|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   деца и тв
3.6.2009 14:40:01   
mami
Мали Бебиња
според истражувањата, родителите треба на децата да им го ограничат гледањето на ТВ пред втората година од животот. Едукативните ДВД материјали го забавуваат развојот на децата. Промените на сцените на екранот премногу го стимулират мозокот на бебето, кој сеуште се развива. Научниците веруваат дека за децата е покорисна интеракцијата со родителите.
Постари Деца
децата кои поминуваат многу време пред компјутерот и ТВ- четувајќи и гледајќи ТВ се во полоша кондиција од оние кои помалку ги користат. Девојчињата се поподложни на штетните влијанија од момчињата.
За да го поттикнете интересот кај своето дете за спорт почесто носете го во природа и зачленете го во спортски клуб
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: деца и тв
3.6.2009 22:07:02   
Боцко
според мене, телевизија да, но само одбрани цртани, песнички, детски емисии како ај ти замижи или 5+. компјутер да, со внимателно следење и насочување на детето. технологијата на овие генерации им е дадена со раѓањето. јас на мојот прв компјуер чекав 14 години, на пример. интернет е добар ако родителот контролира и насочува. некои компјутери имаат т.н. „родителски контроли“ кои можат да ограничат кој и што може да сурфа. од мое искуство, едукативните двд содржини го забрзуваат развојот на детето, но тоа е индивидуално. се разбира дека спортот, дружењето и природата се подобрата алтернатива. еден балансиран пристап би бил одличен компромис.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: деца и тв
16.12.2009 9:12:10   
mami
Колку им дозволувате на вашите деца да гледаат тв? и дали воопшто сакаат да гледат ТВ?

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: деца и тв
16.12.2009 9:32:09   
profesorica
Ретко нешто му го задржува вниманието на ТВ. повеќе сака да зјапа во компјутер заради ноди и тракторот том инаку не баш.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: деца и тв
9.2.2010 13:01:40   
mother 29
Марко во последно време ,гледа доста тв,цртани филмови снимани на цд по негов вкус....и гледа цело време еден цртан до дека не му здосади ,после бараме друг интересен.сега актуелен ни е пепа прасе,инаку пред тоа, го сонувавме со мм ми трактор томuser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: деца и тв
9.2.2010 13:05:30   
profesorica
ние сме исти мотхер29 само уклучи го тука и ноди!!!

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: деца и тв
9.2.2010 13:14:09   
caci20
Ние гледаме Little People Collection, и еден цртан со бубачки, тој го сакаме и јас и мм. Интересен е.

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: деца и тв
9.2.2010 13:23:29   
jovanka
vo faza sme kade seuste mu privlekuva vnimanie nekoja reklama ili muzika a od emisiite zadolzitelno Petko koja e od edukativen karakter tuka e Nodi a na MTV moze da se najde ubavi detski serii od vremeto sega vo ovoj period go emituvaat Beloto Cigance tuka se i Makedonskite Prikazni samo MTV kako televiziska kuka drzat do toa da i decata se podednakvo zastapeni vo tv programata.No na kompjuter nekako ni se posareni stranite eve ni ja omilenata stranica www.UpToTen.com mnogu edukativna za site vozrasti.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: деца и тв
9.2.2010 13:25:11   
ikipp
deana obozava muzika na tel,a posebno bugarski pesni,gi pee nekoi,pa samo na taa programa ni e pusten televizorot

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: деца и тв
9.2.2010 13:34:12   
BILJANA_G
Angela gi obozava crtanite odobeno nodi,isto ja gleda onaa emisija so Petko,go gleda ivce pivce a za kompjuterot prva e odma trca koga ke sednam vika apot pise teta.

(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: деца и тв
9.2.2010 13:39:41   
BILJANA_G
Greska mala vika aptop pise teta-sto i znaci na laptopot da mu pisime na tetkite.

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: деца и тв
9.2.2010 13:51:24   
BEBICA
Monika do 13 meseci gleda NODY normalno ne cel den i pustam po dve tri epizodi i gasam.
No sega ja interesira koga ke stane ima na TV detski program NODI uci angliski pa Mala princeza pa Medo Rupert i toa trae pola saat dodeka se mazime sedime na noksir pa se oblekuvame e posle si igrame.
Inaku znae da mi go zede daljinskoto i mi vika NODY odiuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image ili ceza toa i e mala princeza.
A i sega i se dopaga eden nov Pepa prase no dosta i pocene.I vika pepa paseeuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: деца и тв
9.2.2010 13:54:02   
Палешка РР
Син ми најмногу гледа Discovery, Ultimate Survival, How It`s Made, За чудо гледа Очајни домаќинки, ЦСИ Мајами, ууууууупсссс, тој не е за овој оддел, ова е тема за мали деца user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: деца и тв
9.2.2010 13:59:51   
nadica
гледа најчесто ноди на двд или мики маус со внимание една епизода а потоа таа си игра а во позадина да работи двд колку да има музика погледнува и продолжува со игра ама мора да работи user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: деца и тв
9.2.2010 15:52:31   
HristinAntonio
hmmm gledam da ne go ostavam pred pc i tv ama djabe koga jade pred kompjuter inaku  usta ne otvara...

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: деца и тв
9.2.2010 16:07:39   
topce
Супер Звезда и реклами и македонски прикаски и ако и се бендиса музиката игра на нив.
компјутер сака само ако има некој слики да и вртии да и кажува кој е кој инаку отидоа маусот и тастатурата.user posted image

(Одговор на членот HristinAntonio)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: деца и тв
4.6.2010 19:22:04   
Џесика
ооофффф јас си ја имам маката ептен со телевизијата...по цел ден е пуштено К-15 сите спотови по ред, Ноди го гледа само додека е шпицата, имаме на дигиталната цртани JimJam е тука се остава пред тв... ама К-15 ни е приоритет и ако нема тоа на тв настанува општ хаос...

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: деца и тв
4.6.2010 19:45:02   
amelbebe
eeh animal planets,motors tv,bandini duri ja pee pesnata vo negov fazon,site najavni spici i reklami gi znae bez da gleda a slusa znae za sto se raboti,angeli so sestra mu gledase i sungerot bob,porano toj ni go isklucuvase tv a sega nego ne mozeme da go trgneme
ps:i svadbata na mama go vrtime cd po 100 pati

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: деца и тв
23.6.2010 11:32:14   
nadica
луѓе помагајте!!!!!!!!!

последниве 5 дена несака да прави ништо друго освен да гледа мики на тв по цел ден дури се откажува и од омиленото шетање и дружење со деца надвор јас ја носам надвор а таа им вика чао и заминува дома да гледала цртан user posted image user posted image user posted image јаде пред тв, заспива пред тв user posted image

се надевам дека е само фаза бидејќи што е мн многу е

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: деца и тв
23.6.2010 11:35:22   
big_mama817
надица јас мислам дека и е фаз и дека ќе помине но сепак збории дека треба да излегуваате и да се дружите со другите деца

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: деца и тв
23.6.2010 11:40:58   
Палешка РР
Ееее моја надица, таквите фази кај син ми сеуште траат. Кога ќе заседне пред ТВ или пред компјутер се заборава. Не грижи се, а посебно не терај ја ништо сосила, тоа има контраефект.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: деца и тв
23.6.2010 15:16:55   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: nadica

луѓе помагајте!!!!!!!!!

последниве 5 дена несака да прави ништо друго освен да гледа мики на тв по цел ден дури се откажува и од омиленото шетање и дружење со деца надвор јас ја носам надвор а таа им вика чао и заминува дома да гледала цртан user posted image user posted image user posted image јаде пред тв, заспива пред тв user posted image

се надевам дека е само фаза бидејќи што е мн многу е


И ние имаме вакви фази. Секој ден се убедуваме околу гледањето цртани. Јас се трудам наутро да погледа некое време, а потоа со други активности да го поминеме денот, бидејки кога многу гледа потоа ноќе плаче. Не гледањето тв си го користам како казна, за малку некоја беља и забранувам гледање цртани. Таа тоа го прифаќа, но тогаш треба цело внимание неа да и се посвети и да и се осмисли времето, бидејки ако не, ме удавува со прашања, до кога била казнета и зошто. И ние јадеме понекојпат пред тв, но заспивањето пред тв го исфрлив од употреба и строго се држам до тоа бидејки сега веќе ако се загледа нема шанси да заспие. Затоа кога е време за спиење гасам тв и и читам нешто, а ако ми се буни ја оставам да се исплаче и потполно ја игнорирам и така се изморува и заспива.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: деца и тв
13.7.2010 13:34:04   
Џесика
Премногу гледа телевизија, по цел ден ни е пуштен К-15 и си има детето омилени песни што не трепнува кога ги гледа... од детски канали на дигитална пуштаме JIM JAM феноменална програма има, има и анимирани песнички нешто како во градинките што пеат, си има програма на цртаните филмови и точно знаеме кога ни е омилените цртани и емисии...  периодов му пуштам и на ДВД Baby Einstein, па полека почнуваат и тие да му задржуваат внимание, не само Слаткаристика и Токсикологија user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: деца и тв
13.7.2010 13:41:05   
mama26
gleda koga ke stane pola saat posle rucek uste pola saat i navecer pola saat.i osven tom i jerry drugo negleda na boomerang.tie traat kratko .nemam problem.sednuva na kompjuter znae sam od 2 godini igra ama ne se zadrzuva poveke od eden saatako e i tolku

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: деца и тв
21.3.2012 10:59:50   
vezilka RR
Никола не гледа многу телевизија освен нормално кога има реклами се остава и се лепи пред ТВ. Иначе друго кога има не гледа, дури ни цртани не го интересираат повеќе од 5 мин. Е сега има ислкучоци кога нешто ќе му го привлече вниманието. Како на пример минатата недела идеше на ТВ онаа емисија со Ана Јовковскане знам точно како се викаше и гостин беше Гиш (морам само да напоменам дека на мама во тинејџерските години и беше идол) и детево го загледа не трепна. И нели знаете каков е концептот на емисијата иде дел со едниот гостин, па со другиот, пак со првиот и така. Е кога ќе му го снемаше Гиш од видик тој се бунеше и викаше Ги, Ги.. Смешното е што го запамти и сега секој ден трча до телевизорот и вика дај Ги. И одма покажува на брадата, демек имал голема брада, хи,хи.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?