|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   На училиште од 4-5 години?
14.6.2011 12:25:43   
Saturn
Вчера поради болест на ќерка ми останав дома и случајно телевизорот беше вклучен на Канал 5 (утринска: Здраво Македонијо)темата беше во врска со некаков предлог на законот за образование, како дополнување, дека децата според овој нов предлог, наместо од 5-6 години ќе треба да тргаат на училиште на 4-5 години (односно возрасната граница да се помести за уште за една година). Сите што се јавија во контактната емисија беа револтирани, не им се веруваше, збореа и стручни лица, педагози, некои што работеле во градинка истакнувалќи дека децата на таа возраст не се психофизички спремни за такво нешто, дека идеално е да се почнува со училиште од 7 години ...
Сакав да ва прашам, дали е ова само шпекулација или навистина се спрема такво нешто?
За мене е ова страшно, не ми се верува дека може да е вистина user posted image
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: На училиште од 4-5 години?
14.6.2011 12:44:25   
Pepelaska *
Не сум го слушнала ова , се мисли да се оди на училиштеи да се учи или некој вид на занимални каде децата уствари се учат на некој ред и се спремаат за училиштето?
Ако е второво јас сум за.

Значи гледајќи секојдневно по улица еден куп разбеснети деца кои командуваат од 5 години и не им се наоѓа крајот, гледајќи како родителите се помалку имаат време за нив пошто да се преживее сега мора да се работи макар и две работи и ги оставаат на дедовци и баби кои ги учат на глупости, од типот на глеање серии и некои чудни муабети да прават( во ова спаѓа и пцуење и слично ) пошто некому му е досадно и ај ќе си играме со нечие дете, лично јас дојдов до идеја да отворам вакво нешто значи занимална за дечиња не игротека каде што ќе се учи ќе се бои и црта свири ќе се развиваат вештините на детето од најмала возраст и секако ќе се поминува повеќе квалитетно време содетето,еден професор велеше децата се како тесто како ќе го замесиш такво ќе биде, а искрено од искуство на мои другарки а еве веќе и мое гледам дека на децата им е досадно дома а бабите и дедовците ( секако не сите )наместо да помагаат во воспитувањето само одмагаат . Стопати би ми било полесно да знам дека детето учи нешто корисно отколку да пцуе. Секако дека не се спремни на таа возраст за тешки математички опарации и слично но да бидеме искрени на 5 години знаат повеќе од нас за компјутери и слично. А за одделување од родителите секако ги оставаме од мали или во градинка или кај баба или со жена, значи ги оставаме и од 9 месеци по 8 саата и повеќе. Не знам каква им е замислата ама според мене и не е толку лоша за ова време.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: На училиште од 4-5 години?
14.6.2011 13:09:35   
anedespo
Vcera demantiraa na televizija. demek bilo samo gradinkite da bidat pod ministerstvo za obrazovanie. Ne razbrav dali sakaat zabavisteto da go stavat zadolzitelno, sto najiskreno e najdobro. isto kako i vo Britanija kade decata od 3 godini treba zadolzitelno da odat vo gradinka. Mi se dopagja idejata zasto mislam deka ke se namali razgalenosta na decata i ke se naviknat na avtoritet od pomali i ke se educiraat. 

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: На училиште од 4-5 години?
11.8.2011 0:22:19   
biljanaM
Мислам дека грешка е разбрана информацијата....се мисли на занимални, градинки, забавишта, каде што децата од таа год.возраст задолжително ке ги посетуваат а и веќе повеќето посетуваат. Моето од 2 години оди на училште.....т.е. во градинка...исто е

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: На училиште од 4-5 години?
11.8.2011 0:40:07   
ananikol
 

Ovde decinjata pocnuvaat na skolo so napolneti 4 godinki.Toa nee klasicno prvo odelenie ami kako zabaviste kaj nas (ne gradinka) poleka niz igri gi ucat broevite,bukvite,nacin na odesuvanje...a ostanuvaat na skolo skoro kako i drugite pogolemi oddelenija so toa sto majkite sto ne rabotat si gi zemaat decata za rucek vo 12 h a gi vrakaat vo 13h drugite ostanuvaat tamu da go jadat pripremeniot obrok od doma.Imame mnogu bliski prijateli vo Svedska i kazuvaat deka nivnite deca sekojdnevno rucaat vo skolskiot restoran se skoloto si organizira bez nikakva nahnada od roditelite i toa mozat da odbiraat od tri razlicni jadenja sto sakaat da jadat..malku izbegav od temeta ama aj neka im tekne i na nasite takvo nestouser posted image

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: На училиште од 4-5 години?
18.8.2011 22:54:54   
suzeto
od 5 god nema nikakva korist od gradinka decata se ucat od 2-3 god na kultura itn.jas moeto go nosev ama bese kasno 4-5 god.toj si bese naviknat po negovo taka da gradinkata nisto ne smena..tamu bese mnogu miren ama samo sto ke izlezese od vrata ludnica beseuser posted image

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: На училиште од 4-5 години?
22.9.2011 13:15:16   
JovanaJ
Mojot sin e roden 10 Januari 2007. Malku sum zbuneta okolu tocnoto vreme koga treba da stane prvace. Drugiot septemvri ke ima 5 i 8 meseci i nekako mi e mal za vo skolo. A pak posle da ne bide malku golem 6 i 8 meseci....?!!? Dali nekoj ima vakvo iskustvo? I kako e pravilno vo zakonot od koja vozrast tocno se pocnuva vo prvo oddelenie? Nemozev da najdam nisto na internet za zakonot za obrazovanie.
Odnapred fala za pomosta!

(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: На училиште од 4-5 години?
22.9.2011 13:26:10   
anedespo
Moja preporaka ti e da go ostavis uste edna godina, da bide deteto pozrelo, i taka e na granica. Odlozi ja ovaa godina.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: На училиште од 4-5 години?
22.9.2011 13:35:21   
JovanaJ
Zdravo Anedespo, fala za sovetot. I nie nekako taka mislime, treba li nekoi posebi dokumenti za toa? Nekakvi potvrdi? Kako odi cel toj proces?

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: На училиште од 4-5 години?
22.9.2011 13:40:29   
anedespo
Se vadi potvrda vo Centarot za Mentalno zdravje kaj Simpo. Ke im kazes deka poradi toa sto deteto e na granica, sakas da ja odlozis narednata godina za poagjanje na skolo i ti treba potvrda za toa. Ke te prepratat od salter prvo kaj pedijatar koj ke go oceni deteto i posle ke te pratat kaj pedagog koj ke ti ja izdade potvrdata. taa potvrda ke ja odneses vo skolo kade deteto ke treba da se zapise i toa posle objavata za upis nekade vo maj 2012.


(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: На училиште од 4-5 години?
22.9.2011 13:56:50   
miana
Mojata kerka e rodena vo dekemvri 2007 godina i jas sum vo istata dilema...Ovoj dekemvri ke polni 4,naredniot 5,pa posle ke ima polni 6..I jas ke ja ostavam samo neznam dali treba nekade nesto da se napravi?Vo gradinka ke bide golema mislam deka..neznam i jas kako da postapam,mnogu ne zeznaa do ova 9 to letkava...Treba ili mnogu malo da go pustam detevo ili mnogu pogolemo

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: На училиште од 4-5 години?
22.9.2011 15:02:44   
mami2
ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ

Mojot sin e roden 10 Januari 2007. Malku sum zbuneta okolu tocnoto vreme koga treba da stane prvace.

Во училиште се поаѓа со полни 5 години и 8 месеци, значи заклучно со раѓање до 31.12. Децата кои се родени во јануари, доколку родителите имаат желба и потреба да ги пратат порано во училиште (со 5г и 7м ) треба да се консултираат со педагошко-психолошката служба во школото каде планираат да го направат тоа. Таму се врши проценка на капацитетите и спремноста на детето за поаѓање.
Децата родени во 2007 ќе се запишуваат во мај 2013. Моето е родено на крај на годината и ќе поаѓа тогаш во школо. Убав на мамаuser posted image се надевам ќе биде спремен за тоа.


(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: На училиште од 4-5 години?
22.9.2011 15:07:35   
Yummy Mammy

BAs ova sakav da go napisam. Poznavam deca koi do 7 god gi cuvaat babi i dedovci i posle imaat problem so adaptacijata vo skolo. Da ne zborime deka ne moze ni da se sporedat so decata sto odele vo gradinka, i od socijalen aspekt i od intelektualen. Jas ziveev vo London i tamu bese zadolzitelno deteto da odi vo gradinka so napolneti 3god. Se razbira nivnata programa i zanimalni ne mozat da se sporedat so nasite. Jas sum za organizirano vospituvanje na decata uste od najmala vozrast, se razbira po soodvetni programi.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

Не сум го слушнала ова , се мисли да се оди на училиштеи да се учи или некој вид на занимални каде децата уствари се учат на некој ред и се спремаат за училиштето?
Ако е второво јас сум за.

Значи гледајќи секојдневно по улица еден куп разбеснети деца кои командуваат од 5 години и не им се наоѓа крајот, гледајќи како родителите се помалку имаат време за нив пошто да се преживее сега мора да се работи макар и две работи и ги оставаат на дедовци и баби кои ги учат на глупости, од типот на глеање серии и некои чудни муабети да прават( во ова спаѓа и пцуење и слично ) пошто некому му е досадно и ај ќе си играме со нечие дете, лично јас дојдов до идеја да отворам вакво нешто значи занимална за дечиња не игротека каде што ќе се учи ќе се бои и црта свири ќе се развиваат вештините на детето од најмала возраст и секако ќе се поминува повеќе квалитетно време содетето,еден професор велеше децата се како тесто како ќе го замесиш такво ќе биде, а искрено од искуство на мои другарки а еве веќе и мое гледам дека на децата им е досадно дома а бабите и дедовците ( секако не сите )наместо да помагаат во воспитувањето само одмагаат . Стопати би ми било полесно да знам дека детето учи нешто корисно отколку да пцуе. Секако дека не се спремни на таа возраст за тешки математички опарации и слично но да бидеме искрени на 5 години знаат повеќе од нас за компјутери и слично. А за одделување од родителите секако ги оставаме од мали или во градинка или кај баба или со жена, значи ги оставаме и од 9 месеци по 8 саата и повеќе. Не знам каква им е замислата ама според мене и не е толку лоша за ова време.


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: На училиште од 4-5 години?
22.9.2011 15:15:23   
miana
Mami2,sakas da kazes deka kerkami ( rodena dekemvri 2007) ke treba da ja zapisam vo uciliste na 5 godini i 8 ipol meseci? Toa e zaknoski? Pa ako nema kaj da odi od 5 do 6 togas i podobro e vo skolo..Mnogu mali be so obvrski- dusicki :( Pa i vtorovo taka ke mi se rodi dekemvriski :( Zakonski e vaka ili....?

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: На училиште од 4-5 години?
22.9.2011 15:19:44   
JovanaJ
Mami2 ti blagodaram mnogu, toa znaci deka nema potreba od potvrdi, jas taka razbiram ili moze sum greska? Nie bi sakale da go pustime Sep 2013. Plus i vo gradinka e so decinja rodeni Jun-Dec 2007 malku pomali od nego, kako sto razbrav i tvoeto dete e rodeno Dec 2007 :)).

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: На училиште од 4-5 години?
22.9.2011 16:21:44   
podarok
Според законот во учебната година се запишуваат децата кој имаат од 5год и осум месеци до дечиња со 6 год и осум мес. Односно цела календарска год. И има разлика иако градивото кое го совладуваат не е тешко но таа год значи многу.На помалите им треба повеќе труд пред се за да го одржат вниманието на час. Ова го зборувам во име на педагог кој работи со дечиња. Затоа не станува збор за талентирано или не, паметно или помалку паметно станува збор за концетрација. Според законот не смееме да го кршиме ова но никако немошам да ги разберам родителите кои ги запишуваат децата со 5год и седум месеци со дополнителни потврди само за да речат дека нивното дете е напредно? Ве молам секогаш може да стане доктор на науки а детенце е само сегаuser posted image

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: На училиште од 4-5 години?
22.9.2011 16:38:38   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: podarok

Според законот во учебната година се запишуваат децата кој имаат од 5год и осум месеци до дечиња со 6 год и осум мес. Односно цела календарска год. И има разлика иако градивото кое го совладуваат не е тешко но таа год значи многу.На помалите им треба повеќе труд пред се за да го одржат вниманието на час. Ова го зборувам во име на педагог кој работи со дечиња. Затоа не станува збор за талентирано или не, паметно или помалку паметно станува збор за концетрација. Според законот не смееме да го кршиме ова но никако немошам да ги разберам родителите кои ги запишуваат децата со 5год и седум месеци со дополнителни потврди само за да речат дека нивното дете е напредно? Ве молам секогаш може да стане доктор на науки а детенце е само сегаuser posted image

blagodaram za strucnoto mislenje, se soglasuvam potpolno. Jas mislev deka za da odlozam edna godina ke mi treba potvrda, vsusnost ne ni treba nisto ke si odi vo skolo so 6 i 7 meseci, i mislam deka e najpravilno :))))

(Одговор на членот podarok)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: На училиште од 4-5 години?
24.1.2012 13:16:35   
Winit
I moeto dete e rodeno vo Januari 2007, na 10-ti. Dali toa znaci deka zakonski treba da pocne vo ucliste Septemvri 2013? Se izvinuvam ako se povtoruvam, gi citav postovite ama nekako ne mi e bas jasno. Dali mozam slobodno da ne go prijavam za na ucliste ovaa godina? Kolku od clenovite tuka imaat deca rodeni vo Januari i kako se vasite razmisluvanja i iskustva?

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: На училиште од 4-5 години?
24.1.2012 13:44:28   
JovanaJ
I nie sme ist slucaj! Eve sto najdov denes od zakonot za osnovno obrazovanie. Vo pravo si taka e kako sto kazuvas decata rodeni 2007 odat vo skolo Sep 2013. Eve go clenot podolu. Jas definitivno ne go pustam vo skolo ovaa godina i nie sme rodeni 10 Jan. Pozdrav! user posted image
Член 47
(1) Во прво одделение на основното училиште родителот е должен да го запише детето
кое до крајот на календарската година ќе наполни шест години.
(2) По исклучок од став (1) на овој член, детето може да се запише во прво одделение,
доколку наполни шест години до 31 јануари наредната година, по претходно барање од
родителот и добиено мислење од педагогот или психологот во училиштето.
(3) Запишувањето на детето, на барање на родителот, здравствената установа може да
го одложи за една година ако се утврди дека детето не е подготвено да оди на
училиште.

(Одговор на членот Winit)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: На училиште од 4-5 години?
24.1.2012 16:10:13   
zapce
Jovana sega  е учебна 2011/2012 година во која учебна година во прво одделени се запишани деца родени 2005 година, а наредната учебна година е 2012/2013 значи во септември 2012 година во прво одделени ке се запишуваат деца родени во 2006 година, значи деца родени во периодот од 1 јануари 2006 до 31 декември 2006 година, по барање на родителот може од учебната 2012/2013 година да се запише и дете кое е родено во месец јануари 2007 година, но по претходно добиено мислење на педаго или психолог дека детето е емоционално и интелектуално способно да тргне на училиште.

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: На училиште од 4-5 години?
24.1.2012 16:12:26   
JovanaJ
Bas taka! Fala! user posted image

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: На училиште од 4-5 години?
24.1.2012 16:12:35   
zapce
А вашите деца Jovana i Winit ке тргнат на училиште од септември 2013 година - тоа не е овој септември туку наредниот, мислам дека малку сте се збуниле во однос на годините.

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: На училиште од 4-5 години?
24.1.2012 16:14:45   
JovanaJ
Taka rekov i jas user posted image decata rodeni vo 2007 odat vo skolo Septemvri 2013 user posted image

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: На училиште од 4-5 години?
24.1.2012 16:17:41   
zapce
Јас помислив дека се испаничивте и помисливте дека тоа ке биде од овој септември, сепак до наредниот септември има многу време и ако не се лажам твоето дете ке биде 6 години и 7 месеца и не гледам причина зошто да не го пуштиш на училиште.

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: На училиште од 4-5 години?
24.1.2012 16:29:24   
JovanaJ
Da zapce, koga ke bide 6 i 7 meseci normalno ke go pustam na uciliste toa ke bide vo Sep 2013 i ima vreme do togas. Muabetot mi bese ima deca rodeni vo Januari 2007 (kako i sin mi) ama ke odat sega ovoj Septemvri 2012 vo skolo, na 5 i 7 meseci. Jas smetam deka e rano i zatoa ispituvav kako e pravilno...

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?