|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Плаче кога одам на работа
5.1.2013 16:17:52   
Maca25
Веќе некое време си имаме голема мака дома, посебно откако почнав да работам на ново раб. место.

Н. не е размазено дете, изгледа премногу е приврзана за мене и многу и е тешко да се одвои од мене. А оди во градинка од 14 месеци, јас од тогаш и работам, пак не можам да објаснам што се случува во последно време со неа. Секој ден ме моли да престанам да одам на работа, како сака да седи дома со мене, дека не и убаво во градинка, ми вика дека тато може да работи за и за мене.

Иако секој ден и објаснувам дека и мама и тато мора да работат, пак плаче и прави сцени кога ќе ме види дека се спремам за на работа. Јас излегувам многу рано, она уште спие и многу често како крадец искачам од дома, а и се спремам, само за да не ме осети. Ако не ме осети дека искачам, кога ќе стане не прави никаков проблем, ама ако се разбуди....драма со плачење и вриштење. Мисли дека ќе ја оставам, дека нема да се вратам - ова она ми го кажува.
Пред некој ден и викам да не плаче, дека мама оди на работа за да земе парички за да купиме млекце, сокче....и она душичка ми вика: Мамо, не оди, имам јас многу парички во касичката, со нив ќе купиме се!!!

Се соочува ли некој друг со ваков проблем? Како да и објаснам дека секогаш се враќам од работа кај неа?

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Плаче кога одам на работа
5.1.2013 16:45:10   
AnnaMolly RR
Леле ИСТО! Ако ме види дека излегувам од дома нема спас, вришти, плаче, после не сака да јаде.... Ама ако заминам пред да стане никому ништо, не реагира.
Јас исто како тебе му објаснувам дека мама и тато мора да работат за да купиме млекце и слично, ама џабе.
Ама ова кога сум за викенд на работа или кога не оди во градинка. Кога се спремаме за во градинка, не плаче. Некогаш се случува да ми рече дека не сака да оди во градинка, ама без плачки и викање. Само ќе си каже дека не сака, ама пак си оди без проблем.

Е сега, јас најдов начин како да не плаче по мене, ама сепак знам дека грешам. Му ветувам дека ќе му купам нешто (макар било тоа и нешто банално како сокче, чоколатце...) и тогаш не плаче. Ама кога ќе се вратам дома во истата секунда ме прашува што сум му купила и не дај боже да сум заборавила нешто...
Знам дека многу ми е погрешен методов, ама само така успевам на раат да заминам на работа.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Плаче кога одам на работа
5.1.2013 16:58:55   
Maca25
Јас пробав и со игри како: одиме на работа, прво јас па она, па после одиме во шопинг со парите што сме ги земале од работа. Измислуваме професии, кој што сака да биде и така...ама не успева ова.

Пред некое време ми вика: земи ме со тебе на работа, јас ќе си чучам мирна под твојата маса, никој нема да види дека сум таму, само ти земи ме. После ова јас бев user posted image

Нема проблем да оди кај бабите, да седи таму без мене, нема проблем кога јас излегувам навечер, ако треба да одам некаде сама...не прави проблем, ама ако ме види сабајле дека одам на работа - одма плаче.

< Поракaта ја уредил Maca RR -- 5.1.2013 16:59:54 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Плаче кога одам на работа
6.1.2013 11:29:44   
niki
prodolzete da im objasnuvate zosto odite na rabota i na kraj ke svatat, ama ke im treba vreme
inaku i jas na kerka mi i kupuvav podaroci za da ne place ama ne sekoj den, otkako ke i objasnevme deka parite ni sluzat za jadenje obleka, struja voda, za se sto se rasipalo pa treba da se obnovi i tn. i velev deka ponekogas mozeme od visokot i da se pocastime nesto i velev deka koga ke zemam plata ke i kupam igracka i taa sekoj den me prasuvase mamo ke zemes denes plata, koga ke zemes plata, mamo denes zema plata, se do denot koga zemam plata i togas ke ja odvedev vo prodavnica za igracki da si odbere sto saka, normalno nesto sitno so normalna cena ne nesto preskapo
taka go pominavme toj tezok period
sega sme vo faza da mi smisluva rabota vo mesecite koga ne rabotam, ne saka da me gleda doma da sedamuser posted image ako me vidi doma nesto da rabotam odma e so ideja: mamo a da otvorime prodavnica za suveniri, za nakit ili mamo ajde da pravime knigi jas ke crtam a ti ke go pisuvas tekstot i koga ke napravime mnogu knigi ke otvorime knizara da gi prodavameuser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Плаче кога одам на работа
6.1.2013 16:10:45   
Felly RR
И кај нас се случува истото. И јас дури некогаш скришно се спремам и излегувам. Или на кратко и објаснувам и заминувам, гледам да не ме види дури се спремам, оти колку ме гледа толку повеќе ќе плачи.
Инаку М плаче само кога ја чува некој од домашните, а јас излегувам. Ако дојде мајка ми/татко ми да ја чува (во случај кога сите од дома сме на работа) тогаш воопшто никаков проблем не прави. Тогаш се смета таа за домаќинка, а баба/дедо и дошле на гости и ич не ја интересира што јас излегувам.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Плаче кога одам на работа
6.1.2013 16:42:44   
Maca25
Јас немам проблем да излезам преку ден на кафе, не прави проблем, или пак она останува дома со татко и а јас излегувам во град...нема проблем и ми вика: знам дека ќе се вратиш.
Е наутро, кога ме гледа дека се спремам за на работа, е тогаш е проблемот. Јас сум приморана од вечер да имам се спремно што ќе носам, се што ми треба за на раб. да ми е спакувано во ќеса, јас само да се измијам, да се облечам брзински и да искачам додека не ме осетила.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Плаче кога одам на работа
6.1.2013 17:34:21   
Bilence2
Ocigledno site sme go imale istiov problem, porano ili podocna, pa da vi go raskazam moeto iskustvo.
Trebase da trgnam na rabota koga sin mi imase 8ipol meseci. Zenata sto trebase da go cuva doagase 20tin dena porano, zaedno so mene gi pominuvase denovite, sto za da ja zapoznae sin mi, sto za da ni go nauci redot. Poslednite 10tina dena izleguvav po pola saat so toa sto ke si recevme cao, ke si se izbacime, izguskame, poljupce. Koga se vrakav isto guskanje bacuvanje i mu raskazuvav deka sum bila na rabota. Sekoj den go zgolemuvav vremeto dodeka sum nadvor i super bese. E koga trgnav na rabota posle nekolku dena svati deka sekoj den podolgo me nema pa pocna so utrinskoto placenje po mene. Sreka imav sto zenata sto go cuvase bese dosta iskusna i go smiruvase za nekoja minutka. E posle dojde vreme da trgne vo gradinka na negovi 2 godini i 2meseci. Ovojpat bese podramaticno, bidejki si imase vrzano vo krpce deka zenata so koja bese dosta blizok i i veruvase, sega go napustila. Togas se javi kaj nego strav deka moze i jas ke go ostavam i nema da se vratam. Mesec dena imavme problem, pa se navikna, ama pominavme dosta tezok period dodeka se objasnivme deka sekogas mama se vraka.
Sega ke vidime so bebusov kako ke bide pa ke vi kazam:)

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Плаче кога одам на работа
6.1.2013 22:43:50   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Јас немам проблем да излезам преку ден на кафе, не прави проблем, или пак она останува дома со татко и а јас излегувам во град...нема проблем и ми вика: знам дека ќе се вратиш.
Е наутро, кога ме гледа дека се спремам за на работа, е тогаш е проблемот. Јас сум приморана од вечер да имам се спремно што ќе носам, се што ми треба за на раб. да ми е спакувано во ќеса, јас само да се измијам, да се облечам брзински и да искачам додека не ме осетила.


jas bi probala da bidam poopustena po ova prasanje
ne bi se spremala od vecer, ne bi se smugnuvala nautro, bi si stanala najnormalno i bi se spremala, ako se razbudi, ke ja gusnam bacam, i ke i recam deka se spremam da odam na rabota, deka koga ke se vratam ke odime nekade zaedno ili ke pravime nesto sto i e interesno zaedno, bi ja prasala dali ubavo sum se oblekla, dali dobro sum se nasminkala, koga bi trebalo da izlezam bi i rekla ajde da se pozdravime bi ja baknala i pobarala i taa da me bakne i bi zaminala so vetuvanje deka se vrakam, deka cel den ke mislam na nea i deka ja sakam.
i taka sekoe utro so naznacuvanje vcera bev na rabota i se vrativ i koga si dojdov doma pravevme zaedno....../bevme kaj......taka?
posle nekoe vreme veruvam ke ja projde, vsusnost ke se navikne na rutualot na isprakanje i pozdravuvanje i ke prestane burno da reagira
vaka bidejki se kries i izleguvas na prsti veruvam deka ponekojpat te faka vo beganje i toa vsusnost ja voznemiruva a ne samiot fakt deka odis na rabota...
ne znam, probaj mozebi ke pomogne

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Плаче кога одам на работа
21.8.2013 20:29:17   
pepuska
Ние имаме 9 месеци тргнав на работа не плаче кога одам а кога доаѓам ја наоѓам весела проблемот е друг тотално почнува д аме игнорира . Не јаде од мене и веќе не заспива со мене , не сака ни во раце кај мене и почнува да ме излудува тоа некој со сличен проблем ?

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Плаче кога одам на работа
22.8.2013 0:04:43   
deluxe
Пепушка,твоето бебче,всушност не плаче по тебе кога одиш на работа,тоа едноставно те игнорира.Имаме посебна тема ТУКА
каде што ќе најдеш слични искуства и совети од другите рингерајки.Твојот пост ќе биде преместен во таа тема,каде некој ќе ти помогне со совет околу твојот проблем.user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот pepuska)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Плаче кога одам на работа
22.8.2013 8:27:00   
Mihaela 2010
Eh bidejki doma renovirame i sega ovie dva tri dena sum so nea kaj moite,i sabajle se spremam za na rabota a taa se korne od placenje,lele ajde sliki vadimnesto i objasnuvam ja smiruvam ne bre brate place li place zosto sum idela na rabotauser posted image
majka mi tuka i zbori ,ama povekje od bes i e,tuka se vujna i i bratuced i ama ajde de so pesna da me isprati..jas iskociv vednas se smirila,samo kolku da ti go usere sabajleto

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 11
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?