|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Посета на забар
14.12.2012 11:49:53   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Za 1000 den ke i kupam igracki i ke mu gi dadam na bilo koj stomatolog da i gi dade, plus i doma ke si gi zemam posleuser posted image Znaci ne se normalni


user posted image Ме изнасмеја ептен. Па и во право си. user posted image

Ние уште имаме време, ќе почекаме, а кога ќе дојде време ќе оди со тато, тој обожава да седи по забари, а мама јок user posted image

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Посета на забар
14.12.2012 13:35:37   
penelopa
И ние вчера бевме на контролен преглед за забите- поминавме без плачки ги покажавме забите се е супер- совет да продолжиме да четкаме секој ден посебно навечер со детскља паста. Следна контрола во Февруари - тогаш ќе му ги премачкале со некоја течностuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Посета на забар
14.12.2012 14:10:34   
princessa
i jas uste se cudam koga bi bilo vistinsko vreme za poseta na zabar. Mozebi e smesno no moja cuca ima 19ipol meseci a samo 8 zapcinja. Redovno gi mieme so nenedent bebeska pasta bez fluor i imame cetkicka koja se stava na prst bas bebeska. A mnogu sakame da si gi mieme zapcinjata, jas samo i velam ajde dusicke da mieme zabi i ona vednas ajdeeeeeeeeeeeuser posted image . Na sledniot termin ke ja prasame pedijaterkata, taka bi bilo najdobro

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Посета на забар
14.12.2012 14:40:41   
arh_diz
Na 2 godini bevme na zabar toa ni stoese kako redovna kontrola.Super mu bea zabite naredna kontrola na 3 godini.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Посета на забар
14.12.2012 17:05:04   
SkCura77
Јас на 15 месеци со 7-8 запчиња во устата се обидов да го однесам на забар во амбуланта Ѓорче и ме вратија под изговор дека е мал, дека треба уште заби да му раснат, да не му мачкам ништо ниту да го масирам со нешто ниту да му ги мијам, да го оставам така, а на 2 години ќе му направеле целосен преглед и ќе му ги премачкале забите со нешто. Се мислев на своја рака да го однесам на приватен или да почнам да му ги мијам некако, колку да створам навика, ама не знам што е попаметно...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Посета на забар
14.12.2012 19:55:20   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: SkCura77

Јас на 15 месеци со 7-8 запчиња во устата се обидов да го однесам на забар во амбуланта Ѓорче и ме вратија под изговор дека е мал, дека треба уште заби да му раснат, да не му мачкам ништо ниту да го масирам со нешто ниту да му ги мијам, да го оставам така, а на 2 години ќе му направеле целосен преглед и ќе му ги премачкале забите со нешто. Се мислев на своја рака да го однесам на приватен или да почнам да му ги мијам некако, колку да створам навика, ама не знам што е попаметно...


Баш ми е чудно ова да не му ги мијеш забите user posted image Па нели сите советуваат дека е добро уште од еден заб кога излезе да се почне со одржување на хигијената? user posted image

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Посета на забар
15.12.2012 9:51:29   
Felly RR
Па за едно запче, може и не, ама кога веќе има 7-8 треба да се мијат, макар и само со вода, без паста, зошто е мало уште и не знае да ја плукне пастата. Може да пробате со оние четкички што се ставаат на прст.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Посета на забар
15.12.2012 20:42:16   
Maca25
И јас искрено се чудам како тоа ги советувале да не му ги мијат забите на детето. Тоа дете треба да стекне навика уште од мало, да не се гади од четката, да пробува само да ги мие забите, а тоа не мора да биде со паста. Да стекне рутина, како и со јадење и со спиење, така и со хигената - на забите во овој случај. Јас и имав купено бебешка четка на Н. од курапрокс, ептен мека, светкава, и и давав сама да си се чешка, а со тоа и си ги миеше забите. Ние сега ги миеме забите обавезно пред спиење, а за викенд јас и ги мијам и наутро, преку недела мм нема време толку. Од другата година во градинка ќе си носат четки и паста, па пред спиење ќе мијат сите заби.
А планирам да ја однесам на преглен во европски, ама тоа после Нова Година.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Посета на забар
31.1.2013 20:30:09   
Maca25
Ние денес бевме на првиот преглед. Се плашев дека Н. нема да сака да седне, дека ќе се плаши или ќе плаче, ама супер поминавме. Додуша, олеснителна околност ни беше тоа што братучетка ми работи во стоматолошка ординација па кога влеговме таму Н. одма виде познато лице и беше опуштена. Докторот имаше прекрасен пристап, не ја однесе одма во ординација, прво ја прашуваше дали мие заби, дали оди во градинка, и направи муабет па и го покажа столот - како се крева, светлото, инструментите. Н беше уплашена малце, ама како да знаеше што треба да прави, да седи мирна и да отвори широко уста. Ова го направи без никој да и каже.

Забите и се супер, здрави прави, бели, со супер загриз, сите цврсти, непцињата исто супер. Препорака од докторот беше да миеме заби 2 пати на ден, со паста со флуор но да не ја голта пастата, обавезно пред спиење, помалце сокови и благо. Исто може да џвака мастика по 10-15 мин после јадење, само за да ја движи убаво вилицата, ама не многу често, затоа што и мастиките имаат шеќер. Прашав и за млекото со флуор, што сакаат да им го даваат во градинка и ми рече дека он на неговите деца не им дава и не препорачува да се дава такво млеко.

Јас бев ептен горда на Н. што не направи некоја сцена, не плачеше и беше многу храбра. Мислев дека ќе биде тешко, дека нема да сака да отвори уста, ама она беше ептен послушна. Од докторот си доби подарок - нова светкава четка за заби.



_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Посета на забар
1.2.2013 0:48:27   
elenak
user posted image Bravo za heroinata Nina user posted image Se voshituvam na takvi deca.Kojznae kakvo ke bide moevouser posted image Nas ni e rano za pregled ama zabi pocnavme da mieme sekoja vecer,eve vekje 1 mesec i sama otvara usta,ne pravi problem.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Посета на забар
2.2.2013 8:42:44   
Maca25
Нина после прегледот крена паника дома, се исплаши дека ќе и паднат забите (докторот спомна менување на забите) она дома почна да плаче, да вика дека не сака да и паднат, истрча во купатило, се фати одма да ги мие...Сега само збори дека мора да ги мие после јадење, само да не и паднеле...малце ми е паничарка ќерка ми user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Посета на забар
30.10.2013 15:47:02   
Annet
Eve ne na ovaa tema,kako raste se povise problemi..ama eve denes sum presrekna i gorda na moeto dete.Bevme na Zabolekar,2 pat,zapoznaena so prostorijata,so doktorkata i taka,ni plombiraa edno zabce,sega e ok......Ima samo 26 meseci...znaci ako prodolzime vaka, da ne se plasi,super ke sme..za razlika od mene,koja sum naj panik majka na svetot:))detevo se pogodilo na tatko i :))))))

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Посета на забар
30.10.2013 16:30:56   
Bethany
Браво Анет , браво за И user posted image
Ете гледаш добро поминавте, подобро од што очекуваше user posted image
И ќе продолжи така, зошто да не, уште од малото кога стекнала навика и нема страв - супер user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Посета на забар
13.2.2014 20:02:06   
Defne90 RR
I nie redovno posetuvame stomatolog so M,toj e tolku radosen i gord koga odi prosto ne mu se ceka koga nareden pat pak ke go odneseme.Sega go nosime pocesto zatoa sto stomatologot mu gi premackuva zabite zatoa sto ni rekoa deka ima demineralizacija na glegta pa zatoa treba da se neguvaat za da ne dojde do karies i predvremeno paganje.Inaku bas sum srekna i jas sto toj voopsto ne se plasi od zabolekar,doduse ne mu imaat plombirano nitu praveno zabi,ama pak super si reagirase i prviot pat koga go posetivme zabolekarot.I nie isto redovno si gi mieme zapcinjata so lakalut pasta taa ni ja preporaca zabolekarot i nemame problemi okolu toa.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Посета на забар
30.7.2014 13:51:45   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila mamicka

Драги мамички, би сакала да ве прашам за вашите искуства со стоматолог на вашите дечиња. Имено, син ми има 27 месеци и вчера прв пат го однесов на стоматолог. Посетата помина добро, докторката беше многу фина со син ми, успеа да му ги прегледа сите забчиња, и сите му се во ред. Моето прашање е дали, кога вие ги однесовте вашите дечиња на стоматолог, ги премачкуваа со нешто за превенција од кариес. Мојата докторка не го премачка, и кога ја прашав дали сега ги премачкуваат децата (оти некои пријателки ми кажаа дека нивните ги премачкале) ми рече дека има поделени мислења во врска со премачкувањето и дека сега не се препорачува. Какво е вашето искуство со ова?


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Јас го однесов Филип првпат на забар на околу 3,5 години. Забарката матична му е ненормално фина жена, тој се заљуби во неа на прв поглед.
До сега имаме пломбирано две запчиња кои имаа минијатурни скоро невидливи точкички и редовно си одиме на контрола.
Не го премачкувале со ништо, првпат слушам за ова.
Би сакала и јас да слушнам искуства околу ова.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Defne90

Јас синко мој за првпат го однесов на стоматолог мислам дека немаше ни три години.И ептен многу му се допадна стоматологот.Ние немаме пломбирано запчиња ама редовно ни ги премачкуваат предните 4 затоа што му поцрнеа од многу пиење сок.Инаку сигурно го носиме барем дватипати во месецот на премачкување некогаш и по еднаш неделно.Тоа е течност со пријатен вкус и тој со уживање си оди секогаш на стоматолог.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Nie isto trgnavme na nekoi 3.5 godini na zabar i sum zadovolna od zabarkata epten
Nie imavme edno zapce malku so karies,i ni gi premackuvaa
Znaci idevme tri nedeli po red ednas nedelno,na premackuvanje kako prevencija
Sega oddamna nemame pojdeno,od septemvri obavezno,zosto mislam deka imame zabce dve za plombiranje:((


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila mamicka

Значи, како што кажувате, тоа премачкување се врши доколку детето веќе развило кариес, па да се спречи понатамошно ширење на истиот. Можеби затоа нашата докторка ни рече дека нема потреба од премачкување, син ми нема ниту еден кариес.



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Посета на забар
30.7.2014 13:55:55   
Felly RR
Јас колку што знам, премачкувањето е за превенција од кариес, доколку зборувате за премачкување со флуор. Имаме ис тручни лица, баш на ова тема, па чекаме да пишат.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Посета на забар
31.7.2014 12:30:13   
Mila mamicka
Ако има стоматолози во групата, нека кажат дали треба или не да се премачкуваат децата со флуор. Фала.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Посета на забар
4.11.2014 21:45:33   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: princessa

i jas uste se cudam koga bi bilo vistinsko vreme za poseta na zabar. Mozebi e smesno no moja cuca ima 19ipol meseci a samo 8 zapcinja. Redovno gi mieme so nenedent bebeska pasta bez fluor i imame cetkicka koja se stava na prst bas bebeska. A mnogu sakame da si gi mieme zapcinjata, jas samo i velam ajde dusicke da mieme zabi i ona vednas ajdeeeeeeeeeeeuser posted image . Na sledniot termin ke ja prasame pedijaterkata, taka bi bilo najdobro

nie seuste ne sme pocnale da mieme zapcinja a jas bi sakala da mu ja vovedam taa navika samo se mislam kako.prvo cetkicka za zabi.blazesi vi vam kakva e taa da ja pobaram da si ja kupam?kaj nas vo apteka na site cetki posuva od 2 godini nagore a istoto i za pastite

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Посета на забар
5.11.2014 9:35:13   
blond
Утрово ни беше првата официјална посета на забарв, во амбуланта. Претходно онака на пат од око го погледнуваа. Многу беше мирен, малце исплашен, ама издржа машки :)
И ќе треба да пломбиараме неколку запчиња, а има само 3год и 4 месеци... Не е мал?!?

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Посета на забар
8.11.2014 10:27:25   
Felly RR
Ние пломбираме забче сега пред една недела, прв пат. На 4 г 10 м. Всушност само и го исчисти, и стави лек, па за некој ден ќе треба да одиме пак да и стави пломба. Јас имав заприметено дека има кариес, и ако и се заглавеше храна, ја болеше, па ајде решивме да појдиме. Се зачудив дури колку храбро го поднесе сето. Ама заболекарот ни е пријател, добро го познава, и убаво и објаснуваше се, а таа, душичка, ја гледам срцето и лупа, се поткрева на столицата, ама збор не кажа. Дури на крај, очињата и се насолзија, и рече дека ја боли. Ама за среќа веќе беше завршено, само уште лекчето и го стави.
user posted image за моето храбро детенце.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Посета на забар
8.11.2014 10:30:10   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: marchi


ИЗВОРНА ПОРАКА: princessa

i jas uste se cudam koga bi bilo vistinsko vreme za poseta na zabar. Mozebi e smesno no moja cuca ima 19ipol meseci a samo 8 zapcinja. Redovno gi mieme so nenedent bebeska pasta bez fluor i imame cetkicka koja se stava na prst bas bebeska. A mnogu sakame da si gi mieme zapcinjata, jas samo i velam ajde dusicke da mieme zabi i ona vednas ajdeeeeeeeeeeeuser posted image . Na sledniot termin ke ja prasame pedijaterkata, taka bi bilo najdobro

nie seuste ne sme pocnale da mieme zapcinja a jas bi sakala da mu ja vovedam taa navika samo se mislam kako.prvo cetkicka za zabi.blazesi vi vam kakva e taa da ja pobaram da si ja kupam?kaj nas vo apteka na site cetki posuva od 2 godini nagore a istoto i za pastite

Марчи, таква четкичка имав и јас за М, побарај по аптеките, мора да има, силиконска е, мека, и се става на прстот, и така му ги миеш забчињата, прво само со водичка.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Посета на забар
26.3.2015 18:40:22   
lukajana RR
Ние денес бевме на забар,ми беше страв дали ке сака дека не го носев кај неговиот забар ама Л беше многу мирен .Му го правеше запчето многу време за разлика од нашиот забар што многу брзо прави заб ама овој изгледа поквалитетно работи и сега се мислам да му го сменам забарот и сме во фаза на преговори.Тешко ми оди убедувањето ама ке се договориме изгледа.Знае ли некоја каква е постапката за смена на матичен забар,дали мора од стариот да земам нешто зашто изгледа долго време нема да може да дојде на работа?

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Посета на забар
27.3.2015 8:16:02   
Defne90 RR
Лукајана мислам дека тоа е едноставна процедура.Маж ми менеше забар и ништо не му бараа само кажи му на заболекарот и тој ќе го пријави кај него и мислам дека нема потреба од одење до другиот за да земете било какви документи.Барем кај нас така беше.Инаку добро е тоа што не се противел малиот,најверојатно и за кратко време ќе си се помири дека тоа му е новиот заболекар и нема ни да прави проблеми.Многу е битен и пристапот на заболекарот кон детето.Нашата заболекарка буквално е ко другарка со децата.И синко кога и да треба да оди секогаш оди со песна и без ни малку страв.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Посета на забар
30.3.2015 8:31:13   
Snowhite RR
лукајана рр нема потреба од никакви процедури, новиот заболекар сам ќе си направи одјава од стариот и ќе ве пријави кај него, само ќе се потпишеш и тоа е тоа
Ние освен оние на систематски не сме биле до сега на забар, немало потреба засега фала богу супер му се забите

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Посета на забар
30.3.2015 16:31:19   
lukajana RR
И дефинитивно го сменивме забарот ,така е Сноу сам го пријави одма и ни правеше запче четворка горна.Тие му се млечни ама некогаш го болат и решивме да ги направиме иако веќе почна да ги менува со трајни ама тие секако подоцна ке ги смени па да не го болат

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?