|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Боледување во бременост
27.1.2016 19:27:21   
sttefi
Zenski problemot e sto cekam utse nekolku nedeli da napravam 6 meseci staz vo ovaa firma za da pobaram boleduvanje, a maticniot ne go znae toa a ne mi ni predlozuva boleduvanje, prasanjeto mi e dali imam shansi da zemam boleduvanje kako patoloshka bremenost, dali ke saka da mi dade maticniot predlog za komisija?


(Одговор на членот DaniDaniSS)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Боледување во бременост
27.1.2016 19:43:51   
Neurotoxin RR
Стефи боледување обично смее да ти отвори, без разлика колку време си во фирмата, мене ми отвори на два месеци отккао се вработив во новата фирма, тоа законски можеш (али во случај да јас грешам, пак убаво прашај некој што подобро би знаел) ама логично не би било да не смееш да отвориш боледување, без разлика и прв ден да си... а за делот со патолошката, ќе мораш него да го прашаш дали ќе сака, еве има претходни искуства каде им помагале матичните гинеколози да отворат патолошка бременост, сепак види си со него.

(Одговор на членот sttefi)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Боледување во бременост
27.1.2016 20:00:00   
sttefi
NEUROTOXIN RR ti blagodaram ke pobaram kaj maticniot se nadevam ke zavrshi rabota

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Боледување во бременост
3.2.2016 13:01:56   
*devojce*
Dali dodeka sum na komisisko boleduvanje mozam da smenam maticen ginekolog?

(Одговор на членот sttefi)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Боледување во бременост
3.2.2016 15:43:37   
Neurotoxin RR
Девојче, ти пишав и ТУКА

(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Боледување во бременост
29.2.2016 23:38:18   
lukajana RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: sttefi

maticniot mi rece poarno so droga da go fatele otkolku so boleduvanje neznam sto tocno sakase da kaze a ne mi pisuva no dve nedeli boleduvanje, a jas imam bolki


ИЗВОРНА ПОРАКА: sttefi

nisto ne mi e jasno, mi vika deka trebalo da imam epten jaki bolki pa da me pratel vo bolnica da bidam tamu dva dena i samo so otpusno pismo mozel da pise boleduvanje. uste ednas fala lukijana na izdvoenoto vreme
< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 29.2.2016 23:43:52 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Боледување во бременост
29.2.2016 23:40:42   
lukajana RR
sttefi каков му е тој одговор ,што ти е тебе гајле тоа е негов проблем тебе ти следува боледување и мора да ти пише.
Не си ни прва ни последна трудница што зела боледување.
Ако можеш смени го или пробај на клиника да добиеш извештај во кој ке ти потенцираа мирување и боледување ,тогаш мора да ти даде.
Или краен случај барај боледување од матичен ,барем таму можеш по повеќе дијагнози да бараш.
Моја другарка цела бременост ја седеше а матичниот и пиша болки во кичма user posted image ,не смееш да се снимаш ни лекови многу да пиеш user posted image само боледување можеш да добиеш
_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Боледување во бременост
6.4.2016 19:37:52   
Smajlii
Zdravo mamicki, jas sum nova na forumov bremena sum 11 nedela koristam boleduvanje 7 dena od maticen ginekol. Procitav deka imate iskustvo so trudnickite boleduvanja pa ako sakate da mi kazete koja e procedurata za da odam na komisija i kaj se naoga komisijata vi blagodaram

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Боледување во бременост
8.4.2016 21:14:13   
mimidjon
Здрaвo девoјки,сaкaм дa прaшaм дaли ке ми признaaт извештaј oд систинa нa кoјштo пишува пoтребнo е бoледувaње и мирувaње или ке треба кaј некoј oд клиникa дoктoрoт дa бaрaм???Ве мoлaм зa мислење.

(Одговор на членот Smajlii)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Боледување во бременост
8.4.2016 22:40:35   
MademoiselleNina
Мене ми признаа од систина извештај. Ама ако треба ќе ти кажат уште нешто да доиспиташ, мене еднаш ми побараа уштте нешто, го направи и тоа, и после немав проблем.

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Боледување во бременост
9.4.2016 10:36:04   
lukajana RR
Смајли матичниот гинеколог треба да ти даде 14 дена боледување па одиш на комисија на клиника .
Mimidjon нема зошто да не ти го признае извештајот плус си со ивф и близначка бременост секој би ти дал таков извештај

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 9.4.2016 10:37:22 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Боледување во бременост
10.4.2016 13:46:17   
mimidjon
Мaтичнaтa викa незнам дaли ке ти признaaт извештaј oд систинa,a мене ми треба 15 ден бoледувaње a oнa мoжелa дa дaде сaмo дo 7 a дo 15 ден кoј ке ми дaде...зa инв oнa ми.oтвoри и пoсле 15 те денoви бев нa комисија 1 степенa и ми прoдoлжијa уште 15 денa без дoпoлнителнo oдење пo лекaри.Знaм ситуација е рaзличнa тoгaш седев нaјмнoгу рaзaди хеперстимулaцијaтa .Сегa нешто рaзличнo е a којзнае кaкo.ке биде ,ке гледaм уште oвoј месец дa oдaм нa рaбoтa aкo е се oк нo oд мај ке нaпрaвaм се зa дa останам,тешкo ми е дa средам,бoле ме oпaшкaтa,дoлу ме притискa a и.здравје 8 ми месец ке сум кaј ке oдaм кaкo пингвин.Акo има некoј искуство сo 15 ден бoледувaње некa спoдели сoвет.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Боледување во бременост
10.4.2016 18:51:12   
MademoiselleNina
Priznavaat izvestaj, kako toa ne znae dali ke ti priznaat??? Mi maticnive se .... sho da ti kazuvam

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Боледување во бременост
15.4.2016 9:22:37   
sttefi
mimidjon od specijalisti sto nemaat dogovor so fond izvestai ne priznavaat za boleduvanje, na stranata na fzo treb da vidi maticniot koi specijalisti imaat dogovor so fond a maticen ginekolog kolku sto znam ima pravo da ti dade 14 boleduvanje, ako ne zemi si od opst lekar uste edna nedela. Sakam da prasam dali nekoja znae posle kolku vreme iplakaat od fond, ova mi e prv mesec na komisisko boleduvanje.fala

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Боледување во бременост
19.10.2016 21:22:39   
marija23
Zdravo na site ringerajki.....Bi sakala da dobijam eden sovet od vas.....mojot maticen ginekolog mi kaza deka ako sakam mozam da otvoram bolovanje za patoloska bremenost....ova mi e vtora bremenost, nemam nikakvi problemi ( fala Bogu), megjutoa rabotata mi e povrzana so patuvanje, a so prvata bremenost ne mozev da zemam nikakvo bolovanje, nitu pak iskoristiv porodilno, bidejki bev po dogovor na rabota. sega predlogot na maticniot ginekolog e da si sedam doma da se odmoram. inaku rabotam vo obrazovanie, i veruvajte mi deka vo posledno vreme mn mi e naporno psihicki rabotata.....bi sakala da slusnam sovet od vas sto e podobro.pozdrav do site

(Одговор на членот sttefi)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Боледување во бременост
20.10.2016 8:56:36   
mommy_angels RR
Марија23 прво ти си знаеш најдобро,доколку ти треба одмор,ако си во можност,земи си го некое време.Е сега околу патолошката,малце се комплицирани работите,нели се оди на комисија user posted image ,како и колку боледување ќе ти оддобрат,без никакви проблеми,фала Богу,којзнае user posted image . Тие се построги околу давање боледување,знаат да одбијат и луѓе со физички проблеми.Ти посакувам само најубаво и се надевам дека нема да имаш проблеми со нив

(Одговор на членот marija23)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Боледување во бременост
22.10.2016 10:40:22   
mayap
Здраво на сите. незнам дали ја утнав темава ама сакам ваше мисленје.. Бремена сум 7 гестациска недела, бев пред 2 дена во плодност, докторот вика има гестациски сакус ама без плод. прв пат на ехо се виде на 5недела и 4 дена. дали е уште рано или да чекам да прокрварам user posted image hellp

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Боледување во бременост
29.6.2019 14:39:25   
Emkakremka
Здраво, нова сум на форумов па сакав да ми кажете мислење...Бидејки прокрварев ми дадоа од матичен гинеколог 15 дена боловање па добив плус 30 дена од комисија( до 24.07.2019). Бидејки прочитав дека ако сум на патолошка ќе мора породилно да се отвори 45 дена порано а со тоа и пред 9 месеци да се вратам на работа. Би сакала мислење дали можам да користам 60 дена патолошко боловање, па да земам одмор, па 15 дена од матичен и да отворам породилно негде 2 недели пред термин?

(Одговор на членот mayap)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Боледување во бременост
30.6.2019 23:34:47   
S.12.G
Nema nikoj da ti pise jas neznam jad pisuvam za drugo ama nema aktvini

(Одговор на членот Emkakremka)
Непосредна врска до пораките: 69
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:


Анкета

Koe ime e najubavo?
Tanja84

Koe ime e najubavo?

Ana (20%)

Eva (16%)

Tea (13%)

Dora (18%)

Mia (14%)

Nina (19%)


Број на сите гласови: 249

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!