|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
[Анкета]

Дали би посвоиле дете?


Да.
  82% (24)
Не.
  6% (2)
Не знам.
  10% (3)


Вкупно гласови: 29


(Последен глас : 12.8.2014 12:05:54)
(Гласањето трае до: -- )
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Дали би посвоиле дете?
29.8.2010 16:53:03   
agnes77
Дали би посвоиле дете?

< Поракaта ја уредил Палешка -- 29.8.2010 16:57:11 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Дали би посвоиле дете?
29.8.2010 17:43:04   
nadica
еве набрзина да одговорам
ДА кога не би можела да имам свое сигурно да и би се грижела за него исто како да сум го родила

и ДА кога би имала можност да го одгледувам иако имам свое би посвоила

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Дали би посвоиле дете?
29.8.2010 18:19:01   
Viktori
Да. Ако не можам да имам мои.
А сум размислувала да си земам на чување едно, две, ама некако немам место во станов. (дом-семејство)
Можеби понатака да.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Дали би посвоиле дете?
29.8.2010 19:33:25   
mama26
sme pravele muabet na taa tema so mm.posto imavme problem i si mislev nemase da rodam.znaci diskutirano bilo i normalno deka ako nemame ke posvoime.vo momentov ne bi posvoila najiskreno zasto sama sum i tesko mi e sama.a i da potporasne malku ova.pa za ponataka neseznae nisto.....

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Дали би посвоиле дете?
29.8.2010 20:14:42   
Палешка РР
Од оваа гледна точка- не, заради нерешени станбени проблеми. За понатаму незнам, да немав свои сигурно досега ќе посвоев.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Дали би посвоиле дете?
31.8.2010 21:06:20   
dona
user posted image da jas veke imam posvoeno devojce.si go zedovme na osum i pol meseci.sega e veke 21 mesec super sme i mozebi od moja strana nema da  bide korektno no site parovi sto nemaat decinja im sovetuvam da si posvojat.kolku vo pomladi godini go storat toa tolku podobro i za niv i za bebesot.godinite si nosat svoe breme stres ,razocaruvanje i za toa go velam gore navedenoto.user posted image

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Дали би посвоиле дете?
31.8.2010 23:50:13   
sinolicka
da bi posvoila.pa nie veke i podnesovme dokumenti no i prodolzivme so lecenje i sega imame since 25 mesesi.go prasavme soc. rabotnik dali imame pravo pak da posvoime no ni rekoa deka ima malku deca . mislam deka se vo pravo neka se izraduva nekoj sto nema decinja.

(Одговор на членот dona)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Дали би посвоиле дете?
1.9.2010 0:00:23   
lukas
има малку деца ,за посвојување?ова мене не ми е јасно,како мози да има малку кога домовите се преполни...те молам објасни ми...?позз

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Дали би посвоиле дете?
1.9.2010 0:05:57   
lukas
ако би имала повеке пари и ако мм се сложи би посвоила,но кога имавме проблеми со зачнувањето го прашав и рече само отсечно не,незз што мислеше со тоа,но не ни го прашав,би сакала да можев на некое да му пружам дом и љубов,мислам дека имам во себе љубов уште за милион деца,но кај нас ем менталитетот не чини ем немаме услови..позз..ова со менталитетот го велам заради тоа сто имам несто слуснато но нема врска сега не сакам да зборувам за тоа..позз,

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Дали би посвоиле дете?
1.9.2010 7:38:40   
agnes77
ИЗВОРНА ПОРАКА: dona

user posted image da jas veke imam posvoeno devojce.si go zedovme na osum i pol meseci.sega e veke 21 mesec super sme i mozebi od moja strana nema da  bide korektno no site parovi sto nemaat decinja im sovetuvam da si posvojat.kolku vo pomladi godini go storat toa tolku podobro i za niv i za bebesot.godinite si nosat svoe breme stres ,razocaruvanje i za toa go velam gore navedenoto.user posted image


Дона честиткиuser posted image мниогу, многу сум среќна што имаме на рр мама, која е веќе посвојила детеuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот dona)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Дали би посвоиле дете?
1.9.2010 9:03:25   
beki RR
Да, би посвоила.
Вчера беше кај мене на гости вујко ми од автслија и ми кажуваше зе некој негова колешка.Покрај своите деца што ги има , постојано згрижувала деца , не ги посвојувла.Имала изараснато неколу деца кои со незините се служуваат како браќа и сестри.
И сега псоледно зела 3 нови, и излегла до работа за да им се посвети.Бев воодушевена од тоа што го слушнав.Алал нека и е на жената , колкава добрина направила.

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Дали би посвоиле дете?
1.9.2010 23:44:47   
sinolicka
domovite se polni so deca da no ima objasnuvanje i za toa.pred se toa se deca koi se so precki vo razvojot ,a i golem broj se sto nese otkazale roditelite no i od nekoi pricini ne mozat da se grizat za niv.da ne nabrojuvam poveke zdravi deca za posvojuvanje koga nie odevme vo centarot imase okolu 50 godisno. toa bese maksimalnata brojka.bidejki nie ne pravevme problem ni za izgledot na deteto ni za polot,niti za verskata pripadnost ni rekoa deka bi cekale 3-4 god. ako vo meguvreme dobieme nase dete togas nema da ni sleduva zatoa sto ima mnogu bracni parovi(togas mislam deka imase okolu 500)sto nemaat deca i oni imaat prednost

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Дали би посвоиле дете?
2.9.2010 0:21:37   
suzeto
jas edno imam i nemozam povtorno da zabremenam koga bi dozvolil mm bi posvoila
a mozda i ne bi mi dozvolile sluzbenite rabootnici bideki imame mal stan
a od druga strana bi pomislila neka go dobie nekoj sto nema zosto jas da mu go zemam koga veke imam edno,neka se raduva i nekoj drug

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Дали би посвоиле дете?
29.9.2010 11:11:39   
misticia
Гласав со не - само затоа што имам

така да на тие што имаме нека ни се живи и здрави, таму кај што нема нека дава Господ и раѓање и посвојување

омилена комбинација ми е кога некои ќе посвојат па ќе остане трудна

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Дали би посвоиле дете?
29.9.2010 11:24:45   
Martins mom
И јас како и останатите. Доколку не би имала свое би посвоила, но и покрај моето би се грижела за друго, ама финансиите не ни дозволуваатuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Дали би посвоиле дете?
29.9.2010 11:29:22   
denim
Da, bi posvoila dete. Imam tri deca i koga bi imala uslovi vo smisla na stanben prostor sigurno da.

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Дали би посвоиле дете?
29.9.2010 11:40:06   
Anushka
да се има деца (родени или посвоени) не е само прашање на финансии. Треба целосно да им се посветиш, ако сакаш да испадне нешто од нив.
Сепак, кога би морала, сигурно би посвоила.

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Дали би посвоиле дете?
29.9.2010 12:29:57   
Bogdancanka
da bi posvoila....iskreno jas uste prviot pat koga pocnavme da odime po doktori i site tie maltretiranja raszmisluvav za taa opcija a imav samo 20god mene toa ne bi mi smetalo,ako ne mi e sudeno da imam moe zasto da ne bi posvoila sepak ne e majka samo taa sto go rodila,poznavam dosta majki sto ne znat da si gi cenat svoite deca a ne e rabotata da e samo majka na ime tuku bitno e kako ke go gledas....sum razmisluvala za se, za posvojuvanje i za invitro so donacija, mene mi e bitno da imam za kogo da ziveam za kogo da se trudam ako nemas dete nemas nisto...samo sto seuste ima nadez za invitro morame da se potrudime sepak ne odlucivam samo jas

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Дали би посвоиле дете?
29.9.2010 16:41:55   
Maca25
Би посвоила доколку не можам да имам мое.
Но затоа што имам веќе дете, би сакала некој кој не може да има деца да има можност да посвои.
Да имам услови, куќа некаде на периферија од градот, со огромен двор преполн со играчки, би сакала да чувам деца, односно да згрижувам дечиња. Познавам луѓе кои го прават тоа, имаат 2 свои, но имаат исчувано уште 10 деца кои до ден денес се дел од нивната фамилија ( и ги викаат мама и тато).


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Дали би посвоиле дете?
30.9.2010 3:13:36   
ikki
dokolku ne bi mozela da imam svoe togas OBAVEZNO bi posvoila

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Дали би посвоиле дете?
30.9.2010 3:15:04   
ikki
majka ne e taa koja ke te rodi i ostavi, majka e onaa sto ke se grizi za tebe :)

(Одговор на членот ikki)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Дали би посвоиле дете?
29.10.2010 19:36:07   
serafima
 Да, би посвоила. 
Жално е кога мајките си ги оставаат своите деца, но сепак би биле радост на некои луѓе кои не можат да добијат свое дете. Најважно не го убила во својата утроба како многу други туку ми подрила ЖИВОТ.

(Одговор на членот ikki)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Дали би посвоиле дете?
23.11.2010 13:45:50   
milijana
има малку деца ,за посвојување?ова мене не ми е јасно,како мози да има малку кога домовите се преполни...те молам објасни ми...?позз


Da..draga moja..domovite se prepolni,no toa se deca so nekoja ,,maana,,(za kakva ???neznam) nasiot soc rabotnik kaza deka toa se deca koj nikoj ne saka da gi posvoi i zede primer..,,Imalo dete so srceva maana..go posvoila nekoja amerikanka,taa operacija,za taa dijagnoza ne bila nisto za lecenje vo Amerika.
I kaza deka nasite luge tuka vo makedonija,mnogu malku se spremni da zemat -povozrasno dete i dete so nekakov eve da receme ,,nedostatok,, neblagodarno,no kako da se izrazam,a da ne zvuci bolno??
Vo domot vo Bitola..navistina ima mnogu deca,ama tie tamu si znaat..kako i sto ponatamu so niv..tesko e ova,tesko za zboruvanje,a ne pak da doziveete.
Inaku odlukata jas i soprugot ja donesovme zaednicki i mnogu sum srekna sto i toj bese isto tolku radosen isto kako i jas..znaci nam i na dvajcata ni se ispolni zelbata.
Pozzz

(Одговор на членот serafima)
Непосредна врска до пораките: 23
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

Вода за деца.
пеперутка16

Мамички, колку месеци варевте вода за вашите бебиња?