|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Несоница после породување
29.9.2009 9:59:40   
mami
Кај многу од новите мајки, па и татковци, после раѓањето на новиот член доаѓа до несоница. Се случува од најразлични причини- немирно бебе, размислувања за неговата иднина, страв од обврските кои следат, често доење...
Еве еден интересен дел од Бебе магазин каде се зборува токму за несоницата

http://www.youtube.com/watch?v=YvsJp8IujYY
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Несоница после породување
29.9.2009 10:08:30   
mis.
user posted image user posted image user posted image Мами.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Несоница после породување
29.9.2009 10:18:02   
mis.
Кога се породив со Мартин шестото будење ноќе ми беше најголем проблем.Но толку многу ми се спиеше што откако тој ќе се смиреше и ќе заспиеше јас веднаш заспивав но откако ќе се разбудев на сабајле Главата знаеше многу да ме боли и да ми тежи од честото будење.За Стефан не можам да го кажам истото бидејќи тој од бебе си спие ноќе знае да стане еднаш до два пати ќе се напие водичка и ќе продолжи а со тоа и јас.Додека го доева ќе цицнеше малку и си продолжуваше така да немав  и немам проблеми со спиењето.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Несоница после породување
29.9.2009 11:30:40   
kiki_riki
мами, супер што ја отвори темата, само помагајте мене ме мачи несоница 3 години после породувањето, и кажете ако знаете како да се справам со ова

_____________________________

ne pravi go na drugite ona sto ne sakas tebe da ti go pravat

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Несоница после породување
29.9.2009 11:55:42   
profesorica
Дамјан често станува и некогаш заспивам веднаш но некогаш неможам поради разни грижи, проблеми и сл.Истото се случува и со мм, кога е многу уморен заспива но некогаш едноставно му е прекинат сонот и а рано стануваме околу 6user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Несоница после породување
29.9.2009 15:17:18   
Еца
Моето искуство го слушнавтеuser posted image user posted image user posted image сепак јас не знам што е спиење откако се роди Мартина, па така изгледа влеговме во еден ритам сега и со Мила, па воопшто и не ми е проблем да станам и по неколку пати во текот на ноќтаuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Несоница после породување
26.11.2009 13:17:12   
profesorica
колку од вас мамички се борите со таа несоница по породувањето???

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Несоница после породување
26.11.2009 13:22:05   
mother 29
јас свикнав да се будам нон-стоп во нокта ,па и сега Марко кога спие по цела нок јас се будам..како навиена!user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Несоница после породување
31.12.2009 16:13:56   
Весна
Ех, вие се жалите што се будите по неколку пати, а јас пак, воопшто не заспивам user posted image Веќе ми иде на живци коментарот - па спиј кога спие и бебето- ко јас да не знам... ама пусто никако не ми успева, ме дрма несоница уште откако е родена Јана. Максимум во 24ч ќе поспијам едно 2 саата и толку, ноќе кога Јана мирно си спие, јас маки мачам со сонот, те читам, те решавам судоку и џабе. На работ од нервен слом сум. Ова не верувам дека е нормално. Се има некое чаре? user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Несоница после породување
31.12.2009 16:25:54   
Еца
Во народната медицина коренот од валеријаната широко се употребува при проблеми со несоница. Така да прашај во аптека далчи има и пиј чај.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 10
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?