свои играчки или туѓите? (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Детска опремаПорака


mami -> свои играчки или туѓите? (12.7.2009 11:49:05)

кога одите на гости кај луѓе кои веќе имаат дома малечко, можеби постаро или помало од вашето, сеедно, важно знаете дека имаат играчки во куќата, му носите на вашето играчки од дома или оставате да си игра со тие таму?
Еца -> RE: свои играчки или туѓите? (13.7.2009 8:19:17)

Дефинитивно не носам играчки, малку таму ќе се караат за неговите, па уште и ние од дома да земеме, па тоа ќе сака да ги види нејзините, па може, не може, војна[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]Баш вчера на слава, јас сум се изненадила колку мојата ќерка вешто им го наметнуваше својот став на децата, дури имаше и две поголеми од неа, и добиваше се што ќе посакаше.Сме се згазиле од смеење.Имаше и неколку инциденти мегу децата, ама добро се помина[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]Инаку она што ме изненади е токму тоа што најмалото кое ги тепаше сите, еднаш и се пушти и неа, но за чудо не му врати(што инаку не е карактеристично за неа)[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
mami -> RE: свои играчки или туѓите? (13.7.2009 8:38:41)

јас носам само една количка која му е омилена,а инаку не..и страшно ме нервира а помалку и навредува кога луѓето кои доаѓаат кај нас на пр. со деца, си носат играчки како ние да немаме или не се доволно убави нашите за нивното дете
natasha -> RE: свои играчки или туѓите? (13.7.2009 9:24:10)

taman rabota use igracki da nosam-za Leon e dovolno samo cucleto da si go zeme za da ne mu se prispii po pat za doma,aLuka dodeka da se adaptira veke sme stanale[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
niki -> RE: свои играчки или туѓите? (13.7.2009 19:15:45)

I jas nesakam da nosam igracki, ama nie sme u faza sega koga se pravime sto i mama, pa taka koga mama ke stavi na ramo tasna, vo nea telefon i novcanik, mora i malata devojcica isto i taka nosime po nesto. Inaku sekogas e vojna za igracki, nejzinite ne gi dava, tugite gi zima ko da se nejzini. Se karame stalno i koga si odime placeme stalno.
mami -> RE: свои играчки или туѓите? (24.7.2009 11:21:18)

Изворна порака Тања К.

zdravo.jas sum sega nova vo vaseto drustvo na trudnici.I sum vo 8mesec od svojata vtora bremenost.Imam edna kerkicka koja ima 6i1/2 god.i sega se resivme na uste edno bebence.Imaku sto se odnesuva do prasanjeto vo vrska so igrackite,naj ubavo i najpametno e da si nosis i nekoja svoja omilena igracka,za da ne dojde do "tepacki"za igrackata na domakinite.Toa e spored moeto iskustvo dosegasno,no dolgogodisno.Pozdrav 
profesorica -> RE: свои играчки или туѓите? (19.9.2009 9:15:04)

Јас не носам играчки во туѓи куќи но немам против ако некоја мајка си понесе по некоја играчка на своето дете која знае дека му е омилена и знае дека со неа би се смирил и би можела полесно да го нахрани.Воопшто не ми сметаат такви работи!Деца како деца, секогаш новите играчки им се поинтересни, нели туѓуто е поубаво, па пак знам дека тоа дете ќе си игра и со играчките на Дамјан.
mother 29 -> RE: свои играчки или туѓите? (19.9.2009 13:13:56)

i svoite i tugite..site po moznost heheh
big_mama817 -> RE: свои играчки или туѓите? (6.10.2009 13:40:51)

мене не би ми пречело[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
mami -> RE: свои играчки или туѓите? (22.1.2010 12:12:07)

не носиме веќе ниту количка[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]доволно е таму кај што одиме да му дадат топче или нешто што личи на топче и тој е задоволен[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
BEBICA -> RE: свои играчки или туѓите? (22.1.2010 12:22:37)

Porano koga Monika bese bebe nosevme igracki tropala posto eve na primer kaj dveremi maliot bese pogolem pa takvi igracki nosevme.Ili kaj bab i si nosev igracki.A sega koga ideme nosime igracki za vo kola dodeka sedi nasediste da si igra a kaj drugi deca ne.
BEBICA -> RE: свои играчки или туѓите? (22.1.2010 12:23:58)

A da zaboraviv inaku nikoj ne mi zameril koga sum nosela igracki nitu zameruvam.Ednostavno ima deca sto si gi obozavaat svoite igracki i nadvor od doma.
Podobro da si gi nosi so sebe nego da place i da nesaka da zeme druga izgracka.ja sum videla takov primer.
vezilka RR -> RE: свои играчки или туѓите? (9.4.2012 14:42:24)

Никогаш не носам играчки кога одиме на гости, дури и ако нема играчки, односно деца каде што одиме, тогаш си играме со пластични чашки и тањирчиња. Значи со цел не носам играчки за да научиме дека не се сите играчки на светот наши и дека тие што не се наши откако ќе се изнаиграме треба да ги вратиме.
AnnaMolly RR -> RE: свои играчки или туѓите? (9.4.2012 14:58:39)

За Филип важи изреката „Туѓото го сакам, своето не го давам“ [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Еве Везилка нека потврди по ова прашање [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]

Не знам зошто е таков, оди во градинка од малечок, мислев дека ќе знае да дели. Ама не. Своите играчки реееетко ги дава на некое дете да си игра, а кога одиме на гости за туѓите играчки вика „Ова е мое“.
vezilka RR -> RE: свои играчки или туѓите? (9.4.2012 15:12:48)

Хи,хи, зошто бе така, па ете прошлиот пат му даде на Никола една топка. Мислам дека е фаза во развојот кога го сфаќаат или треба да го сфатат значењето на мое, твое.
AnnaMolly RR -> RE: свои играчки или туѓите? (9.4.2012 15:14:00)

Се надевам дека е фаза и дека нема да биде таков и понатаму.
arh_diz -> RE: свои играчки или туѓите? (9.4.2012 15:31:12)

M kako pomal ne davase igracki , sega se dava.Pred nekoja vecer ni dojdoa na gosti na mm M gi cekase na vrata dodeka se soblekuvaa nosese igracki.Devojceto nivno imase 4-5 godini sramezlivo .
MamaKiki -> RE: свои играчки или туѓите? (29.10.2015 11:54:29)

малово мое е дето од навики изгледа [sm=smiley36.gif]
кај и да одиме не носиме играчки со нас освен ако сме на излет или на два-три дена некаде на викенд е тогаш да
пред неко ден бевме кај пријатели и се погоди да имаат иста играчка па С одма се залета по неа и не ја испушти од раце другите ги разгледуваше ама оваа ја држеше цело време во негова близина
sandriana RR -> RE: свои играчки или туѓите? (30.10.2015 12:25:17)

Големата до кај некои свои 2,5 години имаше обичај од каде и да одиме на гости, да си земе по некое играче за дома. После од дома скришно од нејзе ги враќав играчките на сопствениците. Не помагаше ни со убаво, со зборење, ни карање...ништо. Таа фаза траеше неколку месеци. После сфати дека играчките од кај домаќинот се негови играчки и таму треба да останат. Дома, на нашите гости не им правела проблем од типот- не може да си играш со играчките, мои се,но внимателно следеше потоа некој да не и ги однесе со себе (како што таа правеше).
Веќе после 3 години убаво знае што е и чие е и како се игра со свои/туѓи играчки.
Малото се интересира воглавно за играчките со кои во моментот игра сестра и [sm=smiley36.gif]
Nina.Nina -> RE: свои играчки или туѓите? (21.9.2017 18:56:31)

Само свои, секое бебе си е различно, и мора хигиената на биде на највисоко ниво.[sm=bravo.gif]
Страница: [1]