|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Мама е женско, тато е машко
23.1.2012 19:26:32   
Maca25
Пред некое време Нина ме праша зошто таа додека мочка седи, а другар и Лука стои?!?!
Зошто таа е девојче а не момче?
И кој е девојче, а кој момче?!?

Се мислев како да и објаснам, не сакав да ја збунам со примери како: момчиња играат со камиони, девојчиња со кукли, или пак момчиња имаат кратка коса, девојчиња долга. Стварно не знаев како да и објаснам. Направивме една игра, јас кажував имиња ( од луѓе кои и се познати) а таа да каже дали е машко или женско. Играта беше доста успешна. user posted image

Дајте некој совет, како вие им објаснивте на вашите дечиња зошто мама е женско, а тато машко.



_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Мама е женско, тато е машко
24.1.2012 8:55:24   
Viktori
Женските имаат дуде, а машките куре.

После на една фамилијарна собиранка син ми го праша татко ми: Дедо и ти имаш куре? user posted image

Инаку тоа со косите, играчките ми е многу безвезе објаснување. Има и машки со коси долги, а и искрено некако никогаш не сакав ќерките да си играат со издолжени цицлести бабрбики. user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Мама е женско, тато е машко
24.1.2012 9:26:44   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

Женските имаат дуде, а машките куре.



Bas vaka i jas mu objasniv na sin mi. Uste koga bese pomal i koga dozna deka ima toj i tato imaat kure. user posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Мама е женско, тато е машко
24.1.2012 10:49:03   
Yummy Mammy
Isto i jas, uste od samiot pocetok i kazuvam deka tato e masko, a mama e zensko, tato ima kure, mama ima dude. Mozebi i zatoa S nikogas ne me prasala nekoe takvo zbunuvacko prasanje na koe ke se cudam kako da i odgovoram. Uste koga pocna da gi imenuva lugeto vo nejzina okolina, nesto posle godina dena, ja igravme igrata "cice sto e, teta sto e, baba sto e" i uste od togas si znae sto e masko, a sto zensko... Sega za NG namerno i kupiv masko bebe, so kure, mocka, sama si go krsi Ivan, i go razlikuva od zenskite bebinja...
A isto pisav i na nekoja druga tema, mnogu mi e bez veze koga nekoj ke i kaze na S "ostaj gi kolickite tie se za maski", ili "ako ne se ceslas ke te isisame kako masko" (iako ova vtorovo deluva, moram da priznaam user posted image ). Nema maski i zenski igracki, nema maska i zenska frizura, deca se deca...

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Мама е женско, тато е машко
24.1.2012 14:30:09   
nadica
ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

Женските имаат дуде, а машките куре.



потполно се согласувам
инаку Н има кукли кои се розево дотерани па имаат машки имиња во моментот затоа што на неа така и одговара, во последно време си ги вика како другрите/другарките од градинка со кои сака да игра user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Мама е женско, тато е машко
24.1.2012 14:58:33   
kikicka
Така внук ми кога беа на гости кај нас ,и јас менувам пелена на Л.и он така ја гледааа чудно а има 2 години и ние му викаме ее батоо Л нема куре како тебе и он таков пак зачуден гледа и ние му викаме она е женско затоа нема куре има дунде. и сега ја виде пак така и вика дунде а он се фаќа и вика куле user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил kikicka -- 24.1.2012 15:08:25 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Мама е женско, тато е машко
25.1.2012 0:27:08   
Џесика
На син ми све му е ПИПЕ user posted image , некако не обрнува многу внимание на тоа, ама затоа кога ќе види „цкицки“, луѓе, побудалува, очите 5 банки user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Мама е женско, тато е машко
25.1.2012 11:07:43   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

На син ми све му е ПИПЕ user posted image , некако не обрнува многу внимание на тоа, ама затоа кога ќе види „цкицки“, луѓе, побудалува, очите 5 банки user posted image



user posted image user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Мама е женско, тато е машко
25.1.2012 11:47:52   
Calypso

ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР
aма затоа кога ќе види „цкицки“, луѓе, побудалува, очите 5 банки user posted image



E ist e ovoj mojov... a ima samo 10 meseciuser posted image user posted image user posted image user posted image

I sega sfakjam od kade im e na maskite opsesijata so zenski gradi... definitivno od periodot koga bile doencinja!user posted image

Otidovme malku oftopik, ama vo sklop na temata, ke se potrudam da mu objasnam na sin mi se kako sto treba koga ke dojde vremeuser posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Мама е женско, тато е машко
25.1.2012 17:23:54   
Snowhite RR
И јас од пред некое време почнав да му кажувам на М дека тој е машко, а мама женско и дека тато е машко итн и дека тој има куре, а мама дуде, не знам дали ме разбира, засега повторува по мене, ама после повеќе повторувања белки ќе сфати

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Мама е женско, тато е машко
25.1.2012 17:37:41   
Maca25
Вчера дојде Н.од градинка и ми вика: мама, знаеш што? Лука има куре и тој е момче, а јас дуде и сум девојче.
Си сватила она сама user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Мама е женско, тато е машко
16.9.2013 11:05:02   
vezilka RR
Таа лекција женските имаат дуде, машките имаат куре ја совладавме пред неколку месеци. Ме испраша, и сеуште некогаш ме прашува, за сите што ги знаеме кој има дуде, а кој куре. Е арно ама сега почна со стереотипни ставови, на пример не ја сакам таа блуза, таа е за женски. Летоска сандалите што ги купивме за на плажа ни останаа необлечени, оти господинот заклучи дека се женски. Знам дека некогаш бојата игра улога, како вчера на пример, се обидов да му дадам да пие вода од розева чаша, не сакаше ниту да ја допре. Ама некогаш нешто друго му мати памет. На пример, сандалите беа бели, не можам да откријам што во случајот му го замати умот. Ако не е сигурен за нешто прашува ова дали е за машки или женски, јас секогаш му викам и за машки и за женски, се обидувам да не му вградувам такви стереотипи, ама ете од некаде ги црпи, и тоа жестоко ги црпи. user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Мама е женско, тато е машко
16.9.2013 11:09:53   
Mihaela 2010
Da ne ste bile na nekoja svadba pa neli u belo nevestava pa da ne imalo i mali devojcinja vo beli fustani pa da ne pomesal nesto...
Inaku na M omilena i e plavata boja,duri pekase da i se kreci sobara vo plavo..epten ja saka taa boja,ama ete go komentarot na mm: crvenata bila maska a plavata zenska boja,na vremeto site kralevi imale crveni nametki a princezite bile vo plavi fustaniuser posted image ..moza drzi ova vodauser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Мама е женско, тато е машко
16.9.2013 16:18:46   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Таа лекција женските имаат дуде, машките имаат куре ја совладавме пред неколку месеци. Ме испраша, и сеуште некогаш ме прашува, за сите што ги знаеме кој има дуде, а кој куре. Е арно ама сега почна со стереотипни ставови, на пример не ја сакам таа блуза, таа е за женски. Летоска сандалите што ги купивме за на плажа ни останаа необлечени, оти господинот заклучи дека се женски. Знам дека некогаш бојата игра улога, како вчера на пример, се обидов да му дадам да пие вода од розева чаша, не сакаше ниту да ја допре. Ама некогаш нешто друго му мати памет. На пример, сандалите беа бели, не можам да откријам што во случајот му го замати умот. Ако не е сигурен за нешто прашува ова дали е за машки или женски, јас секогаш му викам и за машки и за женски, се обидувам да не му вградувам такви стереотипи, ама ете од некаде ги црпи, и тоа жестоко ги црпи. user posted image


pa i toa e edna od fazite na razvoj
kerka mi se sakase roze, duri i crtezi crtase samo vo roze i violetovo zosto drugive boi bile maski
a stereotipite se crpat nasekade, igrackite vo prodavnica poglednete gi, vo zenskiot del preovleduva roze, vo maskiot zeleno i sino
tek garderobata
unisex se mnogu malku zastapeni



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Мама е женско, тато е машко
16.9.2013 18:22:19   
Bethany
Мене малку ме буни тоа што го нарекувате стереотип, и плус сте против тоа...Па еве само пример да прашам, дали би го вие облекле машко дете во розoва блуза и виолетови панталони? Првин на самите нас тоа е нешто несоодветно, не ни оди, па зошто се тогаш чудиме од каде тие добиле таква идеја, бидејќи несвесно од нас потекнува.
Мене ми е сосема нормално да машките размислуваат "машки" и женските обратно.
Впрочем, тоа ми е сосема природна работа, па затоа сме и различит пол.
Женските си лакираат нокти, машките играат фудбал. Пример само давам, не дека не може и обратно, ама постојат работи кои едноставно нема потреба и двата да имаат или прават, токму затоа што се различити створени, па и нека бидат такви.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Мама е женско, тато е машко
16.9.2013 18:44:24   
niki
ako maz vozrasen saka i nosi roze kosula ili bluza zosto ne bi mozelo da nosi masko dete?
ako vozrasni zeni nosat zeleno, sino, teget, kafeno zosto ne bi nosele devojcinja?

decata ne sakaat zosto ne im se nudi na taa mala vozrast
a potoa koga ke potporasnat si gi menuvaat stavovite
eve kerka mi sega na sest i pol omilelna boja i e sina i zolta


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Мама е женско, тато е машко
21.2.2014 10:00:48   
princessa
Kerka mi bese mnogu zbuneta koga i se rodi bratceto. Ednas jas mu menuvav peleni i taa zacudeno go gleda i mi veli:
"Mamo, bebeto ima kaki na dundata, eve ti vlazni maramici da go izbrises"user posted image user posted image user posted image
Jas samo ja gledam i i velam: "Nema kaki, i toj nema dunde kako tebe zasto e masko". I objasniv deka zenskite imaat d**** a maskite p***. I aa togas e pa brat mi ima pile, tato ima d***user posted image user posted image user posted image
Pa ajde eden den i objasnuvav deka tatko i e masko isto kako i brat i. Bese cela vo zbunka, zasto mislese deka site se kako neauser posted image . I sega znae veke sto e masko, sto e zensko.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 17
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?