|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Колку време му посветувате на вашето дете?
16.12.2009 17:53:29   
BILJANA_G
Nastojuvam sto e mozno poveke vreme da bidam so kerkickata.I toa ne se odnesuva samo da sum doma so nea tuku da bidam del od nejzinata igra i druzenje.Postojano i citam slikovnici so taa mnogu gi saka duri i samata mi vika mama cita i mi ja nose slikovnicata.I peam pesnicki,izmisluvam prikazni gledam sto e mozno poveke da i zboruvam na razlicni temi.Da ne go zaboravam i delot od denot koga ke si legnime i se guskate se galime i kazivam postojano kolku ja sakame. Gledame zaedno crtani i red mnogu drugi raboti.                        
A vie kolku vreme ste so vaseto dete?
      

< Поракaта ја уредил Еца -- 16.12.2009 18:17:09 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Колку време му посветувате на вашето дете?
17.12.2009 9:03:27   
profesorica
ехххх, ме погодиuser posted image user posted image user posted image па се си мислам дека не му посветувам доволно време.до 4 сум на работа а попладне многу сум ангажирана со часови, преводи се со цел за повеќе пари што пак се за него и за нас...но... скоро секој ден го оставаме кај свекрва ми или мајка ми и некако ми е криво ...се осеќам виновнаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Колку време му посветувате на вашето дете?
17.12.2009 9:13:39   
Iva
Многу малку според мене. Поготово преку недела. Доаѓам од ребота во 5, 5:30, 6, зависи. Јадам и седнувам да учам. Пред спиење малку си играме и толку. За викендите сум дома тогаш се дружиме повеќе. Тоа е тоа, многу ми е криво ама нема што да се прави. Сепак се што правам правам за нив.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Колку време му посветувате на вашето дете?
17.12.2009 9:15:09   
profesorica
И во сабота сум на работа и + имам часовиuser posted image .

едино недела ми е слободен ден а тогаш што попрво, длаи да исперам, испеглам, направам ручек или...user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Колку време му посветувате на вашето дете?
17.12.2009 9:16:21   
mami
мноооогу малку...и имам голема грижа на совест поради тоа. Почнав да работам кога имаше 4 месеци, значи најважниот развој од неговиот живот јас го пропуштив тотално. Преку недела додека дојдеме дома, се средиме, јадме, му дошло време за спиење, затоа за викенд(среќа не работам во сабота) не се делиме

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Колку време му посветувате на вашето дете?
17.12.2009 9:16:55   
BILJANA_G
Mislam deka dodeka e malo deteto treba poveke da mu se posvetime a za rabota moze da se poceka.Eve vo mojot primer jas sum celosno posvetena na deteto tatko i raboti i koga ke si dojde gleda i toj sto e mozno poveke da bide so nea.Mislam deka toa vlijae mnogu na decata za ponatamosniot razvoj.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Колку време му посветувате на вашето дете?
17.12.2009 9:19:14   
profesorica
ехххх, билјана_г и јас до 13-14 месеци по сел ден бев со син ми и максимално му се посветував.но откако почнав да работам,многу малку.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Колку време му посветувате на вашето дете?
17.12.2009 9:19:45   
mami
Супер ако може да издржите со една плата..кај нас тоа беше невозможно, и мораше да почнам да работам..жал ми е за него- но зарем требаше да седам дома и да гладувам и да мислам како ке сврземе крај со крај? Налет тогаш и добар развој и се..

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Колку време му посветувате на вашето дете?
17.12.2009 9:21:04   
Iva
ИЗВОРНА ПОРАКА: BILJANA_G

Mislam deka dodeka e malo deteto treba poveke da mu se posvetime a za rabota moze da se poceka.Eve vo mojot primer jas sum celosno posvetena na deteto tatko i raboti i koga ke si dojde gleda i toj sto e mozno poveke da bide so nea.Mislam deka toa vlijae mnogu na decata za ponatamosniot razvoj.


Епа супер кога можеш да си дозволиш да седиш дома, а маж ти да ве издржува. И јас би сакала така. Ама кај нас не е така. Да можам и уште една работа би работела.

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Колку време му посветувате на вашето дете?
17.12.2009 9:36:47   
bibi
многу малку, за жал. Откако ми заврши породилното после 8,5 месеци се вратив на работа. Оттогаш работам , бремена сум со второ, САра оди во герадинка, а јас ја гледам после 5 саат попладне. Секоја втора сабота работам и така. Среќа што маж ми работи во смени, па има и слободни денови и и посветува поголемо внимание, но сепак на детето му треба мајка.
Некогаш ми е многу жал, но што да правиме, како ќе ги плаќаме сметките и кредитите?user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Бракот понесен од силите на љубовта станува полесен товар

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Колку време му посветувате на вашето дете?
17.12.2009 9:37:59   
profesorica
па тоа е таква ни е скапана државата.неможеш да издржуваш деца со една просечна плата.а пари секогаш с емалку и никогаш не стигнуваат.да не морав да работам супер ќе беше.но секогаш с едобредојдени парите.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот bibi)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Колку време му посветувате на вашето дете?
17.12.2009 9:54:01   
Еца
Еднаш некаде читав некој текст напишан од психолог и една реченица ми остави посебен впечаток.

"Не е важно дали со детето ќе бидете два или три часа, важно е тоа време да биде продуктивно".

Тука се наметнува и друго прашање, кое од лично искуство со Мартина ќе ви кажам дека воопшто не е добро со детето да бидеш 24/7. И нормално не работев и целото време бев со неа и правев се што наброја веќе Биле г, и целиот свет беше околу неа додека не добив совет од доктор дека тоа воопшто не е добро за детето. Од мало се учи на многу работи, па и на тоа дека мама и тато мора да одат на работа, дека има време во текот на денот кога нему само му се посветуваат, но дека постојано го сакаат. Детето мора од мало да стекнува некоја самодоверба, да научи само да си најде занимација, да научи дека не секогаш во животот мама и тато ќе бидат во секој момент со него.

Да не бидам погрешно сватена, но внимавајте да не премине тоа цело внимание во посесивност дали од страна на детето или мајката/таткото, и дали утре кога ќе дојде момент да тргнете на работа не си кажете самата на себе, леле како ќе го оставам детето(а тоа веке треба да оди на училиште).

< Поракaта ја уредил Еца -- 17.12.2009 9:55:06 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Колку време му посветувате на вашето дете?
17.12.2009 10:16:23   
loulou
potpolno se slozuvam so eca,
jas momentalno ne rabotam i sum bukvalno po cel den so decata,imame eden del od denot ispolnet koga crtame,boime,nekogas pravime kolacinja i red drugi raboti,samo drugiot del od denot gi ostavam malku sami da se zanimavaat da im proraboti fantazijata,sami da pocnat da mislat.togas jas si zavrsuvam raboti po doma,oni si igraat i si imame eden red faten.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Колку време му посветувате на вашето дете?
17.12.2009 10:19:06   
Mila na mama
Јас работам и не сакам да седам дома и мм да ме издржува едноставно не сум човек што може да седи дома а и со Мила ако сме цел ден една со друга ќе се збудалиме. На детето не му требам само јас туку и други луѓе. Среќа работното време ми е погодно па после 2-3 ч сум дома а од дома не излегувам пред 9 освен кога дежурам. Муабетот ми беше и 2 саати да си со детето ако му посветиш комплетно внимание ако учествуваш во неговите игри, смислувате нови заедно, имате ритуал пред спиење, разговарате, важните моменти сте заедно како празници, родендени, годишни одмори, со зборови и дела му покажеш дека го сакаш најмногу на свет тогаш создаваш личност на која не и требаш 24/7 таа има самодоверба самостојно да го открива светот, а кога е со тебе желна е да ти ги раскаже своите впечатоци и знае дека секогаш кај тебе ќе најде сигурна потпора, безусловна љубов, утеха и совет.
Јас сакам да воспитам самостојна личност не зависник од мене што не значи дека помалку ја сакам од мајките што се постојано со своите деца. Тоа е нивни избор само нека внимаваат посебно оние што имаат синови да не се претворат во онакви свекрви какви што не сакаат.user posted image

_____________________________

love u all

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Колку време му посветувате на вашето дете?
17.12.2009 10:32:13   
lilit
        Mozebi ne tolku kolku sto bi sakala no rabotam dvokratno od 9-13 pa od 17-21 pa se gledame malku ama zatoa pak koga sum doma sakam da bideam so nego vo negoviot detski svet!Me ceka sekoja vecer da se vratam od rabota i vednas mi vika ajde da se galime i nastojuvam da mu kazauvam kolku go sakam i on mi vika znam iti msekoj den mi kazuvas!Srcence! Znaci sakam da kazam deka bitno e ne kolku tukt kako go minuvatae vremeto so deteto  i sto pravite kjoga ste zaedno!

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Колку време му посветувате на вашето дете?
17.12.2009 10:39:44   
BILJANA_G
Toa deka ako raboti samo mm ne znaci deka me iz drzava toj toa go pravi za site nas i mislam deka sposoben maz moze dovolno da zaraboti za ubav zivot da mozis se da si dozvolis.A za jas da rabotam ima vreme,diplomirav na Pedagoskiot fak.otsek vospituvac i vo naskoro vreme a moze i po edna god.plaqniram da otvoram privatna gradinka pa ke rabotam bidejki taa rabota premnogu ja sakam.Sekoj si ima svoe mislemje i sam ke si odluci kakov zivot saka.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Колку време му посветувате на вашето дете?
17.12.2009 10:51:14   
loulou
ИЗВОРНА ПОРАКА: BILJANA_G

Toa deka ako raboti samo mm ne znaci deka me iz drzava toj toa go pravi za site nas i mislam deka sposoben maz moze dovolno da zaraboti za ubav zivot da mozis se da si dozvolis.

ako soprugot dovolno zarabotuva i mozes da si dozvolois doma so decata da bides zosto da ne,eve i jas dodeka se mali resiv da ne rabotam i voopsto ne se cuvstvuvam kako mm da me izdrzuva.zosto bi se cuvstvuvala taka pa neli sme semejstvo i raboti za site nas.

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Колку време му посветувате на вашето дете?
17.12.2009 11:02:08   
BILJANA_G
Tocno taka mm ne raboti za nekoj da izdrzava vo semejstvoto,toa go pravi bidejki se grizi za soprugata i kerkata da imaat ubav zivot i da bidat zastiteni od suroviot svet nadvor.A posebno nikogas nema da rabotam na tugo mesto toa ke go pravam ili vo nasata firma ili jas licno sto ke stvoram.Nikogas do sega ne sum se pocuvstvuvala mm deka me izdrzava za razlika od dr.zeni.

(Одговор на членот loulou)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Колку време му посветувате на вашето дете?
17.12.2009 11:24:41   
mother 29
после 4 сум со него цело време,тој си оди градинка до 2,30 после го зема тетка му!јас во 4 сум дома и после сме си заедно.тој си го има сватено тоа дека мама работи и ме нема пола ден дома и полесно ми беше да си фатиме рутина !во саботи и недели сме си заедно со мм дома и цело време си  го поминуваме  заедно.и воопшто немам грижа ,дека одам на работа и го оставам без мое присуство до 4!тој не ме треба само мене во неговото време,а и не треба да биде залепен за мене по 24 часа!
ама после од секоја плата мама кога му  купува голема играчка,еххххххххх радости!

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Колку време му посветувате на вашето дете?
17.12.2009 19:51:07   
Cacko
Celo vreme sme zaedno bidejki uste sme mali i sum na porodilnouser posted image user posted image user posted image .

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Колку време му посветувате на вашето дете?
18.12.2009 23:07:11   
Боцко
секој слободен момент го користам да бидам заедно со него. од оваа година жм почна да работи на смени. се менува на две недели. тие две недели кога таа е втора смена, јас доаѓам од работа околу 16:30-17:00 и заедно сме си до 19:30. супер ни е. уживанција. лудуваме, читаме сликовници, гледаме ноди, правиме кули од коцки, пуштаме супер ѕвезда, читаме фокси, играме фармвил...ехехеее
user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Колку време му посветувате на вашето дете?
18.12.2009 23:13:17   
ripce
до 7ми месец постојано бевме заедно, ама оваа година морав да одам редовно да факултет, па сега 3-4 часа од вторник до петок го оставам најчесто на татко ми или на мм. Најмачно ми е во вторник кога сум најмногу време отсутна од дома, другите денови ми се порелаксирани. Саботата,неделата и понеделникот целосно си се посветуваме user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Колку време му посветувате на вашето дете?
19.12.2009 21:26:08   
mis.
Јас не одам на работа и целото внимание и време им о посветувам на нив и на рингерајаuser posted image

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Колку време му посветувате на вашето дете?
6.5.2010 23:23:35   
sinolicka
c ne odam uste na rabota znaci celo vreme sme zaedno,ama zdravja od septemvre na rabote a matej vo gradinka ke ima poveke od 2 god. mislam deka ke bide tocno na vreme za da pocne da se druzi so decinja

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Колку време му посветувате на вашето дете?
6.5.2010 23:25:58   
jovanka

ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

Јас не одам на работа и целото внимание и време им о посветувам на нив и на рингерајаuser posted image
potpis

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?