разлика машко-женско дете (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Подигнување



Порака


big_mama817 -> разлика машко-женско дете (30.9.2009 13:31:58)

дали постои разлика во нивниот карактер веднаш штом ќе се родата?
дали важи правилото дека женските деца се помирни од машките ајде тука пишете ги вашите размислувања [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




mis. -> RE: разлика машко-женско дете (30.9.2009 14:29:23)

Можам со сигурност да кажам дека женските деца се далеку понапредни буквално во се од машките деца.Овие вториве ќе ги стигнат девојчињата дури во пубертетот.




kiki_riki -> RE: разлика машко-женско дете (1.10.2009 20:10:17)

misla deka ne postoi pravilo, se e individualno




pericka -> RE: разлика машко-женско дете (1.10.2009 21:35:52)

nema nikakva razlika




Aleksandra -> RE: разлика машко-женско дете (2.10.2009 23:53:22)

Jas mozam da vi potvrdam deka ima razlika pomegu masko i zensko dete bidejki ima golemo zensko i malo masko dete. Ana koga bese pomala bese mirna si gledase crtani, si igrase so kukli, si boese boenki sto za razlika od Luka bese mirna, dodeka Luka e prikazna za sebe, negovite NOVI koli traat dva dena i posle ima fali nesto, ne sednuva ni 2 minuti, non stop e vo dvizenje, se saka da fati se go interesira, od sto non stop si igrase so TV pali-gasi na kraj stavivme kapace od Koka kola zalepeno so selotejp za da ne si igra so TV da ne go rasipe i red drugi raboti sto ako pocnam da gi pisuvam ke treba do utre da pisuvam





teoecar -> RE: разлика машко-женско дете (24.6.2011 10:14:00)

Мојот син има 1,5 година,со негова 1ва братучеда се 25 дена разлика и бидејќи секој ден сме заедно,општите разлики се очигледни:машкото по особини е посмирено и не е нервозно, само се заигрува и игрите траат со часови , потивок е ,бара мирна околина за истражување,поповрзано е  за мене како мајка.Девојчето е понервозно,писка и вришти, поповрзано е за таткото, поретко се заигрува сама, поплачлива е итн.Сакам да кажам дека генетиката игра огромна улога,така да ова се особини на индивидуалци и смачено ми е за сите случки да се говори од аспект на тоа дека детето било девојче,па затоа така.Пример:помирен е оти е машко,поплачлива е оти е женско-чисти глупости.Ако некој го дели моето мислење,чекам одговор.




miana -> RE: разлика машко-женско дете (24.6.2011 10:36:04)

Kaj mene kerkami e dzambas :) Igrackite se interesni samo 5min...Rasprdena e mnogu,nema sto nema i nisto ne i e interesno..A sin nemam ,se nadevam deka ovoj pat ke bide sin :) 




blue_blue -> RE: разлика машко-женско дете (24.6.2011 10:37:33)

Има разлика во карактер сигурно, ама таа е зошто се работи за две деца, а не зошто едното е машко другото е женско. Значи има и женско дете што е живец, што игра со колички, што игра фудбал и трча скока, се качува на дрва, и машко дете кое седи во некој ќош и си црта, си реди колички...Јас имам две женски деца и тотално се различни во карактер. Едната има количка за кукли возење, другата има камион кој го вози на врвка - количка за кукли не ја интересира баш. Она во камион го вози мечето, а другава си ја вози куклата во количка. Разликите во однесување на машките наспрема женските деца ги правиме ние родителите и околината, општеството, па децата со тек на време ги учат и почнуваат да се однесуваат така. Мајките сами се однесуваат различно спрема машко и спрема женско дете. Спрема машкото се попопустливи, односно повеќе му дозволуваат и го размазуваат повеќе оти тоа е машко, син на тато и мама. Ова несвесно се прави, а особено е изразено на овие простори. Машките нели морало да играат со коли и не смееле да плачат - не чинело, демек за женски деца чинело да плачат? Вчера одам во парк и ќерка ми си игра на лизгалка, а камионот седи до мене, доаѓа едно дете да го земе и мајка му му вика „немој, не е твој ќе се лути баткото што е негов камионот“...е, па сега видете дал е до тоа што машките и женските деца се во однесување различни или што ние имаме слика како треба да се понаша машко како женско дете и несвесно им ја всадуваме на децата, п апосле идеме и викаме дека машково дете ни било многу потешко за чување од женсково...




Страница: [1]