|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
8.8.2011 16:30:55   
mamadise
lele blue_blue fala ti za informacijava, mn mi olesni zosto ja sum epten ispanicena za toa kako ke se odviva bremenosta, se nadevam i kaj mene se ke bide kako u kniga, i ke gi doderzam do 38 nedela. 

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
29.9.2011 15:28:34   
mamadise
Се надевав дека ке имам бременост како од книга, ама и не е баш така, веке од 18 недела не ставија на постојано мирување, што е многу тешко кога дома имаш 2,5 годишно дете, и сабајле и навечер примам утрогестан, за задршка на плодовите, иначе го дознавме полот на бебчињата и во исчекување сме на маско и девојче, пресрекна сум за тоаuser posted image . Со душа го чекам денот кога ке пристигнат на свет малите златца...

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
2.11.2011 19:13:47   
bile_r
nesto site ko zaspani sme pa ne se sovetuvame za bliznackava bremenost
jas eve 31 nedela dobro se osekam no ednoto bebence mi e mnogu dole pa malku me boli no dobro sum
planirano e vo 33 nedela da ja primam inekcijata za belite drobovi pa zdravje piseter kako ste dali planirATE so celosna ili lokalna anestezija
pozdravcinja do site

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
3.11.2011 14:32:09   
Andrijanaa1
jas sum 29 nedela bremena so bliznaci. od 25 nedela sum na strogo miruvanje poradi toa sto mi e skrateno grloto na matkata.Primam utrogestan 1x200 mg ednas dnevno. A vo 28 nedela primiv dve ijnekcii za zreenje na belite drobovi.

(Одговор на членот bile_r)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
3.11.2011 15:54:24   
bile_r
Andrijaaa1 milo mi e sto pisa mene mi rekloa deka ke ostanam sega koga ke gi primam inekciite za belite drobovi tri dena vo bolnicata a grloto i mi go nemaat provereno od 20 nedela ne znam zosto Ajde ke izdrzime jas barem ne treba da miruvam strogo ama sepak nisto ne rabotam samo rucek i toa nesto polesno

(Одговор на членот Andrijanaa1)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
3.11.2011 22:29:29   
bile_r
Sakav da gi prasam duplite mamicki dali se porodija so epiduralna ili celosna anestezija jas ne mozam da se resam kako da bide pa ve molam vaseto iskustvo

(Одговор на членот bile_r)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
4.11.2011 11:49:57   
blue_blue
Јас се породив со спинална . Бев на породување на закажан царски рез. За царски рез не може епидурална анестезија, или спинална, или целосна. Спинална значи дека од пола надолу не го осеќаш телото, однсонсо не осеќаш болка. Се става директ во кичма, треба да се свиткаш како кифла, како ембрион легната на кук и ти ја ставаат анестезијата. Почнуваш да не ги осеќаш нозете, како да си парализирана...За време на царскиот осечав допири и осетив кога ги вадеа децата, ама нормално болка не осеќам...Ќе те пуштат да станеш следниот ден. На интензивна бев некои 2-3 саати по операцијата. Јас би ти препорачала спинална ако одиш на царски. Нема никаква потреба од целосна анестезија. Од целосна ти се повраќа повеќе по операцијата, потешко е да се вратиш во нормала, и што беше за мене најважно нема да бидеш свесна кога ќе се родат децата. Инаку за инфо, ако ти дадат спинална и заради некоја причина одлучиш во теокот на операцијата дека не можеш да издржиш будна тогаш не е никаков проблем веднаш да ти дадат целосна. Јас да треба пак да одам на царски пак ќе одам со спинална, полесно за организмот и будна си за цело време на операцијата што е многу подобро и за лекарите. Анестизиологот седи до тебе ти праи муабет, имаш огромно платно пред себе за да негледаш што праат,а двајца доктори позади платното си работат. Имаш куп сестри во сала, педијатар, итд...Малку е ладно внатре, ама тоа ти е user posted image

(Одговор на членот bile_r)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
4.11.2011 11:57:36   
dostickage
jas se porodiv so celosna i toa isklucivo od medicinski pricini da ne navleguvam sega...

anesteziologot mene mi rece deka sekogas se preferira spinalna osven ako nema realna medicinska pricina za ovaa drugata.

jas se bi dala da bea drugi okolnostite da bev so spinalna,ke si go videv bebenceto.vaka nemam pojma nisto.a da ne zboram kolku e potesko oporavuvanjeto posle.ja bev na intenzivna nega cel den...ne se sporeduva.

ova zboram za drzavna.nemas neso izbor anesteziologot odlucuva.ako plakjas mozes da si biras ama pak vika ako ima medicinska pricina za ednata ili drugata anesteziologot ke postapi onaka kako sto treba.

spinalna definitivno koga e carski vo prasanje user posted image

so lesno. 

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
4.11.2011 13:29:37   
bile_r
jas ke se poroduvam vo Cair i ne sum razgovarala seuste so doktorot na ovaa tema se dogovaram so doktorot Jegeni i ke vidam sto ke mi kaze no spored vasite soveti pocnuvam poveke da razmisluvam za spinalna.Jas bidejki bev vo april so celosna uspana poradi aspiracijata na jajce kletkite i pominav mnogu dobro nisto nemav ni glavobolka nitu gadenje nisto se razbudiv sveza i zatoa razmisluvav za celozna sega vie me predomisluvate pa izgleda ke se resam i jas za spinalna ako e se vo red zosto sekako ke bide carski

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
4.11.2011 13:40:02   
dostickage
spred mene ubavinata na spinalnata anestezija e vo toa sto ke go vidis momentot na ragjanje na bebeto.
a toa neli ne se sporeduva so nisto.
jas se bi dala da mozev da go vidam sin mi koga se rodi,prviot plac ... ama jbg morase taka

(Одговор на членот bile_r)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
4.11.2011 13:54:25   
bile_r
taka e ponekogas nemame izbor no koga bi mozele se razbira prviot plac e najdobroto nesto sto ke go slusne edna majka i pokraj toa sto kraj sebe potoa ke go imas postojano no prviot moment e bescenet i nezaboraven
eeee kolku solzi radosnici ke ima

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
8.11.2011 9:08:30   
blue_blue
bile_r, целосната анестезија што ја примаш за аспирација на јајце клетки нема врска со целосна анестезија за операција каква што е царски рез. Јас три пати бев на интервенции со целосна анестезија - еднаш за лапароскопија, еднаш за дилатација на каналите и еднаш за аспирација на јајце клетки. Од првата интервенција, останав во болница една вечер и следниот ден освен некои болки во стомакот можев да трчам ако требаше. Од другиве две - каде самата интервенција трае 10-15 минути и ништо не ти сечат, ниту те шијат, уште истото попладне можев да трчам, без никаков проблем си станав сама да си одам, ниту повраќање, ниту ништо. Но целсона анестезија за сечење на матка е друга приказна...Затоа ич не размислувај, оди со спинална. Ем ќе ги видиш децата кога ќе се родат, ем ќе се опоравиш многу побрзо и полесно

(Одговор на членот bile_r)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
8.11.2011 22:27:03   
bile_r
blue_blue fala na odgovorot
pozdravce

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
9.11.2011 18:04:36   
mamadise
Сега сум во 27 недела од бременоста,и големината  на стомакот се поише и поише ми е проблем, ама се справувам некако, инаку планирам да се породам природно на Клиника, така се договарав до Др.Димитров, ама ке видиме дали бебусите ке сакаат дасе наместат за природно породување.  Сега ми останува само да си одмарам и да го чекам денот кога ке тропнат моите мали срциња user posted image user posted image


(Одговор на членот bile_r)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
9.11.2011 22:08:47   
bile_r
sega doprva ke raste stomakot a kaj mene nema sansi za prirodno zatoa sto ednoto bebence e svrteno karlicno i bas prvoto sto treba da izleguva Super ako se namestat za prirodno

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
10.11.2011 9:19:07   
blue_blue
секоја чест, ама јас не би ризикувала природно да се пораѓам со близнаци. Може да се случи едното дете да излезе, па другото да ја смени положбата и да мора на итен царски, па ондак имаш и епизомија и рана од царски...Али добро, ако си решена така и ако докторот вика дека може, ондак така ќе биде user posted image

А големината на стомакот...уф, до ден денешен не можам да се оттарасам од тој стомак. Ми почнуваше од под градите, како голем балон. Почна да ми се познава убаво дури во пети месец, ама од тогаш само раснеше и раснеше, ко издишан балон бев после породувањето...И еве до ден денес си го носам да ме потсеќа на близначкие...Тоа ти е, не верувам дека може да го снема со било што освен со пластична операција

(Одговор на членот bile_r)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
10.11.2011 9:27:29   
lilicka
Леллеле многу имам голема желба да имам близначиња.....многуу,нема поголема радост!user posted image

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
10.11.2011 17:51:51   
bile_r
jas so ogled deka sum so bliznaci mojot stomak ne e bas ogromen duri i ginekologot me zafrkava kako edno da nosam deka super se drzam a i imam staveno do sega 10 kg so sto sum zadovolna e sega uste ovie 3-4 nedeli ke videme kolku ke porasneme vazno denes ja staviv inekcijata za belite drobovi utre uste edna i ne se grizam poveke

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
12.11.2011 19:11:49   
mamadise
ja se imam popraveno 8kg, a sum 27 nedela, ama stomakov ne mi smeta so e golem, ne mi e nisto pogolem otkolku so prvata bremenost koga nosev edno dete, megutoa sega nekako mi e mnogu optegnat i napnat,i imam postojani bolki vo dolniot del od stomakot, mnogu mavaat bebinjava, temperamentni masala isto kako sto bese i brat im, ama sega ovi e nekako bolni udiranja, neznam dali navistina mi e tolku loso ili e do psihata moja, preopteretenosta so informacii kolku e samo tesko i rizicno da se nosat bliznaci, so takvi muabeti mi ja polnat glavata uste od prviot den koga doznav deka nosam bliznaci. Ima li i nekoja druga dupla mamicka sto e preopteretena so losi misli kako i ja, namesto da mislam na se najubavo, mene samo loso mi e vo glavata, ama ajde uste malku i ke se guskame so malite najmili.

(Одговор на членот bile_r)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
12.11.2011 21:00:29   
temjana
девојки иако знам дека прашањето нема да ми биде наместо но навистина ме интресира за близначката бременост, дали сте запознаени како оди, т.е дали е по женска линија или по машка. сте имале ли вие во фамилија близнаци?user posted image

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
13.11.2011 15:59:22   
mamadise
Po zenska linija idele bliznacite, odnosno majkata go nosi genot, barem taka mi objasnija doktorive koga doznav deka nosam bliznacinja, a inace kaj mene niz generaciive so gi znaeme nema bliznaci, ama zatoa pred poveke kolena imalo i toa vo nekolku navrati bliznaci, taka da sepak postoi nekoj gen.

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
29.1.2012 17:38:14   
mammica
KAj mene i maz mi mozebi ke treba da se resava dilema od kogo e genot bidejki i negoviot dedo i mojot dedo se bliznaci, taka da nema beganje, user posted image bebuskite dojdoa i kaj nas, sega sme kraj na sedma nedela pa i jas sum opteretena so rizicnosta na bliznacka bremenostuser posted image

Samo po dosega procitanite razgovori gledam deka ne postoi nekoe pravilo za bremenosta, edni majki gi nosat do kraj bez problemi i nisto posebno kaceno na kilaza, drugi dobivale soveti za strogo miruvanje i dobivale dopolnitelni inekcii, kako i da e sekoj se nadeva deka ke izdrzi do kraj kako sto treba, pa taka i jas, se nadevam ke pominam lesno kako i so prvotouser posted image

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
29.1.2012 20:08:17   
temjana
Маммица јас и ти сме исто со неделите, само што јас едно имам во мешето 100 пати го препрашував докторот да не се крие уште едно некаде збутано, да види убаво ама ништо ми рече нема сигурноuser posted image Како си ти со апетитот, мачнините?

(Одговор на членот mammica)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
30.1.2012 12:02:32   
mammica
PA jas se nadevav na edno , a dobiv dve user posted image inace nemam mnogu macnini, dali dva-tri pati vo nedelata po sabajle, si jadam normalno bez pogolem apetit, ali sigurno apetitot ke se zgolemuva kako ke rasnat bebuskite i ke baraat poveke za jadenje. Od prvata bremenost najmnogu se zdebeliv poslednite 3 meseci ( na kraj bev so bebe plus 12 kg), a macnini nemav voopsto.

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
8.2.2012 16:06:11   
mammica
Lelele, trudnicki, na temava nikoj odamna nisto ne pisal, a jas sekoj den proveruvam sto ima novo , dali nekoj ima nesto novo da spodeli user posted image pozdrav do site

(Одговор на членот mammica)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?