Стрес и спонтан абортус (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Спонтан абортусПорака


daniel -> Стрес и спонтан абортус (28.9.2009 22:17:06)

dali od stres moze da se dobie spontan abortus?
kiki_riki -> Стрес и спонтан абортус (28.9.2009 22:18:57)

мислам дека може, ама не сум сигурна[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
biljana16 -> RE: Стрес и спонтан абортус (12.10.2009 22:26:15)

samo pred 12 nedela moze a posle toa ne.
mis. -> RE: Стрес и спонтан абортус (12.10.2009 22:29:33)

Билјана16 доредојде на рингераја.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]Можеш да ни се претставиш тука
http://www.ringeraja.mk/forum/%D0%94%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D1%98%D0%B4%D0%B5_%D0%B7%D0%B0_%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5_%D1%87%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8_%21/m_7063/tm.htm
happy mommy -> RE: Стрес и спонтан абортус (13.10.2009 8:35:38)

Јас влегов во 13 недела и сеуште сум со малку крварење, др. на последниот преглед ми рече дека ризикот за спонтан ќе постои се додека крварам и ќе бидам сигурна дека се ќе биде ок дури кога ќе се породам. Јас мислев дека кога ќе заврши првото тромесечје ќе бидам посигурна ама ете ќе си ја терам бременоста со таа мисла, само ме нервира тоа што не знаат да ми кажат што го предизвикува крварењето.
mami -> RE: Стрес и спонтан абортус (13.10.2009 8:51:53)

и јас крварев, и пимав инекции и тму некаде во 16 недела престана..а не ми кажа точно од што е, само ми рече да лежам и да не се нервирам- што во тој период беше невозможно ама срека добро поминавме..
happy mommy -> RE: Стрес и спонтан абортус (13.10.2009 8:57:54)

Јас идам еднаш неделно на инекција , а а сеуште ги пијам и утрогестанот , варира крварењто некогаш е помалку , некогаш повеќе и кога е повеќе каков страв ме фаќа и си плачам дека јас сум крива , се обвинувам дека нешто не во ред со мене и се осеќам неспособна. А за лежењето и одмарањето колку и да сакам да го испочитувам со мало дете дома не е можно. 
mis. -> RE: Стрес и спонтан абортус (13.10.2009 9:30:16)

Утрогестанот се дава за некое хормонално пореметуваење.Сигурно и твоето крварење е од истата причина.А и инекциите се сигурно прогестерон за хормоланлното пореметување.После 12 недела откако ќе се формира постелката нема да имаш потреба од прогестерон бидејќи таа ќе ја превземе улогата на заштита на плодот.Само одмарање буквално како во болница да се наоѓаш без психичко и физичко напрегање и се ќе биде во ред.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]
mina_m -> RE: Стрес и спонтан абортус (13.10.2009 9:38:26)


ИЗВОРНА ПОРАКА: biljana16

samo pred 12 nedela moze a posle toa ne.od kade vakva informacija[sm=zmeden.gif]jas imav tri spontani 1 bremenost- 5mesec,2 bremenost -6mesec,3 bremenost -6mesec
happy mommy -> RE: Стрес и спонтан абортус (13.10.2009 9:42:06)

Мина што беше причината за сите 3 абортуси , и тоа во толку одмината бременост, извини што прашувам ама ме интерсира дека кај мене ситуацијата не е сјајна. 
biljana16 -> RE: Стрес и спонтан абортус (15.10.2009 13:01:55)

Mina  Dali abortusite bea od stres ili od drugi pricini? Jas kazav deka stresot ne igra vazna uloga za abortus posle 12 nedela normalno ako se drugo  e vo red. Mojot genikolog taka mi kaza. Pozdrav.
simona_popovska -> RE: Стрес и спонтан абортус (5.4.2010 23:38:33)

dali stvarno mopze :S:S:S::S
jace -> RE: Стрес и спонтан абортус (29.4.2010 0:56:05)

dali moze od stres da dojde do spontan aborts,so prethodna terapija utrogestan i krvarenje(minimalno)1 mesec
mina_m -> RE: Стрес и спонтан абортус (29.4.2010 9:02:27)


ИЗВОРНА ПОРАКА: jace

dali moze od stres da dojde do spontan aborts,so prethodna terapija utrogestan i krvarenje(minimalno)1 mesec


stresot e najgolemiot pricinitel za da dovede do spontan abortus(ko na pr.mene),ama i mnogu vazna uloga igra i samiot ogranizam....
verica p -> RE: Стрес и спонтан абортус (19.10.2010 18:17:37)

Mina posle kolku vreme dodi menstruacija posle spontaniot posto i jas imav spontan so bliznaci pred 3 nedeli[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image], i ako mozes da mi kazes koja bese pricinata mene mi rekoja posle tre meseci ke mi gi kazat rezultatite[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]. pozz
veckasr -> RE: Стрес и спонтан абортус (17.12.2010 0:35:20)

i kaj mene pricina za abortusot prviot abortus bese stres  
Olivia -> RE: Стрес и спонтан абортус (21.12.2010 14:10:53)

I mene me interesira po kolku vreme po spontaniot se dobiva menstruacija, mojot spontan so dva ploda bese pred 2 nedeli, koi edinstven pricinitel mozebi e stresot,po kiretazata imav krv samo na brisenje do pred tri dena po koi pocnav da krvaram kako za dobieno i sega prestana, se prasuvam dali e toa ciklus ili??? dobiv nekoi informacii deka po eden mesec treba da se dobie???? 
veckasr -> RE: Стрес и спонтан абортус (21.12.2010 15:27:13)

kaj mene bese najnormalno na datata koga trebase da mi dojde 
veckasr -> RE: Стрес и спонтан абортус (21.12.2010 15:29:54)

i kaj mene bese od stres jas duri i nezbaev deka sum bremena dodeka ne prokrvarih
12  dena pred menstruacijata
BubeDora -> RE: Стрес и спонтан абортус (17.1.2012 12:54:23)

Zdravo na Site!!! i jas sum nova na forumov [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] Kako prvo srekni praznici na site i se najubavo[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]
Znaci si imam problem sto mi se nema sluceno vo prthodnata bremenost ( taa pomina odlicno ).
Veke sum 5 nedela bremena no mi se pojavi krvarenje??? NE e obilno megutoa strav mi e zosto uste na eho ne se gleda srcevata akcija na bebubsot. Za krvarenjeto mi dadoa da pijam Utrogestan! A sepak ne mi kazuvaat od sto se pojavilo? Vidov deka nekoi imale slicen problem kako mojot pa ako moze da pisat kako sto ?
Fala mnoguuuuu
Sunny Day -> RE: Стрес и спонтан абортус (21.1.2012 17:05:41)

Zdravo BubeDora,

Kaj mene se pojavi slabo krvarenje na brishenje 2-3 nedeli pred da go imam spontaniot, primav progesteron ama dzabe... Sum imala chlamydia.. Toa ne mora da znaci deka e i kaj tebe, ama za sekoj slucaj bi trebalo da ti zemat bakterioloski brisevi, spored mene. Sepak, ima zeni koi i cela bremenost si krvarat, pa si ragaat zdravi bebenca, ne mora da znaci 100% deka nesto ne e vo red..

Pozdrav :)
BubeDora -> RE: Стрес и спонтан абортус (25.1.2012 15:14:20)

Fala mnogu na informacijata;-) Se uste e isto mi rekoa da pocekam uste malce
da vidat koga ke se pojavi srceva akcija pa ke vidime sto kako !
Fala uste ednas na informacijata bas ke pobaram da mi napravat bris!

pozdrav
maca1 -> RE: Стрес и спонтан абортус (6.2.2012 16:20:05)

pred 2 dena mi pravea kiretaza bev vo 8 nedela.na doktorot ne mu se svigase plodot kako napreduva i mi rece podobro da go ostranime. bev mnogu tazna i drugiot den pprokrvarev inaku imam since od 2godini
Jenyffer -> RE: Стрес и спонтан абортус (13.5.2013 10:14:13)

Девојки јас имам стварно глупаво прашање, ама како неискусна трудница навистина се загрижив.
Во 5та недела од бременоста сум и сабајлево ми падна чинија од раце, ама дека неочкувано, многу се исплашив, не дека многу ми е гајле за чинијата туку се исплашив од звукот кога падна, се штрекнав и глава ме заболе.
Можно ли е да има некакво влијание на плодот?
masa -> RE: Стрес и спонтан абортус (13.5.2013 10:54:01)

Jeniffer пробај да бидеш поопуштена и што помалку давај им значење на работите особено во првото тромесечје,најважни сте сега ти и бебето.Дека ќе му биде нешто на плодот од што си се уплашила од звукот нема,биди сигурна,а глава може да те боли и од времево што е променливо,а и од хормоните ќе имаш сега промени во расположение,ќе бидеш поосетлива,ама не давај многу значење и уживај во бременоста!
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>