|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Моето дете e секогаш во право
5.11.2009 12:21:36   
pacuvce
Dali ste od onie roditeli koi tvrdat deka nivnoto dete e sekogas vo pravo,deka nikogas ne e vinovno za nisto i deka drugite deca se losi?
Licno,me uzasnuvaat roditeli od toj tip.Ponekogas treba i da si priznaeme dokolku nekoja osobina kaj nasite deca ne ni se dopaga.
Vase mislenje???

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 5.11.2009 12:52:01 >


_____________________________

Love is in the air
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Моето дете е секогаш во право
5.11.2009 12:30:34   
mami
леле и јас се нервирам за такви работи...особено кога станува збор за некој багабонт а мама го брани како да е цвеќенце за мирисање..тоа најмногу мразев на училиште и уште не ги сфаќам тие мајки, со кое лице докажува дека нејзиното дете е во право кога и сама знае дека е бељаџија?

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Моето дете е секогаш во право
5.11.2009 12:50:31   
big_mama817
не воопшто не го бранам моето дете ако не е во право

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Моето дете е секогаш во право
5.11.2009 13:07:52   
profesorica
Па не сум имала до сега ваква ситуација со Дамјан но дефинитивно не сум една од таквите мајки што мислат и те убедуваат дека нивното дете е во право !!!

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Моето дете е секогаш во право
5.11.2009 13:26:22   
nadica
никогаш не сум ја бранела керка ми ако не е во право и нема да го сторам тоа никогш но баба и е друга приказна и тоа ме вади од кожа бидејќи мислам дека така на надица ќе и биде тешко да прави разлика помеѓу лошо и добро

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Моето дете е секогаш во право
5.11.2009 13:31:05   
pacuvce
E ova go cekav.Kako da im se dokaze na babite i dedovcite deka nivnite vnuci ne se sekogas vo pravo i ne se t.n "cvekinja za mirisanje".Jas koga ke go kazam toa sto go mislam mi velat deka sum mnogu stroga i deka treba da si go branam deteto zatoa sto site taka pravele.Demek zosto da si go napagas deteto,pa ti si mu majka.A jas samo sakam da go naucam da razlikuva koga e vo pravo a koga ne.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Моето дете е секогаш во право
8.11.2009 19:46:13   
niki
Аууууу јас сум една од тие мајките што не ги сакате. user posted image
Моето дете не е секогаш во право, ама секогаш си го бранам и не дозволувам секој некој да ми ја критикува и да и кажува сенешто. Нормално дека кога нешто недозволено прави дека ја опоменувам, карам, викам и се трудам да не и се повтори со разговор, обидувајки се да ја наведам да почне да размислува правилно. Но кога некој друг ја критикува ја бранам и несакам да има мислење за себе дека е најлошото дете на светот што и мајка му се покајала што го родила. Кај мене обратна ситуација, мм и свеки моја премногу за мој вкус ја критикуваат и поистоветуваат со лошо дете и ја споредуваат со некои „подобри“ деца, кои се исто добри колку и таа само во некои други сегменти. Мене тоа од кожа ме вади. И да јас сум си убедена дека моето дете ми е најдобро на свет бидејки јас најмногу си го сакам и тоа така ќе биде секогаш па и кога ќе прави нешто што не одобрувам, секогаш ќе биде во право и ќе ја има мојата подршка и не сметам дека е тоа нешто лошо.



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Моето дете е секогаш во право
17.4.2012 22:50:17   
mamicki
Скоро имав разговор со постариот син (16 год.) околу однесувањето, т.е поради што некои негови соученици од класот уживаат да ги „реметат“ професорите, и зошто на некои од сокласниците тоа им е смешно!, па се надоврзавме и на однесувањето на тие момчиња/девојки и надвор од часовите, во град... Тој заклучи дека не се виновни тие, туку родителите, затоа што не ги воспитале. Но, морав да го корегирам. Невоспитан е нашиот малечок К, кој има само 8 месеца и сега почнуваме да го воспитуваме, а тие деца се лошо воспитани.
Имено, токму во тоа се состои одговорноста на родителството. Родителот има обврска да го подготви своето дете да се вклопи во општеството (воспитание). Но, за да го постигне тоа, неопходно е да ги воочува лошите особини кај своето дете и да ги корегира, а не да ги негира.
Според мене, тоа го прават лошите родители кои кон детето се однесуваат како кон домашно милениче, т.е мислат дека единствено треба да му ги задоволат егзистенцијалните потреби и да го галат и да си играат со него!, а забораваат дека денешното дете е утрешен возрасен и дека нивна задача е да го подготват своето потомче што поуспешно и побезболно да се вклопи во светот околу себе.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Моето дете е секогаш во право
17.4.2012 23:53:00   
zapce
Мамички прекрасно кажано.user posted image

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Моето дете е секогаш во право
22.10.2012 14:30:55   
Tinchule
Lele mami daj boze da razmisluvaat site kako tebe, znaesh kolku ke mi se olesni rabotata. Vo gradinka nikogash ne sum imala problem so decata, sekogash mi se smeea koga ke me prashaa zashto pochnav da se zanimavam so ovaa rabota, kaj najde pa ti sega toa da go rabotish (vospituvach), sekogash vikav poubavo so dete ke se razberam otkolku so vozrasen chovek.Dete kako dete dali e potemperamentno, dali bara poveke vnimanie, ili red drugi raboti, sepak e dete, cucki koi tek doprva svakaat nekoi raboti. Nachinot na koj se vospituvaat treba da trgne od doma. Znachi osnovno vospituvanje, pochituvanje, razbiranje, a tek vo gradinka i vo shkolo toa se dovospituva i doobrazuva. Znachi se zavisi so kakov stav i odnesuvanje ke trgnat roditelite kon deteto od doma. Ali odi dokazi go toa na nekoj roditel, ke ti ja rastropa glavata a ne razmisluva deka toa dete on moze i go srami pred drugarchinjata, deka go gleda kako nezainteresiran roditel kako kavgadzija, neznam...Mislam imav primer za „LOSHO DETE“(6godini) vo gradinka, od koe site roditeli i deca plachea i se zalea od nego, ama koga vidov mamica kakva e jasno mi beshe kolku e saat.(nezainteresirana, moeto dete sekogash e vo pravo ama nemam vreme sega da razgovaram za toa) Toa„LOSHO DETE“ placheshe za vnimanie, ljubov i podrshka, otkako pochnav da pristapuvam kon nego so toj stav deteto se smeni na pozitivno. Neznam ama nekoi roditeli mi deluvaat kako nivna obvrska da e daj mu pari, telefon kupi mu i prati go vo shkolo.Pa posle koga ke izleze problem ej pa vie nishto ne znaete pa toj e super pa vaka pa taka...
A ja poodrzuvam i mami koga vika deka ima i nastavnichki koi samo kudat edno odredeno dete, pa ke mu se stuzi uchenjeto na toa dete. Ne e nachin ti sekoj den da go pokazuvash so prst i samo toj da bide primer za neuchenje, neodnesuvanje i t.n.I jas da sum i jas ke go branam pred nea pa posle doma moze ke go iskaram.

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 10
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?