|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   децата и шахот
23.9.2010 10:34:09   
misticia
Ме пецна темата за абакусот да ја отворам и оваа тема

Викаат дека шахот ги прави децата поостроумни, ако знаат да играат шах полесно совладуваат материјали на училиште, потешко запаѓаат во лошо друштво и знаат да ги извадат добрите вредности од животот - сепак да бидат  cool и дружељубиви. Патем ќе патуваат многу и ќе ги видат најубавите места на светот - бидејќи таму се одржуваат турнири
Во секоја земја турнирите се одржуваат на најубавите места, во мк најчесто се во Струга во Дрим, и Крушево порано многу се одеше. Понекогаш во Охрид, а еднаш беа и во прилепските села за да уживаат малку на селски туризам. Сега има репрезентации на Сибир, од тоа што го слушам градчето било сон

Јас ова го знам не само од слушање туку од сигурни и доверливи „извори блиски на владата“ :)

па моите деца покрај абакус ќе имаат и една гарнитура детска за шах па ако сакаат можат да уживаат во оваа прекрасна игра што верувале или не помага и во воспитувањето
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: децата и шахот
23.9.2010 15:51:11   
ananikol
 



  E ovde e mojata golema greska vo vrska so sin mi.
 
Deteto si imase talent,volja i dobri rezultati vo shahot,NO nie kako roditeli ja zanemarivme taa negova aktivnost so mislenje dovolno mu e zatvoren prostor,shahot e samo hobi i taka ...no dobro znam deka mu bese nesto poveke od hobi i deka ako posvetevme dovolno vnimanie ke imase i mnogu dobri rezultaiti..
Si odese 2 pati nedlno na shah ama ete si isfavoriziravme nekoi drugi raboti-si ja smirivme sovesta so toa sto ete mozi pak on-line da igra shah..Megutoa da si odese ke si imase drugi rezultati...
Neznam kolku gi pravi shahot decata po ostroumni no znam deka vo skoloto kade sto uci sin mi imaat dosta jaka matematika i nemu odlicno mu odi..nilkogas go nemam videno da vezba matematika i sto e cudno ne gi pocituva formulite  i nacinot na resavanje na zadacite.Gi resava na nekoj svoj nacin (i profesorot od pamet go vadi-gi ima analizirano negovite resavanja..)
i rezultatot e sekogas tocen.
Dali toa ima nekoja vrska so shahot,navistina neznam,no ete mislam deka kako i na drugi  von skolski aktivnosti i tamu ke pokazese soliden rezultat a mozebi i mnogu poveke od toa....koj znaeuser posted image

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: децата и шахот
3.10.2010 9:12:45   
misticia
martina avgust 2010

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: децата и шахот
3.10.2010 9:47:50   
agnes77
ИЗВОРНА ПОРАКА: misticia

martina avgust 2010



user posted image user posted image user posted image  супер слика, браво Марина така мала и веч учи шах

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: децата и шахот
3.10.2010 14:46:07   
misticia
па како вујко и пред две години беше првак на македонија - има во днк шах :)

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: децата и шахот
3.10.2010 15:05:18   
agnes77
ха ха хаuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: децата и шахот
19.1.2011 22:11:00   
misticia
агнес77 ти работиш како наставник во школо?
има таму шаховски секции, или изборна настава по шах во школите?

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: децата и шахот
20.5.2013 14:30:06   
JovanaJ
Dali znaete kade ima shah drustva kade decata mozat da se zaclenat? Ako znaete ve molam pisete nekoj kontakt telefon.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: децата и шахот
20.5.2013 14:54:31   
Maca25
Јас познавам еден дечко кој држи приватни часови по шах. Можам утре да најдам број па да ти го пишам.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: децата и шахот
20.5.2013 14:55:12   
vezilka RR
Лани некаде имаше во Logos Oxford, школата за странски јазици, како курс за деца од 5 до 15 години. На две места се одвиваа часовите Училиштето Центар - 20ти Октомври бр. 8 (позади студио Леонтич) и Училиштето Аеродром - бул. Авној 8/B6 (позади Три Бисери). Не знам дали сеуште постои тоа, ама вреди да се провери. Телефон не знам.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: децата и шахот
20.5.2013 15:29:55   
JovanaJ
Maca, ako najdes da te molam pisi mi.
Vezilka, ti blagodaram i tebe za informacijata, baram po net nemozam da najdam nisto..

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: децата и шахот
20.5.2013 15:53:19   
vezilka RR
Еве уште некои информации. Една шаховска школа има во Карпош, ул. Орце Николов 182 а, школата се вика Гамбит-Асеко. Еве уште нешто што ми кажа чичко Google user posted image во поверење, БМ-Кисела Вода. ... телефон: (02) 2464 025. локација: Аеродром, нас. Мичурин.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: децата и шахот
20.5.2013 15:55:07   
JovanaJ
Bravo be Vezilka, mene ne sakase nisto cicko google da mi kaze user posted image .
Fala ti!

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: децата и шахот
20.5.2013 21:34:01   
Maca25
ЈованаЈ најдов фб профил од дечкото - Шаховска школа Дејан Стојановски.
повелеле

< Поракaта ја уредил Maca RR -- 20.5.2013 21:37:21 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 14
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?