|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хранливи материи препорачливи во бременоста
3.2.2011 23:13:36   
jana81
pokraj tifolot i pregnazonot koi mi se prepisani od doktorot pijam i ALOEVERA gel od living forever.
gelot e dobar za imunitet i opsto za celiot organizam,go piev i pred da zabremenam i za vreme na IVF procesot, i uste go pijam.
go prasav dr i mi rece moze da se pie no sakam da slusnam i vase mislenje ili iskustvo so ovoj gel vo bremenosta.

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Хранливи материи препорачливи во бременоста
25.2.2011 13:00:58   
Lara2224

ИЗВОРНА ПОРАКА: jana81

pokraj tifolot i pregnazonot koi mi se prepisani od doktorot pijam i ALOEVERA gel od living forever.
gelot e dobar za imunitet i opsto za celiot organizam,go piev i pred da zabremenam i za vreme na IVF procesot, i uste go pijam.
go prasav dr i mi rece moze da se pie no sakam da slusnam i vase mislenje ili iskustvo so ovoj gel vo bremenosta.


Jana jas ne bi ti preporacala nisto za podignuvanje na imunitetot vo bremenosta. ne znam zasto doktorot ti dozvolil, a mnogu e vazno i koja nedela si. Na pocetokot ne e preporaclivo bidejki teloto moze da go percepira plodot kako strano telo i da saka da go isfrli. So podiganje na imunitetot samo ke pomognes na toa.
Dokolku si vo podocnezna bremenost togas verojatno e ok.

jas ova go diskutirav so povekje doktori i pred da ostanam bremena a i sega.

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Хранливи материи препорачливи во бременоста
24.6.2011 13:13:23   
miana
Lele devojki momentalno jadam od onaa varenata pcenka od Ramstore ( mi donesoa na rabota ) i iznenadena sum kolku bila ubava....mmmmmmmm Site da ja probate :) Zdravo,pozdravo - amin

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Хранливи материи препорачливи во бременоста
24.6.2011 13:18:20   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Lele devojki momentalno jadam od onaa varenata pcenka od Ramstore ( mi donesoa na rabota ) i iznenadena sum kolku bila ubava....mmmmmmmm Site da ja probate :) Zdravo,pozdravo - amin


user posted image user posted image user posted image

Леле, јас додека бев бремена маж ми скоро секој ден ми носеше варена пченка од Рамстор. Се давев во нејзе. И имам еден куп лажички собрано од тие убавите, пластични user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Хранливи материи препорачливи во бременоста
12.9.2011 14:23:41   
kikicka
За време на бременоста ги пиев pregnancare исто примав и оние ампулите грди за зелезо али најдов несто усте подобро сок од аронија така да секоја трудница со слаб хемоглобин нека го зима ова продава цовек од берово мислам дека беше која сака ке му писам број!

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Хранливи материи препорачливи во бременоста
12.9.2011 14:42:53   
lilicka
Хранливи материи во бременоста.......од искуство многу многу овошје,зеленчук се убаво свежо
Кај мене се покажа ептен супер со ефект цела бременост не се напив ниту едно апче едниствено на почетокот-3месеци Фолна киселина и тоа е се понатаму се овошје и зеленчук!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Хранливи материи препорачливи во бременоста
12.9.2011 15:08:07   
*mika*
Devojki , a da ve prasam mleko kolku piete?? Deka jas gi zimam mamavit, tamu sodrzi 250mg kalcium, prasav dali dodatno da zimam mi rekoa strogo NE, samo preku mleko i mlecni proizvodi .. aj dobro, ama koga mi rekoa 1,5 l mleko sekoj den... kaj da gi stavam ?? user posted image  pa dokupiv mleko vo prav, pa butkam po 2 lazici sabajle i navecer user posted image  mmm...mnogu e vkusno, kako belo cokolado user posted image i plus jogurt, plus mleko... valjda ispolnuvam norma user posted image

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Хранливи материи препорачливи во бременоста
12.9.2011 15:12:14   
kikicka
so znam mene nisto ne mi rekoa za mleko ,jas standard pijam mleko t.e kafeto obavezno so mleko,togascela bremenost piev kafe bez kofein go ima na nes kafe taka da ako ste ljubiteli na kafeto ete vi posto kofeinot ne e preporacliv vo bremenosta

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Хранливи материи препорачливи во бременоста
12.9.2011 15:18:55   
*mika*
uuu.. kakvo kafe.. na pamet ne mi padnalo user posted image  se salam, ne sum kafedzika golema, ama zatoa na rabota mlekoto za kafe sto im e, celo im go tamanamuser posted image  pa me pcujat posle user posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Хранливи материи препорачливи во бременоста
1.12.2014 19:06:12   
lolla RR
Јас еве влагам во 3 тромесечје и баш читав дека во ова тромесечие се препрачува исхрана која дава енергија, потоа витамин К (кој го има во целите житарки, диња итн...), здрави масти за раст на бебето (авокадо, јајца, путер, лешници, ореви бадеми, ссусам, кокосово масло, итнн) потоа омега 3 масти (јајца, чиа, кикирики итн..) и нормално храна со железо и витамин ц комбинација.

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Хранливи материи препорачливи во бременоста
10.12.2014 12:47:28   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

А зошто и како го пиете тоа масло, што бенефит има од тоа? :)
Јас го исфрлив и маслиново масло од употреба во салати, ми се гади од вкусот и миризбата, не знам како би поднесувала некое друго масло.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Bethany, здравите масти се исклучително битни во бременост - освен што се важни за општа енергија и како средина за витамините растворливи во масти, уште се неопходни за развојот на мозокот и очите на бебето, за плацентата, и многу други процеси.

Маслото од лен има високи количини алфа-линоленска киселина, форма на омега 3 масната киселина, која е неопходна за организмот. Аргановото масло делува одлично на коса и кожа, а и двете масла придонесуваат за добра работа на срцето, ги намалуваат триглицеридите, го регулираат холестеролот, имаат антиоксиданси и, како и други масла, помагаат при празнење user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Фала Хоупфул.
А ве читам насабајле пиете со лажица, на гладно?

Јас во прва бременост знаев да потопам ленено семе навечер во вода па насабајле тоа да го испијам, и користев ленено семе каде можев, ама тоа знам дека е битно посебно во трето тромесечје, омега масни киселини.
Маслиново го користев секогаш во салати, ама можеби е и до брендот, плус ова ладно цедено е, нели подобро, ама одвратно ми е сега.

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Betani, ке с енавикнеш на вкусот. Јас си имам рутина. Ја голтам лажичката со масло ипијам одма цеден сок и нема гајле, после некое време и ми се свиѓа.

Ке купам денес од лен и ми се умисли од тиква ке земам, па ке менувам. Аргановото е вкусно, има и омега масти а е многу добро и за сите клетки. Јас го обожавам и кокосовото масло, тоа е дури сладуњаво. Ајде куувај некое, па ако не бива ке ти го прекупам јас user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Хоупфул, од која фирма ти е лененото масло? Да знам да не купам некое ептен неубаво на вкус.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Lolla, јас земам ленено масло од Виталија, а има и едни други македонски, мислам од Фила, и тие се добри. А кокосово масло/путер е исто добро, ама тоа е повеќе за во смути или за во десерти, па и за мачкање на кожа. Може да се мачка на стомак и за стрии, како додаток на смесата од Павловичева, АД капки итн user posted image_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Хранливи материи препорачливи во бременоста
8.2.2017 22:03:13   
marija23
Рингерајки здраво....имам една мака...бремена сум 30 недела,втора бременост. Првата бременост ми помина најнормално без никакви проблеми....оваа бременост сум на патолошка бременост поради ниско носење на плодот. проблемот е што овој пат сум често со антибиотици,во рок од месец дена 2 пати пијам сумамед и бев во болница со пнеумониа. пред два дена дома колабирав како последица на нузок притисок 70/50 и низок шеќер околу 2,5. меѓутоа се осеќам мн слабо без енергија дури ни за основни работи немам енергија....ве молам за совет, што да правам,инаку и хемоглобинот ми е мн низок 9, и пијам хеферол....во принцип сум доста темпераментна ама сега немам ни Т од темпераментноста....:D. ве гушкам сите....

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Хранливи материи препорачливи во бременоста
8.2.2017 23:35:55   
kapina
Vo edna casa voda stavi 1 lazicka mala sol i ispij ja koga ti e padnat pritisokot a koga ti paga sekerot kasni nesto blago

(Одговор на членот marija23)
Непосредна врска до пораките: 38
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:


Анкета

ime za moeto bebence?
julimarti

ve molam pomognete mi vo izborot...

denisa (8%)

tereza (15%)

simona (43%)

monika (29%)


Број на сите гласови: 234

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!