|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   свои играчки или туѓите?
12.7.2009 11:49:05   
mami
кога одите на гости кај луѓе кои веќе имаат дома малечко, можеби постаро или помало од вашето, сеедно, важно знаете дека имаат играчки во куќата, му носите на вашето играчки од дома или оставате да си игра со тие таму?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: свои играчки или туѓите?
13.7.2009 8:19:17   
Еца
Дефинитивно не носам играчки, малку таму ќе се караат за неговите, па уште и ние од дома да земеме, па тоа ќе сака да ги види нејзините, па може, не може, војнаuser posted image Баш вчера на слава, јас сум се изненадила колку мојата ќерка вешто им го наметнуваше својот став на децата, дури имаше и две поголеми од неа, и добиваше се што ќе посакаше.Сме се згазиле од смеење.Имаше и неколку инциденти мегу децата, ама добро се поминаuser posted image Инаку она што ме изненади е токму тоа што најмалото кое ги тепаше сите, еднаш и се пушти и неа, но за чудо не му врати(што инаку не е карактеристично за неа)user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: свои играчки или туѓите?
13.7.2009 8:38:41   
mami
јас носам само една количка која му е омилена,а инаку не..и страшно ме нервира а помалку и навредува кога луѓето кои доаѓаат кај нас на пр. со деца, си носат играчки како ние да немаме или не се доволно убави нашите за нивното дете

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: свои играчки или туѓите?
13.7.2009 9:24:10   
natasha
taman rabota use igracki da nosam-za Leon e dovolno samo cucleto da si go zeme za da ne mu se prispii po pat za doma,aLuka dodeka da se adaptira veke sme stanaleuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: свои играчки или туѓите?
13.7.2009 19:15:45   
niki
I jas nesakam da nosam igracki, ama nie sme u faza sega koga se pravime sto i mama, pa taka koga mama ke stavi na ramo tasna, vo nea telefon i novcanik, mora i malata devojcica isto i taka nosime po nesto. Inaku sekogas e vojna za igracki, nejzinite ne gi dava, tugite gi zima ko da se nejzini. Se karame stalno i koga si odime placeme stalno.

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: свои играчки или туѓите?
24.7.2009 11:21:18   
mami
Изворна порака Тања К.

zdravo.jas sum sega nova vo vaseto drustvo na trudnici.I sum vo 8mesec od svojata vtora bremenost.Imam edna kerkicka koja ima 6i1/2 god.i sega se resivme na uste edno bebence.Imaku sto se odnesuva do prasanjeto vo vrska so igrackite,naj ubavo i najpametno e da si nosis i nekoja svoja omilena igracka,za da ne dojde do "tepacki"za igrackata na domakinite.Toa e spored moeto iskustvo dosegasno,no dolgogodisno.Pozdrav 

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: свои играчки или туѓите?
19.9.2009 9:15:04   
profesorica
Јас не носам играчки во туѓи куќи но немам против ако некоја мајка си понесе по некоја играчка на своето дете која знае дека му е омилена и знае дека со неа би се смирил и би можела полесно да го нахрани.Воопшто не ми сметаат такви работи!Деца како деца, секогаш новите играчки им се поинтересни, нели туѓуто е поубаво, па пак знам дека тоа дете ќе си игра и со играчките на Дамјан.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: свои играчки или туѓите?
19.9.2009 13:13:56   
mother 29
i svoite i tugite..site po moznost heheh

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: свои играчки или туѓите?
6.10.2009 13:40:51   
big_mama817
мене не би ми пречелоuser posted image

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 6.10.2009 13:41:04 >


_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mother 29)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 9
   RE: свои играчки или туѓите?
22.1.2010 12:12:07   
mami
не носиме веќе ниту количкаuser posted image user posted image доволно е таму кај што одиме да му дадат топче или нешто што личи на топче и тој е задоволенuser posted image

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: свои играчки или туѓите?
22.1.2010 12:22:37   
BEBICA
Porano koga Monika bese bebe nosevme igracki tropala posto eve na primer kaj dveremi maliot bese pogolem pa takvi igracki nosevme.Ili kaj bab i si nosev igracki.A sega koga ideme nosime igracki za vo kola dodeka sedi nasediste da si igra a kaj drugi deca ne.

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: свои играчки или туѓите?
22.1.2010 12:23:58   
BEBICA
A da zaboraviv inaku nikoj ne mi zameril koga sum nosela igracki nitu zameruvam.Ednostavno ima deca sto si gi obozavaat svoite igracki i nadvor od doma.
Podobro da si gi nosi so sebe nego da place i da nesaka da zeme druga izgracka.ja sum videla takov primer.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: свои играчки или туѓите?
9.4.2012 14:42:24   
vezilka RR
Никогаш не носам играчки кога одиме на гости, дури и ако нема играчки, односно деца каде што одиме, тогаш си играме со пластични чашки и тањирчиња. Значи со цел не носам играчки за да научиме дека не се сите играчки на светот наши и дека тие што не се наши откако ќе се изнаиграме треба да ги вратиме.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: свои играчки или туѓите?
9.4.2012 14:58:39   
AnnaMolly RR
За Филип важи изреката „Туѓото го сакам, своето не го давам“ user posted image Еве Везилка нека потврди по ова прашање user posted image user posted image user posted image

Не знам зошто е таков, оди во градинка од малечок, мислев дека ќе знае да дели. Ама не. Своите играчки реееетко ги дава на некое дете да си игра, а кога одиме на гости за туѓите играчки вика „Ова е мое“.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: свои играчки или туѓите?
9.4.2012 15:12:48   
vezilka RR
Хи,хи, зошто бе така, па ете прошлиот пат му даде на Никола една топка. Мислам дека е фаза во развојот кога го сфаќаат или треба да го сфатат значењето на мое, твое.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: свои играчки или туѓите?
9.4.2012 15:14:00   
AnnaMolly RR
Се надевам дека е фаза и дека нема да биде таков и понатаму.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: свои играчки или туѓите?
9.4.2012 15:31:12   
arh_diz
M kako pomal ne davase igracki , sega se dava.Pred nekoja vecer ni dojdoa na gosti na mm M gi cekase na vrata dodeka se soblekuvaa nosese igracki.Devojceto nivno imase 4-5 godini sramezlivo .

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: свои играчки или туѓите?
29.10.2015 11:54:29   
MamaKiki
малово мое е дето од навики изгледа user posted image
кај и да одиме не носиме играчки со нас освен ако сме на излет или на два-три дена некаде на викенд е тогаш да
пред неко ден бевме кај пријатели и се погоди да имаат иста играчка па С одма се залета по неа и не ја испушти од раце другите ги разгледуваше ама оваа ја држеше цело време во негова близина

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: свои играчки или туѓите?
30.10.2015 12:25:17   
sandriana RR
Големата до кај некои свои 2,5 години имаше обичај од каде и да одиме на гости, да си земе по некое играче за дома. После од дома скришно од нејзе ги враќав играчките на сопствениците. Не помагаше ни со убаво, со зборење, ни карање...ништо. Таа фаза траеше неколку месеци. После сфати дека играчките од кај домаќинот се негови играчки и таму треба да останат. Дома, на нашите гости не им правела проблем од типот- не може да си играш со играчките, мои се,но внимателно следеше потоа некој да не и ги однесе со себе (како што таа правеше).
Веќе после 3 години убаво знае што е и чие е и како се игра со свои/туѓи играчки.
Малото се интересира воглавно за играчките со кои во моментот игра сестра и user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: свои играчки или туѓите?
21.9.2017 18:56:31   
Nina.Nina
Само свои, секое бебе си е различно, и мора хигиената на биде на највисоко ниво.user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 20
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?