 621
   RE: Доење
2.2.2014 12:51:19   
Mimi33
Фала му на бога за првото детенце имав млеко дури и повеќе од доволно и го доев скоро до година дена...Сега за второто исто така имам млеко и засега добро ја прифаќа градата и цица...но сеуште е рано само што почнавме ќе видиме како ќе биди...Но нема поубаво од тоа да се дои бебето..ем е поздраво и полесно за секоја мајка....

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 622
   RE: Доење
6.3.2014 3:57:40   
sonc90
zenski jas sakam da prasam nekolku prasanja zaso mi e epten strav citajki sto se se slucuva i kakvi se problemi postojat okolu doenjeto...jas seuste ne sum porodena-termin mi e juli,prasuvam za da se informiram: koga zaprimetivte deka gradite se polnat so mleko?(ova go prasuvam zaso majka mi koga bese trudna so brat mi posledniot mesec koristese od onie gradnicite sto go vpivaat mlekoto zaso i tecese mleko pa dali bilo i kaj vas isto)kako doagja do toa zenata da ima mleko?dali e toa prirodna stvar ili so nesto treba da se doprinese za da ima zenata mleko? izvinete ako zvucam glupavo postavuvajki vakvi prasanja ama vo vrska so vakvi raboti jas sum tutule bale...

(Одговор на членот Mimi33)
Непосредна врска до пораките: 623
   RE: Доење
6.3.2014 8:37:20   
vezilka RR
ПРОЦЕС НА СОЗДАВАЊЕ НА МАЈЧИНО МЛЕКО

Мајчиното млеко се создава во млечните жлезди на мајката,кои преставуваат високодиференцирани кожни жлезди од тубулоалвеоларен тип. Под дејство на естрогените, прогестеронот и хормонот за раст, за време на пубертетот и бременоста млечните жлезди се развиваат, доага до растење и гранање на системот на каналчиња.

На крајот од бременоста и по породувањето,паѓа нивото на естрогенот и прогетеронот во крвта, кои имаат инхибиторен ефект на пролактинот, хормон кој се излачува од предниот резен на хипофизата и директно ја стимулира продукцијата на млекото во млечните жлезди.

Секрецијата на млекото е контролирана во прв ред од нивото на пролактинот. Дразба за секреција на пролактинот е цицањето, неговата фрекфенција,траењето и силата со која детето цица. Пролактинот има и други функции како што се спречување на овулацијата, ретенција на
вода а се мисли дека делува и на психата на мајката во смисол на зголемување на мајчинското однесување.

Уште еден хормон кој го лачи хипофизата, окситоцинот има извонредно важна улога за успешна лактација. Под негово дејство настанува истиснување на млекото од алвеолите во каналчињата. Во физиологијата на лактацијата важна улога има и еден психосоматски рефлекс, рефлекс на испуштање на млеко(let down reflex) или окситоцински рефлекс. Го предизвикува цицањето, го овозможува окситоцинот а е под силно влијание на емоционалната состојба. Чувството на страв, несигурност, напнатост, незадоволство, го инхибираат овој рефлекс, а чувството на сигурност, задоволство, самодоверба, го зголемуваат.

Мајките го чувствуваат овој рефлекс како боцкање во градите, течење на млеко при помисла на бебето или кога ке му го слушне плачот, капење на млеко од едната града додека тоа цица од другата, болка заради контракција на матката (бидејки окситоцинот има контрахирачки ефект и на матката). Цицањето, дразнањето на брадавиците на мајката со усните на бебето, значи има директен стимулирачки ефект на лачењето и на пролактинот и на окситоцинот, двата клучни хормона за успешна лактација. Раниот прв контакт на мајката и бебето, како и раниот прв подој (по можност неколку минути по раѓањето, уште на самиот бокс), ветува успешно доење.

На кој начин се регулира создавањето на мајчиното млеко?
Колку повеке градата се празни, било преку цицање, било со измолзување, толку повеке млеко се создава. Погрешно е мислењето дека треба млекото да се чува во градата бидејќи во мајчиното млеко постои една супстанца, која може да го инхибира создавањето на млекото. Ова помага да се заштити дојката од пренаполнетост.

Секрецијата на млекото започнува по раѓањето со појавата на колострумот (кој може да започне да се излачува и во последните недели од бременоста), а кој по 5-10 дена се заменува со т.н. преодно млеко. По 4-6 недели се формира зрело млеко, чија секреција трае неколку месеци а поретко и неколку години. Овој процес се нарекува еволуција на мајчиното млеко, при што доаѓа до промени на мајчиното млеко во однос на количината и неговиот состав, која секако е во корелација со промена на потребите на бебето.

За време на еволуцијата на млекото,мајката треба да биде во потполн психички мир, добро да се храни и да се одмора.

Прим. Д-р Лидија Спасова
Специјалист педијатар

Извор: Ре Медика

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 624
   RE: Доење
30.5.2014 23:47:42   
petra27
Vezilka sto ubav post.....samo ova poslednovo(odmaranjevo) tesko mi odi....
Inace nie cicame i se doranuvame...imame 15 dena,predvreme sme rodeni vo 33 nedela...na 4ti den mi dojde mleko no posle doenje se doranuvame...sega im pravam po 30 ml i nekogas go pijat,nekogas ne...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 625
Страница:   <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?