|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
27.1.2010 16:27:43   
talisman
н и твинс, како прво честитки за близначињата user posted image А што се однесува до стравовите до некаде е разбирливо бидејќи сите ние се соочуваме со нив, но немој премногу да те оптоварува тоа дека многу близначиња се раѓаат предвремено. Имам колешка која не е повисока од 1.45 и толку е ситна што кога дознав дека носи близнаци се чудев прво како ќе ги износи, а потоа и како ќе ги роди, настрана тоа што ми беше интересно кај ги собра бидејќи таа е баш со многу нежна конституција на телото. Арно ама, таа си ги износи супер, одеше до последен ден на работа ( од работа ја однесоа во болница ) почна со природен пороѓај, првото го роди природно а за второто докторите се исплашија дека нема да издржи па другото го донесоа не свет со царски. Како и да е, бебињата се живи, здрави сега кај и да е ќе полнат 2 години и преееемногу се слатки. Еднаш ги донесе на работа и мислам дека ништо поубаво од близначиња нема user posted image Сега, нејзе душата и знае како и е кога плачат истовремено, се будат ноќе или се разболуваат истовремено што е неиѕбежна пракса, но сепак ти посакувам да си храбра како неа и да го прифатиш како најнормална работа, додуша двапати поубава од нашата user posted image Со среќа и се најубаво user posted image

п.с: Знам за случај кога една жена првата бременост роди 2 ќерки, а потоа кога пак остана бремена роди 2 сина. Интересно е што докторот и има кажано колку пати да остане трудна сите ќе и бидат близнаци - е тоа е веќе весело, со четири близначки табиети по дома user posted image

(Одговор на членот n i twins)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
28.2.2010 11:07:11   
skorpijana
zdravo na site kazite mi sto e so ishranata na bliznacinjata jas sum vo 6 mesec od bremenosta i edvaj cekam da se porodam i da gi vidam
prvoto dete go doev cela 1,5 sega me inresesira so dve dali ke moze da gi doam pozdrav user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот talisman)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
28.2.2010 16:47:11   
zami
Toa e mnogu individualno, ama jas kolku sto znam mnogu retko majkata ima dovolno mleko za dve, a zavisi i kolkavi ke se rodat, ako ne ke kombiniras doenje i dohranuvanje se dodeka mozes.
Ama pak ke kazam toa e mnogu individualno i zavisi i od majkat i od bebinjata

_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
28.2.2010 17:37:43   
ripce
Познавам мајка на близнаци која исклучиво ги доела до 6 месечна возраст, но и мајка што не ги доеше ни 1 ден, поради тоа што немала млеко, па веднаш почнаа со адаптирано.. Значи како што кажа зами се сложувам дека е индивидуално,

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
2.3.2010 15:48:08   
zingis

konecno si ja najdov temata, nosam bliznaci i imam milon prasana, od toa kolku ke porasnam vo bremenosta mislam na tezinata so bliznaci, do kako ke se spravam koga i dvete ke placat istovremeno, ama se si vikam kako so edno taka i so dve, kako za site taka i za mene, nego sega sum 20 nedela i uste ne gi osekam kako mrdaat, dali bliznacite pomalce mrdaat sto mislite

(Одговор на членот n i twins)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
2.3.2010 15:54:44   
BILJANA_G
Zingis jas nemam takvo iskustvo no se nadevam deka ke ti pomognat majkite koi imaat bliznaci a se clenki na RR.

(Одговор на членот zingis)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
2.3.2010 18:13:42   
skorpijana
zdravo zingis jas sum vo 6 mesec od bremenosta so bliznaci ovoa mi e vtora bremenos prvoto mi e sin sega bliznacite mi premrdaa vo 4 mesec a sega vo 6 mrdaat ta nema deka ne sekiraj se ke gi osetis na site e razlicno
no kazi mi kako ti e bremenosta mene mi e superuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
2.3.2010 18:17:14   
skorpijana
aj nekoj neka kaze za porgajot na bliznaci sto mislete moze li da se porodat bliznaci po priroden pat oti od carski rez imam upla strav mi e ta nema deka imam strasni sonovi
a i pred mesec dena se slici tuka vo stip nesto sto me voznemiri edna zena i kazale bliznaci ja porodile i i kazale deka bilo samo edno a ne bliznaci zatoa mi e strav a i ne e isto carski i prirodno  soveti soveti

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
4.3.2010 11:31:48   
n i twins
Многу сум среќна што не има повеќе трудници со близначиња.
За породување по природен пат одлучува позицијата на првиот близнак и лекарот. Јас немам таква дилема бидејќи и првото дете го родив со царски рез (не по своја волја, така мораше). Таа ситуација ја дочекав неподготвена бидејќи имав бременост без никакви проблеми и ме фати паника. Ама воопшто не беше страшно. Се опоравив многу брзо по породувањето. Се останува малку подолго (5 наместо 3 дена) во болница ама и тоа е добро бидејќи потребна е помош во првите денови. Статистиката вели дека има повеќе компликации кои можат да настанат со ЦР. Но, ако лекарот одлучи дека е побезбедно да се породиш со ЦР, тогаш ризикот е ист, дури и помал. А според мене е непромислено ЦР да се направи по свое барање.

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
4.3.2010 11:56:41   
riba79
mojata drugarka koga po vtor pat ostana trudna,nosese bliznaci i se porodi vo cair po priroden pat isto kako so prvoto,dodeka drugata prijatelka bese carski.mnogu znaci kako se postaveni bebinjata,ako se glavicno moze da se porodite prirodno.pozdravuser posted image

(Одговор на членот n i twins)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
4.3.2010 12:02:39   
riba79
sto se odnesuva do doenjeto ednava priajtelka gi doese i gi dohranuvase veke od samiot pocetok,dodeka drugata gi doese do 1g(ednata grada za devojceto,drugata za batkoto) so toa sto veke od 4 mes.pocna so sokcinja i se kako sto ide ama cicaa i pokraj toa sto jadea do 1g.znaci se e ralativno a sto se odnesuva do pomos toa obavezno ke vi treba za peglanje,perenje gotvenje pa i okolu bebinjata zasto znaat da jadat vo isto vreme..no se se toa ubavi maki user posted image ,nemojte uste sega da mislite toa koga ke se porodite ke se sredi pozdrav i so lesno da vi bude nosenjeto a i poroduvanjeto.

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
4.3.2010 12:08:42   
mis.
Додека бев на бокс и се пораќав со големиот син до мене во соседниот бокс имаше жена што се породи 5 мин пред мене со близначиња природно.

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
4.3.2010 19:28:54   
skorpijana
fala vi mnogu za sovetite
i se nadevam deka ke pisuvate soveti za bliznaci pozdrav

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
14.3.2010 15:22:35   
skorpijana
mi treba vasa mala pomos ako nekoj ima kolicka za bliznaci za prodavanja ve molam pisete mi 

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
30.3.2010 23:55:15   
blue_blue
Zdravo Zingis,

Kolku sto mozam ke odgovoram na tvoite milion prasanja :) Postavuvaj uste milion ako sakas kolku sto ke mi dozvoli vremeto ke ti odogovoram. Moite bliznacki imaat 19 meseci taka da veke imam dovolno iskustvo vo odgleduvanje na bliznaci. Od moja gledna tocka polesno e da se cuvaat bliznaci otkolku 2 deca na razlicna vozrast bidejki tie imaat razlicni potrebi a bliznacite pravis kako za edno taka i za drugoto. Sto se odnesuva do debeleenje - jas se zdebeliv vkupno 9 kg vo cela bremenost taka sto koga se porodiv imav pomalku kila nego pred da ostanam bremena. Decata se rodeni vo 38 nedela, celosno razvieni i sosem normalni deca, bea po 2kg i 800 grama (kako za sporedba - zenata sto lezese so mene rodi sin koj imase 3 kg). Taka sto se e individulano i ne se zamaraj voopsto kolku ke se zdebelis. Jas non-stop imav gadenje, ne mozev da jadam poveke od 1/2 kriska leb na edno jadenje, ednostavno ne sobirase vo zeludnikot, imav najlesna bremenost bez absolutna nikakva komplikacija, decata perfektno se razvivaa i napreduvaa, odev na rabota do kraj i super se osekav.

Doenje - gi doev i dvete do 9 meseci koga sami se odbija. Od prv den bea na doenje i dohrana posle doenje za sekoj obrok. Jadea 4 do 5 pati vo 24 saati. Od 4 ipol meseci pocnav so sok, a od 5 meseci edeno doenje im zameniv so obrok od zelencuk. Jadat se, nikogas ne bile bolni i spijat cela nok od 2 meseci. Dvete zaspivaat vo isto vreme vo svoi krevetcinja, jas im davam mleko, gasam svetlo i si odam od soba, sami si zaspivaat. Preku den spijat 2 do 3 saati. Ako ti treba sovet za kako da gi naucis da spijat ima edna kniga, ja ima vo hrvatsko izdanie, napisana e od germanski avtori. Mislam deka e najvazno kaj dve ili poveke deca odednas uste od pocetok da zabranis da se drzat vo race pri sekoe placenje. Moite si sedea vo relaksatori i bukvalno baba im ja zapirav da ne trca od drugata soba da gi zeme vo race koga ke zaplacea. Isto mi pomogaa i cucli lazalki, ai ne slusav soveti od babi, tuku sama si postaviv red kako i sto treba da bide, a na babite im davav zadolzenija sto treba da mi pomognat sto voglavnom ne bese okolu decata tuku okolu kucni raboti i pravenje rucek...Drugo ako ti treba pomos, informacija kolku ke mi dozvoli vremeto ke ti pisam


ИЗВОРНА ПОРАКА: zingis


konecno si ja najdov temata, nosam bliznaci i imam milon prasana, od toa kolku ke porasnam vo bremenosta mislam na tezinata so bliznaci, do kako ke se spravam koga i dvete ke placat istovremeno, ama se si vikam kako so edno taka i so dve, kako za site taka i za mene, nego sega sum 20 nedela i uste ne gi osekam kako mrdaat, dali bliznacite pomalce mrdaat sto mislite

(Одговор на членот zingis)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
31.3.2010 11:21:25   
little girl
pozdrav do site, temava e super, jas momentalno nosam trojka ama ke odam na redukcija pa ocekuvame da ostanat bliznacinja. Se nadevam ke najdam korisni soveti, podocna koga ke mi trebaat.  

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
31.3.2010 11:25:53   
dragana_vane
Bas ubavo trojka, ostani si na tri, nemoj da gi reduciras... moe mislenje... greota e...za user posted image

(Одговор на членот little girl)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
31.3.2010 11:29:35   
little girl
ubavo e da, ama mislam deka se mnogu, d-rot ne me ni prasa da gi zadrzam, rizikot e golem. A i mazena sum vo drug grad, taka da nema da imam mnogu pomos od majka i sl, taka da sepak ako se dve poubavo ke bide 

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
31.3.2010 11:37:02   
fantom
Tocno,doktorite i na nas ni rekoa uste pred da go napravat detalno pregledot na eho deka ako se tri ke go reduciraat deka taka bio porizicno,normalno sepak izborot e tvoj...A inaku da, tesko e bez pomos,i potpolno te razbiram i jas sum vo slicna situacija i toa me najmnogu plasi,posebno vo idnina,koga ke pocnat da prooduvaat i koga ke pocne zm na rabota,ama aj zdravje ke se snaogame..

(Одговор на членот little girl)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
31.3.2010 11:41:18   
little girl
samo da dojdat na svet zdravi i pravi, za drugoto ke se snajdeme sto vikas...sega mi e najvazno do kraj da e se vo red, za ponatamu uste i ne razmisluvam...

(Одговор на членот fantom)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
31.3.2010 13:15:36   
blue_blue
Little girl, cestitki na bremenosta - uzivaj, raduvaj se i se ke bide vo red, a dali dve ili tri odlucete so mazot ti onaka kako sto smetate deka e najdobro. Trosokot e golem za gledanje poveke deca odednas, a i vnimanieto sto im e potrebno e isto taka ogromno...Sekako ke bides srekna i dobra mama :) Soveti, kako sto veke pogore vi kazav, prasajte sto ve interesira, ako znam kako mama na bliznaci so zadovolstvo ke vi odgovoram

(Одговор на членот little girl)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
16.4.2010 15:18:11   
zingis
fala blue_blue на исцрпниот одговор,
како оди времето се сум поубедена дека како сите така и јас ќе се снајдам, сега сум 26 недела и добро се чуствувам
здравје следната недела на бебе саемот ќе гледам и првпат креветчиења и колишки, сакав д апрашам некои викаат дека, можело и во едно креветче да се стават двете до кај 6 месеци, какво е твоето мислење, и да за количка сега има споени-дипли колички и поединечни колечки што се спојуваат што мислите две колички што се поединечни а спојуваат дали е подобра варијанта???
иначе за бебињата си ги осеќам двете мрдаат и тоа обично кога галама, и почесто навечер, и јас мислам дек аедното е пактивно, а другото помирно
се согласувам со тебе дека помош ќе ми треба ама повеќе за по дома, куќни работи, а за децата се надевам дека ќе им го фатам редот
сакав и за јадењето да прашам пишуваш од прв ден на доење и дохрана, дали нема да имам доволно млеко зашто се две или и тоа е индивидуално
за килажата што друго да кажам, јас сега во 26 нед. имам 9 кг +, ама сеуште не ми пречат и добро се осеќам, се надевам нема да одам шпоише од 13 или 14 кг ама сега за тоа не се секирам само малите да се здрави и живи како поминуваат неделите само тоа е битно, не како сум јас, тука дали малечките се битни
добро искрено имам и по некоја мисла за пораѓањето, и јас би сакала природен пораѓај ама здравје/кога се знае дали се децата добро наместени за да може природно да се породоиш

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
16.4.2010 23:49:30   
Rossana
ИЗВОРНА ПОРАКА: skorpijana

mi treba vasa mala pomos ako nekoj ima kolicka za bliznaci za prodavanja ve molam pisete mi 


eve ovde ima na oglas:
http://www.pazar3.mk/ViewItem.aspx?itemId=369437

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
5.5.2010 10:29:22   
blue_blue
еве одговори на прашањата:

моите спиеа во едно креветче до 4 месеци кога навистина немаше веќе место за да ги сместам двете. Требаше да спијат од прв ден секоја во свое креветче ама тато не стигна да го среди и исфарба второто креветче на време. Мислам дека е најдобро одма да си фатат ред и да си спијат секој во свое креветче. Важно е да не се земаат при секое плачење во раце и бесконечно да се нишкаат во раце. Ова им помага да се навикнат сами да си заспиваат во свое креветче. Ги земав во раце само кога многу имаа грчеви и навистина беше очигледно дека многу им е тешко. Друго земање во раце имаа само кога се ке им беше наредено и кога среќни си се смееа во релаксатор. Идејата на ова е да им се даде до знаење дека ги сакаш, сакаш да ги галиш и мазиш, ама дека не може секој пат кога им е досадно да бидат земени во раце.

Мислам дека е млаку тешко да имаш доволно млеко за двете па да не бидат на дохрана. Секако тоа ќе ти каже педијатарот пред да те пуштат од болница, ама мој совет е сепак да си бидат на дохрана. Само на мајчино млеко неможат толку да се заситат па ќе треба ти почесто да ги доиш што навистина премногу исцрпува, треба во денот и да се одмориш и нешто друго да правиш. Дохраната е супер зошто знаеш сигурно дека се заситиле и зошто полесно се воспоставува ред во јадењето/спиењето, а на децата не им ускратуваш ништо - тие си цицаат редовно.

Количка - јас имам само дупла количка и тоа онаа што е чадорче систем и во која може да се возат од раѓање бидејќи има скроз лежечка позиција. Јас не сакав две колички зошто тоа значи дека за секое шетање треба да имам уште еден човек со себе, а јас сакав да бидам самостојна во правењето на работи со децата, а не нон-стоп да имам “приврзок“. За мене е најдобра избор дуплата количка и сеуште ја користиме кога сакаме да одиме до парк или до Лептокарија (жибееме во Карпош 3) па таму децава да си трчаат. Што и да избереш - избери квалитетна количка, ќе ти треба


ИЗВОРНА ПОРАКА: zingis

сакав дапрашам некои викаат дека, можело и во едно креветче да се стават двете до кај 6 месеци, какво е твоето мислење, и да за количка сега има споени-дипли колички и поединечни колечки што се спојуваат што мислите две колички што се поединечни а спојуваат дали е подобра варијанта???


сакав и за јадењето да прашам пишуваш од прв ден на доење и дохрана, дали нема да имам доволно млеко зашто се две или и тоа е индивидуално

кога се знае дали се децата добро наместени за да може природно да се породоиш

(Одговор на членот zingis)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: мама на две, три , четири одеднаш
21.5.2010 2:41:29   
mmilena2
Zdravo na site user posted image
Moram da vi kazam deka sum nova vo forumov i mi se dopaga...
Veke sum majka na dve maski deca,ednoto e 5 a drugoto 3 godini.
Vo momentov sum vo 32ra nedela bremenost,nosam bliznaci,zamislete si user posted image (dvojajcani)
Se custvuvam kako da mi e ovaa bremenost prva,sve mi e novo i nejasno,se razbira zatoa sto e poinakva od predhodnite dve...najcesto dovagam do nekoi odgovori preku forumov,pa eve resiv konecno i da napisam i jas nesto,a ne samo da se informiram user posted image  voedno sakam i da ve pozdravam...
prekrasni ste i  pozitivni.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?