|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   авторитетни родители
28.10.2009 9:17:04   
big_mama817
Дали себе си сметатте дека сте авторитетен родител вие и вашиот партнер/ка?
На пр. син ми додека му збориш смирено тој не те ферма а додека му подвикнам малку или пак го удрам по газето е тогаш е друга приказна.
Што мислите вие по ова прашање?

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 28.10.2009 9:44:53 >


_____________________________

Децата се најголемо богаство :)
Revisions: 2 | Непосредна врска до пораките: 1
   RE: авторитетни родители
28.10.2009 9:36:47   
mis.
Мм го сметам за авторитетен кога се во прашање нашите деца.Тој знае да постави некои граници на нормално однесување и доколки тие граници се почитуваат знае богато да ги награди со голема насмевка,играчка која ја посакуваат,храна што сакаат да ја јадат и сл но доколку границите не се почитуваат и излезат од дозволеното тогаш следат и казна.Казната секогаш следува после лошо однесување и нема бегање од неа.Мм е доследен на кажаното,ги почитува и нагласува границите и истото го бара и од децата.Јас сум друга приказна.Знам да ги почитувам границите кои сама сум ги поставила но многу често не останувам доследна на кажаното и тука ми бега контролата а и авторитетот врз децата.Знам да бидам и многу строга и доследно да стојам на своето ако грешката е голема и не треба толку лесно да се премине преку неа но знам да бидам и јадобро другарче на моето дете,и јас да бидам дете како него.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: авторитетни родители
28.10.2009 10:56:17   
niki
И двајцата не сме авторитетни, мм живее со некое старо убедување дека воспитувањето е задача на жената и може да ја гледа да прави нешто и наместо неа да и се обрати, ќе ми рече мене.user posted image Тоа од кожа ме вади. А јас сум по цел ден со неа и нормално жив човек сум и трпение и концентрација ми опаѓаат во различни моменти па попуштам во доследноста и така нигде ни а од авторитет. Не ја плескам, ама се почесто ми се случува дури и хистерично да викам за да ја вразумам во некои ситуации. Мора да сменам стратегија, но како?

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: авторитетни родители
10.11.2009 12:16:50   
mother 29
во нашиот случај ..Марко  никој не слуша!дури пред некој ден се факам во ситуација кога реков еднаш,два пати,три пати и така до бескрај..и на крај дигнав раце!не можам  и немам сили повеке да обајаснувам  по сто пати ...и го плеснав!? и намерата ми е таква,па да видиме може ке роди плод ?!ова вака не оди,дефинитивно!НИКОЈ ДА НЕ СЛУША!ИРИТИРАЧКИ!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Aвторитетни родители
23.1.2012 11:19:04   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Сите знаеме дека кај децата треба да се постават граници од мали нозе и родителите да бидат решителни во воспитувањето, односно да не се дозволи детето да биде тоа коешто ќе „диригира“.


Дали и колкав авторитет имате над децата?
Кого повеќе слушаат, мама или тато?



ИЗВОРНА ПОРАКА: kremco

Avtoritet nemame nad sinceto nikakov
ni tato nema nekoj avtoritet iako znae mnogu strog da bide,koga saka pravi sto saka,bese mnogu poslusen pred da se porodam i sega e dobar ama koga saka i retko...
pusta
Pedijatarot mi rece deka nemam voopsto avtoritet vrz deteto...

Zamislete na pr SAM bara da jade,mu serviram sednuva bara crtan mu pustam i ne zema ni zalce,jas ako go ranam dzvaka dva saati i toa so teranje...
ama i sinceto pretrpe promena,mu se rodi sestrice i toj se smeni za 360 stepeni




_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Aвторитетни родители
23.1.2012 11:54:41   
Felly RR
Матеа кога не слуша - НЕ СЛУША, не е битно кој и зборува, дали мама, или тато. Мора некогаш да се подвикне за да види дека стварно не треба нешто да прави. Инаку ти објаснувај колку сакаш, дури не види дека стварно си се налутил нема да престане со тоа што го работи.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Aвторитетни родители
23.1.2012 11:57:16   
JovanaJ
Sin mi ima 5 godini ama nemozam da se pozalam na negovoto odnesuvanje. Poveke me slusa mene nego mm. Jas sum taa koja gi postavuva pravilata, nekako mm e mnogu popustliv i se pominuva kaj nego. So mene situacijata e poinakva jas so deteto sekogas razgovaram i se objasnuvam zosto nesto treba ili ne treba, smetam deka decata sakaat da gi pocituvas nivite baranja, mislenja i ako ne odobruvas nesto da im objasnis zosto e toa taka, da mu ponudis alternativa i se smiruva... Sega za sega funkcionirame dobro.
Sin mi znae deka postojat nekolku pravila koi mora da se pocituvaat, i nema pregovori za niv. A za se ostanato pravime kompromis vo zavisnost od situacijata...
No, sekako deka ima situacii i koga "zbesnuva", sepak e dete i neznae sekogas kako da izrazi nezadovolstvo i revolt pa ponekogas reagira burno vikajki, togas gledam da go ostavam da se isplace i smiri a potoa povtorno so razgovor gi "peglame" rabotite.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Aвторитетни родители
23.1.2012 12:24:09   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Матеа кога не слуша - НЕ СЛУША, не е битно кој и зборува, дали мама, или тато. Мора некогаш да се подвикне за да види дека стварно не треба нешто да прави. Инаку ти објаснувај колку сакаш, дури не види дека стварно си се налутил нема да престане со тоа што го работи.




Е ова првово исто ако сака слуша ама мама ако се налути тогаш викам и одма се смируванекогаш и намерно ме зеза чека да викнам а јас не и викам тогаш...а мм кога и вика она не ферма му се смее ама мене ме слуша и знае дека ја карам

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Aвторитетни родители
6.2.2012 10:30:55   
Џесика
Јас сум за авторитетни родители, во моето детство мајка ми беше авторитетна, дури и премногу, сама не израсна, татко ми беше печалбар, па она ни беше и мајка и татко... И сега јас сум авторитетна, не поднесувам многу лигавење, кога се гушкаме играме-така е, ама кога ќе кажам нешто сакам тоа да се сфати јасно.
Темава ја размислувам последниов период пошто гледам ситуација кај мм и мајка му... кај нив немало авторитет, секогаш неговите родители биле со него како другари, и тоа не ми се допаѓа кога заедничкото живеење добива и друга страна, судир на мислења, изразување без почит... едноставно јас не сакам мојот син така да се однесува со мене.

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Aвторитетни родители
6.2.2012 11:14:15   
Yummy Mammy
Za mene aftoriteten roditel ne e roditel koj sto mora da vika za deteto da go slusa. Toa ne e avtoritet i pocituvanje na roditelot, tuku strav da ne dobie kotek ili kazna. Za mene avtoritet znaci deka na roditelot mu e dovolno samo da go pogledne deteto i toa da znae deka mora da postapi taka kako sto mu se kazuva. Jas sekogas se trudam da postapuvam vaka (osven koga ke mi se kacat na glava, pa gubam svest i vikam ko nenormalna user posted image ), a deca ko deca, nekogas ke poslusaat od prva, nekogas ne. Bitno e da znaat koj e majkata a koj deteto.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Aвторитетни родители
12.3.2012 15:58:31   
Џесика

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Za mene aftoriteten roditel ne e roditel koj sto mora da vika za deteto da go slusa. Toa ne e avtoritet i pocituvanje na roditelot, tuku strav da ne dobie kotek ili kazna. Za mene avtoritet znaci deka na roditelot mu e dovolno samo da go pogledne deteto i toa da znae deka mora da postapi taka kako sto mu se kazuva. Jas sekogas se trudam da postapuvam vaka (osven koga ke mi se kacat na glava, pa gubam svest i vikam ko nenormalna user posted image ), a deca ko deca, nekogas ke poslusaat od prva, nekogas ne. Bitno e da znaat koj e majkata a koj deteto.

Точно така, се сложувам со се, мајка ми така била со нас, само еден поглед и знаев дали треба да одам во соба, да мијам садови, и се по ред. И и' се восхитувам многу на авторитетот, приметив како периодов ми се лизна авторитетот од раце, како да губам контрола како родител... еднаш знам, ја прашав мајка ми како успеала така строго да не држи, ми рече „деца се воспитуваат, внуци се галат, мислиш не ми идело да пукнам од смеење додека те карам? Мораш да издржиш за да те сфати сериозно, оти после кај ти е крајот...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Aвторитетни родители
17.5.2014 15:37:28   
Defne90 RR
Дефинитивно кај нас поголем авторитет врз децата има мојот сопруг.Некако дали дека јас сум им мајка и некако секогаш ми е жал да ги искарам или да им забранам нешто или да им изречам казна заради некоја грешка,јас имам помал авторитет за разлика од мојот сопруг.Тој кога ќе каже нешто кажано е и готово.Син ми во никој случај не му се спротиставува.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Aвторитетни родители
24.6.2015 17:24:10   
marchi
odlicna tema. kaj nas atoritet - JOK! user posted image MM mnogu ne se zamara ama ednas koga ke vikne stefan znae odma da se postroi i pravo vkrevet.a mene neka mi fakja ustava penja,koj me slusa user posted image i koga mi minvaat denovite taka objasnuvajki vikajki karajki malku i kjotek sekoj den mislam deka se mi e za dzabe i deka kaj nas nema nikakov avtoritet deka deteto ke ni ostane TAPA i ke bide kakov sto ke mu e tabietot a ne vospituvanjeto no ima momenti koga ipak svakja i znae samo se pravi "na toso" a e pedanten koga ke ima nekoja ambalaza zaboraveno na masa ili nekoj pampers nefrlen toj odma me kara i sam frla vo gjubre.znaci steknal nekoi maniri

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Aвторитетни родители
27.6.2015 12:14:22   
lukajana RR
Јас сум авторитетен родител по потребаuser posted image .
Обично сум многу попустлива и другарски се поставувам и синко знае дека може се да ми каже и да побара било што ама ако се налутам одма се повлекува и знае до каде му се границите а мм е повеќе авторитетен и гледам дека му се плаши и не му пререкува тоа што ке каже татко му не се прекршува.
За малово е рано да се каже ама гледам дека некако слабо е послушно ке го искараш нешто да не прави и се повлекува ама после некое време иде и тоа што го намислило го прави и бега.Со неа изгледа ке биде малку потешко да наметнеш авторитет може ке треба и малку поригорозно

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Aвторитетни родители
27.6.2015 15:35:32   
mommy_angels RR
Кај ќерка ми авторитетот не пали user posted image .Ние се рашаваме со договор,со убедување и разубедување.Е сега кога ќе претера само ја погледнувам и се дистанцирам и од неа и од ситуацијата и ете ти ја иде по мене плачлива,"мама јас несакав,гушни ме"user posted image .Значи аворитет нема ,а нема ни да има колку што гледам user posted image

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 15
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?