|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Родителите огледало на децата
20.3.2009 8:23:50   
Еца
Колку внимавате што зборувате пред своите деца?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Родителите огледало на децата
20.3.2009 10:42:46   
vesna_kr
Многу внимамваме иако Мила е малечка ама некако почнува да разбира што се збори.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Родителите огледало на децата
20.3.2009 16:35:30   
Aleksandra
Mora da se vnimava sto se zboruva, bidejki se kazuvaat posle toa, pa zatoa ako treba nesto da se kaze , kazuvame vo sifri

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Родителите огледало на децата
23.3.2009 0:13:46   
nina
За ова да се пази пред деца што се збори го поддржувам целосно.Имам еден случај јас сеуште немам деца но на другарка моја на нејзината внука и се случи ова:- Девојчето имало околу 5 години и учителка во школо со премногу бушава фризура.И мајката на девојчето на таткото во разговор му  рекла,леле учителкава од девојчево во косата е како да ја фатил ветрот,а тука во присуство било и девојчето за кое не ставиле воопшто на памет дека ке и текне нешто на ум.И другиот ден девојчето во школо на учителката и рекло: Учителке мама на тато му вика дека во косата сте како да ве фатил ветрот!И верувајте од тогаш додека заврши тоа девојче учителката премногу ја отфрлаше.Жалосно али тоа е,па мајки пазете што и за кој зборите пред детето.

(Одговор на членот Aleksandra)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Родителите огледало на децата
23.3.2009 15:33:20   
mis.
Nina ima dosta takvi slucaevi.Martin e dovolno golem i mnogu pazime sto zborime pred nego.Nie mislime si igra,gleda crtan ili nesto druga ama on slusa se sto zborime,nisto ne mu bega.
Jas uste se sekavam koga sum bila mala vo grdinka edno drugarce kako gi videl majka mu i tatko mu goli i demek sto pravele.Toj na nas ni raskazuvase a jas doma da se pofalam sto sum slusnala.Uste se sekavam.Glupostite mnogu se pametat.

(Одговор на членот nina)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Родителите огледало на децата
17.4.2009 9:32:59   
niki
Sekogas mora da se vnimava, mm taka na telefon zbori i toa so nekoi prijateli na grcki i si redi pcovki misli taa ne razbira koga posle nekoe vreme ja slusam kako gi povtoruva i bas pcovkite. Edvaj ja oducivme. Zatoa samo fini zborovi pred decata.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Родителите огледало на децата
17.4.2009 12:02:53   
Еца
Ники истот го имав и јас со тие пцовки,меѓутоа верувај како расте многу е потешко зошто се разбира, олеснителна околност ми е тоа што си викам кога се ќе разбира и ќе знае ке биде свесна дека тоа се грди и неубави работи, а сега знае понекогаш да дојде и тивко да ми шепне како рекло некое дете надвор,како опцуло, и јас веднаш демек пагам во несвест па како тоа е срамота, леле па тоа не зборуваат дечиња, посебно не девојчиња и така со децата треба мнооооооооооооогу разговор ако сакаме да бидат воспитани.Кој сака и како сака нека каже ама јас останувам на она дека родителите се огледало на децата и многу зависи колку внимание им се посветува додека се мали.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Родителите огледало на децата
27.12.2009 20:14:05   
mila
Smetam deka pred decata treba da se vnimava sto se zboruva, no sepak da gi idealizirame rabotite bidejki tamu nadvor kade sto ke bidat bez nas ke slusnat m,nogu raboti a nie treba da se postavime taka da decata imaat sloboda se da ni kazat sto i kako se zboruva vo nivnata okolina

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Родителите огледало на децата
4.1.2010 14:59:58   
mother 29
јас воопшто не внимавав,мислејки дека е мал!ама една скорешна случка ме натера да го помислам баш обратното.пред некој ден на мм ми му реков ..оди крши глава!и го слушам Марко како нешто се обидува да ми каже.....оди кси гава,таму....лел кога си ја поврзав работата!не сме безгрешни хахххаах

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 4.1.2010 15:01:09 >

(Одговор на членот mila)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Родителите огледало на децата
4.1.2010 15:11:19   
Еца
Па сите некогаш пукаме и не бираме зборови во моментот, можеби и ненамерно или заборавајќи во моментите на лутина дека детето не слуша, па така и јас скоро нешто почнав да викам дома и демек у пм. А никогаш не пцујам и Мартина мртва ладна доаѓа и ми вика- мамо, срамота, женски не пцујатuser posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Родителите огледало на децата
13.10.2011 8:45:16   
AnnaMolly RR
Барав да отворам ваква тема, ама еве најдов постоечка, па тука ќе пишам.

Вчера бев кај една комшика чијашто 22-годишна сестра е мажена и има три деца. Најстарата ќерка има 3,5 години, средната 1,5 а најмалото два месеци. Најстарото девојче има речник каков што ни јас не употребувам! Се чудев од каде такви грозни зборови во устата на мало девојче. Вчера сфатив зошто. Па, сите од нејзината фамилија така зборуваат! Мајка и и рече (цитирам): Ти си куuser posted image ва. Куuser posted image во една.

И тоа додека си играа, како онака на шега да и кажа!!! Леле, збеснав! Мајкава ми вика: Ако, јас смеам така да и викам, ама таа не смее.

Истото девојче на само 2 годишна возраст на прашањето Што прават мама и тато? одговараше Се еuser posted image ат. И сите околу неа се смееја, како демек се гордеат со тоа што го знае тоа мало девојче!

Среќа Филип што е мал и уште не разбира, ама ако го научеше тој збор на К ќе збеснев.

Како реагирате вие ако некој се користи со лоши зборови пред вашето дете? Би му рекле ли да не зборува така во ваше присуство?


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Родителите огледало на децата
13.10.2011 8:53:39   
rina13
UZAS..Sto im e na roditelive???Nikogas ne bi go ucela deteto da pcue i jas ko slaknata da se smeam na toa nebare novo svetsko cudo...Sum videla i jas 2,3 godisni deca sto idat po ulica i megu sebe si vikaat sto k*r sakas se zgroziv...Nikogas ne bi ja ucela ama boze moj ako se desi nekogas da puknam ne bilo toa namerno,ali zborot mi e sekako bi pazela kolku mozam.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Родителите огледало на децата
13.10.2011 9:05:58   
arh_diz
Nikogas ne bi go ucela deteto na taka.Dodeka e deteto malo na roditelite im e gordost ako opcue nekoj ili pak mu kaze nekoj los zbor.E koga ke porasne i treba da odi vo usciliste im se javuva problem na roditelite kako da go odviknat deteto , pocnuvaat i tie da se sramat ama toa potesko im odi .

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Родителите огледало на децата
13.10.2011 9:33:30   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

Nikogas ne bi go ucela deteto na taka.Dodeka e deteto malo na roditelite im e gordost ako opcue nekoj ili pak mu kaze nekoj los zbor.E koga ke porasne i treba da odi vo usciliste im se javuva problem na roditelite kako da go odviknat deteto , pocnuvaat i tie da se sramat ama toa potesko im odi .


potpis!

so ke se sramat tie takvite se beter od decata , sram za opstestvoto.
mene me fakja panika koa deteto ke mu uci so takvu u skolo,brrrr
sea dodeka idese u gradinka imase takvi nekoi roditeli i takvi nekoi decinja.koga ke mi dojdese viktor doma pravese nekoi debilni raboticinja mislam apla gi emitira decata so pravat ama u los kontekst za zal .  

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Родителите огледало на децата
13.10.2011 10:11:43   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Барав да отворам ваква тема, ама еве најдов постоечка, па тука ќе пишам.

Вчера бев кај една комшика чијашто 22-годишна сестра е мажена и има три деца. Најстарата ќерка има 3,5 години, средната 1,5 а најмалото два месеци. Најстарото девојче има речник каков што ни јас не употребувам! Се чудев од каде такви грозни зборови во устата на мало девојче. Вчера сфатив зошто. Па, сите од нејзината фамилија така зборуваат! Мајка и и рече (цитирам): Ти си куuser posted image ва. Куuser posted image во една.

И тоа додека си играа, како онака на шега да и кажа!!! Леле, збеснав! Мајкава ми вика: Ако, јас смеам така да и викам, ама таа не смее.

Истото девојче на само 2 годишна возраст на прашањето Што прават мама и тато? одговараше Се еuser posted image ат. И сите околу неа се смееја, како демек се гордеат со тоа што го знае тоа мало девојче!

Среќа Филип што е мал и уште не разбира, ама ако го научеше тој збор на К ќе
збеснев.

Како реагирате вие ако некој се користи со лоши зборови пред вашето дете? Би му рекле ли да не зборува така во ваше присуство?



Mojata reakcija na postov bese: WTF?!

Se razbira deka vnimavame kako se izrazuvame i sto zboruvame i pred kerka ni i pred drugi deca. Ponekogas kmunicirame i na angliski za da ne sfati ona za sto zboruvame. Gledame da ne povisuvame ton pred nea, i se karame kao demek muabet pravime (ponekogas e smesno da se karas so miren ton pa i samite nie se zasmejuvame i taka se smiruvame). Isto vnimavame sto se gleda na tv vo nejzino prisustvo, ne sekogas mozes da go ogranicis toa, no na nekoi nasilni sceni ja zaigruvam vo kujna na primer i posle se vrakame pak pred tv.

Mnogu bev gorda na kerka mi (2,5god) sto na site im vikase "dobar den, kako si, blagodaram, poveli, te molam daj mi go toa i toa..." No, koga trgna vo gradinka ovoj septemvri se se izmeni. Pocna ne samo da ne vika blagodaram i poveli, tuku i da zima igracki bez prasnje i da se butka i da vika i nekoi neprimerni zborovi da upotrebuva... I mnogu mi e krivo sto ne site roditeli si gi vospituvaat decata kako i jas. Jas posvetuvam mnogu vnimanie na nejzinoto vospituvanje i navistina mi e mnogu krivo koga ke mi tekne kade ziveeme i kade ni ucat decata i so kogo se se mesaat, i celiot moj trud (a i nejzin) paga vo voda.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Родителите огледало на децата
13.10.2011 10:15:46   
Yummy Mammy
P.s. I da dodadam, mislam deka ova se dolzi pred se na obrazovanieto na lugeto, ne vo smisla na stepen na zavrseno obrazovanie (ma da i toa ima udel) tuku vo smisla kade e steknato obrazovanieto, vo kakva sredina, so kakvi luge, itn. Nekoj ednostavno ne sfaka deka mnogu poveke luge ke mu pleskaat na deteto ako kazuva "blagodaram i poveli" otkolku ako pcue.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Родителите огледало на децата
13.10.2011 10:20:15   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

P.s. I da dodadam, mislam deka ova se dolzi pred se na obrazovanieto na lugeto, ne vo smisla na stepen na zavrseno obrazovanie (ma da i toa ima udel) tuku vo smisla kade e steknato obrazovanieto, vo kakva sredina, so kakvi luge, itn. Nekoj ednostavno ne sfaka deka mnogu poveke luge ke mu pleskaat na deteto ako kazuva "blagodaram i poveli" otkolku ako pcue.


definitivno

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Родителите огледало на децата
13.10.2011 10:34:12   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Барав да отворам ваква тема, ама еве најдов постоечка, па тука ќе пишам.

Вчера бев кај една комшика чијашто 22-годишна сестра е мажена и има три деца. Најстарата ќерка има 3,5 години, средната 1,5 а најмалото два месеци. Најстарото девојче има речник каков што ни јас не употребувам! Се чудев од каде такви грозни зборови во устата на мало девојче. Вчера сфатив зошто. Па, сите од нејзината фамилија така зборуваат! Мајка и и рече (цитирам): Ти си куuser posted image ва. Куuser posted image во една.

И тоа додека си играа, како онака на шега да и кажа!!! Леле, збеснав! Мајкава ми вика: Ако, јас смеам така да и викам, ама таа не смее.

Истото девојче на само 2 годишна возраст на прашањето Што прават мама и тато? одговараше Се еuser posted image ат. И сите околу неа се смееја, како демек се гордеат со тоа што го знае тоа мало девојче!

Среќа Филип што е мал и уште не разбира, ама ако го научеше тој збор на К ќе
збеснев.

Како реагирате вие ако некој се користи со лоши зборови пред вашето дете? Би му рекле ли да не зборува така во ваше присуство?



Mojata reakcija na postov bese: WTF?!

Se razbira deka vnimavame kako se izrazuvame i sto zboruvame i pred kerka ni i pred drugi deca. Ponekogas kmunicirame i na angliski za da ne sfati ona za sto zboruvame. Gledame da ne povisuvame ton pred nea, i se karame kao demek muabet pravime (ponekogas e smesno da se karas so miren ton pa i samite nie se zasmejuvame i taka se smiruvame). Isto vnimavame sto se gleda na tv vo nejzino prisustvo, ne sekogas mozes da go ogranicis toa, no na nekoi nasilni sceni ja zaigruvam vo kujna na primer i posle se vrakame pak pred tv.

Mnogu bev gorda na kerka mi (2,5god) sto na site im vikase "dobar den, kako si, blagodaram, poveli, te molam daj mi go toa i toa..." No, koga trgna vo gradinka ovoj septemvri se se izmeni. Pocna ne samo da ne vika blagodaram i poveli, tuku i da zima igracki bez prasnje i da se butka i da vika i nekoi neprimerni zborovi da upotrebuva... I mnogu mi e krivo sto ne site roditeli si gi vospituvaat decata kako i jas. Jas posvetuvam mnogu vnimanie na nejzinoto vospituvanje i navistina mi e mnogu krivo koga ke mi tekne kade ziveeme i kade ni ucat decata i so kogo se se mesaat, i celiot moj trud (a i nejzin) paga vo voda.


Auuu ova sto go procitav od annamolly me zaprepasti....Se prasuvam dali  e vozmozno ? Srcka jas da sum bila na tvoe mesto vednas bi go napustila mestoto i toa izrevoltirano za da znaat kade gresat..ti si vizrasna ama tvoeto dete ne e..Jas bi im rekla- ova moeto dete ne treba da go gleda i slusa -izvinete si odam

A inaku za kerkami mozam da kazam deka ima nekoi ispadi..Jas vnimavam sto ke kazam ama za zal dete zivee vo zaednica i normalno deka nemozam da go ogradam od slusanje nekoi muabeti....
Jas mislam deka nesto e strasno da se izgovara a tie pak mislat za nesto drugo deka e strasno i taka za zal i moeto dete znae da otkaci - ama ne do toj stepen...A i od gradinka deka ucat - ucat..Moeto dete NIKOGAS ne bilo skrzavo.Sekogas koga ke i se dade nesto za jadenje prvo prasuvala : mama ke jades i ti?Ako jas ne jadam i taa ne jade a sega e nesto drugo....Ako jade nesto ne dava i se buni ako nekoj i zeme nesto-odma se buntvai vodi inat ni taa nema da jade..

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Родителите огледало на децата
13.10.2011 15:55:55   
Maca25
Не знам како можат? Што родители се тоа?!? Зарем не сваќаат дека со тоа К**ВА си го навредуваат сопственото дете, а и себе!?! Или толку им сече паметот?!?user posted image user posted image user posted image
Никогаш не пцујам пред ќерка ми, но таа има слушнато нешто во градинка како на пр. К*Р. Нешто ни раскажуваше дома и го спомна зборов, ја искарав и и објаснив дека тој збор е лош и дека не смее да го кажува. Таа ми рече дека нејзиниот добар другар тоа го кажува и дека тој е многу умен, па затоа и таа го кажува. И тука јас повторно: тоа е лош збор и само лоши деца го кажуваат!!! Вчера не го спомна.
Јас и мм не пцуеме по дома, па затоа таа нема од каде да слушне пцовка. Но околината си го прави своето, ако не од дома, од школо/градинка ќе чујат. Најважно е ние како родители да им објасниме дека тоа не е културно.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Родителите огледало на децата
13.2.2012 11:59:38   
AnnaMolly RR
Филип обожава да си игра со полнач за мобилен, кога игра со него вика „аботам“ (работам).
Пред некој ден „работи“ и вика „питката матер“ user posted image Мене косава ми се крена! Мисли, мисли од каде такви зборови слушнал...
Вчера пак зел со полначот работи и пак „питката матер“. И ми светна дека кога го гледавме мм како работи во долниот кат се изнервира и така опцу. И детево запамтило.
Јас го решавам тоа со игнорирање. Не го карав и никако не реагирав. Кога го кажува тоа се правам дека не сум го слушнала.
Се надевам дека брзо ќе го заборави...


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Родителите огледало на децата
13.2.2012 13:13:37   
vezilka RR
Се сложувам дека родителите се огледало на децата. Јас многу мразам пцовки, во животот не сум опцула ниту еднаш, арно ама мажле знае да опцуе и не внимава пред детето под изговор дека е мал и дека не разбира. Е сега јас имам мисија прво мажле да го научам да внимава што збори па после се друго. Секој ден му повторувам дека кога еден ден ќе го слушне Никола да пцуе тоа ќе биде негова заслуга, по сто пати на ден тоа му го повторувам..гледам дека не му е сеедно, ама нешто не гледам дека има влијание..user posted image И не само зборувањето, туку и однесувањето го копираат од нас, како ние се однесуваме, така и тие ќе се однесуваат. Џабе сто пати ќе ми кажеш дека нешто не чини, ако те гледа тебе дека ти истото го правиш..Затоа велам, гледајќи не нас дома како се караме и расправаме со свеки, од нас ќе научи да се расправа user posted image А тоа ми најмногу криво, тоа што ќе научи од надвор и од градинка ќе научи, туку сакав да не научи од дома..

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Родителите огледало на децата
8.12.2013 15:51:07   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Колку внимавате што зборувате пред своите деца?

pocnav da bidam povekje vnimatelna sto zboruvam pred M bidejki toa mozoceto se i vpiva i posle toa raskazuva..imase takva desavka so zenava sto ja cuva,se i raskazala nekoi raboti sto sme zborele doma,srekja se odnesuvase nesto za mene i mm,pa si sfativ deka e dojdeno vreme da pred nea ne se zbori se i sesto...taa e zaigrana mislis nisto ne slusa ,amaaaa usite radari,toa e cudo nevidenouser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Родителите огледало на децата
9.12.2013 0:27:11   
Defne90 RR
Doma ne upotrebuvame nikakvi pcovki ponekogas znaeme da se potskarame no M vednas pocnuva da vika da ne se karame i pravo dole sleguva kaj baba mu i dedo mu.Mnogu e osetliv i mrazi koga ke mu go podigne nekoj nemu ili mene glasot.No iako ne pcueme po doma toj si se nauci da pcue po ulicata tuka otsprotiva na nasata kuka se sobiraat penzionerite i M zaedno so dedo mu ke otide tamu i ke gi slusa niv kako pcujat i vednas i toj po doma i nasekade.Sega znaci tolku mnogu pcue sto toa mu e vo sekoja vtora recenica,si vlam faza e toa ke pomine belkim koga ke trgne na gradinka no kako sto gledam i vo gradinkite ne e mnogu porazlicno i tamu decata pcujat no sto da se pravi,toa sme nie makedoncite takov e nasiot mentalitet a posebno pa mazite od moeto mesto znaci retko deka ke sretnes takov sto ne pcue pa posle ke barame od decata da bidat pokulturni.toa e decata se ogledalo na roditelite no i na ppobliskite luge sto gi opkruzuvaat.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Родителите огледало на децата
7.2.2016 23:25:53   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Барав да отворам ваква тема, ама еве најдов постоечка, па тука ќе пишам.

Вчера бев кај една комшика чијашто 22-годишна сестра е мажена и има три деца. Најстарата ќерка има 3,5 години, средната 1,5 а најмалото два месеци. Најстарото девојче има речник каков што ни јас не употребувам! Се чудев од каде такви грозни зборови во устата на мало девојче. Вчера сфатив зошто. Па, сите од нејзината фамилија така зборуваат! Мајка и и рече (цитирам): Ти си куuser posted image ва. Куuser posted image во една.

И тоа додека си играа, како онака на шега да и кажа!!! Леле, збеснав! Мајкава ми вика: Ако, јас смеам така да и викам, ама таа не смее.

Истото девојче на само 2 годишна возраст на прашањето Што прават мама и тато? одговараше Се еuser posted image ат. И сите околу неа се смееја, како демек се гордеат со тоа што го знае тоа мало девојче!

Среќа Филип што е мал и уште не разбира, ама ако го научеше тој збор на К ќе збеснев.

Како реагирате вие ако некој се користи со лоши зборови пред вашето дете? Би му рекле ли да не зборува така во ваше присуство?


za postov coek da se krsti.kolku i da ne si so pametot tuka sto ke reces pred detetobarem za takvi muabeti se razmisluva. jas napraviv mnogu golema greska ednas nna stefan mu rekov ne gi stavaj racete vusta zasto ke ti gi presecam i od togas toj koga e nervozen vika ke te presecam i se mozno so gleda kazuva deka ke presece.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 24
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?