|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Комуникација родител - дете
19.7.2016 14:23:58   
marchi
vakva teman ne najdov a mislam deka e dosta vazna za podignuvanjeto na decata.moeto prasanje e kako vi odi komunikacijata so decata. dali lesno stapuvate vo dilajlog so niv ili treba so klesti da im gi vadite zborovite.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Комуникација родител - дете
19.7.2016 14:57:51   
blue_blue
скоро никогаш не треба да им вдам зборови со клешти. Или едната, или другата, или двете во глас ми кажуваат како поминале и што им се случило. Кога гледам дека нешто не се расположени сама ги прашувам и ако не ми кажуваат им викам дека ако не ми кажат не можам да им помогнам да се осеќаат подобро односно да го решат проблемот. Секогаш ми кажуваат буквално се. Мислам дека ова е резултат на повеќе причини: и јас и мм секогаш зборуваме отворено за се со нив, никогаш не сме ги лажече/залажувале...секогаш им е се кажувано точно онака како е. Знаат дека не смеат да лажат, односно дека ние истото го очекуваме од нив. Секогаш имам време да ги сослушам, ако заради било која причина не можам во тој момент им кажувам за колку време ќе можам и секогаш можам...знаат дека само со разговор се се решава зошто милион пати им е кажано тоа...исто така има една супер статија на нет, како да го прашате детето како му поминал денот без да го поставите тоа прашање...на пример можете да го прашате: со кого си играше денес? ако ја прашам наставничката да ми каже нешто за тебе што ќе ми каже? до кого сакаш да седиш? со кого не сакаш да си играш? што беше денес најинтересно/најдосадно? итд...исто така се советува вие да раскажете како вам ви поминал денот во детали, што ви било супер, што ве избервирало и така да го поттикнете детето да го направи истото, односно да ве ископира...јас многу посветувам на зборење по дома и мислам дека тоа вродило со плод, децата отворено ми кажуваат се...

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Комуникација родител - дете
20.7.2016 14:37:55   
marchi
ако не ми кажуваат им викам дека ако не ми кажат не можам да им помогнам да се осеќаат подобро односно да го решат проблемот.
jas ova po iljada pati go zboruvam,dete e i mora da se potsetuva.

Знаат дека не смеат да лажат, односно дека ние истото го очекуваме од нив.
i ova go povtoruvam,ama vo smisla deka ne se krie nisto od majkata. znae deka ima raboti koi ne smee da gi pravi no skrisno ke zeme nesto ili ke napravi nesto a nema da mi kaze. togas da ne znaes kolku da go karas a kolku damu zboruvas.

исто така има една супер статија на нет, како да го прашате детето како му поминал денот без да го поставите тоа прашање...на пример можете да го прашате: со кого си играше денес? ако ја прашам наставничката да ми каже нешто за тебе што ќе ми каже? до кого сакаш да седиш? со кого не сакаш да си играш? што беше денес најинтересно/најдосадно? итд...исто така се советува вие да раскажете како вам ви поминал денот во детали, што ви било супер, што ве избервирало и така да го поттикнете детето да го направи истото, односно да ве ископира...јас многу посветувам на зборење по дома и мислам дека тоа вродило со плод, децата отворено ми кажуваат се...

ova mi izgleda kako igra povejke ama dete sekogas treba da se pottiknuva na razgovor.moeto e epten zborlesto,od ko ke stane dur legne navecer usta ne zatvora ama bukvalno.nekogas ke mi se smaci i ednostavno ne ke mozam da go slusam ama toa e.

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Комуникација родител - дете
28.7.2016 15:57:00   
niki
komunikacijata e glavna vospitna metoda koja ja primenuvam od raganje do denes i ni odi odlicno
nemame tajni za se razgovarame i imame izgradeno odnos so ogromna megusebna doverba
jas i ne moram da prasuvam kaj nas se podrazbira deka pred spienje dodeka se guskame da zaspie ke si porazgovarame za se sto ni e aktuelno
isto taka imame obicaj koga odime nekade zaedno po pat da razgovarame za bilo sto sto ja interesira ili maci
i voglavno sum dostapna za razgovor, ako ne sum togas zakazuvame sostanok koga ke bidam dali za pet minuti dali posle rabota ili koga ke zavrsam so nesto sto sum zapocnala nebitno
bitno ako taa ima potreba da razgovara taa potreba bez isklucok se pocituva i se ovozmozuva najbrzo sto moze
i nema limit vo pogled na temi, se e dozvoleno
ako e nesto sto gi nadminuva moite sposobnosti i poznavanja kazuvam deka ne znam pa barame Info ili pomos od drugi luge
nikogas dosega ne sum imala potreba da vlecam zborovi so klesti i mislam deka toa e taka poradi toa sto ni taa nikogas nemala potreba mene da mi vlece zborovi so klesti

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 4
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

najubavo masko ime
izabelicka

koe e najubavo masko ime?

1.Antonio (20%)

2.Andrej (40%)

3.Angel (0%)

4.Daniel (0%)

5.Dimitar (40%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!