|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Исхраната кај вработени бремени жени
30.9.2009 11:07:55   
profesorica
Бременоста е еден од најубавите периоди во животот на секоја жена и таа состојба бара и посебен режим на исхрана. Во оваа статија ќе се обидеме да дадеме одговор на неколку важни прашања кои се јавуваат кај секоја бремена жена во врска со начинот на исхрана.

Дали храната влијае на мојата ефикасност на работа?
За да бидете во состојба да дадете сѐ од себе на работното место, неопходно е да ја прилагодите својата исхрана согласно вашите работни обврски. Вашиот нутриционист, при одредување на адекватна исхрана, ќе појде од три битни фактори: вашата здравствена состојба, здравјето на вашето бебе и видот на работа која ја вршите.

Премногу сум уморна по работата. Дали постои можност со исхрана да го намалам заморот и стресот?
Секако дека е можно. Најважно е во текот на денот да внесувате продукти кои имаат нутритивна вредност. Свежо овошје, сирење и кекс ќе ви помогнат да ја добиете потребната енергија. Избегнувајте слатки и масни јадења кои сигурно ќе ви донесат дремка. Од стресот постепено ќе почнат да ве ослободуваат продукти кои имаат магнезиум (житарки, зеленчук, лешници, бадеми), како и витамини од Б комплексот (особено суво овошје).

Како да ја организирам исхраната на работното место?
• носете ги со себе продуктите кои ги планирате како ооброк на работа. Пластичен вакуумски сад ќе собере салата од свеж зеленчук, месо, леб или кифли, компот;
• додека јадете, не извршувајте други работи бидејќи на тој начин несвесно ќе изедете многу повеќе отколку што ви е потребно;
• одредете час во кој секој ден ќе го започнувате својот оброк;
• јадете споро и долго џвакајте ја храната;
• пред да заминете на работа, без исклучок мора да појадувате;
• пијте најмногу до 2 мали шолји кафе на ден.

Дали е дозволено понекогаш да ручам во ресторан?
Дозволено е, но, мора да внимавате што нарачувате.
• во италијански ресторан изберете тестенини со шампињони или зеленчук, а избегнувајте ги јадењата со сосови и путер;
• кинескиот ресторан е секогаш добар избор, поради малкуте маснотии (јадењата најчесто се подготвуваат со пилешко месо и морски плодови). Но, избегнувајте ги масните супи и ориз со многу калорични додатоци;
• во фаст фуд ресторан свртете со кон сендвичи со пилешко месо и без кашкавал;
• кога ќе нарачувате десерт, нека биде тоа пудинг или овошен колач.

Мојата работа е главно канцелариска. Како да се хранам, а да не ја зголемам тежината?
Со секој оброк потребно е да внесете свеж зеленчук или овошје. На тој начин ќе го поттикнете работењето на дигестивниот систем и ќе го елиминирате вишокот на течности во организмот, а со тоа ќе спречите и проблеми со циркулацијата, проширени вени и зголемена тежина.

Како да ги спречам нападите на глад?
Направете распоред – 3 оброка на работното место (на секои 2.5 или 3 часа). Тоа ќе ве држи сити и нема да дозволи кога ќе дојдете дома фрижидерот да ви е најдобриот пријател.

Што да јадам за појадок или вечера ако имам обилен ручек?

Појадокот во таков случај треба да биде лесен: чаша млеко со корнфлекс, 1 овошје и 1 шолја кафе. За вечера (ако сте имале, на пример, тестенини за ручек) земете салата од зеленук или варен зелечук со парче свежо кравјо сирење.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Исхраната кај вработени бремени жени
1.10.2009 23:35:35   
bordan
uste koga doznav deka sum bremena odluciv mnogu pozdravo da se hranam t.e poveke ovosje (oti zelencuk poveke sakam )a inaku jadev se sto ke mi se jadese i koga ke mi se jadese ne pazev mnogu na kg bitno mi bese da e se vo red so bebusot.Na poragaj otidov so 26kg popravenauser posted image ( od 54kg do 80) a sega sum 57kg.taka da jadete si se sto ke vi se jade oti podocna koga se doi poveke se vnimava so ishranata poradi grceviteuser posted image na bebeto.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Исхраната кај вработени бремени жени
15.1.2010 1:01:19   
MACKITA
Jas od koga ostanav bremena navlecene sum samo na mlecni proizbodi i salati.Drugo nisto ne mozam da jadam i oslabena sum 2 kg.Posebno na rabota mi pretstavuva problem ishranata.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Исхраната кај вработени бремени жени
15.1.2010 8:24:05   
arh_diz
Na rabota mozes da si zemes sendvic ovosje ili pak ako ima nekoj restoran vo tvoja blizina mozes da odis . Jas isto sum vrabotena mlecni proizvodi nesakam da vidam ni porano ne gi sakav edinstveno sto jadam e kiselo mleko i jogurt.A bez salata nemozam da zivejam sakav i porano sakam i sega no mislam na salati koi se posni bez majonez.
Na rabota so mene sekogas imam ovosje i priroden sok koj go cedam sekoe utro

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот MACKITA)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Исхраната кај вработени бремени жени
15.1.2010 8:26:26   
profesorica
МАЦКИТА.а која недела си ??? и јас на почетокот од бременоста имав многу мачнини и многу повраќав па затоа неможев ич да јадам и ослабнев.но ако напредува бебчето немај гајле.потоа ќе надокнадиш.

обавезно свежо овошје и зеленчук, природни сокови конзумирај.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Исхраната кај вработени бремени жени
19.1.2010 1:59:23   
MACKITA
сега сум 10 недела ама апетит нула можам цел ден да гладувам и дури некаде кај 10 вечерта ке ми текни дека ништо не сум јадена

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Исхраната кај вработени бремени жени
19.1.2010 15:26:10   
BILE.F
И јас до трети месец не можев ништо да јадам, ослабнав 3кг, јадев само плазма бисквити, зденка со малку двопек, варен компир и супа без многу зачини.Сега сум 6месец, ми се нормализира исхраната, ама пак не можам да јадам благо(што не сум го ни сакала многу и пред тоа), и избегнувам мрсна храна, повеќе варено, овошје,зеленчук,млечни производи.

(Одговор на членот MACKITA)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Исхраната кај вработени бремени жени
19.1.2010 21:44:03   
Еца
Јас за втората бременост првите месеци одев на работа и секојдневно си купував овошни јогуртчиња. Јадев бонжита и често си правве сендвичиња од дома со крем сирење.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Исхраната кај вработени бремени жени
24.6.2010 17:07:41   
vezilka RR
хи,хи..добро е што во канцеларија си имаме и фрижидер и можам буквално да си се хранам онака како кога би била дома. Овошје и млеко и црно лепче купувам секој ден, и понеделнички си купувам и некаков зеленчук, маслинки, сирење и тоа си јадам. Колешкиве ми се благодарни оти со тој ниет и тие се хранат поздраво..нема више сендвичи и буреци user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Исхраната кај вработени бремени жени
24.6.2010 17:22:43   
amelbebe
dodeka bev bremena mnogu nezdravo se hranev pa i koleskite gi hranev so sendvici uste kakvi ne glupostiuser posted image  burek sekoj den jadev ne znam zosto ama toj period  po cetvrt dnevno morav da izedamuser posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Исхраната кај вработени бремени жени
11.9.2010 0:45:35   
Magnolija
Od koga doznav deka sum bremena, pazam na se sto jadam! porano trcav i bev poaktivna, i znaev deka ako imam izedeno nesto na polnok ( sendvic od 7ca:)- sledniot den-ke go istrcam:)))
sega, salati, supi, ovosni jogurti,kornfleksi, crno lepce, maslinki, peceni pecurki, telesko vareno ( njam njam:)))) se na se- sega poveke ja cenam zdravata hrana- znam deka e dobra i za mene i za bebeto:)

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Исхраната кај вработени бремени жени
12.10.2010 22:09:15   
Natuska85
И јас сум си 8 недела и се трудам што поздраво да се хранам.житарици со млеко или јогурт и многу овошје и зеленчук задолжително на работа.Најсрекна сум што не ми се јаде благо ама ич,а пред бременоста бев чокохоликuser posted image .Сакам да продолжам со здрава храна до крај на бременоста па ќе видиме....user posted image

(Одговор на членот Magnolija)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Исхраната кај вработени бремени жени
12.10.2010 22:58:29   
misticia
На втората бременост два и пол месеци не бев свесна дека сум трудна, во рамстор маркетот работев - го изедов пола рамстор платата не ми стигаше за сите глупости што ги купував :)

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Исхраната кај вработени бремени жени
12.10.2010 23:26:35   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

хи,хи..добро е што во канцеларија си имаме и фрижидер и можам буквално да си се хранам онака како кога би била дома. Овошје и млеко и црно лепче купувам секој ден, и понеделнички си купувам и некаков зеленчук, маслинки, сирење и тоа си јадам. Колешкиве ми се благодарни оти со тој ниет и тие се хранат поздраво..нема више сендвичи и буреци user posted image user posted image user posted image


хи,хи..читам што сум пишала и морам да кажам дека веќе не се држам толку строго до тоа..почнав да забушавам со исхраната. Ах, ќотек за за мене..морам да пазам..

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Исхраната кај вработени бремени жени
31.10.2010 17:55:57   
LOVEBABY
A sto da kazam jas uzivam da jadam brza hrana i salati...
rabotata ne mi dozvoluva da mozam da si prigotvam sama nesto zdravo za jadenje...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Исхраната кај вработени бремени жени
7.11.2010 22:33:48   
AnnaMolly RR
Под зградата кај што работам има Жито Лукс. Да не претерам, ама 70 % од цела бременост за појадок купував едно ѓеврече и павлака. Колку ми беше слатко!_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот LOVEBABY)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Исхраната кај вработени бремени жени
8.11.2010 11:02:32   
strelec 8
za prvata bremenost mnogu mi bese slatko da jadam pavlaka i krastavica.abe sekoj den jadev i nemozev da se iznajadam.a za vtorata bremenost oti bev mnogu oslabena ne pazev sto jadev.ali kolku blago sum jadela,na mm koga ke mu kazev odi kupi mi tolumba ili toblerone.ednas dinja go terev da mi kupi.mnogu blago jadev.lelelel koga ke mi tekne kolku

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Исхраната кај вработени бремени жени
7.5.2012 19:26:25   
pepuska
Значи на работа храната ми е најголем проблем зашто фрижидер нема , а и нема место каде да се чува освен во ташна очигледно газдите не смислиле место на јадење честопати јадам надвор пред врата . Тоа ме условува сега со топлово време ништо да не можам сендвич или сл да си стаам во ташна а топло овошје ме нервира така дам идоажа да пукнам додека сум на работа

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Исхраната кај вработени бремени жени
8.5.2012 12:37:43   
Pepelaska *
Кога одев на работа на сабајле јадев гевреќ ако бев прва смена, и секкао благоооо, си правев промет де од сникерсите и киткетот user posted image , а втора ко ке одев си ручав дома и си носев едно огромно пластично со сечкано овошје

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот pepuska)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Исхраната кај вработени бремени жени
8.5.2012 13:15:33   
temjana
Мене да ви кажам се ми е слатко ништо не одбивам се си кркамuser posted image Јас во животов мој никогаш не сум била по сладоледот всушност воопшто по благото ама еве дојде момент кога ми е убавоuser posted image Инаку гледам да се хранам здраво од сабајле задолжително имам порција овошје па потоа јадам ѓеврече со јогурт или кисело млеко и зеленчукова салата накај 14 часот. Ова ми е на работа јадењето значи до кај 16 часот. Дома кога ќе си дојдам ручаме обично некоја манџа, ручекот ни е околу 17 часот и толку не вечерам или многу ретко, евентуално можам да се почастам со порција сладоледuser posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Исхраната кај вработени бремени жени
24.5.2012 15:42:16   
Veronika 78
Denot go pocnuvam so banana popat nakaj rabota,tamu obicno jadam gevrek ili kifla so jogurt a nekogas edenas vo dve nedele znam da se pocastam so simit.Doma obicno jadam salata sopska i eventualno nekoe mevce ili supa.Navecer pijam mleko so med i musli a vo meguvreme moze da jadam ovosje ili sladoled.Nikogas ne sum bila gurman taka da edinstveniot problem koga ostanav bremena bese da ne zaboravam da jadamuser posted image
Sepak na krvnata slika koja otsekogas mi bila top mi se pojavija zgolemeni leukociti i malku toa me zagrizuva inaku jas bev ekstremno slaba za moja visina a vo bremenost imam kaceno dosega 15kg imam uste dva meseci pa so gospod napred,samo da e vo red se souser posted image drugo nisto ne mi e bitno

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Исхраната кај вработени бремени жени
2.7.2012 15:32:18   
jagotce
Veke sum vo 12 nedela i imam dosta apetit,nautro dodeka sum na rabota zadolzitelno mora pojadokot da e nekoja kifla/gevrek i sl.so jogurt ,za razlika od prethodno kolku pomalku jadev,kafe celosno isfrliv i sokovi otkako ostanav trudna ne mozam da gi zamislam.Strav mi e da ne se zdebelam mnogu.Drugarka koja e 4 nedeli pred mene celo vreme povrakase i gi namali kilogramite sto ne e slucaj kaj mene pa moze i zatoa sum zagrizena a dosega sum kacila samo 1kg.user posted image

(Одговор на членот Veronika 78)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Исхраната кај вработени бремени жени
27.11.2012 22:50:27   
ilic
ne sporeduvaj so drugi trudnici vikaat ako mnogu povrakash nema da pokacis vo kilaza a moze duri i da oslabnes a ako voopsto ne povrakas togas sigurno ke pokacis kilaza jas naprimer sum 5 mesec i do sega voopsto ne povrakam nitu ednaska, pa se zdebeliv 3 kila do sega vazno e da jades pocesto no po malku

(Одговор на членот jagotce)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Исхраната кај вработени бремени жени
8.9.2014 10:35:45   
Mihaela 2010
E jas od utre trgam na rabota , kancelariska rabota i mnogu se mislam sto da jadam.so prvata bremenost se zdebeliv 24 kg sega planiram da vnimavam i da ne preteruvam.ovosje sekako ke si nosam jogurt i nekoe gevrece i orevcinja za izmegu .iznakupyvav integralni kolacinja ako me fati kriza za blago pa ke vidam do 17 h kako ke izdrzuvam

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот ilic)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Исхраната кај вработени бремени жени
8.9.2014 15:49:36   
Dilina
Јас додека бев бремена мн јадев на работа, па и последните два месеца иако ги работв по 4 саати... јадев геврек, јогурт, а најчесто си носев зготвена храна од дома.. мевце компирче итн.. покрај тоа јадев секој ден по 100 грама милка чоколадо а и викаат трудници кои јадат мн чоколадо раѓаат весели деца user posted image еве ја мојава само се кези по цел ден.....user posted image

Оревчиња, бадеми, лешници, мн суво овошје се ем многу здрави ем држат ситост.. ама не се лишев ни од чипсови и грицки, само не претерано, качив 22 кг (62) а бев 40... па сега сум 52 и се надевам нема да идам надолу user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali so vozenje na orbitrek moze da se oslabe?

Da (100%)

Ne (0%)


Број на сите гласови: 1

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!