|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Сипаници
3.5.2012 20:23:38   
Maca25
Освен мачкање со бела течна пудра нема ништо друго што да се направи. Мора само пазење да не ги чеша и фаќа, затоа што оставаат белези. Нина има белег на стомак и нога. Сега не ја чешаат, ама ќе ја чешаат кога ќе почнат да се сушат.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Сипаници
10.5.2012 8:52:19   
Snowhite RR
Вчера кога го земав М од градинка и негователката прво ми вика, не знам што е работава, дали ќе се разболува нешто, зашто не сакаше да го пие млекото, потоа не сакаше ни чоколино, ни банана, ништо нема јадено, не знам види да не вади сипаници ми вика на крајот. Е сега дома тој јадеше и бананата ја изеде и чоколино пред спиење за сега е добар, ама ако извади уште тоа ми фали сега. Туку муабетот ми беше начинот на кој ми зборуваше, прво да не се разболува, па после сипаници, како да е доктор таа па предвреме дава дијагнози

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Сипаници
10.5.2012 8:58:46   
Џесика
Сигурно имаат деца со сипаници во градинката па одоколу кажува, да го следиш user posted image ... или бар да не се изненадиш... кај нас во градинката има сипаници, ама во групата на син ми не се појавило, па сега во исчекување сум, ако биде нека фати да поминеме и тоа...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Сипаници
10.5.2012 9:00:45   
JovanaJ
Jas vo Ponedelnikot doznav deka tri deca imaat sipanici vo grupata na sin mi.
Ne sakam ic da dobie iako vikaat deka e poubavo dodeka e mal user posted image , pa se nadevam deka nema.
Inaku seuste go pustam vo gradinka da odi, si mislev deka ako veke se zarazil moze e vo period na inkubacija pa mi nemase smisla da go drzam doma...pa ke vidam kako ke odi...

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Сипаници
10.5.2012 13:30:28   
Yummy Mammy
Nas denes ni e 7mi den otkako gi isfrli sipanicite. Iskreno, lesno pominavme, ne se cesase mnogu, i eve od vcera/zavcera veke i se suvi.
Inace bev vo gradinka da im kazam i da gi predupredam drugite roditeli, i ja zateknuvam ucitelkata vo dvor odmara, i mi vika: nemam denes deca site imaat sipanici. user posted image Sekoj den po 2-3 isprakala doma, i na kraj gi spoile grupite zasto nikoj ne se pojavil.
Sipanicive se zarazni dodeka ne izbijat, a otkoga ke se poznavaat veke kasno e da se izdvojuva deteto. Zatoa nema rezon da se cuva doma. Inace jas molam boga i malovo bebe da fati zasto so nea uste polesno ke gi pomineme. Nea mozam da i gi vrzam racete vo rakvcinja i nema vadenje, a so ovie golemive ne mozes da se razberes.


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Сипаници
10.5.2012 13:32:31   
Yummy Mammy
I uste nesto da vi kazam za tie sto ne znaat: ima nova tecna pudra so nekoj anelgetik vnatre, na fitofarm e, i taa mnogu smiruva i ne se cesa deteto.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Сипаници
19.5.2012 11:57:27   
JovanaJ
Sin mi verojatno ima sipanici. Vo gradinka veke imaa nekolku decinja i eve se isfrli i toj.
Vo Cetvrtokot mu se pojavija nekolku, pa Petokot nekolku novi i sinoka imase T 37. Ama denes nema novi. Jas neznam so koj intenzitet se pojavuvaat...ke go nosime na lekar da vidime ...dali e mozno alregija de e a ne sipanici?

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Сипаници
19.5.2012 12:02:57   
Maca25
јованај ако се со едно како водено врвче, тогаш се сипаници. Не мора да се појават многу. Ќерка ми имаше тук там по некое на лице, стомак, нозе, ама на грб имаше повеќе и во глава. Погледни му во уста и во коса, ако има таму значи сипаници се. Ао лесно!

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Сипаници
19.5.2012 12:13:45   
JovanaJ
Pa mene me cudi sto nema mnogu. Toa mi e cudno. Ima tri na lice i dva-tri na rat. Na gazeto dve, na grb dve, na gradi dve, na testisi dve....i nekako mi e malku user posted image . Dali mozebi jas ocekuvav deka mnogu poveke treba...
Inaku da ima kako vodeno vrvce prviot den na mozolcinjata. Posle veke se susi i stanuva crveno.
Go mackam samo so pudra...i sega se javiv dobar bil vesel nemal T i nemal novi (i ova me cudese isto)...
Jas pak na rabota dezurna denes i utre , kolku mi e krivo....nemase nikakvi snasi da ostanam doma...
Dali moze i vozrasni da fatat ako nemat prelezano. Jas nemam.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Сипаници
19.5.2012 12:51:23   
Maca25
Може да фатат и возрасни. Кумот наш нема прележано крупна сипаница, па не доаѓаше 2 медели кај нас.
Јована срцка, тек ќе искачаат. Чим нема Т не се секирајте. Мачкајте го со течна пудра и пазете да не се чеша.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Сипаници
19.5.2012 12:55:34   
JovanaJ
Fala ti Maca, se nadevam deka ke pomineme so lesno...
Nema nisto drugo sto treba da se napravi taka? Osven mackanjeto so pudra i Paracetamol za T eventualno..
A uste nie so mm da se zarazime....user posted image ke bide intesno...ufff

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Сипаници
19.5.2012 13:00:11   
Maca25
ај па сите дома ќе си седите заедноuser posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Сипаници
19.5.2012 20:23:38   
Yummy Mammy
JovanaJ, moze i so mnogu pomalku da se prelezat sipanici. Na nasi prijateli devojceto imase tocno tri bruncinja. user posted image Nadevaj se deka vie ste od tie sreknite. Inace ne mora da ima vo usta, nemaat site, kaj sekoj se javuvaat so razlicen intenzitet. Samo da znaes nekolku dena po red moze se pojavuvaat novi.
Kerka mi ko sto znaes imase pred 3 nedeli i nas nekolku doktori ni rekoa da se tusirame so hipermalgan, bez samponi i sapuni, toa e za dezinfekcija i pobrzo da se susat. Mi rekoa deka prvo treba ubavo da se iscisti prethodno nanesenata pudra pa posle so hipermalgan (S. ja vikase rozeva vodicka i mnogu i bese interesna) i posle bez trienje samo ke go isusis i so tecna pudra da gi namackas tie.


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Сипаници
19.5.2012 20:47:07   
Yummy Mammy
Ej i uste nesto da ti kazam, i kerka mi i site nejzini drugarcinja posle sipanicite mnogu loso se isporazbolea. Navodno posle sipanici mnogu pagal imunitetot i zakacuvale se i sesto. Nie bevme 4 dena so 40 temperatura (a slicno pominaa i drugarcinjata od grupata vo gradinka). Dr duri ni kaza ako mozeme mesec dena doma da ja cuvame da ne se mesa mnogu so drugi deca zatoa sto ke bide osetliva. A drug dr mi kaza deka duri 45 dena posle sipanicite ne se vakcinira deteto i se prati negovata sostojba. Sipanicite sami po sebe ne bile opasni, pominuvaat, tuku posle toa organizmot bil mnogu ranliv. (Kerka mi imase cisti brisevi a crp 105,7, i site doktori gi zbuni da ne udri na bubrezi ili usi ili mozok ili nekoj drug vitalen organ, pu pu, skraja da e...)

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Сипаници
20.5.2012 11:54:26   
JovanaJ
Vi blagodaram mnogu za sovetite...user posted image
Ke go pazime poveke posle sipanicive.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Сипаници
20.5.2012 12:00:44   
Maca25
Ќерка ми фати сипаници некаде околу 18 декември, а дома беше до крајот на јануар. Само што почна да оди во градинка одма се разболе. И така мака мачевме со разболувања до март. Имунитетот и беше опаднат ептен, многу ослабна и одма се разболуваше.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Сипаници
21.5.2012 11:00:09   
JovanaJ
Sega procitav na internet deka ne se dava Brufen, samo paracetamol za T dodeka deteto ima sipanici.
Ima li nekoj poveke informacii za ova? Daval li nekoj Brufen?
Ima situacii koga Paracetamolot nemoze da ja spusti T...togas sekogas davam Brufen...neznam zosto ne bi mozelo dodeka ima sipanici.user posted image

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Сипаници
21.5.2012 11:10:56   
Yummy Mammy
Zatoa sto sipanicite izleguvaat na visoka tepmeratura. Ako ti postojano mu ja simnuvas temperaturata, nema da moze da gi izvadi sipanicite i poveke ke se maci (verojatno podolgo vreme ke se bori organizmot dur da se pojavat i dzabe ti ke mu ja simnuvas temp koga taa povtorno ke se javuva). Kolku sto znam jas temperatura pri sipanici ne bi trebalo da trae poveke od eden den (eve i dva da receme), posle toa se smiruva i izleguvaat sipanicite. Otkoga ke izlezat sipanicite veke nema da ima temperatura.
Kerka mi kaci visoka tepemeratura 7 dena otkako i se pojavija sipanicite i dr zakluci deka taa temp ne e povrzana so sipanicite tuku e od virozna ili bakteriska priroda.
Ne znam koj den vi e vas, ama ako e na pocetokot, probajte da ne ja simnuvate temperaturata so nisto, tuku rassobleci go skroz i taka ke si se ladi. I proveruvaj go pocesto...

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Сипаници
21.5.2012 11:14:21   
JovanaJ
Denes ni e 4ti den. Minatite dva dena imase konstantno 37.2/37.4 T. Eve denes kaci 38. Mu izleguvaat uste novi ama mene me faka strav nekako...

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Сипаници
21.5.2012 11:17:14   
Snowhite RR
Ете и Михаил сабајле имаше неколку брунчина на стомакот, мм ги забележал кога го облекувал за во градинка, ми се јави и се вратив од работа и го однесов кај докторката. Таа рече најверојатно е Варичела, да почекам до вечер, ако е сипаница треба да му излезат уште. Ми препиша течна пудра и витамини да му давам рече. Е сега не ми кажа ништо колку пати треба да го мачкам, дали треба дома да е топло и дали треба да внимавам на некоја храна. Ај ако знаете помогнете плсuser posted image
Заборавив, Т нема се уште, дали има шанси покасно да качи?

< Поракaта ја уредил Snowhite RR -- 21.5.2012 11:18:06 >


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Сипаници
21.5.2012 11:21:48   
JovanaJ
Snowhite, ima sansi pokasno da kaci. Sin mi dobi 37.2 T duri vtor/tret den otkako se isfrli so bruncinjata.
Nie denes ke go nosime ne lekar veke 4ti den. Ne fati vikend i ne vidov potrebno da go nosam na dezuren.
Jas mu stavam pudra tecna za da ne se cesa. Iako mnogu luge veke ne koristat pudra tuku samo gi tusiraat so hipermangan. Demek pudrata bila zastarena metoda i se zatvarale porite na kozata...ama sepak ke vidime maticnata sto ke ni kaze denes...
Ajde so lesno da vi pomine..user posted image

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Сипаници
24.5.2012 18:27:06   
Dimana
Vo panika sum mamicki sinoka imavme gosti i denes ni javija deteto se isfrlilo so sipanici krupni ,jas sum vo 8 mi mesec a dosega nemam prelezano nikakvi sipanici niti znam kako izgledaat,sega mnogu mi e strav citav inkubacija trae 10-12 dena ,sto da prezemam mnogu se plasam mozam li nekako da sprecam da se napijam nesto ili ako treba da bide ke bide ,uf ke si puknam sega od sugestija se pocna nesto da me cesa user posted image

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Сипаници
25.5.2012 10:02:41   
Felly RR
DImana, не се секирај кога си осми месец, не е опасно.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Dimana)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Сипаници
25.5.2012 10:21:48   
Maca25
Димана не се секирај. обично е опасно во првите 3 месеци. Но, искрено шансите за префаќање се многу мали. Ти кажувам од искуство, затоа што јас кога бев 3 или 4 месец бремена синчето на пријателка имаше сипаници, а баш еден ден пред да му излезе првото јас и малиот се брчкавме заедно во базенче. Па ништо не ми беше. Додуша одма се консултирав со гинекологот.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Сипаници
25.5.2012 10:53:56   
Yummy Mammy
Da, da, ne bi trebalo da bide opasno. Mojata drugarka uste bese na pocetok na bremenosta koga pogolemoto devojce i fati sipanici. I ona mnogu se plasese sto ke bide, ama eve si se rodi i vtoroto bebce, zdravo pravo.
Kako sto vikaat starite: bremena zena, Gospod ja cuva!
(ti pak konsultiraj si se so dr da si bides na cisto.)

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali koga drzite dieta jadete poveke?

Ovosje (100%)

Zelencuk (0%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!