|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Сипаници
14.12.2011 9:50:26   
miana
user posted image Ja precitav cela tema i pak moram da si prasam..Kade i da e - vo sekoj moment ocekuvam da se porodam..Kerkami ima 4 godini i nema prelezano sipanica a odi vo gradinka...Sto ke se sluci ako kerkami mi donese sipanica a moeto bebe e stotuku rodeno????? I Ve molam kazete mi so koj sirup ja simnuvate temperaturata na vasite deca koga imaat sipanici..Na kerkami paracetamol ne i deluva pa se prasuvam dali brufenot moze da se dava za vreme na sipanica - ve prasuvam vas zosto nejzinata doktorka ne mi dozvoluva da i go davam brufenot ( me tera da ja maltretiram pri sekoaj temperatura i da ja drzam dodeka pominat 5 casa od poslednoto davanje paracetamol ) Inaku moeto dete koga i da kaci T - kacuva MNOGU visoka ...Sekoja vakcina nie bevme na klinika so 40 temperatura a paracetamol ne ni pomagase..Zatoa Ve molam pisete mi iskustvo ili ako nekoja znae ili procitala- sto bi bilo koga moeto novorodeno bebe prefati sipanica od sestramu.... Nikako ne sum,nitu mozam doma da ja drzam od istata pricina - moze da fati vo sekoe vreme,nitu pak da se izlozuvam na rizik..Mnogu mi e strav..Za mene znam deka varicelata ja imam prelezano a za sitnata neznam jas a ni majkami

(Одговор на членот Katerina81)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Сипаници
14.12.2011 10:15:53   
riba79
znaci jas ke ti pisam samo za visoka T..razladuvanje,tusiranje so mlaka voda ili ocet razreden so voda vinski na corapcinja i kaj nas mnogu uspeva eferlgam sirupot...kaj drugarka moja na malata i dava eden sirup (go zaboraviv kkao se vika)grcki e go ima vo zegin okolu 120 den..i samo toa i pomaga osven neli brufenot koj bas i ne go preporacuvaat pedijatrite...
a ako fati nedaj boze user posted image togas konsultacija so lekar iako mislam deka user posted image ke cica i mali se sansite da fati zatoa sto toa vo pocetokot ke formira imunitet so samoto cicanje..
pozz

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Сипаници
14.12.2011 10:17:37   
riba79
i zaboraviv da pisam procitav deka kaj mali deca koi imaat T da ne se davaat mnogu sekeri.t,e sokovi..mnogu vlijaele na T..(ova neka go objasni Farmacevt a ako ve interesira i podetalno ke vi pisam vo temata Temperatura)

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Сипаници
14.12.2011 10:39:54   
miana
Mene me interesira dali moze so sipanici da se dava brufen??? A inaku i eferalgan sum probala i ocet i nisto od toa ne pomaga osven ladenje so alkohol i toa na kratko

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Сипаници
18.12.2011 20:21:48   
Maca25
одиме на лекар. Изгледа се сипаници

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Сипаници
18.12.2011 23:29:56   
Maca25
И да дефинитивно се сипаници. Почна сабајле со едно бубуљиче позади уво, па уште едно и еве за пола саат почнаа и на глава да се јавуваат. Нема Т, само многу е нервозна.
Ни рекоа дека може да ја тушираме, само со вода, без купки и главата да не ја миеме, сушење само со тапкање по телото.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Сипаници
19.12.2011 2:25:59   
jagodica
Ajde Maca RR so lesno da gi pominete bez Temperatura se nadevam user posted image
A kolkavo e tvoeto 3 - 4 god ? Mnogu mi e strav ako fati golemoto (4 god. ) ke mi go prefati i maloto (5 meseci)
Znam deka se neprijatni ( uzasss) ama so lesno da si gi pominete
pozdrav

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Сипаници
19.12.2011 18:17:09   
Maca25
Фала јагодица.
ќерка ми има 2 години и 10 месеци, сега за сега супер е, уште излегуваат, ама само по 5-6 за цел ден.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот jagodica)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Сипаници
12.1.2012 21:32:54   
AnnaMolly RR
Маца, какви сипаници имаше Нина? Само што ми се јави кумашинката и ми рече дека ќерка и фатила овчи сипаници. Бевме во контакт со нив пред 2 дена, па можно ли е и Филип да се зарази? Колку трае инкубацијата? Знам дека не се фаќа веднаш штом се дојде во контакт со заболен. Јас сите ги имам прележано, а исто и мм. За овие овчите ми рекоа дека за машки е подобро што порано, како постари ја фаќаат, поголеми шанси за стерилитет user posted image

Има ли некој искуство? И што викате, да го однесам Филип пак кај девојчево да фати сипаници, па подобро порано и полесно да ги прележи или да се чуваме?


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Сипаници
13.1.2012 13:32:24   
big_mama817
Ана Моли инкубацијата трее 21 ден сите викат дека најдобро е додека е помало да фати сипаници но мислма дека зависи од самиот организам и имунитет на детето Тарик на пр. во јасли не фати иако сите деца од групата прележаа и тој период беше многу застапена болеста во градинка лани летото кога најмалку очекувавме фати и фала Богу ги помина многу лењно само додека му избијат имаше проблем со Т и беше кенкав и не се исфрли многу затоа ти викам се зависи од имунитетот на детето инаку сипаниците колку што знам се повеќе лоши за девојчињата особено рубеолата додека за машѓките заушките можат да предизвикаат стерилитет поз се надевам малку ти помогнав поздрав user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Сипаници
13.1.2012 13:49:14   
AnnaMolly RR
Фала многу, биг мама! Јас и се мислев дека не се, зашто евентуалниот контакт беше пред два дена. Еве пак има температура, ама сигурно е нешто друго во прашање, не сипаници.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Сипаници
25.1.2012 20:14:00   
mila 3
i nie imame sipanici, golemovo ni gi donese od gradinka ima 4,5 god. mi se javija da go zamam ucitelkata go primetila koga go spremala za spienje, ne primetiv koga izlegoa, ni temperatura, nisto.epten lesno si gi pomina. posle 11 dena mi fati i user posted image , ima 10 meseci, srce samo kenka mnogu e nervozen i ima temperatura 37,7. po celo telo ima, milion nemozam da go domackam, kako mackam taka novi iskacaatuser posted image , a pogolemiot 20 brumcinja od koj 10 vo glava. malku e isfral, sega veke se i pominati.

paracetamol koga se dava koga ke pomine38,5?

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Сипаници
25.1.2012 21:14:19   
Maca25
мила 3 со лесно да ги поминете сипаниците со user posted image . мислам дека можеш и на 37,7 да му дадеш во овој случај парацетамол, да не се малчи малечкото. Кај му искачаат, па уште сега ќе почнат да го чешкаат.
Ние поминавме ептен лесно, без Т, додуша имаше покачена Т 4 дена пред да излезе првото но ништо сериозно, за еден ден се симна. Имаше многу во главата а на телото не толку многу. Имаше многу во устата внатре и од тоа неколку дена ништо не можеше ни да јаде ни да пие.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mila 3)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Сипаници
25.1.2012 21:31:07   
mila mama
paracetamol koga se dava koga ke pomine38,5?

Да, кога ќе има вистинска температура.


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Сипаници
26.1.2012 16:32:37   
mila 3
Fala Maca, se nadevam deka taka ke bide.Nokeska ic ne spiese celo vreme vo race mi bese, se nervira, se cesa, place....Uste ima temperatura, sega merevme 38,3 user posted image a koga go soblakam so strav nema mesto kade sto nema brumce. od ponedelnikot pocnaa se nadevam deka veke ke stivne...

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Сипаници
26.1.2012 19:22:16   
Maca25
А дали ги бањате/туширате децата кога имаат сипаници?

Порано се мислело дека не треба да се навлажнува телото за да може побргу да се исушат. Но на нас ни рекоа дека може да продолжиме со туширање секој ден, како и претходно, без миење на косата, но после тоа убаво да и го исушиме телото со тапкање. Со тоа ќе го ублажиме јадежот од сипаниците. И нормално одма после туш нанесување на течна пудра. ние користевме наутро бела течна пудра, а навечер еозен.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mila 3)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Сипаници
4.2.2012 12:20:57   
mila mama

ИЗВОРНА ПОРАКА: FEDORA

Ima li nekoj iskustvo so imunitetot posle prelezuvanje na sipanicite...koga moze deteto da izleguva nadvor._____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Сипаници
4.2.2012 12:25:05   
mila mama
Детето може веднаш да излегува надвор ако се чувствува добро, не е малаксано и нема температура. Проблемот е што е заразно и може други да зарази. Детето е заразно додека не се исушат сипаниците. Ама па некои родители кога ќе чујат дека некое дете има сипаници и намерно го носат да биде во контакт со него, за да прележи и тоа додека е помало.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Сипаници
17.3.2012 12:06:27   
Sirena##
Ja procitav temata i ne mi e jasno.Decata vo gradinkite,ako edno dete fati sipanici,nekoj deca nema da gi prefati a nekoj ke gi prefati.Zosto e toa taka? zaradi pogolem imunitet ili sto?

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Сипаници
29.4.2012 20:27:58   
miana
Razbrav deka imalo siipanici denovive po gradinkive...Tocno li e toa?

(Одговор на членот Sirena##)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Сипаници
29.4.2012 21:32:40   
Viktori

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sirena##

Ja procitav temata i ne mi e jasno.Decata vo gradinkite,ako edno dete fati sipanici,nekoj deca nema da gi prefati a nekoj ke gi prefati.Zosto e toa taka? zaradi pogolem imunitet ili sto?


Јас како што сум читала сипаниците се многу заразни. Некои деца имаат имунитет кон тој вирус некој период, ама не значи дека секогаш ќе биде така.

Јас фатив кога фати и ќерка ми пред 3 години, значи и двете бевме со сипаници по дома, ама син ми не префати, а воопшто не го пазевме.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот Sirena##)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Сипаници
3.5.2012 18:31:43   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Zenski dali nekoj znae kakvi sipanici se pojavile vo skopskive gradinki? I kako izgledaat?
Golemava kerka prvo bese mlakicka zavcera, za vcera da krene temperatura, ama ne mnogu, 38,2 najmnogu imase (znam deka sipanicite se vadat so visoka temperatura), i deneska ja primetuvam i iskacaat mnogu sitni bruncinja, kako plikcinja so voda polni, ama mnogu se sitni (golemina kako na bemka). Edno takvo imase pred den-dva, sabajle vidov dve novi, sega pak edno novo zdogledav...
Mozno li e da se sipanici ova?!?!


ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

Јас не сум искусна со сипаници, ама на твое место да сум, одма би отишла на лекар, нека ја види сепак стручно лице, друго е... ние лани што згазна на оса па на дежурен отидов, што е сигурно, сигурно е... да се само црвени точки ај некако посекојдневно е, ама пликчиња како меурчиња.... не знам...


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Јами Мами незнам, ама гледам сите викаат дека има некои спианици беснеат по градинкиве,,,има и тема за сипаници, можеш и таму да видиш што пишувале...Ајде да и биде подобро на малата што побрзо, и викаат што порано ги фати тоа подобро....user posted image
КЛИК


ИЗВОРНА ПОРАКА: temjana RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Zenski dali nekoj znae kakvi sipanici se pojavile vo skopskive gradinki? I kako izgledaat?
Golemava kerka prvo bese mlakicka zavcera, za vcera da krene temperatura, ama ne mnogu, 38,2 najmnogu imase (znam deka sipanicite se vadat so visoka temperatura), i deneska ja primetuvam i iskacaat mnogu sitni bruncinja, kako plikcinja so voda polni, ama mnogu se sitni (golemina kako na bemka). Edno takvo imase pred den-dva, sabajle vidov dve novi, sega pak edno novo zdogledav...
Mozno li e da se sipanici ova?!?!


Ајде честито сипаници, другарка ми баш пред некој ден ми се пожали и нејзиното мало фатило сипаници во градинка па со температури и триста чуда биле. Ама поарно сега да ги поминат кога се помали, лошо е што е жешко времето па може потешко да ги вадат ама ајде ќе им мине user posted image_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Сипаници
3.5.2012 18:36:06   
Maca25
јами мами честито сипаници. за да бидеш сигурна, провери дали има бубуљички во главата и устата. ако има тоа е тоа.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Сипаници
3.5.2012 18:53:07   
Yummy Mammy
Inace definitivno se sipanici, sega ja soblekov i gledam po grpceto i se pojavile i 2-3 na meseto. Sporediv so internet sliki, lici na varicela.
Aj sega nekoj da mi kaze dali se tretiraat nekako, dali se mackaat? Vaka ne ja cesaat, ama edno plikce go otkornala, parce se napravila, a bas toa i e na liceto.
I dali nekoj ima iskustvo so sipanici i bebinja? Malovo ima 6,5 meseci, i do sega bea non stop zaedno so golemava, nema rezon sega da gi dvojam. Ili ima?

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Сипаници
3.5.2012 19:36:47   
Viktori
Нема user posted image Таа била заразена пред да избијат, така да сега чекај кај и да е и на поголемата да и се појават. user posted image

Пази да не ги чеша или корне, сум слушнала тешко зазадравуваат и остануваат белези. Со течна бела пудра мачкај и ги, за побрзо да се исушат. Друго нема што.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

iminja
lidiicka28

koe e poubavo

anastasija (31%)

ksenija (8%)

antonija (17%)

lena (10%)

matea (23%)

magdalena (12%)


Број на сите гласови: 240

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!