|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Боледување во бременост
24.9.2014 13:32:34   
Zola
Драги форумки.
Ме интересира во врска со боледувањата за време на бременост .
Бидејќи се водам како ризична бременост и во моментот сум на комисиско боледување со конзилијарно мислење па имам неколку прашања.
Исплатата од фондот за колку време се реализира? Дали се исплаќа 70% од плата ?
Дали од денот кога треба да почнам на работа наместо да одам на работа можам да користам денови од одмор па после одморот повторно да отворам боледување?
Фала однапред на сите кои имаат инфо за ова
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Боледување во бременост
24.9.2014 15:18:31   
nataly86
Јас се водев цела бременост на боледување...комисија со конзилијарно ...
.земаш 70% од плата...исплакањето зависи кога префрлуваат плата кај тебе од работа, треба прво тие да префрлат за месецот па потоа ти да ги однесеш документите..пример кај мене на работа земаат плата на 1-2 во месецот јас ги поднесував најкасно до 5-10 во месецот а парите ги добивав некаде околу 25-30 неколку пати се случи да каснат една недела но заради празници...
А за прекин мислам можи ..но нема потреба ако имаш конзилијарно не прават проблем

(Одговор на членот Zola)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Боледување во бременост
24.9.2014 15:26:46   
Zola
Фала nataly86 .
Во ред е со конзилијарното но мислев да ги искористам деновите од одмор а и така платата првиот месец ќе ми биде 90% од фирма наместо 70% од фондот.
Се прашував дали може законски тоа

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Боледување во бременост
28.10.2014 14:57:49   
Zola
Imam prasanje vo vrska so osnovicata boleduvanje sto ni se isplaka 70% od plata.
Se zima prosecna zemena plata za koj period ? 6meseci ili godina ?
Boleduvanjeto mi stigna posle dva meseci no pomalku 2000 den od toa so ocekuvav.

(Одговор на членот Zola)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Боледување во бременост
31.10.2014 17:45:05   
blond
ЗОла, зависи на колку си била пријавена Пример јас иако работам државно, основицата ни е многу мала, зимаме плус додаток наречен паушал што не се оданолува (што законски не смеат да го дават, а замисли под Мин.за правда сум), па така ако пример платата вкупна ми е 20.000, кога сум на боледување зимам 9.000. Значи страшна разлика.

(Одговор на членот Zola)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Боледување во бременост
5.11.2014 10:16:57   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Инаку девојки, и јас се збунив зошто 10 дена плус боледување без контрола на крајот на тие десет дена, но на извештајот секако нема бројка на денови. Исто како и вас, и мм мисли да седам дома до следниот преглед за приска на 18 ноември, кога ќе б идам 12+6, и најверојатно така и ќе направам. Мм е на пат и денес мајка ми беше кај матичната, која пак нешто измрчела, го затворила нејзиното боледување и дала препорака за продолжување пред комисија, и утре тоа ќе го брка мајка ми. Него, од кај излезе ова со тројца гинеколози, кај да ги најдам допрва??? Комисијата дава отворено боледување или одредува и број на денови? Процедуриве се очајни!


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

mm bese pred nekojden tamu da dostave dokumenti za komisisko boleduvanje i taka mu kazalei si ostanav na opravdano neplateno do testot. ne se maltretirav po doktori segano ako testot bide pozitiven ke prodolzam so boleduvanjata me sleduva 3 meseci boleduvanje i jas ne sakam da sum doma no sto se mora mora se na kraj kraeva toa ke mi bide najvazno od se

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Инаку комисијата без проблем продолжила до 5 декември, но јас на преглед сум на 18 ноември па тогаш ќе знаеме дали ќе биде неопходно понатамошно лежење. Цел живот мрчам за трудници што седат на боледување од мрза и што бараат да им се пише патолошка без причина, и сега се урочив user posted image Додуша, не сум на патолошка, фала богу, и се надевам ова наскоро ќе се среди user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: blond

А бе жени, ја сум нешто прирпостичка изгледа user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


Нели патолошко боледување е боледување кое поради бременоста не можеш нормално да функционираш? т.е да си спречен да одиш на работа, да патуваш, да креваш тешко, да ис правена серклаж и сл. Ја со синко бев на боледување од 4ти па до крај на бременост, и ја си сметам дека сум била на патолошка, дека боледување ми се издаваше и продолжуваше поради проблеми во бременост.

Сега сум со дијагноза анаксиозност user posted image , така земав 15 дена боледување user posted image да помине прво тромесечие и ќе барам на комисија да ме прати матичниот, секако сум со ризик за спонтан (ниско го носам, плацента превиа, претходен спонтан, патувам вк. 150км до работа и назад и така.


Јас сум 11+3, во петок одам на 4д во Валандово. Едвааааааааај чекам


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Боледување во бременост
5.11.2014 12:18:52   
Hopeful RR
Не сум сигурна, но мислам дека не секое боледување во бременост значи патолошка бременост. Тоа си е една од дијагнозите заради кои може да се добие продолжено боледување. Мојата дијагноза е заканувачки абортус после ИВФ бременост и на таа основа без проблем го продолжиле.

А зошто боледување заради анксиозност? Појавена ти е во текот на бременоста или ја имаше и од порано?
Не смееш да примаш никаква терапија, или како? Јас мислев боледувањето ти е заради плацента превиа, не знаев дека може и за анксиозност.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Боледување во бременост
5.11.2014 13:21:34   
blond
Izmislena mi e dijagnozava, taka se dogovorivme so ginekologot, opstitot maticen lekar i psihologot, ne sakam da otvaram boleduvanje od ginekolog za da ne doznaat na rabota, sakam prviot trimestar da pomine pa potoa ke otvoram boleduvanje ko sto lici. Zatoa sto psole spontaniot pred 7 meseci, mnogu muabeti na rabota izlegoa sto me povredija.
Inaku, jas sekako stravuvam za bremenosta, imam napadi na panika, ama ne do toj stepen na anksioznost :) i ovaa panika psihologot mi ja dijagnosticirase, poradi nenadeen prethoden spontan, pa i sega stravuvam, i terapija mi prepisa bedoksince po potreba :)


I taka bidejki mozev da biram koja dijagnoza ja sakam za boleduvanje, ovaa si ja odbrav.
Ke napomenam pak deka i rabotata mi e stresna i rabotam so oloshot vo drzavata, bolni od hiv,hepatit itn itn itn

< Поракaта ја уредил blond -- 5.11.2014 13:25:24 >

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Боледување во бременост
5.11.2014 13:30:58   
Mihaela 2010
Jas so prvoto si bev od vtor tret mesec na patolosla,znaci i jas izmislena dijagnoza,posto togas rabotev so stranki na saltre i ne sakav da imam dopolnitelni problemi ,nervozi i stresovi,taka terav do kraj...so toa sto porodilnoto mi zapocna 45 dena porano ..ama toa e,inaku fala bogu nisto ne mi bese,mm sekoj mesec odese na komisija so toa sto mi go davase ginekologot i cao prijatno...sega e druga situacija,drugo rabotno mesto,po mirno jas fala bodu sum dobra pa planiram da si teram..tuku mene nesto drugo mi se vrti vo glava...so prvoto prodolzuvav do tocno godinka,pa odmor zemav i se fati na godina i mesec da trgnam na rab..dali znaete uste dali moze taka komisiski za dete da se prodolzuva??? jas preku kozle zimav nekoi potvrdi ama posle slusnav deka e zategnata rabotava

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Боледување во бременост
5.11.2014 13:39:03   
blond
Мислам дека може Михаела, што читав по групи други, сеуште функционира тоа. И јас морав еден месец пред термин да отворам боледување, па кога ми заврши користев одмор, па се вратив на работа, мали имаше 9 месеци.

Мене работат ми е 70км од дома, значи секојдневно најмалку по 150км патував. И затоа најмног уседнав дома, патот ме убиваше! Цела ме растресуваше.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Боледување во бременост
5.11.2014 14:22:30   
kokicekokice
Moze li nekoj podetalno da mi objasni za patoloska? Prvo maticniot ginekolog mi dava regularno 2 nedeli boleduvanje, potoa predlog za do komisija.So predlogot do komisija treba li I nekoj naod od nekoj specijalist ili dovolno e toa matichniot shto ke go napishe?

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Боледување во бременост
5.11.2014 14:25:25   
Mihaela 2010
jas kolku sto znam,maticniot ginekolog toa sto ke napise,istoto se nosi na komisija i taka sekoj mesec

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Боледување во бременост
5.11.2014 14:30:06   
Zola
Posle dve nedeli od maticen ti treba izvestaj od eden specijalist pa so predlog od maticen odis na komisija.
Na komisijat ke ti prodolzat i naredno ke ti treba izvestaj od trojca specijalisti (konzilijarno mislenje ) so povtrrno predlog od maticen i sekoj mesec taka dodeka ti prodolzuvaat.
Izvestaj od specijalist so konzilijarno ( na sekoi 60 dena ) i so predlog od maticen odis na komisija.
Komisijata ti kazuva do koj den i na koj den treba da odis povtorno kaj niv so nov izvestaj od specijalist

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Боледување во бременост
5.11.2014 14:31:26   
kokicekokice
Blagodaram na brziot odgovor ;)

(Одговор на членот Zola)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Боледување во бременост
5.11.2014 16:11:39   
Hopeful RR
blond, ми се свиѓа ова со измислената дијагноза user posted image добро што се договориле сите доктори, и паметно што сакаш да скриеш од работа. Сакав и јас, ама не ми текна на таква опција за боледување, и си викам ајде, налет нека е. Само нека излезе се ок, па нека зборат колку сакаат...

Него, девојки, имам продолжено боледување од првостепена комисија, и ако треба повторно - дали мора да биде од ист матичен гинеколог или сеедно е? Планирам да ја сменам во меѓувреме и логично ми е да не им менува на комисијата кој доставил барање, ама се замислив сега, да не си направам па поголем проблем...

Имам и уште едно прашање - боледувањето ми е до декември, ако е се ок во меѓувреме, како се прекинува? Си одам на работа едноставно и они си бркаат или треба кај комисијата пак?

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Боледување во бременост
6.11.2014 16:23:23   
Zola
Матичен не можеш да смениш додека си под боледување под негов предлог. Откако ќе ти завршиш можеш. Таму каде што ти е отворено ќе треба да го затвориш.
Така ми кажаа и мене прашај пак кај новиот матичен.
Инаку можеш кога сакаш да почнеш на работа . Матичниот ти го издава боледувањето до денот кога си била отсутна. Најкасно можеш до датумот кога ти дала комисијата.

Инаку да ве прашам дали смеаам одма да земам денови од одмор кога ќе ми заврши боледувањето кое ми го даде комисијата? наместо да го продолжам пак на комисија и после одморот да отворам пак боледување со две недели од матичен па извештај од специјалист па конзилијарно...
мене комисиското и конзилијарното ми се до 15 декември па потоа да зеам 8 дена одмор па без да одам на работа пак да отворам боледување...

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Боледување во бременост
10.11.2014 12:11:55   
blond
ЗОла, можеш да го прекинеш боледувањето, ама после демек потешко давале. Јас претходната бременост сакав така да направам и со општата матична се договоривме ако не сака гинекологот да ме прати пак на комисија, ќе лежам дендва во болница поради крварење, сакала неќела ќе мора да ме прати на боледување, па потоа и на комисија. Така да се е можно, ама биди отворена со докторката, убаво објасни и што сакаш.

Јас денес го продолжив на уште една недела боледувањето од психологот user posted image пак причина анксиозност, ама со знаци на подобрување од претходниот пат user posted image user posted image user posted image . И толку, повеќе нема да зимам од психолог, ќе се префрлам веќе на гинеколошко боледување.

(Одговор на членот Zola)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Боледување во бременост
10.11.2014 14:47:54   
Zola
Blond , koj dava potesko maticniot ili komisijata?
A ako ne go iskoristam odmorot ke mi propadnat tie denovi.
A na rabota ne doaga vo predvid da odam...i jas imav mnogu neprijatni situacii posle zagubata na deteto i nikoj ne ti dava podrska vo tie denovi , dopolnitelni stresovi ne mi se potrebni pa makar i da mi propadne odmorot.
Dosega komisijata ne pravese problem poradi dijagnozata i mislam poveke radi istorijata so prvoto bebe se nadevam i natamu.
Ovaa bremenost mi e mn bitna pa makar i rabota da izgubam.
So sreka so boleduvanjata.
Koja nedela si ?

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Боледување во бременост
30.11.2014 18:39:13   
blond
Pa kaj mene nitu maticniot tesko mi dade boleduvanje, nitu pak komisijata pravese problemi. Mislam deka retko trudnica odbivaat za boleduvanje.
Inaku jas teram veke 16ta nedela :)

(Одговор на членот Zola)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Боледување во бременост
10.12.2014 14:35:30   
Zola
Здраво на сите.
Ве молам некој ако знае или ако има искуство да ми пише.
Јас сум на комисиско боледување во оваа бременост и веќе сум 29та недела.
Сега сакам да ги искористам деновите од одморот откако ќе ми истече комисиското и потоа да отворам ново боледување пак од матичен лекар. На работа прашав ми рекоа нема проблем но кога им кажав кај матичниот ми рекоа а тоа не може во исти месец да ти отвараме друго боледување. Ќе мораш од матичен лекар. Не ми е јасно која е логиката... Што ако јас почнам на работа и не дај Боже добијам болки или друг проблем зар нема да можам да земам боледување ??

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Боледување во бременост
5.3.2015 10:07:33   
martina88
Zdravo na site 👋dali ima nekoj na patoloska bremenost?jas sum veke 20 nedela ivf i celo vreme sum na boleduvanje.Od fondot seuste nemam pocnato da zemam plata za dekwmvri treba da mi pustat ama nema nisto.ima li nekoj iskustvo da mi pise kaj sekij davaat razlicno ili isto?ima li nekoj sto ima zemeno?pozzz

(Одговор на членот Zola)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Боледување во бременост
5.3.2015 12:41:57   
Mihaela 2010
Martina jas so prvata bremenost bev celo vreme na patoloska.prv pat od fondot vidov pari tek cetvrtiot mesec, znaci celi tri meseci bev bez denar koga cetvrtiot mi isplatija tri plati odednas.proverisi prvo vo firmata kaj sto rabotis dali se dostaveni dokymentite neka ti dadat brojce pa mozes da si se javis vo fondot da si prasas slycajno nesto sporno da ne ti e..vo sekoj slucaj nekolku meseci se ceka za zal.

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот martina88)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Боледување во бременост
15.5.2015 23:23:29   
skopjance
Zdravo na site imam edno prasanje vo vrska so boleduvanje. Deneska doznav deka sum bremena od 6 obid na ivf. Deneska mi zavrsi boleduvanjeto i od ponedlnik treba da pocnam na rabota. Posto rabotam vo gradinka dali davaat boleduvanje barem vo prvite tri meseci od bremenost kako rizicni meseci zatoa sto imam 41 ova mi e 6 ivf a i primam terapija so kleksani za genetski mutacii.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Боледување во бременост
15.5.2015 23:51:07   
kapina
Skopjance cestitki za bremenosta

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Боледување во бременост
16.5.2015 9:09:40   
nataly86
скопјанче честитки за бременоста ... инаку даваат без проблем јас се водев на боледување до денот кога се продив...Во болницата каде правев ИВФ добивав конзилоирајно мислење (документ што го бараат за над 60 дена боледување) и без проблем цело време си бев дома...

Искрено мене ми беше страв на да одам на работа и нешто да не не дај боже...незнам зошто го имав тој страв

Инаку првиот месец ке влезеш во шема со докуметите кој што кога и потоа немаш проблем (знаеш овде се сам треба да дознаваш)user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Име за машко дете
Jana9

Кое од овие наведени машки имиња ви се допаѓа?

Стефан (25%)

Филип (15%)

Марко (13%)

Дамјан (19%)

Андреј (22%)

Дарко (6%)


Број на сите гласови: 68

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!