|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Како си ме родила?
14.3.2010 19:40:34   
caci20
Кога вашите дева ќе ве запрашаат како се дојдени на овој свет или ќе ви постават слични прашања за обновувањето на човечкиот род, должни сте да им дадете искрен одговор. Како ќе се снајдете во овој момент ќе биде мерка за вашиот успех како родител. Одберете ги оние важни факти и јасно изложете ги. Кажете ја суштината избегнувајќи да ги оптеретувате со детали.
Ако вашите одговори не ги расчистат основните поими кај вашето дете, тоа ќе поставува нови прашања. А кога ќе ги постави, ќе мора и да одговорите.
Веројатно ќе ве распрашуваат околу бременоста, раѓањето, оплодувањето и сли.; обично и по тој редослед. Повеќето од вакви прашања ќе бидат поттикнати и од секојдневниот живот околу детето. Но ќе има и такви кои ќе личат на гром од ведро небо.
Вашите одговори треба да бидат пријателски, но никако двосмислени, нејасни, на шега или површни. Бидете озбилни, но никако сентиментални. Никогаш не завршуваје со зборовите „поради тоа ние толку те сакаме". И никогаш не му кажувајте „поради тоа ти треба да ги сакаш мама и тато".
Првото прашање во врска со раѓањето и бременоста може да го очекувате пред вашата ќерка или син наполни шест години, но многу често и порано. Повеќето деца осознаваат нешто за обновувањето на човечкиот род пред да почнат да одат на училиште, односно прво одделение.
Ajde da vidime kako da objasnime? Ako nekoj ima iskustvo?

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 15.3.2010 14:00:46 >


_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 1
   Како си ме родила?
14.3.2010 19:51:34   
deluxe
treba da bideme realni na taa tema
no i vnimatelni sepak se raboti za deca koi ne gi razbiraat nestata.ke zapocneme so strkot ,pa potoa so meseto na mama..jas mislam deka taka e najdobro

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 15.3.2010 14:01:12 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE:Како си ме родила?
14.3.2010 23:22:37   
Enika
Јас како мала н ја прашував мајка ми за тоа како ме родила...ама мене ме лажеа дека од реката ме земале ( баба ми тоа најмноги)user posted image user posted image user posted image Незнам точно ама мн подоцна почнаа да ми ја кажуваат вистината.Многу уживав да слушам како сум се родила...незнам зашто...user posted image

_____________________________

What goes around comes back around.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: RE:Како си ме родила?
14.3.2010 23:45:41   
Maca25
мене брат ми ме лажеше дека јас сум земена од пред некој контејнер кај ГТЦ, поточно пред Чичко Стоилко. И нормално јас дете ко дете поверував на неговата приказна и никој не можеше да ме разубеди дека мене мајка ми е родила. Дури и барав документи за посвојување низ дома и имав план да избегам и да си ги надам вистинските мајка и татко. user posted image
Еден ден мајка ми ме седна и ми ја покажа единствената слика на која таа е трудна со мене и ми покажа уште една на која е таа како бебе и моја слика како бебе и ми ја покажа сличноста помеѓу нас две. Ми кажа дека таа и татко ми многу се сакале и биле среќни кога дознале дека ќе добијат уште едно дете.



_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: RE:Како си ме родила?
15.3.2010 8:47:43   
niki
Ќерка ми има три години и уште не ме прашала како сум ја родила, онака сама за тоа да се заинтересира. Еднаш во книжара виде сликовница со слика на насловната од семејство со бебе и поголемо девојче и побара да ја купиме. Од неа знае дека бебето прво се наоѓа во стомакот на мајката и таму мрда и ако ја стави раката може да почувствува, потоа мајката оди во болница и го раѓа бебето. Исто така ја имаме гледано многу пати српската емисија на РТС „Време је за бебе“ па отприлика знае дека бебињата се раѓаат во болница од нивните мајки и не ги ностат штркови, ниту ги наоѓаат на улица родителите. Јас сум некако на мисла дека постепено ќе ја воведувам во тој свет преку книги соодветни за возраста и други едукативни материјали и нема да правам баук од тоа ниту пак ќе чекам таа да ме праша па да ме изненади прашањето и да незнам што да одговорам. Ниту пак имам намера да ја лажам и да измислувам приказни кои би ја воделе до заблуди. Одговорите на прашањата како на свет доаѓаат децата се некој увод во сексуалното воспитување и тоа е важен дел од животот кој немам намера да го прескокнам ниту да се залажувам дека моето дете за тоа нема да се интересира и еден ден и да проба.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: RE:Како си ме родила?
15.3.2010 8:53:36   
zami
Sin mi ima 5 1/2 ama blagodarenie na knigite i razgovorite ne me iznenadil so takvo prasanje.
Imase moznost da ja gleda sestrami bremena i sosema mu e jasno deka bebinjata se od majkite.

Ja imame knigata za covekovoto telo i tamu ima ubavi sliki na fetusi i kako tie se razvivaat, i dodeka sestrami bese bremena redovno vo knigata proveruvavme kakvo e bebeto.
Edinstveno im mene i sestrami znae da ne prasa dali ne bolelo koga go vadele bebeto. user posted image user posted image
Na sto jas najprvo mu odgovarav ,,ne,, a sega mu odgovaram ,,malku,,

< Поракaта ја уредил zami -- 15.3.2010 8:54:48 >


_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: RE:Како си ме родила?
15.3.2010 22:16:11   
ananikol
Sekoj pat koga ke se postavi ova prasanje nema a da ne mi isplovi od sekavanjeto kako razgovaram so mojata prijatelka vo vrska so poragajot i kako si pominav i  togas nejzinata posvoena kerka ja prasa;A ti kako si me rodila mamo???
Jas izgubiv zdiv,so sega??A mojata prijatelka mnogu mirno i stalozeno i odgovori;So carski rez.I i ja pokaza luznata od operacijata na slepo crevo.

A kaj nas nema tabu temi,se zboruva otvoreno.Pocnuvam so toa...pa se toa toa e prirodno i normalno....user posted image

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: RE:Како си ме родила?
24.3.2010 12:16:06   
mother 29
мојот син е сеуште мал и не разбира до толку,мегутоа знае дека бил во мешето на мама со рачињата и ножињата ја клоцкал мама.и дека сме биле во скопје ,мама ја боцкале и после тоа сме си дошле домаuser posted image
мислам ова го раскажува како приказна,ништо не му е јасно ,ама на мене ми е многу интересен кога ке каже мама боцццццццц и оп Мако!user posted image
а,после кога ке порасне..отом -потом!

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: RE:Како си ме родила?
24.3.2010 12:35:10   
dostickage
jas koga sum bila mala sum i vikala na majka mi mamo ti mene me goltna ,me nosese vo stomaceto i posle me plukna neli?user posted image user posted image user posted image

I ona mi vikase da taka e user posted image user posted image user posted image

Sto se odnesuva do moeto dete,mislam deka kje go sledam primerot na majka mi so postepeno voveduvanje vo oblasta preku knigi soodvetni za vozrasta.Razgovorot i iskrenosta se najvazni,sekako so opredelena doza na vnimanie kako se razgovara.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: RE:Како си ме родила?
24.3.2010 12:39:27   
Annabel
Ива е малечка за да ме праша (2г и 8м), ама бидејќи сега ни се роди баато, знае дека и таа била во мешето на мама како и бато.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: RE:Како си ме родила?
24.3.2010 12:46:55   
Палешка РР
Кога му се роди сестра, Марио праша дали со царски рез, или природно дошла на овој свет user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: RE:Како си ме родила?
24.3.2010 16:14:59   
lukas
mene sestra mi mi velese deka ne mi e vistinska sestra i deka majka mi me donesla od nekade i deka tatko mi ne mi e vistinski tatko....ajas posto mnooooogu bev i sum povrzana so tatko mi toj mi e prijatel broj eden i sekogas koga ke se skarav so sestra mi taa mi velese taka i sekogas placev nemozev da zamislam tatko mi da ne mi e tatko....hahahha...no imase prikazni za toa kako sum se rodila ama koga porasnav koga bev 13-14 god.se rasprasvav tetka mi majka mi i site mi kazuvaa po malku socni detali....znam samo toa deka koga sum se rodila sum bila mnoooogu crna i tetka mi nekela da me drzi vo race rekla uf kolku e crno jas ova nema da go sakam i den denes se smeeme na toa kako izreagirala tetka mi...jas iskreno na deteto ke mu kazuvam kolku mnogu so ljubov bese noseno i kolku cekano dete bese posto3 god se trudevme da go dobieme...i deka koga se porodiv so nego tatko mu jas ragav a tatko mu so mene...hahahha i nema da mu go kazam toa na sentimentalen nacin ili pak zatoa sakaj me jas te donesov na svet ke se trudam so moeto dete na prvo mesto da mu bidam prijatel a potoa majka.....no ke se trudam toa sepak ne zavisi samo od mene....pozz

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: RE:Како си ме родила?
22.3.2012 20:44:32   
mami 3.
Moite znaat od kade izlegle ( ali detali ne znaat kako nastanalo is e toa ) ali posto sum na casrki znaat deka izege od stomak i duri mi ja videle ranata.Podobro da znaat nego vo uciliste da vikaat deka Strkot gi donel ili niknale vo Niva pa drugite deca sto znaat da im se smeat toa ne sakam.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: RE:Како си ме родила?
23.3.2012 8:54:14   
Maca25
Мене Нина ме праша како сум ја родила. И ја покажав раната од царскиот и и реков дека докторот од таму ја извадил. И покажав слика кога бев трудна, и покажав слика од ехо (ама нормално ништо не разбира) и една слика од нас две во болница.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mami 3.)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: RE:Како си ме родила?
12.4.2012 18:33:11   
niki
Pred nekoe vreme kerka mi me prasa kako izlegla od stomakot. I velam pa bev vo bolnica i doktorot mi pomogna da te rodam.
A taa: Ama mamo kako sum izlegla pa bebinjata se golemi od kade izleguvaat, nemas dupka na stomakot?
A jas ups:-0
Bukvalno se najdov vo nebrano, nespremna da odgovoram.
I vetiv deka ke pojdeme vo knizara da kupime nekoja kniga vo koja celiot proces na raganje e opisan ubavo za da razbere taa.
Eden den pojdov vo potraga po kniga i najdov edna vo koja e opisan celiot proces na zacnuvanje, razvivanje i raganje onaka na detski jazik mal broj novi zborovi kako spermatozoidi, jajce kletka, papocna vrvca, mataka, plodova voda.
Samo eden del od knigata mi bese nekako sporen (zaradi patrijahalnoto vospituvanje verojatno). Imeno bese opisano deka spermatozoidot preku penisot na tato vleguva vo matkata na mama dodeka se guskaat i tamu ja oploduva jajce kletkata. Pa taka toj del so vleguvanjeto koga citav go preskoknav.

Pa da prasam: sto mislite dali e prerano na 5 godini tie informacii da se davaat na decata, mislam na konkretno tehnickiot del od prikaznata i koga bi trebalo i toj detalj da se vovede vo objasnuvanjeto?
Pritoa moram da dodadam deka i vo predskolskoto im citale nekoja kniga kako se pravat bebinja i od tamu mi dojde taa so objasnuvanje deka ucitelkata im kazala " od mocata na tato spermatozoidite i od mocata na mama jajce kletkite se spoile" ova e nejzin sloboden prevod od grcki na makedonski.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: RE:Како си ме родила?
12.4.2012 18:50:44   
Pepelaska *
Јас мислам дека воопшто не е рано на 5 години да го постави ова прашање.Сосема е нормално на таа возраст, тогаш веќе осознаваат дека човечкиот род се размножува значи исто како кокошката што неси пиле и слично.Твојов пример со книгава е преубав начин значи и со слики да дознае детето.Можеби сеуште нема да му бидат јасни некои работи ама ќе сфати дека штркот не ги носи бебенцата.
И мислам дека не треба да им зборуваме со стручни термини или двосмислено, сепак нивниот интерес за оваа тема на таа возраст е сеуште скромен.
Имав другарка која кога бев јас бремена имаше 4 години и секогаш ја прашуваше мајка и каде е моето бебе.А после тоа како сум излегла јас од мешето и така натаму ...Значи мислам дека најпрво треба да им се каже дека бебенцето расте во мешето на мама и како стасало таму.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: RE:Како си ме родила?
12.4.2012 19:34:20   
mila mama
Јас ќе раскажам за мене, кога јас сум прашувала горе-долу на возрастта на вашите деца, а добро се сеќавам на тоа, мајка ми ми објасни дека пиела апчињашто прават бебе и така и се направило бебе во стомакот и после со операција во болница го вадат бебето надвор. Сосема бев задоволна со одговорот и дури и јас посакав да пијам од тие апчињаuser posted image кога ќе дојде време истото би и го објаснила и на ќерка ми. а мислам дека и во 4-то одделение, т.е на околу 10 годишна возраст децата го учат тоа и на училиште, па штом системот определил тогаш да го учат , мислам дека тогаш треба да го учат. не би била премногу отворена на возраст на 5 години да објаснувам детаљно, затоа што во тој период децата се многу љубопитни со своето и со телата на другите, па да не се чудам после од каде идејата да играат на мајки и татковци на голо user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: RE:Како си ме родила?
12.4.2012 20:06:25   
niki
A ako najde nekoi apcinja i gi ispie?
na primer kutivceto od apoite na mm za visok pritisokuser posted image


< Поракaта ја уредил niki -- 12.4.2012 20:08:14 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: RE:Како си ме родила?
12.4.2012 20:09:43   
Pepelaska *
Па токму заради тоа што се толку љубопитни на таа возраст мислам дека треба да им се објасни. Има случаи такви каде 5 годишни деца баш тоа си играат, според мене тоа во некоја мерка е нормално за таа возраст пошто тогаш стануваат свесни за половите.Е сега некои делово може да се премолчат како што кажа ники дека од кај тато иде бебето во мама.Тоа за малку подоцна.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: RE:Како си ме родила?
12.4.2012 20:10:38   
Џесика
Се сложувам со мила мама, може не е мала да е љубопитна, ама е мала да знае детаљи. Сестра ми на внука ми и објасни многу едноставно: мама и тато си легнале во кревет и се бакнувале и се створила таа во мешето на мама (така некако беше колку што памтам) па едно време кога ја фати „криза“ за братче им викаше, ајде вечер бацувајте се и да ми родите брат user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: RE:Како си ме родила?
12.4.2012 20:15:23   
Viktori
Јас откако и кажав на ќерка ми дека бебињата излегуваат од дудето најчесто, сега сака куче да има или маче или ветеринар да е. user posted image user posted image user posted image

А како се пика таму бебето, уште не сум и кажала детално. Освен моментот дека мајката и таткото се сакаат, се гушкаат и бубнуваат и - оп, бебе во мешето. user posted image

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: RE:Како си ме родила?
13.4.2012 18:07:22   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

Јас откако и кажав на ќерка ми дека бебињата излегуваат од дудето најчесто, сега сака куче да има или маче или ветеринар да е. user posted image user posted image user posted image

А како се пика таму бебето, уште не сум и кажала детално. Освен моментот дека мајката и таткото се сакаат, се гушкаат и бубнуваат и - оп, бебе во мешето. user posted image


Vaka i jas. Na sto taa mi vika daj da te izguskam i izbacuvam da si napravime nie bebe bez tato. user posted image Na sto doobjasnuvav deka za da se napravi bebe mora golem maz i golema zena da se guskaat i deka guskanjeto i bacuvanjeto so decata e razlicno i od toa bebe ne se dobiva.
Inace ne me tera da se guskam so mm, ljubomorna e seuste user posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Како си ме родила?
20.4.2012 13:00:15   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

Од каде доаѓаат бебињата
А:
Каде тетка Милица го најде своето бебе?
Б: Пораснало во неа на посебно место што го имаат мајките за таа намена.
Најдобро е ваквото прашање да го одговорите што поедноставно. Интересирањето на дете од предшколска возраст е сеуште скромно. Не е исклучено детето веднаш да го смени правецот на разговорот од бебето на тетка Милица на себе.

А:
Дали и јас исто така пораснав кај тебе ?
Б: Да токму така !

Додека му зборувате за тоа гледајте да не внесувате забуна кај детето со употреба на некои измислени или научни термини. Не спомнувајте ниту зборови како „гнездо“, „вагина“, или „под мајчиното срце“, иако оваа стара изрека покрај очигледната неточност за положбата на бебето, содржи топлина. Кога детето ќе порасне малку и ќе треба да му дадете подобро објаснување, и термините ќе ги замените со вистинските називи.

А: Каде бев јас кога ти беше мало девојче ?
Б: Твојот почеток бил скриен во мама и чекал да таа порасне, да го најде тато, создадат дом во кој ти ќе дојдеш.
Избегнувајте непромислен одговор „кога мама беше мала, ти воопшто не постоеше“. Децата имаат изразено чувство за континуитетот на животот. Поради тоа не треба да му го порекнувате постоењето на детето пред неговото доаѓање на овој свет. И затоа горниот одговор е помалку груб но сепак сеуште вистинит.

А: Мамо, дали сега кај тебе расте бебе?
Б: Не, не баш сега, но ќе ти кажам кога ќе биде тоа. Ја виде тетка Соња како се здебелила, тоа е затоа што бебето се повеќе расте.
Невозможно е да се предвидат кави прашања ќе бидат поставени. Но сепак, што и да одговарате, секогаш почнете со бебето расте кај својата мајка.



ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

user posted image user posted image user posted image ме потсети на една кавга на кумчето-7 год. и неговото другарче. Имено тие и двајцата си прашале по дома како се родиле, арно ама едниот е природно другиот со царски и настанува кавга- се убедуваа како стари луѓе дали децата излегуваат од мешето на мама или од дундетоuser posted image user posted image user posted image и на крај доага кумчето и и вика на мајка му - ај крени маичката да види дека немаш никаква лузна на мешето и дека децата излегуваат од дунде, овој ништо не знаеuser posted image user posted image user posted image смешки живи...па седнаа после и убаво им ги објаснија двете варијанти...



ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

Сигурно и вие сте биле бомбардирани со вакви и слични прашања. user posted image
Споделете ги со нас прашањата и вашите одговори user posted image


Јас прв пат добив вакво прашање кога син ми имаше 5 години.

"Мамо, јас знам дека сум излегол од твојот стомак, само незнам како сум влегол таму?" user posted image user posted image user posted image

На што доби одговор: "Ти секогаш си бил снаодливо дете, па така и кога беше нај, нај малечок си го најде патот до твоето деветмесечно живеалиште" user posted image user posted image




ИЗВОРНА ПОРАКА: zami

Sin mi seuste ne postavil takvo prasanje, no imajki doma kniga za covekovoto telo ima videno dobri sliki so majka i bebe vo stomakot taka sto toj del mu e jasen

Smeskata bese za veligden koga trebase da mu objasnam kako dedo boze (isus) voskresnal
I koga jas rekov deka umrel i povtorno se rodil toj mi odgovori
,, E kako mozel tolkav golem da vleze vo stomakot na majkamu,,



ИЗВОРНА ПОРАКА: big_mama817 RR

ќе се потрудам да дадам искрен и добар и разумен одговор кој ќе биде сфатлив за него





_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Како си ме родила?
20.4.2012 13:03:01   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pregnant

Ќерка ми има 4 години и 8 месеци, а пред една година ја добив и втората ќерка, така што таа знае дека бебето ми беше во стомак и дека докторот го извади, но досега не и текнало да ме праша како ми го извадиле - од каде. И вчера еден филм гледавме и една бремена требаше да се пораѓа и вика сега мамо како ќе и го извадат и и реков дека ќе и го пресече стомакот и после ќе и го залепи да не се познава. И таа почна да вика - леле мамо јас не сакам да ми го сечат стомакот кога ќе пораснам и кога ќе имам бебе. Од сабајле пак и текна вика мамо јас сум трудна - се искинав од смеење. Некое девојче во градинката така викалоuser posted image





ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

Jas sum carski, pa na nivnoto prasanje, im go pokazav stomakot. Mnogu polesna varijanta od taa da objasnuvam priroden poragjaj.user posted image user posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

Јас им кажав дека бебињата излегуваат од дудето. И дека се многу мали кога излегуваат. После тоа ќерка ми најмалата кажа дека не сака бебе да има. user posted image
Ама кога дозна дека има и варијанта операција да и прават, првата варијанта некако повеќе и се бендиса затоа што и тие излегле од таму а не со операција user posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: mama26

user posted image user posted image sega pocna da se interesira za toa ,i sega za sega znae deka se vo stomak deka rastat a za izlez ne me prasal user posted image kojznae kako ke mu odgovoram koga ke prasa user posted image



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Како си ме родила?
6.12.2013 12:18:58   
Mihaela 2010
Do sega me nema prasano kako dosla na ovoj svet ama znae deka bila vo mojot stomak...
Vekje nekoe vreme pocnuva da me prasuva mamo ajde koga ke ni se rodi bebeto,posto e preokupirana so bebeto na zolva mi koja se porodi pred izvesno vreme i misli taka e toauser posted image
ili ke rece mamo koga ke go rodis bebeto moite alista ke mu gi dadam...
znae deka strkot ne gi nosi bebinjata nitu deka od nekade se kupuvaat ,tuku znae deka treba prvo da mi porasne stomakot pa potoa da se rodi
bas za toa deka treba mama i tato da go napravat ne sum i kazala zosto smetam deka e seuste mala,i nema potreba od tie muabeti,no otvoreno ke i kazam i za toa koga ke dojde vremeto

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?