|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
4.5.2010 14:47:45   
mamana
A taa krema PROTOPIC 0.03% dali e kortiko? Vo upatstvo za upotreba pisuva deka se koristi kratko - nekolku dena, pa toa me naveduva da pomislam deka e mnogu jaka i deka moze da ima i kontraindikacii.... Inace doktorkata na kerka mi preporaca da probame so Eucerin 12% urea, ne sum ja zemala, planiram so toa da probam, pa da vidime...
A dieta si terame so domasni mandzicki, svezo cedeno ovosje i izbegnuvanje na site alergerni....

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
4.5.2010 14:59:42   
riba79
ne znam zasto jas barav nesto drugo i slucajno procitav za taa krema..taka da prasaj ja d-rkata.pozdrav

< Поракaта ја уредил Тања -- 16.6.2010 15:35:43 >

(Одговор на членот mamana)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
4.5.2010 15:14:09   
mamana
fala i na tebe za informacijata, pozdravuser posted image

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
5.5.2010 11:27:27   
betavitevit
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamana

A taa krema PROTOPIC 0.03% dali e kortiko? Vo upatstvo za upotreba pisuva deka se koristi kratko - nekolku dena, pa toa me naveduva da pomislam deka e mnogu jaka i deka moze da ima i kontraindikacii.... Inace doktorkata na kerka mi preporaca da probame so Eucerin 12% urea, ne sum ja zemala, planiram so toa da probam, pa da vidime...
A dieta si terame so domasni mandzicki, svezo cedeno ovosje i izbegnuvanje na site alergerni....

За еуцеринот 12% -ние купивме(скоро 900 денари е) ама нема ефект-барем кај нас,не помага.
А за кремата од Битола-се сложувам со тебе-кој ни гарантира што има во составот?user posted image s

Превод: Децата на возраст од 2-15 год. би требало да користат само маст Протопик 0,,3%, не треба да ја употребуваат деца помлади од 2 години и оние кои имаат намален имунитет.


< Поракaта ја уредил Тања -- 30.5.2010 11:41:47 >

(Одговор на членот mamana)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
29.5.2010 9:17:15   
Палешка РР
На Миа толку и се разрани егземата на лицето, што утрово и лимфа и течело, лелее зар пак ќе се борам со егземи user posted image Ни препорачаа Адвантан, па да видиме user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот betavitevit)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
30.5.2010 11:07:17   
Палешка РР
Станувам утрово - ни трага ни глас од егземата user posted image
Неможам да верувам...ова беа експресни резултати, од ништо не и поминало вака брзо.
Да напоменам, Адвантанот се мачка два пати на ден и не повеќе од 5 дена. За да го добиете од аптека потребна е рецепта од матичен лекар и потврда дека маста ја препишал кожен лекар-специјалист user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
30.5.2010 11:19:22   
Maca25
Кај Нина, како што имам некаде на форумов напишано, се појавија ситни брумчиња на лицето,  на надлактицата и под колената, мислам дека околу 9 месец ама не сум сигурна. Не се многу црвени, ама знаат малце повеќе да се зацрвенат, додека тие на телото се бели и се чувствуваат само на допир.
Прво викавме ај да не е од премногу бакнување, јас нон стоп ја бакнувам, ама не беше од тоа. Ја прашав матината докторка ни рече да не креваме одма паника, да размислиме што сме и давале да јаде и јас и мм почнавме со истражување - една недела нема чоколади, смоки и сл. - не беше тоа, па следна недела - портокали, цитрони - не беше тоа, па сирење, кашкавал - ни тоа......да не набројувам.

Пред некој ден ја носевме во Козле, за бронхитот и докторката ме праша за алергии (дали сме правеле алерго тест), затоа што и го примети лицето и одма фати кај рачето и виде дека и таму е исфлрана. Ни кажа дека е подложна на алергии кои ќе ги испитаме на есен, а тоа на лиценцето и е атопичен дерматит. И даде да пие сируп Лоратадин. Го пие веќе 3 дена ама не забележувам некоја промена (може е рано). Не прашуваа и нас дали имаме алергии, мм нема, но јас сум алергична на полен и домашна прашина, најчесто мајката ги пренесува своите алергии на децата - така ми рекоа.



_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
3.6.2010 8:34:48   
mamana
Ja zemav kremata Cvet od Bitola. Rezultatatite se neverojatni. Uste od prvoto mackanje na kerka mi i pomina dermatitot i cesanjeto. Cudo od krema. Od koga ja zemav kremata ja imam namackano 4-5 pati , po ednas na den. I POVEKE NE I SE POJAVI EGZEMATA. Godina ipol se macevme, sto ne probavme, od alergo test, dieta, teski krtiko terapii, antihistaminici i nisto ne pomogna, samo se poveke i se vlosuvase.
Cvet ne spasi od neprospani noki, rani po celo telo i placenje. Na site Vi ja preporacuvam Cvet, zasto mnogu se izmaciv so nasive doktori strucnjaci.

Pozdrav od sreknata mamauser posted image


(Одговор на членот mamana)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
3.6.2010 9:05:21   
Палешка РР
Ти благодариме за информациите мамана user posted image и никогаш повеќе да не ви се повтори.
На Миа и помина од Адвантан-от, па ќе видиме понатаму.



_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mamana)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
16.6.2010 11:02:54   
Ane78
Jas denes ja otvoriv ovaa strana i bidejki imame problemi so alergii prvo toa otvoriv da procitam. Koga gi citav vasite komentari se potsetiv na makite sto gi imav so sinot koga bese bebe. Celo lice mu bese so egzema koja duri ponekogas bese vlazna. Imase egzema i po racete i nozete. Probav se i seseto no nisto ne pomogna. Dobro, sin mi sega ima skoro 9 godini, pa togas nemase na nasiot pazar eucerin a za drugive kremi ne znam, nikoj togas ne mi gi spomnal. Upotrebuvavme samo nekoja krema koja sodrzela linolna kiselina koja bila mnogu vazna za kozata a cesto nedostasuvala kaj bebinjata, i mi rekoa damu davam zajacko meso. Nemase nekoi posebni rezultati. Znaci egzemata mu se pojavi na 2 meseci, ja imase cela zima, letoto se povlece pa narednata zima pak se pojavi no vo mnogu poblaga forma. Ponatamu mu se pojavuvase mnogu poretko, obicno preku zima i toa na nozete najcesto.
Sakav da vi kazam deka togas koga bese bebe i koga ja imase taa strasna egzema jas bev izbezumena. Si vikav vidi na sto lici moeto bebence. Mnogu doktori mi davaa kortikosteroidni kremi, no maticnata doktorka bese kategoricno potiv, za sreka. Ednas koga bevme na redovna kontrola mi rece: " Ti si srekna sto alergijata mu izbila na kozata a ne udrila na nekoe drugo mesto". Togas ne ja razbirav, si mislev sto i e na ovaa, pa vidi na sto mi lici detevo. Megutoa na 2 godini alergijata mu udri na gradi, pocna da pravi bronhoopstrukcii. Togas ja svativ doktorkata sto vsusnost mi zboruvase. I denes ima dijagnoza astma.
Znam deka se ova Vi zvuci strasno, no veruvajte kolku pobrzo go prifatite faktot deka imate alergicno dete i sami da si utvrdite koja e pricinata za alergijata tolku podobro ke znaete da se spravuvate so alergiite. Gi napravivme site ispituvanja, gi citav tie sto gi navela Eca, site tie gi imavme napraveno. IGe bese nenormalno visok, duri lekarite se cudea kako e toa vozmozno. So tie rezultati sto gi dobivme nie bi trebalo samo po bolnici da visime. Fala mu na boga sin mi ima dobar imunitet pa se izboruva mnogu dobro. Znam decinja cii rezultati bile ok a imale mnogu postrasni problemi. Alergicen e na mleko, polen od treva, zivotinski vlakna i perduvi... Verojatno e i na nekoj korov zosto toj period ima problemi a na alergotestot ne se pokazuva nisto.
Mlekoto e cesto naveduvan alergen. I kaj nas bese toa slucaj. Zatoa ni preporacaa ako treba da mu davam nekoe adaptirano mleko toa da bide Isomil zatoa sto toj ne sodrzel alergeni. Sin mi na toa mleko burno reagirase, celiot plamnuvase togas i mnogu se cesase. Na site alergotestovi Sin mi izleguva deka e alergicen na mleko, a toj dnevno konsumira po 1 litar mleko i nisto ne mu e. Alergicen e na soja iako toa ne go pokazuvaat alergotestovite. I Isomilot sodrzi soja. Znaci se javuva vkrstena reakcija megu mlekoto i sojata. Pokazuva deka e alergicen na mleko a vsusnost e alergicen na soja. Doktorite na klinika tesko go prifatija toa, poznata im e obratna vkrstena reakcija no ne i vakva. Sepak prifatija i ostana na toa da si prodolzi so mlekoto stom nema reakcii. Zatoa i vi rekov deka sami treba da otkriete na sto e alergicno deteto, toa e najverodostojno.
Veke vi kazav deka sega ima dijagnoza astma, no dobro se spravuva so toa. Vsusnost astmata mu ja dijagnosticiraa so test so napor, onaka bese dobar. Znaci ne moze mnogu da se zamara, ama go cuvstvuva toa uste kako mal verojatno pa i smiot si se stiti. Site deca ke trcaat, toj ke pocne pa ke se povlece. Sega mi e jasno zosto.Nauciv kako da reagiram vo situacii koga ke mu se pojavi nekoja alergija i se e vo red. Momentalno e na zastita so flixotide na minimalna doza bidejki za pogolema fala mu na Boga nema potreba.

Uste ednas ke vi kazam, moj sovet e da ne panicite, Tuku da naucite kako da ziveete so alergiite, i da go naucite vaseto dete koga ke porasne kako da zivee so alergijata. Sepak alergiite se bolest na 21 vek, postoi verojatnost da se povlecat vo pubertet no ne mora da znaci. Pa i kaj postari luge se javuva alergija za prv pat. Zatoa naucete se kako da se spravuvate so alergijata, a toa mora sami da go utvrdite vo zavisnost od toa kako reagira deteto, zatoa sto sekoj organizam e poseben.
Pozdrav i se najdobrouser posted image


(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
16.6.2010 15:41:50   
Тања РР
Ане 78 благодарам за постот. Навистина може да се извлече поука од напишаното.user posted image user posted image

Добредојде на РР.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Ane78)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
17.6.2010 16:36:04   
betavitevit
Ane78,dali go doese tvoeto dete i do koja vozrast?

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
18.6.2010 23:49:01   
Ane78
Da, go doev do 15 meseci.Ne znam mozebi na toa se dolzi dobriot imunitet, zatoa sto navistina so takvi rezultati treba da ima mnogu, mnogu problemi. Za sreka - ne e taka, dobar e.
Ako mislese dali vnimavav na ishranata, se trudev, ama ne e vozmozno da se praktikuva toj nacin na ishrana. Skoro nisto ne smee da se jade user posted image .

(Одговор на членот betavitevit)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
22.6.2010 14:47:52   
penelopa
Еве ме мене пак на темава. Таман мислев дека се откачив од егземата еве ти ја пак user posted image . Последнава недела толку ми се рашири ко пликчиња и многу ме чеша и се уште само на десната рака. Што е најтрагично секоја крема досега што ми ја препорачуваа докторите малку ќе ја смиреше и после се по старо. Најново денес добив некоја био крема- маслиново масло во вид на крема. Најлошто што не се знае од што точно ми се појавува а на испитувања не ме праќаат бидејки сум трудна...аман више user posted image ...ми останува само да си се мачкам и да се тешам дека можеби и ќе помине.
Ама сево ова има и добра страна.....не смеам садови да мијам  барем една неделаuser posted image  

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Ane78)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
24.6.2010 11:26:29   
emma1
i moeto bebe na 1 mesec mnogu se isfrli, pocna od liceto i malku se rasiri na grbceto i racinjata, nadolu bese cisto. mojata doktorka mi rece da smenam sampon (go banjav so bubchen) i da probam so stelatopia na mustela, i da vnimavam na kontakt, odnosno da go drzam pretezno potpren na cista pelena i sl. otkako pocnav so mustelata se iscisti megutoa pak ima malku rapava koza na obravcinjata, i pak po malku se isfrla koga ke fati ona strasno zesko. vo sekoj slucaj mi rekoa da prodolzam so stelatopia i deka najverojatno ne e reakcija na hrana tuku poveke nesto kontaktno ili netrpelivost. najverojatno mu e poosetliva kozata na liceto ili e skletdzija golem ama znam deka se javuva kaj mnogu bebinja i ne bi trebalo da e nekoj golem problem.

(Одговор на членот betavitevit)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
3.7.2010 9:55:34   
Maci3
Zdravo.Jas sum nova na forumot,i jas imam problem so egzema.Kade mozam da ja najdam kremata Cvet?

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
3.7.2010 10:07:09   
Maca25
Маци 3 сега ќе ти пратам број по пп од жената.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Maci3)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
3.7.2010 12:02:58   
Maci3
Fala mnogu user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
14.7.2010 14:31:02   
Палешка РР
Бидејќи на Миа пак и се повтори егземата синоќа ја намачкав со Адвантан и што ќе видам утрово user posted image побела и е кожата каде што ја мачкав..и ја измив лице и пак исто. Се распаметив, што може да биде? user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Maci3)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
14.7.2010 14:47:49   
Тања РР
Оф леле можно е да се работи за несакан ефект на лекот. Хипопигментацијата од кортикостероиди се јавува ретко ама можно е да се јавиuser posted image .
Не грижи се Палешка, нејзината кожичка е многу млада, ќе се замени со нова многу скоро.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
14.7.2010 14:57:12   
Палешка РР
И јас помислив на тоа user posted image Дали со сигурност ќе се замени Тања?

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
14.7.2010 15:00:48   
Тања РР
Жал ми е што не можам да ти потврдам 100 % Палешка ама јас мислам дека бидејќи се работи за бебе ќе се повлече многу скоро. 

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
14.7.2010 15:03:34   
Палешка РР
Фалаuser posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
16.7.2010 23:05:02   
Палешка РР
Не да сум лута по однос на темава туку полудев овие три дена.
На Миа скоро и се регенерира кожата, која и обеле од Адвантан маст, ФАЛА му на Бога, само не можам и не можам да сфатам како даваат толку јак кортикостероид на бебе? Со толкава леснотија пишуваат лекови и баш ги боли уво user posted image user posted image user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
16.7.2010 23:07:36   
Тања РР
Ех Палешка....... кортикостероиди и  антибиотици кај нас се делат како бонбони, за жалuser posted image

Баш ми е мило што на Миа толку бргу и се регенерира кожичкатаuser posted image


< Поракaта ја уредил Тања -- 16.7.2010 23:08:14 >


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?