|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Колку време за цртани?
14.1.2014 16:02:50   
vezilka RR
Никола до скоро, додека залади, не гледаше ама скоро воопшто цртани. Како се прибравме дома, се закопавме пред телевизор. Ако не е на ТВ, тогаш бара на компјутер да му пуштиме, аке не комјутер, тогаш бара на телефонот..и се така. Ако сме дома во состојба е цел ден да гледа цртани. Ништо не може да му привлече внимание, со ништо не си игра подолго од 10-15 минути.Кога е со други деца сака да си игра, да трча и се што одговара на неговата возраст, ама дома, не..само цртани. Лани зима си игравме заедно, сега ќе си поиграме малку и губи интерес, пак бара да му пуштиме. Периодот кога почна да гледа многу цртани се поклопува со периодот кога јас останав бремена и многу ми се лошеше, па не можев да му се посветам максимално. Дали е случајно или не не знам, ама ете бељата е направена. Не знам веќе што да измислам за да го оттргнам од цртаните.

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 14.1.2014 16:23:35 >


_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Колку време за цртани?
14.1.2014 16:38:01   
Defne90 RR
I nie sme istite ili igrame video igri ili gledame crtani.Posebno pak koga sme si sami koga tatko im ne e doma togas znae i ppo 3 4 saati da sedi pred kompjuter i da gleda crtani.Mene voopsto ne me recka i si sedi kolku sto si saka pred kom.Gledam i maloto kako go gleda brat mu i toa pocna da bara da gleda.ke visne pred kompjuter i ke kenka dodeka ne mu go pustam da gleda nesto.I jas sum zagrizena najveke zaradi vidot uste sega pred kom kade im e krajot.No ponekogas znaat i da se zaigraat i da gi batalat crtanite.Si se nadevam deka koga A ke potporasne uste malku ke pocnat da si igraat pocesto i nema tolku cesto M da gleda crtani.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Колку време за цртани?
14.1.2014 20:26:34   
Bethany
се случува да одеднаш седи пред компјутер повеќе од саат време, ама гледам да тоа не е секој ден.
Некогаш треба нешто да завршам и така го оставам повеќе, ама кај нас е добро што тој не се буни кога му кажам дека е доста гледање цртани. Ако се побуни јас му кажам дека и цртани треба малку да одмори, и тој очите да ги одмори, и тој ете се уште го прифаќа тоа објаснување user posted image Му понудам играчки, му дадам некој друг предлог, па тој не се буни.
Дефинитивно, зима е лош период кога повеќе сме дома и му е досадно и му пуштам цртани повеќе пати во денот по пола саат пример.
Ама дефинитивно гледам да не биде многу време тоа, барем не континуирано гледање, туку барем со паузи од неколку саати.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Колку време за цртани?
14.1.2014 22:35:10   
Snowhite RR
I kaj nas istata pesna otkako zaladi ili na tv ili na pc sedi a mene toa epten mi preci. Ajde nekogas da se zalazi da bise miren ak ja zaspivam J, ama posle toa ne saka da stani bez fa go iskaram i so sila da mu isklucam. Nekogas uspevam da go zalazam so nesto, ama najcesto ne se zalazuva, ne znam sto ke se pravi.zimava

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Колку време за цртани?
14.1.2014 23:17:54   
mommy_angels RR
А до пред една недела апстинираше од цртани user posted image Ама буквално ништо не и задржуваше внимание повеќе од 2 минути,а пробував Ноди,Мики Маус,Трактор Том,Том и Џери итн итн ,ништо не сакаше да гледа Тоа ја држеше некои добри 3-4 месеци
Е сега и се вративме на Маша user posted image ...си ја бара веднаш штом ќе стане наутро и штом ќе се врати од градинка,значи некаде двапати дневно по пола саат
Се си мислам тоа итроштините и бељите од Маша ги учи,затоа си ја сака user posted image

< Поракaта ја уредил mommy_angels RR -- 14.1.2014 23:19:23 >

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Колку време за цртани?
15.1.2014 9:11:31   
vezilka RR
Вчера читајќи ги муабетите на една група жени, а еве и овде се споменува истото дека некогаш ние самите сакајќи да се одмориме, или да завршиме некоја работа им дозволуваме да погледаат подолго. Јас така почнав, кога ми беше лошо и не бев во состојба да гои играм цело време откако ќе се приберевме дома после градинки, работа и слично, почнав да му дозволувам да гледа подолго. Предходно се знаеше се гледаа 2 цртани, и толку беше мерката..и не се бунеше. Е откако неколку пати му дозволив подолго да гледа, се стори бељата. Муабетот ми е дека сама сум крива. Цртаните се такви, така се направени за да го привлечат детското внимание, туку нашево темпо на живот што не ни остава доволно време за децата.. user posted image Сега смислувам чаре како да го вратам во игрите, ама тешко ми успева.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Колку време за цртани?
15.1.2014 15:03:46   
Bethany
е така е Везилке. Некогаш го оставам свесно поради нешто да завршам, или ете пример вчера имавме пријатели на гости, со нивните деца.
И тоа веќе да седат мирни, да не се закачат, да не врескат и слично, да може муабет малку да си направиме, им пуштивме цртани и ги заборавивме. user posted image
Или во ситуации како денес,кога едвај се движам и сум малаксана и настината, највероватно ќе му дозволувам повеќе, само јас да си одморам на раат user posted image
Ама, сепак јас па не гледам нешто толку лошо во тоа, дали дека немаме проблем (се уште), ама во моментов му благодарам на оној што измислил цртани, верувај user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 7
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?