|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Тепачки помеѓу деца
29.9.2009 11:03:10   
big_mama817
Што мислите вие за темава дали вашите деца се тепат и каков е вашиот став по ова прашање

< Поракaта ја уредил Pepelaska RR -- 13.2.2013 19:23:33 >


_____________________________

Децата се најголемо богаство :)
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Тепачки помеѓу деца
30.9.2009 23:53:50   
daniel
pa tie se decauser posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Pepelaska RR -- 13.2.2013 19:26:17 >

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Тепачки помеѓу деца
8.12.2009 11:56:35   
mis.
Малите деца многу често се караат. Тоа е дел од процесот на растење и учење на децата. Дури и најмалите несогласувања можат да преминат во жестока караница, која може да прерасне и во физичка пресметка. Ако и вие го имате овој проблем дома, сигурно се прашувате што е тоа што ги поттикнува вашите деца да ги решаваат проблемите на ваков начин. Зошто се караат децата? user posted image Караниците им помагаат на децата да се изразат и да ја покажат својата индивидуалност. Односите помеѓу децата од едно семејство се мешавина од љубов и љубомора. Братчињата и сестричките се многу блиски, но сепак кај нив секогаш е присутно чувството на ривалство и натпреварување за придобивање на љубовта и вниманието на родителите. За среќа љубомората не трае цел живот. Најчесто таа активно се појавува кај децата до 5 годишна возраст, особено ако разликата во годините е од 18 месеци до 5 години. Тоа што отстрана ви изгледа како омраза кога децата се караат, многу брзо исчезнува и во следниот момент тие повторно ќе си играат заедно и ќе се смеат како ништо да не се случило. Иако љубомората најчесто е во основата на караниците, тие кавги имаат и друга функција – им овозможуваат на децата да се изразат, да ја покажат својата индивидуалност и да се истакнат од другите. Кога плачат или викаат, тие всушност ја покажуваат својата лутина и им покажуваат на околните дека постојат. Преку караниците децата учат дека ако навредат или повредат некој, потоа ќе се чувствуваат виновни и тоа ќе им причинува емоционална болка. 10 начини да го сопрете карањето на децата Караниците помеѓу вашите деца се сосема нормална работа, но многу често стануваат неподносливи за вас. Еве неколку совети како да ги намалите кавгите.
  1. Третирајте ги вашите деца подеднакво кога се караат. Ако еднаш се обидете да дознаете кој е предизвикувач на кавгата, едното од нив секогаш ќе знае дека може да се извлече како жртва. Не заземајте ничија страна.
  2. Игнорирајте ги караниците до одредена степен. Многу често децата започнуваат со кавга за да им обрнете повеќе внимание. Ако нивната караница не е насилна, игнорирајте ја за кратко и тие ќе ја прекинат.
  3. Пофалете ги кога прават нешто заедно. Секогаш кога сложно прават нешто заедно, кажувајте им дека на таков начин треба да комуницираат секогаш. Посветете им повеќе внимание кога се однесуваат како што треба.
  4. Внимавајте на своето однесување. Доколку треба да си го повишите тонот со вашиот партнер, подобро е тоа да не го правите пред своите деца. Тие учат сè од вас.
  5. Разговарајте со нив за кавгите кога се мирни. Викањето веднаш после кавга најчесто не помага. Потребно е да разговарате со вашите деца откако ќе се смират. Прашајте ги да посочат други начини за решавање на нивните мали конфликти освен тепањето и бучните расправии.
  6. Не ги казнувајте. Ако ги казнувате вашите деца за мали кавги, тие ќе бидат поналутени. Казните даваат резултати само во краткорочен период. Навистина понекогаш казната не може да се избегне, но обидете се да не бидете премногу строги и казната да не се однесува само на едното дете.
  7. Избегнувајте игри кои се премногу натпреварувачки. Ако вашите деца се караат многу често, избегнувајте да им давате да играат игри кои се со натпреварувачки дух. Така ќе ги ограничите караниците.
  8. Внесете повеќе љубезност во вашето секојдневие. Секогаш кога ќе побарате од вашето дете да ви подаде нешто, започнете ја реченицата со „те молам“, а секогаш кога ќе ви даде нешто или направи нешто за вас кажете „благодарам“. Така ќе ги поттикнувате вашите деца да бидат пољубезни.
За да дознаете какво е мислењето на вашите деца за вас, можете да поиграте игра на промена на улогите. За одредено време кажете му на вашето дете дека тоа е мајката во семејството, а вие детето. Така освен тоа што вие ќе видите како изгледате во неговата глава, во истото време тоа ќе дознае дека да бидеш мајка и не е толку лесна работа.Каква е ситуацијата кај вас дома?Дали вашите деца се тепаат или караат?Како се справувате со тоа?


< Поракaта ја уредил Pepelaska RR -- 13.2.2013 19:26:44 >

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: тепачки помеѓу деца
8.12.2009 12:02:37   
Mila na mama
Јас и сестра ми сме 5 години разлика и многу се каравме особено во периодот кога јас бев во пубертет. Тепачките не изостануваа ама не беа многу тешки по некој удар и малку брканица низ дома. Еднаш се сеќавам дека замавнав со гезве да ја удрам и кога ја дигнав раката гезвето удри во лустерот во кујна па престана тешачката и заедно почнавме да размислуваме како да се одбраниме пред мајка ми за скршениот лустер.
Нормални се и кавги и тепачки на определена возраст ама затоа сега не можеме една без друга.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: тепачки помеѓу деца
8.12.2009 12:05:21   
arh_diz
Jas i brat mi sme razlika 2 godini . Mnogu se zakackavme se tepavme. Edanas se sekavam bevme so moite na izlet i jas klestata od skara kaj brat mi na nos :)

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: тепачки помеѓу деца
9.12.2009 8:50:20   
mami
тепачките и караниците не изостануваа ни кај нас...со сестра ми сме тотално различни светови уште од мали и најверојатно затоа не се трпевме, се смени нешто дури откако се омажив..сега ми фали :( Но, многу зависи од родителите..кај нас секогаш се викало и по двете кога се караме или ако едната ја посочи другата без размислување веднаш се викало по таа. разликата беше што ако викаа по неа, јас почнував да ја бранам, без разлика што сме се карале до пред 5 минути- што не беше случај со неаuser posted image
а, и дефинитивно тоа што најмногу иритира- не ја закачкај, или оставија она е помала...Никогаш нема да им го викам тоа на моите деца..

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: тепачки помеѓу деца
9.12.2009 9:03:02   
big_mama817
јас и брат ми постојано се тепавме кога бевме помли бидејќи сме 15 месеци разлика секогаш ме нервираше бидејќи беше плачко и се по негово знаете помал а плус и машко user posted image user posted image user posted image user posted image  на син ми го учам никогаш да не почне прв а ако го удрат да врати user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: тепачки помеѓу деца
7.1.2010 13:12:12   
mother 29
Марко преку еден ден ми доага дома изгребан...со едно дете од градинка  се на ратна нога..
почнувам да се нервирам..ама и мојот бил тепач....user posted image

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: тепачки помеѓу деца
7.1.2010 15:09:03   
Aleksandra
Jas i brat mi sme razlika 1,8 meseci i non stop se tepamve kako pomali ama sega pak ne mozeme eden bez drug.
Eve sega i moite deca razlika se 6,5 godini i ova maloto Luka mnogu ja tepa Ana, samo ja zakaca, ke ja udri ili skubne za kosa i bega. I vikam na Ana da ne mu vraka zosto ako go udri ke go utepauser posted image user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: тепачки помеѓу деца
7.1.2010 15:15:44   
mis.
и ние почнавме со тепачки дома.Не се тепаат туку се борат а започнува големиот но и малиот не се дава туку му дава контра се додека едниот не заплаче а тоа е најчесто малиот.Најчесто се тепаат за играчки и Мартин знае да каже вратетего Стефан во болница не го сакам но бргу го бара и не може без него.Стефан знае да му ја расипе и играчката на Мартин или да му смета додека Мартин пишува или бои е тогаш имаме фронт.

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: тепачки помеѓу деца
4.10.2012 18:43:46   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bilence2

Jas ne znam bas dali sum na pravo mesto, ne mosev da najdam nekoja posoodvetna tema, ako ima ve molam prostete. Ne znam kako da se spravam so problemot " mamo, vo uciliste pogolemite deca me zadevaa bidejki nemam zapcinja...mamo na karate pogolemite deca me zadevaa kako vezbam..." Se se plasam kako nekoj den ke mi dojde pomodren i ke mi kaze "mamo pogolemite deca...". Ne znam kako nego da go posovetuvam da postapi, osven da bega od takvite deca bidejki ne znam kolkavi se, kolkumina se itn, a od druga strana kako nemu da mu go resam problemot namesto da.mu sozdadam pogolem problem ako se soocam so tie deca. M e sega prvo oddelenie i veke pocnaa so blagi zadevanjakoi se.plasam deka moze podocna da stanat seriozni.



ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

jas na mojava i vikam da ne se druzi so deca koi od bilo koja pricina ne i odgovaraat, ako nekoe dete ja gnjavi ja sovetuvam da porazgovara so ucitelkata i od nea da pobara pomos vo resavanje na bilo kakov problem, a potoa koga ke si dojde doma da mi kaze mene
i mi kazuva, jas ja potprasuvam i sekogas na kraj ja prasuvam ucitelkata sto rekla i sto napravila, do sega ne se slucilo da ne zastane vo nejzina zastita, pa taka ne sum morala da reagiram
e sega nie sme uste predskolci koi ovde se odvoeni vo drug dvor od pogolemite deca a poradi prilagoduvanje i vo interes na decata ovde sorabotkata ucitelki roditel e na visoko nivo, mnogu retko se slucuva i najmal incident da se sluci a da ne bide informiran roditelot, a posebno se obrnuva vnimanie na problematicnite deca
no neznam dali ovoj trend ke se sledi i od prvo oddelenie, kako i da e i togas jas bi sovetuvala deteto da sorabotuva so ucitelkata pa ako toa ne vrodi plod i jas bi reagirala kaj ucitelkata, kaj upraven odbor na sovet na roditeli, kaj direktor na ucilisteto...



ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Uf, ova e mnogu diskutabilno prasanje. Jas cesto pati se prasuvam sto e pravilno, dali da bega od takvite deca ili da im se sprotivstavi. Decata sto begaat i placat, "siledjiite" najcesto ne gi ni ostavaat na mira zatoa sto tie im se potencijalni zrtvi, krevki se i niv mozat da gi zadevaat. A ako se sprotivstavi mozebi "siledjiite" ke zastanat na toa, ke vidat deka toa dete ne e veke interesno za zafrkavanje. E sega rizikot e sekogas golem, sprotivstavuvanjeto da ne iskoci od kontrola pa da se zatepaat.

Kerka mi e uste vo gradinka, i do sega sme nemale nekoj problem so pogolemi deca, samo pred nekoj den mi kaza deka se rasplakala poradi sosema druga pricina, i koga ja videle deka place i dosle "2-3 pogolemi batkovci i bez nikakva pricina i rekle deka ke ja istepaat i ja butnale". Mojava se potresla i mi dojde placejki zatoa sto ona ne e ucena na takvo odnesuvanje, nie voopsto i nemame pogolemi bratucedi ili drugari so koi sto bi mozela da si igra tepanje. Jas ja posovetuvav prvo da ne place za gluposti zatoa sto koga place drugite deca mislat deka e slaba i deka mozat da ja istepaat, a ako ne place oni ke si mislat deka koj znae kolku e silna i ke se plasat od nea. A vtoro, sekoj pat koga nekoj ke i kaze nesto takvo, da odi kaj bilo koja ucitelka i da i kaze sto se slucilo.





ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

da da ova za placenjeto mi se podrazbira, i sprotivstavuvanje verbalno mi se podrazbira, deteto go imam nauceno deka potsmevanje, zakacanje, udiranje, navreduvanje se losi postapki i ako nekoj taka i bilo kako ja zakaca da se brani so frazi od tipot:" nemoj toa da mi pravis ne mi se dopaga i ne e ubavo", i ako ne prestane togas da pojde kaj ucitelkata
isto taka koga ke mi se pozali deka nekoe dete bilo bezobrazno ili loso da mi objasni sto napravilo a i da mi objasni sto ona napravila pred da se sluci neprijatna slucka za da se analizira sebe i sopstvenoto odnesuvanje koe mozebi dovelo do reakcija kaj drugoto dete
ednas dojde so izjava najdobrata drugarka i bila bezobrazna i veke nesaka da se druzi so nea
prasuvam zosto, ja stipela za obrazite
velam mozebi si igrala so tebe, a taa a neeeeeeeeeee me bolese
a kako i dojde da te stipe onaka bez pricina ili ti napravi nesto
paaaaaaaaa jas ja vlecev za noset_o ama si igravuser posted image
i zaklucokot bese deka mozebi silno ja povlekla za noset_o pa ja zabolelo i i vratila sto normalno ne e ubavo i ne treba da vraka ama ne e ubavo i ovaa da ja vlece za nos
i taka si ja svati greskata i greskata na drugarkata i pak se drugarki

vo nalet na inspiracija uste ova da dodadam
prirodni pojavi kako menuvanje zabi, akni na kerka mi gi objasnuvam kako najnormalni, nesto niz koe pominuvaat site deca bez isklucok i zaradi toa nikoj ne treba da bide zadevan nitu da se cuvstvuva loso ako nekoj go zadeva
ednostavno i velam ako te zezaat za takvo nesto toa znaci deka tie deca se nevospitani i ne znaat a ne znaci deka ti imas problem
isto i za naocarite i velam gi nosis da ti se popravi vidot toa sto nekoe dete ke ti kaze e samo negovo ne znaenje i nevospitanie
dosega ne sme imale problem sto ne znaci deka nema da imame, no mene generalno toa mi se normalni raboti koi gi ocekuvam i gi resavam zaedno so nea onaka kako sto doagaat



ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

ednas dojde so izjava najdobrata drugarka i bila bezobrazna i veke nesaka da se druzi so nea
prasuvam zosto, ja stipela za obrazite
velam mozebi si igrala so tebe, a taa a neeeeeeeeeee me bolese
a kako i dojde da te stipe onaka bez pricina ili ti napravi nesto
paaaaaaaaa jas ja vlecev za noseto ama si igrav user posted image



user posted image user posted image user posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

ednas dojde so izjava najdobrata drugarka i bila bezobrazna i veke nesaka da se druzi so nea
prasuvam zosto, ja stipela za obrazite
velam mozebi si igrala so tebe, a taa a neeeeeeeeeee me bolese
a kako i dojde da te stipe onaka bez pricina ili ti napravi nesto
paaaaaaaaa jas ja vlecev za noset_o ama si igrav user posted image



user posted image user posted image user posted image


deca breuser posted image demek moeto guser posted image ne smrdi
a i nie vozrasnite si patime od isti bolesti, ama ne slusameuser posted image
i najtesko e vo ogledalo da se poglednesuser posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjat7880

Of niki,jako e ova tvoeto,bash taka jas sum sjajna i bajna a drugoto ne!user posted image
Imam i jas dolemi okolu nasilnoto,nekulturnoto i primitivnoto odnesuvanje na nekoi deca koi se vo neposredna blizina na moeto dete.Toa odsekogash go imalo no vo vakvi razmeri mislam ne,pa zatoa jas sovetuvam da ne vrakja,da ignorira da ne obrnuva vnimanie na niski provokaci zatoa shto na toj nacin nasilnicite ke se trgnat i ke otidat da maltretiraat nekoe dete shto bash im vrakja i pravi tie da se cuvstvuvaat silni.Edna deviza stalno mu ja zboruvam a toa e NE E BITNO SHTO E KAZANO TUKU BITNO E OD KOGO E KAZANO od budala se mozesh da cuesh i doziveesh no od pameten covek glupost nemozesh da doziveesh pa zatoa ne biraat za prijateli no i nie birame so kogo ke se druzime,onie neodbranite mozat shto sakaat da kazat i napravat no nie treba samo da gi svatime deka tolku im dozvoluva kulturata i da gi pushite a so drugite da druzime.Seto ova pridonese moeto dete da ima malku samodoverba i da ne reagira bolno na sekoja provokacija koja ke ja sretne,probajte,moze i kaj vas ke uspee!
A mnogu me zagrizuva grupnoto maltretiranje na nekoj poedinec koe bash se slucuva,so pogrdni zborovi kako pesna izreceni se derat desetina na smetka na edno dete,e toa mi e neprostlivo i tuka negledam reshenieuser posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

sto poveke vospitani deca tolku pomalku nevospitani
no ima i caka koj se gi vospituva decata i kako
resenie nikogas nemalo i nikogas ne ke ima
razgovor postojano so deteto i nasocuvanje, ako si imas vizija kakov roditel treba da bides takov i ke bides, a kakvi prepreki ke treba da prejdes po pat toa ne moze da se predvidi





_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: тепачки помеѓу деца
4.10.2012 18:58:14   
Snowhite RR
И М многу се караат и тепаат со братучедиве, особено со помалото, машкото од девер ми со кое се разлика 17 месеци, и тоа мојов повеќе мава и го трга за коса, ништо не му дава од играчките, абе лудница е кога ќе дојдат долу кај нас. Кога М беше помал, повеќе некако му попуштаа, кога ќе речеше дека некоја играчка е негова и другово одма му ја даваше, ама сега некако и тој како да се измени и намерно му прави нешто за да го расплачува, намерно ќе му земи на пример нешто и ќе му речи М види ова мое е, и ќе избега, а и поголемата која има 8 години, кога М беше помал, повеќе го галеше го гушкаше и му попушташе, а сега и таа се некако гледа да ги закара двајцава и да се тепаат, да се караат, го тера брат и'' нешто да му зема, да го расплачува. Па капак на се, дури и не го пуштаат горе кај нив, некни му ја затвориле вратата и тој плачи на врата кутриот и иди после внуков и ми вели „стрино Михаил се качува горе“ и кога ме изнервирал, кога му се развикав него, па реков ако иди, вие секој ден сте кај нас, јадите, пијате, играте, растурате, а тој еднаш ќе сака горе да дојди и вие одма го бркате. И отидов си го зедов. Па вчера еве ја свекрва ми го носи, мајка му и сестра му отишле на заболекар и таа го донесе, ама му реков „Зошто идиш сега, а Михаил не го пушташ горе кај вас, ако сакаш да си играш со него да го пушташ горе и да бидите мирни, да не се карате и па седеа мирни.
Стварно можеби ќе речеш деца се, не им се замерува, ама понекогаш од такт ме вадат, особено за ова што му прават за инает нешто за да плачи, а посебно се нервирам зошто никој од возрасните не ги кара за тоа

< Поракaта ја уредил Snowhite RR -- 4.10.2012 19:05:26 >


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: тепачки помеѓу деца
5.10.2012 16:06:09   
niki
jas moram da izreagiram i ovde
na temava tepacki pomegu deca nemam ama bas nisto da izjavam bidejki niti moeto dete tepa niti dosega bila tepana od drugi deca, a ne se tepa ni so braka sestri bidejki gi nema
na drugata tema nie pisuvavme za skolski deca koi se vo skolo ili gradinka ili na trening ili kaj drugarce von roditelski nadzor i celoto pisuvanje najmalku za cel imase da se potenciraat tepackite, tuku kako da gi naucime da se nosat so site problemi so koi se soocuvaat koga mama ne e tuka nitu da iskara nitu da zastiti
toa nema nikakva vrska so tepacki doma pomegu deca koi se vo rodninska vrska i cii roditeli se tuka gi gledaat i mozat da reagiraat vednas
taka da prefrlanjeto na postovite tuka go smetam bezpotrebno i bessmisleno

Snowhite za tvojata maka si si sama kriva po moe viduvanje
deteto ti e malo i ne treba da go ostavas bez nadzor so pogolemi deca koi se odnesuvaat taka kako se odnesuvaat
drugo decata od sestra mi i decata sto utre ke gi ima dever mi jas gi smetam kako moi deca i dodeka mi se vo kuka i ostaveni pod moj nadzor gi smetam moja odgovornost, sto znaci deka za toa vreme gi pocituvaat moite pravila na nenasilstvo
dokolku ne, ke snosat posledici kazna vo vid na prekinuvanje na igrata i razdvojuvanje dur sami ne svatat deka mirno treba da si igraat
posebno mi e neprifatlivo dete od 8 godini da maltretira dete od 3 godini i tuka obavezno bi reagirala i seriozno bi razgovarala so pogolemoto dete jas, a ne da cekam nekoj drug da reagira



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: тепачки помеѓу деца
13.2.2013 12:27:57   
arh_diz
Sin mi mnogu se tepa so deca , ne glea koja vozrast se decata moze da bidat i postari od nego a i pomali.Sekojdnevno razgovaram so nego , deka netreba taka da postapuva ama toj si tera po svoe.Koga ke udri nekoe dete jas propagam vo zemja

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: тепачки помеѓу деца
13.2.2013 13:29:14   
vezilka RR
Никола по деца замавнува само ако му се спротистават и не му дадат нешто што сака. А тоа нели се случува меѓу децата често. Ама затоа со внука ми, бидејќи се секој ден заедно, тоа изгледа вака, 10 минути си играат убаво, 10 минути се тепаат и 10 минути се игнорираат, и така цело време. До скоро секогаш внука ми прва почнуваше да го тепа а тој само се бранеше, а сега и тој некогаш почнува прв. Мислам дека устата пена ни фати на сите да им објаснувамедека така не чини, ама фајде нема, особено кога не сме ние тука туку се само со баба им.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Tепачки помеѓу деца
13.2.2013 19:00:17   
Maca25
Н. откако тргна во градинка почна да тепа. Јас секој ден и објаснував дека не треба да ги удира децата ако сака некоја играчка, туку убаво да замоли да и ја дадат да си поигра, и долго време целото тоа мое објаснување и зборување беше за џабе. Арно ама, од септември се појави едно дете што навистина ги тепаше сите во групата, дури и Н. и учителките ми кажуваа колку била Н. умна и не му враќала, туку му кажувала дека не е убаво да се тепаат децата. И детево се смири!
Сега имаме само проблем со внук ми, него го бутка, се му зима, да може и ќе го натепа. Постои гооолема љубомора од нејзина страна, а тој па толку многу ја сака и и се радува.

< Поракaта ја уредил Pepelaska RR -- 13.2.2013 19:22:51 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Tепачки помеѓу деца
14.2.2013 11:29:59   
vezilka RR
Леле Маца како да ги опишуваш внука ми и Никола. Ама исто бре. Јас тоа го објаснувам со тоа што внука ми беше прво внуче и сето внимание беше за неа додека не се роди Никола, и затоа љубомората.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: тепачки помеѓу деца
18.2.2013 23:35:31   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Snowhite za tvojata maka si si sama kriva po moe viduvanje
deteto ti e malo i ne treba da go ostavas bez nadzor so pogolemi deca koi se odnesuvaat taka kako se odnesuvaat
drugo decata od sestra mi i decata sto utre ke gi ima dever mi jas gi smetam kako moi deca i dodeka mi se vo kuka i ostaveni pod moj nadzor gi smetam moja odgovornost, sto znaci deka za toa vreme gi pocituvaat moite pravila na nenasilstvo
dokolku ne, ke snosat posledici kazna vo vid na prekinuvanje na igrata i razdvojuvanje dur sami ne svatat deka mirno treba da si igraat
posebno mi e neprifatlivo dete od 8 godini da maltretira dete od 3 godini i tuka obavezno bi reagirala i seriozno bi razgovarala so pogolemoto dete jas, a ne da cekam nekoj drug da reagira


Дури сега ова го прочитав, значи прво јас никогаш го немам оставено М без надзор моја или од мм без разлика дали се тепаат или се мирни,зашто како што кажа мал е уште. Ситуацијата кога не му ја отвораа вратата, свекрва ми беше горе и затоа го оставив сам да се качи, мислев таа ќе ги варди, ама таа не ни видела што се случува, а второ внуциве од девер ми јас ги сметам како мои деца и ги карам и ги советувам и ги фалам, значи не се воздржувам воопшто да му се развикам кога има потреба, иако може мајка му и татко му ќе се налутат. Значи после ова јас многу разговарав со поголемата и и' објаснив дека таа е поголема и дека таа треба да ги заигрува или ако се скараат да ги разделува.
Како и да е, сега ретко се караат и тепаат, сега се заигруваат, пораснаа сегаuser posted image


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Тепачки помеѓу деца
10.6.2013 13:08:20   
ancee.33
jas imam 3 deca.najgolemoto e masko ima 9 godini ,kerkata ima 8 godini i najmaloto 2 godini.POgolemite megu sebe mnogu se karaaat i tepaat i najgolemiot mnogu e ljubomoren na setrata.a na najmaloto mu popusta.i ne znam kako da prekini toa.I jas imav brat pogolem se karavme ama decat moj mislam deka se tepaat mnogu.A koga se razdeleni 3-4 dena ako gi odesam kaj baba mu se baraat.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Тепачки помеѓу деца
13.6.2013 12:29:11   
mosa
i mojot zakacko se tepa eve vcera bas edno devojce dojde da mi kaze deka mojov go istepal brat i na devojcevo.Pa kaj brat i,pa i nejze koga zema da ja mava.I koga go prasav zosto gi tepal on vika:pamamo oni ne placea,ne gi bolese.A dali go zakacale on vika deka go zakacele i zatoa gi istepal.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот ancee.33)
Непосредна врска до пораките: 20
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

daria
ikipp



da mnogu (29%)

da (30%)

ne bas (29%)

ne (13%)


Број на сите гласови: 91

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!