|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Капење на детето
24.5.2009 13:02:28   
Палешка РР
Дали сеуште го капите вашето дете толку често колку порано?
Дали обожава да се капи?
Какви шампони користите?


За темава се инспирирав од моменталната слика user posted image
На син ми (кој има 13 години) му спремив алишта и два - три пати му реков да оди да се капи.
Тој рече "Чекај малку да се одморам (од играње на компјутер) и заспа. user posted image  user posted image  user posted image  user posted image  user posted image  user posted image  
Толку мрази капење и се труди на секаков начин да го избегне, ама немааааа user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Капење на детето
24.5.2009 13:11:01   
Еца
Мартина има 3.5 год и не и кажи да дека треба да се бања,за секунда сама се соблекува и трча низ станuser posted image user posted image user posted image смешки,многу сака да се бања,и сега кога е потопло ја бањам и два пати во ден онака два, до три пати неделно. Инаку се уште ка користиме маслената купка на Еуцерин. Само тоа.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Капење на детето
24.5.2009 16:52:01   
mami
леле и Лука е ист..обожава да се бања, ама кога ке дојде моментот да се излегува и облекува- е тука почнува војната...сеуште се капеме секоја нок а кај и да е ке почнеме и два пати дневно бидејќи многу се поти

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Капење на детето
4.9.2009 14:23:16   
mami
изворна порака Бебица

Monika ima 11 meseci i od prviot den pa do sega ja banjam sekoj den.Nekoi majki veke mi imaat receno barem da preskocam eden den.Kako e vaseto iskustvo i mislenje

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Капење на детето
4.9.2009 14:24:05   
mami
изворна порака: Професорица

ние се бањаме секој ден да и јас имам некои пријателки што го бањаат преку еден ден.мислам јас ако не го избањам секој ден нема шанси да си легнеме.поготово во лето се поти многу и по неколку пати се бањаме.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Капење на детето
4.9.2009 14:31:28   
kuklicka
user posted image ej zdravo nie se banjame preku eden den, a se tusirame sekoj den bez kupka. banjane sekoj den so kupka ili sto i da e nezdravo za cuvstvitelnata koza (od vrven pedijatar vo Italija).


< Поракaта ја уредил kuklicka -- 4.9.2009 14:34:22 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Капење на детето
4.9.2009 14:41:15   
mother 29
NIE NA LETO SEKOJ DEN,A KOGA E MNOGU STUDENO PRESKOKNUVAME PO NEKOJ DEN,TOGAS MIEME SAMO GAZE,RACINJA,NOZIGANJA...

(Одговор на членот kuklicka)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Капење на детето
4.9.2009 15:27:59   
STRUMFETA
NIE SE BANJEME SEKOJA VECER, A KOGA E MNOGU TOPLO  vo tekot na denot go tusiram a navecer se banjame, ednostavno filip e sreken i toa mu pretstavuva zadovolstvo, nemu a normalno i nam koga go gledame kako se smee.


(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Капење на детето
4.9.2009 21:22:31   
jovanka
Ne ste zabelezale posle banjanjeto kolku e podobar sonot zatoa insistiram sekoj den no se razbira ima i isklucoci no dovolno i samo so voda. Zasto po novite istrazuvanja hemikaliite kolku i da se blagi sekojpat mozat da dadat nesakana iritacija na kozata. Ako nekoj ima novorodence ke vi preporacam Mustela zatoa sto od iskustvoto so sin mi samo toa ni pomogna kozata da ja dovedeme vo odlicna sostojba.
Ne zaboravajte na sekojdnevnoto mienje na racinjata bez razlika na vozrasta i sekojpat toa da bide so mlaka voda i sapun najdobra zastita.

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Капење на детето
4.9.2009 21:38:11   
BEBICA
Mene mnogu "iskusni majki" mi imaat zamereno sto sekoj den ja banjam Monika no ednas samo imam samo preskoceno i odma kozata i bese suva nekako cudna.
Jas i ponatamu ke ja banjam sekoj den eventualno sega zimovo moze da preskocam da ne slucajo ja prehladam.A i dobroe i samo so voda da se istusira kako sto velis ti jovanka.

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Капење на детето
4.9.2009 21:48:07   
srekna mama
Ние се бањаме секој ден и мислам дека е исправно за детето,се подобрува циркулацијата,а и за подобар сон(иако кај нас не е така-ние после бањање не спиеме неколку саати)

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Капење на детето
4.9.2009 21:50:34   
mimicka
Ние се бањаме секој ден а кога е многу топло по два пати. До сега за овее 3,5 месеци  сум пропуштила само еден ден и тоа кога имав маститис па ме носеа во болница. Инаку купка користам секој втор или трет ден. И засега непланирам да ги заретчам бањањата освен ако е многу ладно. 

_____________________________

Да зборувам на сите човечки јазици, па дури и на ангелски, штом љубов немам, ќе бидам бакар што ѕвони или кимвал што ѕвечи.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Капење на детето
4.9.2009 21:58:23   
Natasha5
керка ми има 2 месеци и се бањаме секој ден.Иначе обожава да се бања,кога ке почнам да ја соблекувам не знае сто прави мрда се врти на сите страни.user posted image user posted image user posted image user posted image Ја бањам со МУСТЕЛА ,еден ден без мустела значи преку еден ден .

(Одговор на членот mimicka)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Капење на детето
4.9.2009 22:02:31   
mami
само што го избањавме, се успиваат со тато...
Се бањаме секој ден, единствено ако дојдеме многу доцна и е многу поспан  или веке заспал па да прерипаме инаку не...со сапунче сме секој втор ден, освен ако не е за рибаќаа четкаuser posted image user posted image

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Капење на детето
5.9.2009 0:27:22   
Боцко
никогаш не сме се бањале секој ден. западните стручњаци препорачуваат обратен пристап. имено, помало бебе поретко бањање, поради помала активност, но и поради заштитниот одбрамбен слој кој кожата го создава како заштита од надворешни влијанија. со секојдневно бањање заштитата се симнува и организмот е помалку отпорен на нив. оттукаа и честите иритации. поголемо дете кое оди и си игра надвор доаѓа во контакт со се и сешто треба почесто да се бања/мие. се држевме до ова и еве ништо не му фали. напротив, силен и отпорен.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Капење на детето
5.9.2009 0:37:35   
nadica
се бањаме секој ден од раѓање тоа е една година обожава да се бања и мие на почеток ја користевме колекцијата на becutan подоцна на јоhnson's па сега пак becutan и постојано користиме сапун eucerin

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Капење на детето
4.12.2009 9:11:31   
mami
дали го бањате своето дете сами или со помош на партнерот/ката? кај нас секогаш, значи од прв ден заедно го бањаме, освен ако едниот не е дома па другиот само го бања. Како е кај вас?

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Капење на детето
4.12.2009 9:14:15   
profesorica
секогаш заедно го бањаме.Кога го чува жената понекогаш и сама го бања ако не е дома свекор ми.Незнам како успева.Многу е темпераментен и прави глупости.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Капење на детето
18.2.2010 19:31:01   
Палешка РР
Дали и во овие ладни зимски денови ги капите вашите бебиња секој ден?

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Капење на детето
18.2.2010 19:46:05   
Тања РР
И јас би сакала да го знам тоа Палешка. Читав дека педијатрите во Америка препорачуваат бањање 2-3 пати неделно, никако секој ден.
Јас и татко и ја бањаме скоро секој ден, освен кога преку денот ќе се закашла или кивне, па ме исплаши да не настинеuser posted image .

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Капење на детето
18.2.2010 19:57:57   
brineta88
јас го бањам филип секој ден, сега некогаш прескокнуваме, но во главно секој ден. просториите ни се топли така да до сега немаме никаков проблем. инаку многу сака да се бања.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Капење на детето
18.2.2010 21:02:38   
nadica
ја бањавме секој ден додека не залади мнооогу сега ја бањам преку 1-2 дена зависи инаку ужива во бањата user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Капење на детето
18.2.2010 22:57:46   
Палешка РР
Па тоа ми е дилемата. Не ми е убаво ако не ја избањам, а ваму се плашам од настинки и незнам што да правам user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Капење на детето
18.2.2010 23:10:24   
Anushka
До сега, Палешка, во мојата кариера на мајка ( 18 год.) - никогаш дете не ми се разболело од капење. А тоа го прават СЕКОЈ ден. Еве, и најмалото (7 мес.) секоја вечер по  10 мин. е во вода. Гњури, пливка со ноџињата. Во водата и` ставам морска сол, добро е за да и` се чисти носето.
Сепак, право е дека избегнувам секој ден да користам купки и сапуни. Само водичка.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Капење на детето
18.2.2010 23:10:59   
nadica
миа е мала палешке и сигурно не излегувате надвор кога е мн ладно додека јас неможам да ја задржам надица дома кога таа ќе намисли да оди на тао user posted image user posted image user posted image
па така можеш и секој ден да ја бањаш а за да не ти биде мисла може кога планираш да одите некаде а е ладно и да прескокнеш ништо страшно

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?