|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Сипаници
12.10.2010 13:27:02   
brineta88
Go nosev denes filip na doktor deka celiot bese zatnat i koga go soblece doktorkata imase sto da vidime, sipanici vodeni.
Vcera imase po licenceto i po vratot 2-3 ama jas mislev deka go polazalo nesto koga toa sipanici.
Mi rece da go mackam so pudra, da ne go banjam i da mi davam bedoksin. Se nadevam deka nema da kaci temperatura.
Samo neznam od kade gi prefatiuser posted image
Jas ovie gi imam prelezano.
Inaku denes trebase da ostanam kaj majka mi na posedok, ama nisto zosto brat mi gi nema prelezano.



< Поракaта ја уредил brineta88 -- 12.10.2010 13:29:00 >


_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Сипаници
12.10.2010 14:22:24   
brineta88
da ve prasam filip ima i na kureto i neznam dali da go mackam i tamu ili nema vrska?user posted image
Cela sum zbunetauser posted image


_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Сипаници
12.10.2010 14:26:32   
jovanka
Slobodno mackaj go so tecnata pudra samo ne vnatresno -nadvoresno.Sega najtesko ke vi bidat ovie 5-7 dena dodeka celosno ne izbijat.So lesno da gi prelezite kako sto vikaat starite kolku pomalo tolku polesno.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Сипаници
12.10.2010 14:42:42   
majka 79
slobodno mackaj go sekade kade sto mu izleguvaat  i toa kupi od tecnata pudra so anestezin bidejki mnogu pomaga za da ne go cesaat i izdrzete 4-5 dena e teskoto, duri da izlezat site.
koga ke prestane da vadi racunaj veke ozdravel ako seuste mu stojat sipanicite.
ova ti go kazuvam od iskustvo itoa presno. pred eden mesec imav i jas, me prefatija decatauser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Сипаници
12.10.2010 17:43:03   
brineta88
fala za sovetite.
Mi bese strav da go mackam tamu pa rekov da prasam dali smee.
A kolku cesto, jas go namackav na pladne i sega planiram vecer pred da si legne, znaci po 2 pati

_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Сипаници
12.10.2010 21:20:30   
mama26
jas pak cekam od ulica nekoe dete da fati i da go zamesam,ama nema nikoe...ke cekame user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Сипаници
26.11.2010 20:17:30   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: ananikol

Sin mi gi preleza sipanicite mnogu lesno,imase po celo telo nekade 10-tina bruncinja,malku gi mackavme i si pominaa...
Kolku pomalo gi prelezi tolku podobro,sin mi imase 2 godini ......


A  bebuskava sega na 5 meseci gi dobi...lele kolku se ceskase..dobro sto gi pominavme bez temperatura.
Ne ni dadoa krema ni pudra-normalno bilo ke si pominele sami od sebe prirodno user posted image user posted image user posted image
Nie bevme vo bilna apteka i od tamu  kupivme eden losion i so nego gi mackavme 3-4 pati na den.
Pred 14 godini koga postariot sin imase sipanici mi rekoa deka treba da bidi vo toplo demek pobrzo ke gi izvadi i da ne go kapam.Koga mu go spomnav toa ovde sega za bebuskata se nasmea doktorot i mi rece dobra prikazna no daleku od vistinata user posted image user posted image user posted image
Taka da jas go kapev sekoj vtor den i pominaa isto kako i kaj postariot sin (koj ic ne go kapev za pobrzo da se susele) za nedela dena.

< Поракaта ја уредил ananikol -- 26.11.2010 20:18:49 >

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Сипаници
27.11.2010 10:56:38   
strelec 8
eve vera koga go zedovme od gradinka rekoa da ne go nosime edna nedela oti imal sipanici.i gi imase nasekade osven na nozete.go mackam so tecna pudra.ama imam i malo bebe od mesec ipol.doktorot mi rece da go izoliram toa so sipanici.i kade da go nosam.i sto ako go fati maloto.dali imal nekoj bebe tolku malo so sipanici.mi e strav kako ke gi podnese

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Сипаници
27.11.2010 10:59:51   
baby mama
Vo vrska so sipanicite mi se cini pred nekoi 3-4 dena i na vesti kazaa deka vladeat po gradinkive.

_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Сипаници
27.11.2010 15:41:40   
Maca25
Јас мислев од понеделник да ја носам Нина во градинка,ама има многу дечиња со сипаници. Не знам дали е подобро сега да ги прележи или не?!?! а и јас со неа! Пред една недла бевме кај еда моја другарка, нина да си игра со син и, и вчера ми се јави дека они и двајцата имаат сипаници. Од паника почав да сонувам дека и јас имам.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Сипаници
22.1.2011 0:12:52   
nadica
во нашите градинки има по неколку заболени деца од сипаници
надица ниту ја држам под стаклено ѕвоно ниту ја носам со намера да фати сипаници, ама ако ги фати се надевам дека лесно ќе ги помине
инаку јас ги поминав и ситната и едрата како дете од 10-тина години и памтам дека мн ме чешаше, а мајка ми со 3 деца и во сон повторуваше „не се чешај, гали се“ user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Сипаници
22.1.2011 0:19:55   
Maca25
Јас немам никакви сипаници прележано, па се надевам дека еден ден ќе си префатам од Нина и заедно ќе си ги прележиме. Сега не знам колку би можело тоа да биде опасно/страшно на моја возраст, ама нина ќе ме чува user posted image ќе се галиме,  не чешаме user posted image  

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Сипаници
4.2.2011 23:44:49   
kikiki
ve molam da mi kazete kako se manifestiraat sipanicite kaj ednomesecno novorodence ........... dali se lesno podnoslivi ili?
Ve prasuvam zatoa sto sum isplasena za moete novorodence deka ke se prefari user posted image bidejki na poseta pred edna nedela ni bese licnost koja deneska otkrila deka ima sipanici  -varicela- ili golema sipanica a znam deka inkubacijata e 12 do 18 dena . Ve molam da mi odgovorite dali e mozno i moeto bebence da bide prefateno? Inace jas imam prelezano od sipanici. Cekam odgovor i vi se zablagodaruvam odnapred.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Сипаници
4.2.2011 23:49:47   
Тања РР
Kikiki немој да паничиш. Ако ти имаш прележано варичела најверојатно твоето малечко нема да заболи затоа што твоите антитела му се сеуште во крвта и го штитат.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот kikiki)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Сипаници
5.2.2011 0:10:44   
denim
Moite deca imaa sipanici (varicela). Kerka mi (7 i 1/2 god) za nova godina i pomina relativno lesno. Moite dve mali bebinja (4 i 1/2 mess.) se isipaa 2 nedeli po kerka mi a period na inkubacija e do 22 dena. Malite bea issipani poveke a ednoto imase obstrukcija na ednoto belodrobno krilo i poradi toa ne zadrzaa vo bolnica.Varicelata moze odposle da predizvika neprijatnosti kaj mali deca bidejki imunitetot (koj i onaka im e slab) mnogu oslabuva i toa bese slucaj kaj nas.

(Одговор на членот kikiki)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Сипаници
20.2.2011 22:53:12   
lowen
Denes bev na rodenden kaj moeto kumasince i koga stignavme ni kazaa deka imalo  sitni sipanici i toa i sestra mu. Jas se ispaniciv bidejki kerka mi ima samo 4 meseci. Se plasam deka ke ja prefati a seuste e mala. Jas gi imam prelezano samo golemite a mojot soprug ne gi imaa nikoi. Me ubeduvaa deka sto pomala toa poubavo pa zatoa ne ni kazale porano. Za 2 dena treba bebevo da go nosam na vakcinauser posted image   kazete mi dali ima nekoj sto bebeto uste malo mu prelezalo sipanici.

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Сипаници
27.2.2011 1:50:02   
mila mama
Na moja bliska prijatelka, bebeto i imase 5 meseci koga preleza sipanici. Pominaa samo so lesna temperatura i duri poubavo od ocekuvanoto posto kerkickata ne znaela da se cesa i ne se rascesuvala.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот lowen)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Сипаници
28.2.2011 14:38:36   
Anabanana
Ете... дојдоа и кај нас... Марко е исипан цел од глава до пети....мислам дека нема место каде нема брунче. Си фати од градинка и тоа прв ( во четвртокот му приметиле на едно дете, а Марко вчера сабајле почна да ги вади) Сега за сега добро ги поднесува, нема температура, ама пусто не ми дава да ги мачкам ...и на толку малку, мораме да се договараме, ако ми даде да го намачкам, после ме мачка он мене.
btw матичната ми кажа дека сега и немало потреба да не се бања по цела недела, само не би требало да се тријат.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Сипаници
28.2.2011 18:35:23   
Glück90
jas sum operirana od sipanici user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image sitnite gi imam prelezano kako bebus vo stomaceto na mama poso i mama gi imala,a golemite sipanici gi prelezav na 6 godini.Kolku pomali tolku podobro spored mene malku se user posted image ama ke projde

_____________________________

When you focus on problems, you will have more problems. When you focus on possibilities, you will have more opportunities. Dream. Wish. Make it happen.

(Одговор на членот Anabanana)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Сипаници
31.5.2011 17:36:31   
bushavka
lele luge i jas fativ sipanici, eve veke vtor den mi isfrlaat, cesaat, uzaaaasssssssssss....a Filip ima samo 4 meseci, za nedela do dve sigurno i toj ke fati......strav mi e da ne kaci mnogu temperatura....

(Одговор на членот Glück90)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Сипаници
13.11.2011 17:24:29   
Tanjat7880
Eve sipanica fativme i nie,celiot e nafrlan i ima veke treta vecer pokacena temperatura,me interesira dali e karakteristicno za golemite sipanici pokacena temperatura nekolku dena,ima li nekoj takvo iskustvo?

(Одговор на членот bushavka)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Сипаници
13.11.2011 22:37:12   
AnnaMolly RR
Тања, колку што успеав да најдам по интернет пишуваше дека кај варичелата (големи сипаници) се појавува благо покачена температура којашто трае неколку дена. Мислам дека нема потреба да се плашиш, освен ако температурата е многу покачена, па во тој случај би препорачала на лекар да си одите.
Се надевам брзо ќе оздравите, пиши ни како сте.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Сипаници
13.11.2011 22:45:41   
Tanjat7880
Eve vednash jas da pisham!
Da,imavme temp. tri dena okolu38.3 i primetiv deka posle sekoe pokacuvanje na temp.izbivaa novi plikcinja(ajde taka da gi krstam) eve celiot e nafrlan baagi,nie nemozeme nishto da pomineme blago se mora da e so teshka klinicka slika!Ovaa nokj go legnav BEZ temp.se nadevam deka nema da kacuva pak,deka veke ke pocne da se smiruva...
fala ti AnnaMolly RR

< Поракaта ја уредил Tanjat7880 -- 13.11.2011 22:47:01 >

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Сипаници
13.11.2011 22:48:11   
AnnaMolly RR
Се надевам дека убаво ќе ја поминете ноќта. Треба да се издржи неколку дена додека не избијат сите пликчиња, па после тоа е готово. Иако ќе има уште неколку дена пликови, кога ќе престанат да избиваат значи дека е поминат најтешкиот дел. user posted image  

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Сипаници
21.11.2011 22:43:54   
Katerina81

Devojki da ve prasam nesto...
Na zolva mi blizancinjata vo petokot na 18 bea kaj nas na gosti...i vcera mi kazaa deka se isfrale od ovca sipanica....nekolku brumcinja, nemaat temperatura.
Mene mi e mnogu strav za malovo moe ima skoro 2,5 meseci mnogu e malo...ne ja guskaa, dopiraa i sl. ama tuka bevme u ista soba.
Ima li nekoj iskustvo so sipanici za tolku malo bebe...opasno li e ((

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?