|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Листа на опасни играчки
21.2.2012 23:57:54   
Maca25
видете го ова

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Листа на опасни играчки
22.2.2012 0:03:34   
bocence

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

видете го ова

strasno user posted image

_____________________________

Koj ne go razbira tvoeto molcenje,nema da gi razbere ni tvoite zborovi.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Листа на опасни играчки
22.2.2012 0:08:26   
Viktori
Аууу го ставив и на ФБ. Страшно. Знаев дека гејците го истовараат ѓубрето во нашето Џамбо, ама ова е крај на муабетот...

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот bocence)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Листа на опасни играчки
22.2.2012 0:21:15   
angelko
Оловна чаша brkajrabota.mk

Strasno !!!  Zalno !!!   Katastrofa  !!!! Kje se izlaze nekoj po eftinata cena i kje mu go odnese na svoeto dete doma !!!!  Kade ziveeme  !!!

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Листа на опасни играчки
22.2.2012 10:05:55   
Beatris
Е не ми се верува значи!!! Јас ја добив оваа чаша на поклон, пробав 1-2 да и дадам на Ања не ја сакаше, фала богу. Немав ни поима дека во еuser posted image Џамбо ја има.

А се утепав од чудење што ли има доле што е толку тешка.

Сабајлево ја фрлив!

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот angelko)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Листа на опасни играчки
22.2.2012 10:14:47   
stela
da, nie imavme dve, ednata na poklon ja dobivme, po nekoj slucajnost s ja skrsi i vidov sto ima vnatre i vednas gi frliv, sramota...

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Листа на опасни играчки
23.2.2012 20:00:37   
tatkoto na Bela
Ве молам сите што имате можност да ги share-увате линковиве за да ги предупредиме сите кои купиле ваква чаша....греота за дечињата

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=3100131215652&l=4e574c646b
http://www.plusinfo.mk/vest/34359/Gzambo-prodava-detski-chashi-so-olovo

јас ја купив оваа чаша од Џамбо и ја користевме неколку месеци....за среќа се појавија слики на http://twitpic.com/8mrp2z
кога дојдов дома се уверив дека е вистина...ми иде да пцујам ама не е тука местото за тоа....ова мора да се истера на виделина!

(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Листа на опасни играчки
23.2.2012 20:13:56   
kikicka
ауууууууууууууу аман бре па ништо веќе не е безбедно!


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Баш сега разговаравме со мм за ова,и на едно топче што леона си го зема од игротека проверивме дали пишува CE и да пишуваше и сега сите играчки ги проверуваме дали пишува.Инаку ме интересира што е со некои алишта па и тие содржат одредени хемикалии


Е за ова читав дека Кинезите нашле решение. Тоа СЕ значи European Conformity, односно дека играчката (или што и да е со таа ознака) ги исполнува стандардите поставени за европскиот пазар. Но Кинезите нашле решение и на своите играчки што е можно да содржат штетни материи пишуваат СЕ, но тоа значи China Export.
Значи, не се сите играчки безбедни ако на нив пишува СЕ.
_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Листа на опасни играчки
24.2.2012 0:43:05   
tatkoto na BelaИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR


Е за ова читав дека Кинезите нашле решение. Тоа СЕ значи European Conformity, односно дека играчката (или што и да е со таа ознака) ги исполнува стандардите поставени за европскиот пазар. Но Кинезите нашле решение и на своите играчки што е можно да содржат штетни материи пишуваат СЕ, но тоа значи China Export.
Значи, не се сите играчки безбедни ако на нив пишува СЕ.тука можете да ја видите разликата помеѓу European conformity и China Export....ако воопшто може да се смета дека ја има:
https://www.facebook.com/notes/robert-janevski/%D0%BE%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-ce-european-conformity-or-china-export/10150620151767092

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Листа на опасни играчки
24.2.2012 1:19:58   
Џесика


ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Е не ми се верува значи!!! Јас ја добив оваа чаша на поклон, пробав 1-2 да и дадам на Ања не ја сакаше, фала богу. Немав ни поима дека во еuser posted image Џамбо ја има.

А се утепав од чудење што ли има доле што е толку тешка.

Сабајлево ја фрлив!

Сестра ми имаше ваква чаша пред 12 години кога ја роди првата ќерка, ама чашата беше од Chicco демек нели со тешко дно, да не се истура течноста... и баш кога ги видов овие чаши се чудев зошто тропа кога ќе ја протресеш...

< Поракaта ја уредил Џесика РР -- 24.2.2012 1:20:16 >


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Листа на опасни играчки
6.12.2013 19:43:38   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Пазарната инспекција открила детски играчки полни со олово

06.12.2013 | 10:18
Извор: Нетпрес


Олово, формалдехид, амини, отровни бои, мониста од синџирчиња, ситни делчиња од белезици, јаженца со кои може да се задуши вашето дете. Не станува збор за извештај од хемиска лабараторија или хорор-филм, туку за недозволени состојки што ги има во играчките со кои секојдневно си играат децата.
Од вчера Пазарниот инспекторат е на терен и во следните пет дена ќе ги проверува детските играчки што се изложени во продавниците. Во Институтот за јавно здравје велат дека годинава се направени 352 контроли, а кај седум типа играчки се пронајдени тешки метали и отровни материи. Гумени топки, пластични камиончиња, кукли, багери, се само дел од листата со опасни играчки. Хемискиот состав не е единствениот на кој треба да се внимава. Механичкиот состав, физичките карактеристики и сертификатот се исто така под лупа, пишува „Дневник“.

Дали кога купувате играчка ја гледате декларацијата и внимавате дали одговара на возраста за детето за кое ја купувате? Веројатно одговорот е позитивен. Надлежните велат дека и покрај исправните декларации се случува да се откријат играчки чии делови може да се откинат и детето да ги проголта.

„Кадифени мечиња со ѓердани или белезица кај куче-играчка се само дел од недостатоците кои ги откривме во првиот ден на контролата. Од продажба се отстранети и играчки кои имаат јаже со кое детето може да се задави. Иако декларацијата е добра, сепак играчките се небезбедни за децата и издадовме решение да се отстранат од продажба“, вели, за весникот, Фатмир Шехи, инспектор од Државниот пазарен инспекторат.

Според него, контролите ќе продолжат и во следниве неколку дена, а конечните резултати за тоа колку небезбедни играчки се продаваат на пазарите ќе имаме следната среда.

Во Институтот за јавно здравје велат дека за една година исконтролирале над триста играчки.

„Дел од играчките што ги испитувавме имаат отровна боја, дел формалдехид над дозволената граница, а имаше и такви што содржеа зголемено присуство на олово. Кај нас главно се испитуваат пластичните играчки по барање на санитарната инспекција“, велат, за „Дненвик“, во лабораторијата за испитување на здравствената исправност на предмети за општа употреба која работи во состав на Институтот за јавно здравје.

Меѓу сомнителните играчки имало детски колички, џипови, мобилни телефончиња, топки. Сите се отстранети од продажба. Контролите и понатаму се прават доколку инспекторите се посомневаат во квалитетот и исправноста на играчката.

Ако сте решиле да купувате играчки, купувајте исклучиво во легални продавници, а не на зелените пазари. Внимателно прочитајте ја декларацијата и испробајте ја играчката веднаш, уште во продавница. Водете сметка на декларацијата да има ознака „ЦЕ“ што гарантира дека производот ги исполнува минимумот безбедносните стандарди предвидени во Правилникот за безбедност на детските играчки.

„Ова се основните препораки што треба да се применуваат кога се купуваат играчки“, порачуваат од Организацијата на потрошувачите на Македонија, пренесува весникот.

Оттаму велат дека досега кај нив немало претставка од граѓани дека некоја играчка е небезбедна, но порачуваат до граѓаните дека треба многу да внимаваат.

„Ако видат дека декларацијата не е соодветна или почувствуваат несоодветен мирис, веднаш треба да реагираат“, велат во ОПМ.

Бугарските медиуми деновиве се преплавени со информации за неисправни детски играчки. Кај нив биле направени над 2.000 испитувања на играчки кои масовно се продаваат пред Божик. Од нив дури 30 типа играчки содржеле формалдехид на дозволената граница, потоа имало играчки со тешки метали и со амини кои испаруваат додека детето се игра._____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Листа на опасни играчки
6.12.2013 19:48:47   
deluxe
Богами сега пред нова година ќе биде опасно со играчките.Колку ии да внимавам,е,сепак некој од пазарната инспекција треба да внимава уште при влез на играчките во државата.А тоа ЦЕ е голема заблуда,нема никаква гаранција дека е оригинал,со сите сертификати.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Листа на опасни играчки
22.10.2015 13:12:44   
MamaKiki
дали купувате играчки од jumbo? јас најчесто од таму купувам.. ми има некако се и сечто па дури гледаме за бебе гледав и за во кујна и слично сега гледаам дека имам неколку играчки и тоа без CE ознака а една од нив пластична ја уби од играње... некако во енци менци ептен скапи зедов скоро едно како кутија за храна музичка ајде да јадеме ја викаат и за нецел месец две од тие дугмината се расипаа , па работат само уште две а платена 1500 некаде user posted image и реков повеке од тука не купувам...

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Листа на опасни играчки
22.10.2015 14:17:40   
sandriana RR
Купувам и од Џамбо. Особено кога сме излезени заедно, обавезно по нешто ситно купуваме от таму. Најчесто се стикери за на зид, сложувалки, платнени кукли, поретко пластија, но се случило и тоа да купиме. Играчките на подарок, исто дел се од таму. Не секој може да си дозволи играчки од скапи, демек сигурни продавници. Не сум Хитлер по ова прашање. Внимавам да не опасни, од типот на остри, лесно кршливи, со преситни делови.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Листа на опасни играчки
21.3.2016 13:00:12   
marchi
ako gledame na opasnost sekoja igracka e opasna,prvo poradi materijalot sto e proizveden potoa zaradi krslivosta dali se ostri .... najubavo e da se kupuvaat igracki proizvedeni od drvo ama kaj i da pojdes se se plasticni.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 40
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:


Анкета

ТЕЛЕВИЗИЈА.
пеперутка16

Колку време вашето дете гледа телевизија дневно?