|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Што мислите за пријатели од друга вера?
5.8.2009 15:29:57   
big_mama817
bidejki ziveeme vo multietnicko opstestvo sto mislite za prijatelstvo od druga vera,nacionalnost mene licno ne mi smeta no postojat mnogu luge na koj im preci toa licno go imam iskuseno toauser posted image

< Поракaта ја уредил Elena -- 5.8.2009 22:18:35 >


_____________________________

Децата се најголемо богаство :)
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: sto mislite za prijateli od druga vera?
5.8.2009 15:33:13   
ripce
немам ништо против

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: sto mislite za prijateli od druga vera?
5.8.2009 15:47:43   
Natasha5
jas da vi kazam deka imam porasnato so luge od druga vera,plus najdobrata drugarka so koja se druzam mi e od druga vera.Taka da lugeto ne treba da gledaat koja vera e licnosta so koja se druzat.Jas imam pozitivno mislenje

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: sto mislite za prijateli od druga vera?
5.8.2009 16:56:47   
Iva
И јас имам израснато во населба кеде повеќето луѓе биле од друга вера. Никогаш сум немала никаков проблем, моите први другарчиња биле од друга вера. Така сум била воспитувана, дека не треба да се гледаат луѓето по вера и националност, туку по тоа што го носат во себе.

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 4
   Што мислите за пријатели од друга вера?
5.8.2009 22:27:54   
Еца
Јас сум порасната во град каде нема други националности освен Македонци, но кога дојдов во Скопје живеев на Кале и таму имав другари и комшии Албанци и многу добро ме прифатија, а и јас немав никакво предрасуди околу тие верски разлики, напротив се ново во врскиа со религија, обичаи ми беше интересно.И на факултет имав колешки и колеги, дуринајубаво си живеев со еден бошњак.Значи најбитното за мене е она што го носат во душата, се друго е неважно!

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
5.8.2009 22:38:51   
natasha
jas rastev vo Cair,i sekako deka imav drugarki Albanki,koi do den denesen zname da se sobereme i da pieme caj.Se sekav edvaj cekav da dojde nivniot praznik za da jadam baklava i d pijam do besvest cajuser posted image user posted image user posted image user posted image se dodeka rijatelstvoto funkcionira zoso pa da ne-bitna e druzbata a ne verata

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
6.8.2009 0:07:59   
nadica
vo mojot grad nema mnogu od druga vera no koga se zapisav na fax najdobrite kolegi mi bea od druga vera nemam predrasudi za drugite veri duri sakam da znam poveke
site veruvame vo nekoja visa sila ne e vazno kako ja narekuvame user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
6.8.2009 15:01:29   
Боцко
едни од моите најдобри пријатели се од друга вера. имам, муслимани, католици, протестанти, евреи...
според мене важен е човекот, верата воопшто не, освен за убави моменти како различни празници каде луѓето ќе се собираат, дружат и забавуваат.
вера да ама како фактор на обединување, никако на раздвојување.


_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
11.8.2009 14:43:38   
Anushka
не стигнав да искоментирам пред некој ден:
Не ми се допаѓа како е конципирано прашањето. Како да ме прашувате дали имам пријатели со голем нос, или со црвен автомобил...
Искрено, не размислував за ова вака порано, дури си дозволував да бидам националистички насторена, но низ годините искуство сфатив дека луѓето се делат на добри и лоши, а како некој се доживува себе си (националност, религија, сексуална припадност и сл.), тоа е негово интимно право кое во моите очи и срце само му додава, а не одзима.
Long live diversity!

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
12.8.2009 19:22:55   
milijana
nemam nisto protiv. Imam prijateli od druga vera, tie so mene zboruvaat na makedonski jazik,a so nivnite na svoj majcin jazik.Imam dobri prijateli megu niv.Iskreno mi smeta sekakvo prepukuvanje po odnos na druga vera.Mi smeta koga nekoi luge se karaat ili gi branat svoite stavovi po odnos na vera. Ponekogas takvi emisii na Tv..isklucuvam.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
7.4.2010 15:06:42   
April
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anushka

Не ми се допаѓа како е конципирано прашањето. Како да ме прашувате дали имам пријатели со голем нос, или со црвен автомобил...

Long live diversity!


и мене ме зачуди темата, затоа ја отворив...посоодветна би била без тоа "што мислите"

првата другарка која сум ја имала и со која ден денес многу другарувам е албанка по мајка, а турчинка по татко...израсната сум во населба со македонци и албанци и супер дружба сме имале...и да не се повторувам со погорните постови: битна е душата на човекот, а не верата...

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
7.4.2010 15:12:04   
agnes77

ИЗВОРНА ПОРАКА: April

битна е душата на човекот, а не верата...



user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот April)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
7.4.2010 15:20:25   
arh_diz
Jas nemam nisto protiv i tie se luge i nie sme luge negledam voopsto nikakva razlika.Imav vo sredno drugarka muslimanka seuste se druzime i sega

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
7.4.2010 17:57:44   
Mamicka3
 
ИЗВОРНА ПОРАКА: milijana

nemam nisto protiv. Imam prijateli od druga vera, tie so mene zboruvaat na makedonski jazik,a so nivnite na svoj majcin jazik.Imam dobri prijateli megu niv.Iskreno mi smeta sekakvo prepukuvanje po odnos na druga vera.Mi smeta koga nekoi luge se karaat ili gi branat svoite stavovi po odnos na vera.


Потпис


_____________________________

Децата се најголемо богатство
Марио 31.10.2002
Ана Марија 01.11.2005
Трајче 20.09.2009

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
7.4.2010 21:33:46   
denicka
Najdobrite prijateli na mm i mene ni se od druga vera. sekogas koga imame vreme se druzime. nivnoto since mi e najslatkoto detule na svet (se dodeka ne dojde moeto user posted image ) vazno e da si covek, a ne od koja vera si.

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот Mamicka3)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
7.4.2010 21:38:21   
ananikol
Imame prijateli koi se katolici,muslimani i protestanti.Gi delam taka edinstveno koga ke treba da pojdime da im cestitame nekoj praznik inace tie se nasi prijateli i nam ne ni smeta sto se tie druga vera.Apsolutno ne mi smeta nikoja vera no mi smetaat verskite fanatici.Takvi luge ne bi mozele da bidat nasi prijateli.

(Одговор на членот Mamicka3)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
7.4.2010 21:54:07   
melody
Mojata najdobra drugarka e druga vera i edvaj cekam vo sk koga ke dojdam da ja vidam, da si ja gusnam i bubnamuser posted image

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
7.4.2010 23:42:32   
Maca25
не ми е важно од која вера, нација, крвна група или  политичка партија user posted image

пријател си е пријател без разлика на се.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
7.4.2010 23:45:49   
sinolicka
nemam predrasudi se druzime so site sto sme na ista talasna dolzina

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
8.4.2010 1:08:20   
Rossana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

не ми е важно од која вера, нација, крвна група или  политичка партија user posted image

пријател си е пријател без разлика на се.



potpis

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
15.9.2010 21:23:21   
mama26
imam da.i toa dobri prijatelki.ednata albanka mirveta drugata bosanka lela user posted image eden tel i tuka se za mene..i jas za niv

< Поракaта ја уредил mama26 -- 15.9.2010 21:25:45 >


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
15.9.2010 21:33:49   
Viktori
Пријатели од друга вера да.

Ама бегам од фанатици од сите сорти! вахабисти што мислат дека ако ме убијат ќе одат у рај, православни што прават нешто, а не знаат зошто и протестанти кои знаат се!


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
16.9.2010 10:19:27   
amelbebe
mnogu mi e bitno da si covek vo vistinska smisla na zborot,ne mora da znaci ako sme vo ista vera pa ke te drzam za raka,inaku imam prijateli i toa mnogu od drugi veri koi si gi pocituvam i se druzam.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
16.9.2010 18:01:12   
niki
Јас сум атеист и ако се сконцентрирам само на пријатели од мојот вид сигурно ќе бидам баш осамена.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Што мислите за пријатели од друга вера?
17.9.2010 0:04:14   
Anushka
во врска со претходната тема ( оти многу се нервирам) ... нема друга вера, има друг Месаја, Господ е ист
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anushka

Не ми се допаѓа како е конципирано прашањето. Како да ме прашувате дали имам пријатели со голем нос, или со црвен автомобил...
Искрено, не размислував за ова вака порано, дури си дозволував да бидам националистички насторена, но низ годините искуство сфатив дека луѓето се делат на добри и лоши, а како некој се доживува себе си (националност, религија, сексуална припадност и сл.), тоа е негово интимно право кое во моите очи и срце само му додава, а не одзима.
Long live diversity!

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?