|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Ми треба помош, каде да се обратам?
2.9.2010 9:53:57   
beki RR
Еве што ме поттикна за отварање на оваа тема.Пред некој ден ми се јави една мајка, лежат со девојчето на детска клиника и нормално, што не  е ич нормално, ама кај нас тоа е многу нормално, на клинка нема од лекарствата што и ги препишале на малечката.Што е најтрагично и во аптека ги нема лекарствата.
Ми се јави да ме праша дали знам до каде да ги набави.
Веднаш се организиравме.Познавав една мајка од Скопје која ги користи истите лекарства.Жената не само што кажа од каде да се набават туку одвои и време да отиде на клиника да ја посети мајката.А тоа многу значи.Кога си во ситуација кога ти е претесно во сопствената кожа, а седиш во оние мали собулина на клиника, плачот може да ти е единствена утеха.Таму е секогаш добредојден добронамерен посетитил.Наредниот ден една друга мајка одеше на клиника па и таа ги посети и им однесе лекови дури да се снајдат.

Затоа пишувајте.Ако имате некој проблем , а не знаете како да решите и каде да се обратите, ќе пробаме зеднички да помогнеме.Сите ние сме родители кои ја делиме истата болка, секој познава некого и така многу може да се помогне.И онака државата многу малку прави за нашите деца , барем ние да си помагаме онака како што можеме и умееме.


< Поракaта ја уредил beki -- 6.9.2010 10:31:10 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Ми треба помош, каде да се обратам?
5.9.2010 23:56:53   
ivananin
навистина пријатно сум изненадена од случајот што ни го раскажа! 
навистина дека најголема помош во такви моменти можеби е и единствено само посетата што ја направила мајката.
Стварно многу топлолина осетив кога видов дека сепак луѓето си помагаат со што можат. Некогаш немора тоа да се пари или нешто материјално. Како во случајот како што рече ти Беки, многу значи да знаеш дека сепак има некој што те разбира, подржува и е тука до тебе кога ти е тешко.


(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Ми треба помош, каде да се обратам?
8.10.2010 19:36:16   
antonija
user posted image  super ideja... jas sum od skopje i na raspolaganje sum vi za sve sto vi treba od tuka (zboruvam za site koi ne se od skopje), pa imajte vo predvid ako nesto treba- javete, kje se snaogjame i pomagame

(Одговор на членот ivananin)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Ми треба помош, каде да се обратам?
28.1.2011 14:38:59   
beki RR
Познава ли некој од Скопје, логопед -албанец. Ми се јави еден родител имаат потреба од приватни часови. Ако некој познава убаво ќе е да му помогнеме на човекот.

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Ми треба помош, каде да се обратам?
28.1.2011 14:56:40   
nadica
ќе се обидам да најдам
ако најдам ќе ти пишам пп

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Ми треба помош, каде да се обратам?
28.1.2011 15:47:32   
anedespo
Neka se javi vo Audioloskiot centar. Imaat mnogu logopedi koi mozebi rabotat i privatno. A znam deka ima albanci. 

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Ми треба помош, каде да се обратам?
6.3.2011 15:40:58   
tinush
Mislam deka ima logoped albanka vo ambulantata Monopol na vlezot od Tetovo. Ni beshe kazano deka taa patuva od sk. Ke probam da se rasprasham i za tel br

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Ми треба помош, каде да се обратам?
17.4.2011 21:17:21   
SilviAn
Zdravo nova sum i ne znam dali ke se snajdam najdobro.Pozdrav do site mnogu mi e milo sto ja pronajdov ovaa stranica.Majka sum na dete so posebni potrebi i od neodamna doznav za nekoja ABR metoda.Voopsto ne mi e poznato, pa bi sakala ako nekoj nesto znae poveke da mi kaze .Pozdrav!

(Одговор на членот tinush)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Ми треба помош, каде да се обратам?
17.4.2011 21:36:06   
mila mama
Zdravo SilviaAn. Dobredojde na forumot. Se nadevam prijatno ke se custvuvas user posted image
Za ABR metodata ima diskutirano tuka. Ako imas i nekoe prasanje i go postavis tamu, se nadevam nekoj roditel koj ima poveke iskustvo so toa ke se raduva da ti pomogne.


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот SilviAn)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Ми треба помош, каде да се обратам?
18.4.2011 10:28:31   
beki RR
Zdravo silvian,  dobro ni dojde na ringeraja.
Na temata deca so cerebralna paraliza imam dosta pishuvano za ABR , kako i za mojata kerka Ana. A ovde KLIK imash dosta informacii za ABR . Nie primnenuvame ABR od dekemvri 2009 i promenite koi gi dobivame kaj Ana se izvonredni. Ubavinata na promenite e shto doagaat spontano, normalno so sekojdnevna  rabota , rezultatite se trajni i nema vozrasna granica. Za shto i da te interesira vo vrska so ABR tuka sum da ti odgovoram.Vo makedonija neshto pomalku od 40 deca primenuvaat ABR, od koi 20 pocnaa krajot na  Mart 2011.
Pozdrav do tebe i tvoeto angelce.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Ми треба помош, каде да се обратам?
18.4.2011 11:44:09   
Yummy Mammy
user posted image  Se rasplakav i raznezniv od postot. Kolku sto se solzite tazni poradi sostojbata na nekoi nevini decinja, tolku se i srekni zatoa sto se uste postojat luge spremni da pomognat. Majka si e majka, i ednata i drugata ke si ja najdat svojata uteha vo tugjata zivotna prikazna.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Ми треба помош, каде да се обратам?
26.6.2011 16:54:43   
annie
mi treba labaratorija kade sto pravat ispituvanje na koncentracija na tacrolimus vo krv,kade da najdam stoma kesi,diskovi,pasta na coloplast,ako nekoj znae fala odnapred

_____________________________

Солзата е нејзин начин да се изрази, нејзината тага, нејзината љубов, нејзината осаменост, нејзината болка и нејзината гордост!!!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Ми треба помош, каде да се обратам?
27.6.2011 20:47:41   
strelec 8
anni ovie kesi ,i pasti najcesto gi nabavuvaat preku promedika ili dr.panovski.so potvrda odis vo fondot ti gi zaveruvaat i odis vo edna od ovie mesta i ti gi davaat besplatno


(Одговор на членот annie)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Ми треба помош, каде да се обратам?
15.11.2011 17:55:47   
dragana_vane
Zdravo na site, me interesira ako nekoj moze da mi kaze od koja vozdrast se nosat decata na logoped?

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Ми треба помош, каде да се обратам?
16.11.2011 9:54:19   
beki RR
Zdravo dragana-vane, ako se raboti za dete so posebni potrebi , na logoped moze da se nosi ushte m,nogu rano. Jas ja nosev mojata kerka ushte na 2 godini.mozesh da pocnesh koga ke posakash. vsushnost se proporacuva ushte mnogu rano, ako te primat se razbira. nekoi ne gi primaat decata pod 3 godini, a nekoi po 5. Se i seshto ima vo nashava drzava. Najdobro ti e da se obratish vo zavod za mentalno zdravje i od tamu ke ti kazat shto i kako ponatamu. pozdrav.

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Ми треба помош, каде да се обратам?
3.6.2014 22:16:26   
posebni deca
НО Имаго Плус отвора центар за работа со деца со развојни проблеми. Центарот се наоѓа во О.У. Битолски Конгрес (зад саат кулата на Бит - пазар). Родителите чии деца се соочуваат со проблеми во говорот, читањето, пишувањето, сметањето; аутистичен синдром, даунов синдром, ЦП, може да се обратат во центарот каде стручни лица ќе работат со децата. Се работи на македонски, албански и турски јазик. Пријавување во училиштето 12 - 16 часот.

Информации на тел. 071/566 157

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Ми треба помош, каде да се обратам?
13.6.2014 19:15:28   
Bonzitka
Nemozev da najdam tema za mojot slucaj pa zatoa tuka vi pisuv. Se raboti za toa deka treba da pravime EEG vo Simpo, megutoa terminot mi vo 8:30 sabajle a detevo treba da go zaspijam.Pa mi vikast da go drzam budno cela nok za da go zaspijam tamu,pa mi izgleda kako nevozmozna misija. Ako znae nekoj kade mozam privarno da zakazam da bide na pladne barem, vaka ne veruvam deka ke uspeeme.

(Одговор на членот posebni deca)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Ми треба помош, каде да се обратам?
14.6.2014 11:44:39   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bonzitka

Nemozev da najdam tema za mojot slucaj pa zatoa tuka vi pisuv. Se raboti za toa deka treba da pravime EEG vo Simpo, megutoa terminot mi vo 8:30 sabajle a detevo treba da go zaspijam.Pa mi vikast da go drzam budno cela nok za da go zaspijam tamu,pa mi izgleda kako nevozmozna misija. Ako znae nekoj kade mozam privarno da zakazam da bide na pladne barem, vaka ne veruvam deka ke uspeeme.

Бонжитка, мислам дека сите приватни болници и поликлиники имаат ЕЕГ. Неуромедика сигурно има, јави се и прашај.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Bonzitka)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Ми треба помош, каде да се обратам?
5.2.2016 14:45:09   
klar4ence
Zdravo na site.
Sakam da prasam moeto dete ima cetiri godini i najprvo ni bea dijagnosticirale idiopatska epilepsija posle edna godina ja preimenuvaa vo simptomatska epilepsija za posle nekoie vreme vo Turcija konecno ni dijagnosticirat Fokalna kortikalna displazija.Me interesira dali ima nekoj sto se bori so ovaa bolest i dali deteto so ovaa bolest spaga vo deca so posebni potrebi.
Vi blagodaram mnogu.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Ми треба помош, каде да се обратам?
22.2.2017 16:10:43   
podarok
Здраво, ми треба сируп за деца со omega 3-6-9, за 6 момченце е, но во аптеките ми кажуваат дека такво нешто не постои. Ако некој го користи ве молам да ме информирате како да го набавам. Поздрав

(Одговор на членот klar4ence)
Непосредна врска до пораките: 20
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali ste imale sostanok na slepo?

Da (40%)

Ne (60%)

Ednas i nikogas poveke (0%)


Број на сите гласови: 10

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!