|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Тестови и писмени работи во училиште
19.5.2013 17:12:56   
Pepelaska *
Бидејќи се ближи крајот на учебната година , време е на тестирање на знаењето на учениците, писмени работи, оценување и слично.
Сигурна сум дека имаме мајки на ученици ( било во средно , било во основно) а и оние кои не читаат ги поканувам да се зачленат и да споделат мислење.А имаме и наставнички па нека ни се изјаснат.
Сметате ли дека тестовите се прилагодени на возраста на учениците? На нивниот психички развој, па сега новите екстерни и интерни оценувања и слично.
Учат сами ли Вашите деца за тестовите или им е потребна стручна помош?
Дали им се сервира премногу материјал а наеднаш и колку тоа им се објаснува во училиште , каде што треба да им се објасни поголемиот дел од материјалот?
Баш вчера со една внука вежбавме математика бев запрепастена од она што се учи во 7 одделение деветолетка, премногу материјал ,а никако објаснето на училиште.
А на тест секој сака 5 нели?

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Тестови и писмени работи во училиште
19.5.2013 23:50:20   
Палешка РР
Син ми е трета година Гимназија и секоја недела прави тестови по нешто. Често прави тестови и 2-3 пати неделн. Богами ако не се тестовите книга нема да фати. Вака барем нешто ќе научи.
Екстерното тестирање сметам дека е непотребно. Небаре матура полагаат user posted image
Мислам дека тоа е дополнително малтретирање на децата.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Тестови и писмени работи во училиште
20.5.2013 0:18:59   
bucko mal
Se nadevam nema da e problem sto ke pisham za naseto uciliste bidejki se raboti za ucilishte nadvor od MK.
Jas pa sum zagrizena bidejki tuka pa nishto ne se uci,navistina nishto.
Sinmi e petto oddelenie I eve vtora godina e tuka I uste ja ucat tablicata I sobiranje do 100user posted image
knigi nemaat samo nekoja tetratka moliv I penkalo I tolkuuser posted image neznam dali covek da se smee ili da place.Oceni nema a testovi neznaat sto e toa.
Knigi im davaat za da citaat doma ama I tie ko slikovnici se so po edna recenica.
domasnoto im e deset zadaci sami da si napisat I reshat I deset zborovi da prepisat.
nie mu davame na sinmi da vezba doma ama sholo si e sholo be leleeee
Razgovarav so edni nasi devojcinja oni se sredno sholo I mi vikaat toa e taka se uci tukauser posted image
Ako odish na fakultet togash si ucish za toa sto si se opredelil, pa zivi bili pa videli kako ke bide.
kako I da mene voopshto ne mi se dopaga,sinmi se smee vika abe mamo ko gradina isto euser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Тестови и писмени работи во училиште
20.5.2013 0:23:48   
Pepelaska *
Па кога ја отворав темата мислев и на ова, само не знам дали само јас така мислам или може грешам, дека децата во нашите училишта се преоптоварени( мк) .
Баш разговарав со една наставничка за ова ми го потврди истово,и додаде позитивен аспект дека секаде можеле да се снајдат и имале прилично добри резултати постигнато од републички натпревари, и слчично.

И на крај толку умни деца не можат да најдат работа? Тоа најмногу ме мачи, што тие тестови ( што којзнае колку се реални според нивната возраст ) тие оцени , кај нив веројатно ако се позитивни носат задоволство и мотив за понатаму а потоа носа разочарување.


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Тестови и писмени работи во училиште
22.5.2013 9:47:46   
Felly RR
Кога се работи за тестови и писмени работи кои наставникот сам ги подготвува, тогаш сигурно дека ќе ги прилагоди на она што го предавал на часовите. Е сега колку наставната програма е прилагодена за возраста, тоа е друга работа.
Екстерното тестирање сметам дека е сосема различно од тестовите кои наставниците ги спроведуваат на часовите, затоа отворив нова тема за Екстерно тестирање, кое е доста актуелно деновиве. Па да продискутираме и на таа тема. КЛИК

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 5
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?