|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Стрес и спонтан абортус
28.9.2009 22:17:06   
daniel
dali od stres moze da se dobie spontan abortus?

< Поракaта ја уредил Elena -- 29.9.2009 0:44:48 >
Непосредна врска до пораките: 1
   Стрес и спонтан абортус
28.9.2009 22:18:57   
kiki_riki
мислам дека може, ама не сум сигурнаuser posted image

< Поракaта ја уредил Elena -- 29.9.2009 0:45:01 >


_____________________________

ne pravi go na drugite ona sto ne sakas tebe da ti go pravat

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Стрес и спонтан абортус
12.10.2009 22:26:15   
biljana16
samo pred 12 nedela moze a posle toa ne.

(Одговор на членот kiki_riki)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Стрес и спонтан абортус
12.10.2009 22:29:33   
mis.
Билјана16 доредојде на рингераја.user posted image user posted image user posted image Можеш да ни се претставиш тука
http://www.ringeraja.mk/forum/%D0%94%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D1%98%D0%B4%D0%B5_%D0%B7%D0%B0_%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5_%D1%87%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8_%21/m_7063/tm.htm

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Стрес и спонтан абортус
13.10.2009 8:35:38   
happy mommy
Јас влегов во 13 недела и сеуште сум со малку крварење, др. на последниот преглед ми рече дека ризикот за спонтан ќе постои се додека крварам и ќе бидам сигурна дека се ќе биде ок дури кога ќе се породам. Јас мислев дека кога ќе заврши првото тромесечје ќе бидам посигурна ама ете ќе си ја терам бременоста со таа мисла, само ме нервира тоа што не знаат да ми кажат што го предизвикува крварењето.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Стрес и спонтан абортус
13.10.2009 8:51:53   
mami
и јас крварев, и пимав инекции и тму некаде во 16 недела престана..а не ми кажа точно од што е, само ми рече да лежам и да не се нервирам- што во тој период беше невозможно ама срека добро поминавме..

(Одговор на членот happy mommy)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Стрес и спонтан абортус
13.10.2009 8:57:54   
happy mommy
Јас идам еднаш неделно на инекција , а а сеуште ги пијам и утрогестанот , варира крварењто некогаш е помалку , некогаш повеќе и кога е повеќе каков страв ме фаќа и си плачам дека јас сум крива , се обвинувам дека нешто не во ред со мене и се осеќам неспособна. А за лежењето и одмарањето колку и да сакам да го испочитувам со мало дете дома не е можно. 

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Стрес и спонтан абортус
13.10.2009 9:30:16   
mis.
Утрогестанот се дава за некое хормонално пореметуваење.Сигурно и твоето крварење е од истата причина.А и инекциите се сигурно прогестерон за хормоланлното пореметување.После 12 недела откако ќе се формира постелката нема да имаш потреба од прогестерон бидејќи таа ќе ја превземе улогата на заштита на плодот.Само одмарање буквално како во болница да се наоѓаш без психичко и физичко напрегање и се ќе биде во ред.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот happy mommy)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Стрес и спонтан абортус
13.10.2009 9:38:26   
mina_m

ИЗВОРНА ПОРАКА: biljana16

samo pred 12 nedela moze a posle toa ne.od kade vakva informacijauser posted image jas imav tri spontani 1 bremenost- 5mesec,2 bremenost -6mesec,3 bremenost -6mesec

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Стрес и спонтан абортус
13.10.2009 9:42:06   
happy mommy
Мина што беше причината за сите 3 абортуси , и тоа во толку одмината бременост, извини што прашувам ама ме интерсира дека кај мене ситуацијата не е сјајна. 

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Стрес и спонтан абортус
15.10.2009 13:01:55   
biljana16
Mina  Dali abortusite bea od stres ili od drugi pricini? Jas kazav deka stresot ne igra vazna uloga za abortus posle 12 nedela normalno ako se drugo  e vo red. Mojot genikolog taka mi kaza. Pozdrav.

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Стрес и спонтан абортус
5.4.2010 23:38:33   
simona_popovska
dali stvarno mopze :S:S:S::S

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Стрес и спонтан абортус
29.4.2010 0:56:05   
jace
dali moze od stres da dojde do spontan aborts,so prethodna terapija utrogestan i krvarenje(minimalno)1 mesec

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Стрес и спонтан абортус
29.4.2010 9:02:27   
mina_m

ИЗВОРНА ПОРАКА: jace

dali moze od stres da dojde do spontan aborts,so prethodna terapija utrogestan i krvarenje(minimalno)1 mesec


stresot e najgolemiot pricinitel za da dovede do spontan abortus(ko na pr.mene),ama i mnogu vazna uloga igra i samiot ogranizam....

(Одговор на членот jace)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Стрес и спонтан абортус
19.10.2010 18:17:37   
verica p
Mina posle kolku vreme dodi menstruacija posle spontaniot posto i jas imav spontan so bliznaci pred 3 nedeliuser posted image user posted image , i ako mozes da mi kazes koja bese pricinata mene mi rekoja posle tre meseci ke mi gi kazat rezultatiteuser posted image . pozz

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Стрес и спонтан абортус
17.12.2010 0:35:20   
veckasr
i kaj mene pricina za abortusot prviot abortus bese stres  

(Одговор на членот verica p)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Стрес и спонтан абортус
21.12.2010 14:10:53   
Olivia
I mene me interesira po kolku vreme po spontaniot se dobiva menstruacija, mojot spontan so dva ploda bese pred 2 nedeli, koi edinstven pricinitel mozebi e stresot,po kiretazata imav krv samo na brisenje do pred tri dena po koi pocnav da krvaram kako za dobieno i sega prestana, se prasuvam dali e toa ciklus ili??? dobiv nekoi informacii deka po eden mesec treba da se dobie???? 

_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Стрес и спонтан абортус
21.12.2010 15:27:13   
veckasr
kaj mene bese najnormalno na datata koga trebase da mi dojde 

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Стрес и спонтан абортус
21.12.2010 15:29:54   
veckasr
i kaj mene bese od stres jas duri i nezbaev deka sum bremena dodeka ne prokrvarih
12  dena pred menstruacijata

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Стрес и спонтан абортус
17.1.2012 12:54:23   
BubeDora
Zdravo na Site!!! i jas sum nova na forumov user posted image Kako prvo srekni praznici na site i se najubavouser posted image
Znaci si imam problem sto mi se nema sluceno vo prthodnata bremenost ( taa pomina odlicno ).
Veke sum 5 nedela bremena no mi se pojavi krvarenje??? NE e obilno megutoa strav mi e zosto uste na eho ne se gleda srcevata akcija na bebubsot. Za krvarenjeto mi dadoa da pijam Utrogestan! A sepak ne mi kazuvaat od sto se pojavilo? Vidov deka nekoi imale slicen problem kako mojot pa ako moze da pisat kako sto ?
Fala mnoguuuuu

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Стрес и спонтан абортус
21.1.2012 17:05:41   
Sunny Day
Zdravo BubeDora,

Kaj mene se pojavi slabo krvarenje na brishenje 2-3 nedeli pred da go imam spontaniot, primav progesteron ama dzabe... Sum imala chlamydia.. Toa ne mora da znaci deka e i kaj tebe, ama za sekoj slucaj bi trebalo da ti zemat bakterioloski brisevi, spored mene. Sepak, ima zeni koi i cela bremenost si krvarat, pa si ragaat zdravi bebenca, ne mora da znaci 100% deka nesto ne e vo red..

Pozdrav :)

(Одговор на членот BubeDora)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Стрес и спонтан абортус
25.1.2012 15:14:20   
BubeDora
Fala mnogu na informacijata;-) Se uste e isto mi rekoa da pocekam uste malce
da vidat koga ke se pojavi srceva akcija pa ke vidime sto kako !
Fala uste ednas na informacijata bas ke pobaram da mi napravat bris!

pozdrav

(Одговор на членот Sunny Day)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Стрес и спонтан абортус
6.2.2012 16:20:05   
maca1
pred 2 dena mi pravea kiretaza bev vo 8 nedela.na doktorot ne mu se svigase plodot kako napreduva i mi rece podobro da go ostranime. bev mnogu tazna i drugiot den pprokrvarev inaku imam since od 2godini

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Стрес и спонтан абортус
13.5.2013 10:14:13   
Jenyffer
Девојки јас имам стварно глупаво прашање, ама како неискусна трудница навистина се загрижив.
Во 5та недела од бременоста сум и сабајлево ми падна чинија од раце, ама дека неочкувано, многу се исплашив, не дека многу ми е гајле за чинијата туку се исплашив од звукот кога падна, се штрекнав и глава ме заболе.
Можно ли е да има некакво влијание на плодот?

(Одговор на членот maca1)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Стрес и спонтан абортус
13.5.2013 10:54:01   
masa
Jeniffer пробај да бидеш поопуштена и што помалку давај им значење на работите особено во првото тромесечје,најважни сте сега ти и бебето.Дека ќе му биде нешто на плодот од што си се уплашила од звукот нема,биди сигурна,а глава може да те боли и од времево што е променливо,а и од хормоните ќе имаш сега промени во расположение,ќе бидеш поосетлива,ама не давај многу значење и уживај во бременоста!

(Одговор на членот Jenyffer)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

помош
amelka

јас и мојот сопруг сакаме да имаме 2 дете но 1 ние 15 месеци и несме сигурни далие време за 2

да (27%)

не (32%)

не знам (19%)

секако време е (22%)


Број на сите гласови: 37

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!