|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Книги за деца
24.12.2009 11:50:08   
mami
мене ми е животна желба во куќата да имам соба како библиотека..и мм исто е луд по книгите, пари за книги даваме ко луди...а гледам дека и Лука е со иста страст па секогаш му земам по некоја и тоа гледам да му ги правам како комплети се од истата едиција...Книгата е најдобар подарок..и за млади и за стари

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Книги за деца
24.12.2009 11:52:02   
srekna mama
прекрасна идеја мами.ијас многу сакам таква соба  ....здравје можеби ќе имаме некогаш

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Книги за деца
24.12.2009 11:52:51   
vezilka RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Јас навивам за подарок - книга.

Б Сепак и моите, а и јас не сметам дека купувањето книги е фрлање пари, што не мислам и за купувањето играчкиuser posted image


Потпис

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Книги за деца
24.12.2009 11:54:47   
mami
ИЗВОРНА ПОРАКА: srekna mama

прекрасна идеја мами.ијас многу сакам таква соба  ....здравје можеби ќе имаме некогаш


Ако не успеам цела соба тогаш еден ѕид ќе биде сигурно..имам едно брдо книги кај моите што сакам да си ги земам, а кај мм веќе нема местоuser posted image


(Одговор на членот srekna mama)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Книги за деца
24.12.2009 12:03:18   
mis.
Има едни книги се викаат логички решавалки кои син ми ги обожава на Феникс,100ден или 120.Ги имаат отпечатено во многу малку примероци и ги нема.Ако знае некој кај можам да најдам вакви или слични логички решавалки на феникс нека ми пише.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Книги за деца
10.2.2010 16:15:15   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Adrijana

Eve jas na Eva i pokraj toa sto e mala i ne razbira seuste nisto od toa sto i go zboruvame, redovno i citam. Kupivme desetina slikovnici i po cas ili dva vo denot obavezno citame. Duri pocnav i na angliski da i citam od knigite sto mi se za fakultetuser posted image . Taa se pokaza kako odlicen slusateluser posted image
Ajde pisete, Im citate li na vasite deca i sto im citate?

(Одговор на членот S*B*)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Книги за деца
10.2.2010 16:17:03   
Adrijana
Fala ti, i izvini za greskata, ne znaev deka veke postoi vakva temauser posted image

_____________________________



(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Книги за деца
10.2.2010 20:42:00   
ripce
За книги сме мали имаме од овие сликовници на Просветно Дело, Пронајди ме за да ги учи морските, домашните животни, му ги читаме, ама мал е уште не му го привлекуваат вниманието, здравје уште малку ќе ни бидат од корист, ако дотогаш не ги изеде user posted image навика му стана да ги бутка во уста, ја топи хартијата и ја плука... добро е што не ја јаде...

user posted image


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Книги за деца
10.2.2010 20:50:56   
lilit
Bidejki studirav komparativna kni\evnost normalno e deka Marko od mal e so kniga !Prvata kniga mu vese slikovnica so Vini Pu i mo\ese da se stava vo usta gi ima vo Zegin a sega imame eden kup knigi najrazlicni i duri dobivme zabrana od tato da kupuvame veke dodeka ne mu napravime detska soba .Ima prekrasni knigi za deca i pari za knigi NE ZALAM!

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Книги за деца
11.2.2010 13:07:35   
zami
Nie konecno ja procitavme Carli i fabrikata za cokolado i super bese, Mitko polesno ja izdrza nego jas, (normalno posto jas citav a toj si slusa).

Vo meguvreme si kupivme od onie malite sto gi ima vo Toper za 19 den. Najraznovidni ima, a interesni se.
A pocnav i vnuk mi (15mes.) da go trupam so knigi.

Sega sakam da ja kupam Drevna Makedonija od Vasil Topurkovski, ama dosega vo dve tri knizari prasav ja nemaa, da ne znae nekoj kade ja im, pls

(Одговор на членот lilit)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Книги за деца
11.2.2010 13:26:41   
caci20
Лилит ти си ми колешка значи?

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот lilit)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Книги за деца
11.2.2010 13:34:30   
jovanka
Koj recnik po angliski e adekvaten za osnovno obrazovanie znaejki deka angliskiot se izucuva od prvo odd.Vo dilema sum kakov recnik da i kupam na kerka mi.Go gledav vo toper so 20.000 zbora i ilustrativen e dali ima uste nekoj slicen na ovoj ?

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Книги за деца
11.2.2010 14:31:16   
vezilka RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce

За книги сме мали имаме од овие сликовници на Просветно Дело, Пронајди ме за да ги учи морските, домашните животни, му ги читаме, ама мал е уште не му го привлекуваат вниманието, здравје уште малку ќе ни бидат од корист, ако дотогаш не ги изеде user posted image навика му стана да ги бутка во уста, ја топи хартијата и ја плука... добро е што не ја јаде...

user posted image



Е овие се супер..внука ми ги обожаваше кога беше мала..па дури и сега(сега има 2 години) и се немаат здосадено и знае некогаш да довлечка некоја и да бара да и ја читаме...

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Книги за деца
15.2.2010 14:18:53   
Cacko
temava e knigi za deca i jas mislam deka treba bar koga malce od malce ke razbira,t.e ke bide dete da mu se cita.imam maka so svekor mi,on e mnogu po citanjeto(akter vo penzija) i non stop samo prasuva dali i citame na Elena,mnooogu mi e smesno.Elena ne sedi mirna ni sekunda(tie so ja znaat me svakaat)a kamoli da i citam.ima vreme za citanje.Na mm mu e glupo da mu kaze ama ja pet pari ne davam i mu kontriram,velam deka e mala.i sekoe gledanje toj muabet e,da ne recam rcka,majka mi ima studirao knizevnost,doma imavme biblioteka pa ne mi citala od 6 meseci,sto vikate vie,a?mislam deka sum vo pravo

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Книги за деца
15.2.2010 14:23:04   
caci20
Taka e Cacko. Nivnoto vnimanie ne drzi ni 10 sekundi ima vreme za se. Petar duri sega poveke vreme posvetuva na slikovnicite, ama ne so citanje tuku so vizuelna percepcija.

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Книги за деца
15.2.2010 14:26:17   
zami
Na najmala vozras, voopsto ne e vazno dali slusa, vazno e da se sozdade ljubov kon knigite.

Ne za dzabe postojat plasticni mekani ,,knigi,, so sliki koi bebeto moze da gi jade.
Ili odie so strakala, plisani mecinja i sl.

Koga sin mi bese bebe imavme edna gumena kniga so kit i so prikazna niz sliki, neznam kolku pati mu imam raskazuvano prikazna po tie sliki i toj me slusase.

Sin mi sega ima pet godini i navlecen e na knigi, pred legnuvanje obavezno e kniga da se procita, i recisi sekogas prifaka da se kupi kniga namesto igracka.


_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Книги за деца
15.2.2010 14:29:08   
Cacko
abe ti ne ja znaes moja Elena izgledauser posted image i ona ima takvi knigi ali i sluzat za jadenje,ednas pokusav da i gi listam ja,jok bre nema sansi,taa e za vo usta i krajuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Книги за деца
15.2.2010 14:33:22   
zami
ha ha ha,

dobro be cacko, ke dojde vreme ne se sekiraj.

ja eve zboram deka taka treba, ama navecer koga ke kaze ,,mamo kniga,, mene mi se temni, i samo se buckame so mm koj da mu cita,



(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Книги за деца
15.2.2010 14:35:26   
caci20
Bas za jadenje. Nie imame eden kup gumeni i site zabi gi izvadivme so niv
user posted image

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Книги за деца
12.5.2010 14:21:56   
zami
Pred nekoj den ja kupivme knigata ,,Prva enciklopedija na nasiot svet,, od Kultura za 300,00 den.
I moram da ja pofalam, odlicni sliki, super tekstovi, ima bukvalno za se po nesto.
Ja preporacuvam na site i pomali i pogolemi decinja. 

_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Книги за деца
12.5.2010 15:06:10   
niki
Лани ова време отприлика пишував некаде дека ќерка ми нема интерес за читање, но тоа денес е сосема сменето. Сега најомилена активност и е читањето. Читаме разно разни приказни и секогаш ни е малку. Постојано бара нови и нови. Така полека од купување играчки преминуваме на се почесто купување сликовници и книгички. Најновите книгички ни се на српски: Жељко се изгубио у супер маркету, Жељко само гледа ТВ  и Лепо понашање. Кога купувам книги за неа секогаш гледам во која фаза сме па и темите така ги одбирам тоа што го читаме да ни биде блиско познато и поучно. Секако имаме и книги со безвременските бајки и сказни со кои и јас сум растела. Во денот барем еден час ни поминува во читање. Некогаш не можеме да се успиеме навечер бидејки таа би сакала уште една приказна да чуе.user posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Книги за деца
12.5.2010 15:11:31   
big_mama817
и ние секоја вечер читаме книги омилена му е петар пан а имама и две од топер со повеќе сказни и тие ги читаме а обично и он сам чита од тоа што има запомнето

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Книги за деца
1.6.2010 11:00:29   
Maca25
Пред некое време на Нина и ги купивме сите четири книгички од Просветно Дело (како таа погоре на сликата) и беше едно 5 мин заинтересирана за книгите па после ги фрлаше. ја гледам деновиве ќе ја ивади од ранчето и ми ја дава една да и ги покажувам животните а таа ги имитира животните. ептен се смееме.
Освен овие книги не сме и купиле други. не знам која е така поинтересна за толку мало дете? некој предлог?!?!

< Поракaта ја уредил Maca25 -- 1.6.2010 11:05:02 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Книги за деца
17.10.2010 15:12:49   
jovanka
Od 15 oktomvri do 15 noemvri e mesec na knigata.Site vo knizarnica!

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Книги за деца
29.11.2010 0:02:25   
Maca25
Вчера купивме нови книги - за учење англиски. Едната е my first 100 words и за секоја буква има цела страна со сликички, кои на нина и се видоа многу интересни. Сега за сега ќе ги учиме на македонски, а понатаму на англиски. Има и уште една таква слична на македонски ( за возраст од 18 до 24 месеци). И уште една на англиски во која треба да сложува животно со предмет. Интересно и е и цело време ги разгледува, ми дава да и читам и да ја прашувам која сликичка што е.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?