|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   разлика машко-женско дете
30.9.2009 13:31:58   
big_mama817
дали постои разлика во нивниот карактер веднаш штом ќе се родата?
дали важи правилото дека женските деца се помирни од машките ајде тука пишете ги вашите размислувања user posted image

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 30.9.2009 13:32:15 >


_____________________________

Децата се најголемо богаство :)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 1
   RE: разлика машко-женско дете
30.9.2009 14:29:23   
mis.
Можам со сигурност да кажам дека женските деца се далеку понапредни буквално во се од машките деца.Овие вториве ќе ги стигнат девојчињата дури во пубертетот.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: разлика машко-женско дете
1.10.2009 20:10:17   
kiki_riki
misla deka ne postoi pravilo, se e individualno

_____________________________

ne pravi go na drugite ona sto ne sakas tebe da ti go pravat

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: разлика машко-женско дете
1.10.2009 21:35:52   
pericka
nema nikakva razlika

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: разлика машко-женско дете
2.10.2009 23:53:22   
Aleksandra
Jas mozam da vi potvrdam deka ima razlika pomegu masko i zensko dete bidejki ima golemo zensko i malo masko dete. Ana koga bese pomala bese mirna si gledase crtani, si igrase so kukli, si boese boenki sto za razlika od Luka bese mirna, dodeka Luka e prikazna za sebe, negovite NOVI koli traat dva dena i posle ima fali nesto, ne sednuva ni 2 minuti, non stop e vo dvizenje, se saka da fati se go interesira, od sto non stop si igrase so TV pali-gasi na kraj stavivme kapace od Koka kola zalepeno so selotejp za da ne si igra so TV da ne go rasipe i red drugi raboti sto ako pocnam da gi pisuvam ke treba do utre da pisuvam


(Одговор на членот pericka)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: разлика машко-женско дете
24.6.2011 10:14:00   
teoecar
Мојот син има 1,5 година,со негова 1ва братучеда се 25 дена разлика и бидејќи секој ден сме заедно,општите разлики се очигледни:машкото по особини е посмирено и не е нервозно, само се заигрува и игрите траат со часови , потивок е ,бара мирна околина за истражување,поповрзано е  за мене како мајка.Девојчето е понервозно,писка и вришти, поповрзано е за таткото, поретко се заигрува сама, поплачлива е итн.Сакам да кажам дека генетиката игра огромна улога,така да ова се особини на индивидуалци и смачено ми е за сите случки да се говори од аспект на тоа дека детето било девојче,па затоа така.Пример:помирен е оти е машко,поплачлива е оти е женско-чисти глупости.Ако некој го дели моето мислење,чекам одговор.

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: разлика машко-женско дете
24.6.2011 10:36:04   
miana
Kaj mene kerkami e dzambas :) Igrackite se interesni samo 5min...Rasprdena e mnogu,nema sto nema i nisto ne i e interesno..A sin nemam ,se nadevam deka ovoj pat ke bide sin :) 

(Одговор на членот teoecar)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: разлика машко-женско дете
24.6.2011 10:37:33   
blue_blue
Има разлика во карактер сигурно, ама таа е зошто се работи за две деца, а не зошто едното е машко другото е женско. Значи има и женско дете што е живец, што игра со колички, што игра фудбал и трча скока, се качува на дрва, и машко дете кое седи во некој ќош и си црта, си реди колички...Јас имам две женски деца и тотално се различни во карактер. Едната има количка за кукли возење, другата има камион кој го вози на врвка - количка за кукли не ја интересира баш. Она во камион го вози мечето, а другава си ја вози куклата во количка. Разликите во однесување на машките наспрема женските деца ги правиме ние родителите и околината, општеството, па децата со тек на време ги учат и почнуваат да се однесуваат така. Мајките сами се однесуваат различно спрема машко и спрема женско дете. Спрема машкото се попопустливи, односно повеќе му дозволуваат и го размазуваат повеќе оти тоа е машко, син на тато и мама. Ова несвесно се прави, а особено е изразено на овие простори. Машките нели морало да играат со коли и не смееле да плачат - не чинело, демек за женски деца чинело да плачат? Вчера одам во парк и ќерка ми си игра на лизгалка, а камионот седи до мене, доаѓа едно дете да го земе и мајка му му вика „немој, не е твој ќе се лути баткото што е негов камионот“...е, па сега видете дал е до тоа што машките и женските деца се во однесување различни или што ние имаме слика како треба да се понаша машко како женско дете и несвесно им ја всадуваме на децата, п апосле идеме и викаме дека машково дете ни било многу потешко за чување од женсково...

(Одговор на членот teoecar)
Непосредна врска до пораките: 8
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?