Исхраната кај вработени бремени жени (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Исхрана за трудници



Порака


profesorica -> Исхраната кај вработени бремени жени (30.9.2009 11:07:55)

Бременоста е еден од најубавите периоди во животот на секоја жена и таа состојба бара и посебен режим на исхрана. Во оваа статија ќе се обидеме да дадеме одговор на неколку важни прашања кои се јавуваат кај секоја бремена жена во врска со начинот на исхрана.

Дали храната влијае на мојата ефикасност на работа?
За да бидете во состојба да дадете сѐ од себе на работното место, неопходно е да ја прилагодите својата исхрана согласно вашите работни обврски. Вашиот нутриционист, при одредување на адекватна исхрана, ќе појде од три битни фактори: вашата здравствена состојба, здравјето на вашето бебе и видот на работа која ја вршите.

Премногу сум уморна по работата. Дали постои можност со исхрана да го намалам заморот и стресот?
Секако дека е можно. Најважно е во текот на денот да внесувате продукти кои имаат нутритивна вредност. Свежо овошје, сирење и кекс ќе ви помогнат да ја добиете потребната енергија. Избегнувајте слатки и масни јадења кои сигурно ќе ви донесат дремка. Од стресот постепено ќе почнат да ве ослободуваат продукти кои имаат магнезиум (житарки, зеленчук, лешници, бадеми), како и витамини од Б комплексот (особено суво овошје).

Како да ја организирам исхраната на работното место?
• носете ги со себе продуктите кои ги планирате како ооброк на работа. Пластичен вакуумски сад ќе собере салата од свеж зеленчук, месо, леб или кифли, компот;
• додека јадете, не извршувајте други работи бидејќи на тој начин несвесно ќе изедете многу повеќе отколку што ви е потребно;
• одредете час во кој секој ден ќе го започнувате својот оброк;
• јадете споро и долго џвакајте ја храната;
• пред да заминете на работа, без исклучок мора да појадувате;
• пијте најмногу до 2 мали шолји кафе на ден.

Дали е дозволено понекогаш да ручам во ресторан?
Дозволено е, но, мора да внимавате што нарачувате.
• во италијански ресторан изберете тестенини со шампињони или зеленчук, а избегнувајте ги јадењата со сосови и путер;
• кинескиот ресторан е секогаш добар избор, поради малкуте маснотии (јадењата најчесто се подготвуваат со пилешко месо и морски плодови). Но, избегнувајте ги масните супи и ориз со многу калорични додатоци;
• во фаст фуд ресторан свртете со кон сендвичи со пилешко месо и без кашкавал;
• кога ќе нарачувате десерт, нека биде тоа пудинг или овошен колач.

Мојата работа е главно канцелариска. Како да се хранам, а да не ја зголемам тежината?
Со секој оброк потребно е да внесете свеж зеленчук или овошје. На тој начин ќе го поттикнете работењето на дигестивниот систем и ќе го елиминирате вишокот на течности во организмот, а со тоа ќе спречите и проблеми со циркулацијата, проширени вени и зголемена тежина.

Како да ги спречам нападите на глад?
Направете распоред – 3 оброка на работното место (на секои 2.5 или 3 часа). Тоа ќе ве држи сити и нема да дозволи кога ќе дојдете дома фрижидерот да ви е најдобриот пријател.

Што да јадам за појадок или вечера ако имам обилен ручек?

Појадокот во таков случај треба да биде лесен: чаша млеко со корнфлекс, 1 овошје и 1 шолја кафе. За вечера (ако сте имале, на пример, тестенини за ручек) земете салата од зеленук или варен зелечук со парче свежо кравјо сирење.




bordan -> RE: Исхраната кај вработени бремени жени (1.10.2009 23:35:35)

uste koga doznav deka sum bremena odluciv mnogu pozdravo da se hranam t.e poveke ovosje (oti zelencuk poveke sakam )a inaku jadev se sto ke mi se jadese i koga ke mi se jadese ne pazev mnogu na kg bitno mi bese da e se vo red so bebusot.Na poragaj otidov so 26kg popravena[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]( od 54kg do 80) a sega sum 57kg.taka da jadete si se sto ke vi se jade oti podocna koga se doi poveke se vnimava so ishranata poradi grcevite[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image] na bebeto.




MACKITA -> RE: Исхраната кај вработени бремени жени (15.1.2010 1:01:19)

Jas od koga ostanav bremena navlecene sum samo na mlecni proizbodi i salati.Drugo nisto ne mozam da jadam i oslabena sum 2 kg.Posebno na rabota mi pretstavuva problem ishranata.




arh_diz -> RE: Исхраната кај вработени бремени жени (15.1.2010 8:24:05)

Na rabota mozes da si zemes sendvic ovosje ili pak ako ima nekoj restoran vo tvoja blizina mozes da odis . Jas isto sum vrabotena mlecni proizvodi nesakam da vidam ni porano ne gi sakav edinstveno sto jadam e kiselo mleko i jogurt.A bez salata nemozam da zivejam sakav i porano sakam i sega no mislam na salati koi se posni bez majonez.
Na rabota so mene sekogas imam ovosje i priroden sok koj go cedam sekoe utro




profesorica -> RE: Исхраната кај вработени бремени жени (15.1.2010 8:26:26)

МАЦКИТА.а која недела си ??? и јас на почетокот од бременоста имав многу мачнини и многу повраќав па затоа неможев ич да јадам и ослабнев.но ако напредува бебчето немај гајле.потоа ќе надокнадиш.

обавезно свежо овошје и зеленчук, природни сокови конзумирај.




MACKITA -> RE: Исхраната кај вработени бремени жени (19.1.2010 1:59:23)

сега сум 10 недела ама апетит нула можам цел ден да гладувам и дури некаде кај 10 вечерта ке ми текни дека ништо не сум јадена




BILE.F -> RE: Исхраната кај вработени бремени жени (19.1.2010 15:26:10)

И јас до трети месец не можев ништо да јадам, ослабнав 3кг, јадев само плазма бисквити, зденка со малку двопек, варен компир и супа без многу зачини.Сега сум 6месец, ми се нормализира исхраната, ама пак не можам да јадам благо(што не сум го ни сакала многу и пред тоа), и избегнувам мрсна храна, повеќе варено, овошје,зеленчук,млечни производи.




Еца -> RE: Исхраната кај вработени бремени жени (19.1.2010 21:44:03)

Јас за втората бременост првите месеци одев на работа и секојдневно си купував овошни јогуртчиња. Јадев бонжита и често си правве сендвичиња од дома со крем сирење.




vezilka RR -> RE: Исхраната кај вработени бремени жени (24.6.2010 17:07:41)

хи,хи..добро е што во канцеларија си имаме и фрижидер и можам буквално да си се хранам онака како кога би била дома. Овошје и млеко и црно лепче купувам секој ден, и понеделнички си купувам и некаков зеленчук, маслинки, сирење и тоа си јадам. Колешкиве ми се благодарни оти со тој ниет и тие се хранат поздраво..нема више сендвичи и буреци [sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]




amelbebe -> RE: Исхраната кај вработени бремени жени (24.6.2010 17:22:43)

dodeka bev bremena mnogu nezdravo se hranev pa i koleskite gi hranev so sendvici uste kakvi ne gluposti[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image] burek sekoj den jadev ne znam zosto ama toj period  po cetvrt dnevno morav da izedam[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]




Magnolija -> RE: Исхраната кај вработени бремени жени (11.9.2010 0:45:35)

Od koga doznav deka sum bremena, pazam na se sto jadam! porano trcav i bev poaktivna, i znaev deka ako imam izedeno nesto na polnok ( sendvic od 7ca:)- sledniot den-ke go istrcam:)))
sega, salati, supi, ovosni jogurti,kornfleksi, crno lepce, maslinki, peceni pecurki, telesko vareno ( njam njam:)))) se na se- sega poveke ja cenam zdravata hrana- znam deka e dobra i za mene i za bebeto:)




Natuska85 -> RE: Исхраната кај вработени бремени жени (12.10.2010 22:09:15)

И јас сум си 8 недела и се трудам што поздраво да се хранам.житарици со млеко или јогурт и многу овошје и зеленчук задолжително на работа.Најсрекна сум што не ми се јаде благо ама ич,а пред бременоста бев чокохолик[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image].Сакам да продолжам со здрава храна до крај на бременоста па ќе видиме....[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




misticia -> RE: Исхраната кај вработени бремени жени (12.10.2010 22:58:29)

На втората бременост два и пол месеци не бев свесна дека сум трудна, во рамстор маркетот работев - го изедов пола рамстор платата не ми стигаше за сите глупости што ги купував :)




vezilka RR -> RE: Исхраната кај вработени бремени жени (12.10.2010 23:26:35)


ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka

хи,хи..добро е што во канцеларија си имаме и фрижидер и можам буквално да си се хранам онака како кога би била дома. Овошје и млеко и црно лепче купувам секој ден, и понеделнички си купувам и некаков зеленчук, маслинки, сирење и тоа си јадам. Колешкиве ми се благодарни оти со тој ниет и тие се хранат поздраво..нема више сендвичи и буреци [sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]


хи,хи..читам што сум пишала и морам да кажам дека веќе не се држам толку строго до тоа..почнав да забушавам со исхраната. Ах, ќотек за за мене..морам да пазам..




LOVEBABY -> RE: Исхраната кај вработени бремени жени (31.10.2010 17:55:57)

A sto da kazam jas uzivam da jadam brza hrana i salati...
rabotata ne mi dozvoluva da mozam da si prigotvam sama nesto zdravo za jadenje...




AnnaMolly RR -> RE: Исхраната кај вработени бремени жени (7.11.2010 22:33:48)

Под зградата кај што работам има Жито Лукс. Да не претерам, ама 70 % од цела бременост за појадок купував едно ѓеврече и павлака. Колку ми беше слатко!





strelec 8 -> RE: Исхраната кај вработени бремени жени (8.11.2010 11:02:32)

za prvata bremenost mnogu mi bese slatko da jadam pavlaka i krastavica.abe sekoj den jadev i nemozev da se iznajadam.a za vtorata bremenost oti bev mnogu oslabena ne pazev sto jadev.ali kolku blago sum jadela,na mm koga ke mu kazev odi kupi mi tolumba ili toblerone.ednas dinja go terev da mi kupi.mnogu blago jadev.lelelel koga ke mi tekne kolku




pepuska -> RE: Исхраната кај вработени бремени жени (7.5.2012 19:26:25)

Значи на работа храната ми е најголем проблем зашто фрижидер нема , а и нема место каде да се чува освен во ташна очигледно газдите не смислиле место на јадење честопати јадам надвор пред врата . Тоа ме условува сега со топлово време ништо да не можам сендвич или сл да си стаам во ташна а топло овошје ме нервира така дам идоажа да пукнам додека сум на работа




Pepelaska * -> RE: Исхраната кај вработени бремени жени (8.5.2012 12:37:43)

Кога одев на работа на сабајле јадев гевреќ ако бев прва смена, и секкао благоооо, си правев промет де од сникерсите и киткетот [sm=jezicek.gif], а втора ко ке одев си ручав дома и си носев едно огромно пластично со сечкано овошје




temjana -> RE: Исхраната кај вработени бремени жени (8.5.2012 13:15:33)

Мене да ви кажам се ми е слатко ништо не одбивам се си кркам[sm=smiley36.gif] Јас во животов мој никогаш не сум била по сладоледот всушност воопшто по благото ама еве дојде момент кога ми е убаво[sm=smiley1.gif] Инаку гледам да се хранам здраво од сабајле задолжително имам порција овошје па потоа јадам ѓеврече со јогурт или кисело млеко и зеленчукова салата накај 14 часот. Ова ми е на работа јадењето значи до кај 16 часот. Дома кога ќе си дојдам ручаме обично некоја манџа, ручекот ни е околу 17 часот и толку не вечерам или многу ретко, евентуално можам да се почастам со порција сладолед[sm=smiley1.gif]




Veronika 78 -> RE: Исхраната кај вработени бремени жени (24.5.2012 15:42:16)

Denot go pocnuvam so banana popat nakaj rabota,tamu obicno jadam gevrek ili kifla so jogurt a nekogas edenas vo dve nedele znam da se pocastam so simit.Doma obicno jadam salata sopska i eventualno nekoe mevce ili supa.Navecer pijam mleko so med i musli a vo meguvreme moze da jadam ovosje ili sladoled.Nikogas ne sum bila gurman taka da edinstveniot problem koga ostanav bremena bese da ne zaboravam da jadam[sm=smiley1.gif]
Sepak na krvnata slika koja otsekogas mi bila top mi se pojavija zgolemeni leukociti i malku toa me zagrizuva inaku jas bev ekstremno slaba za moja visina a vo bremenost imam kaceno dosega 15kg imam uste dva meseci pa so gospod napred,samo da e vo red se so[sm=duda.gif]drugo nisto ne mi e bitno




jagotce -> RE: Исхраната кај вработени бремени жени (2.7.2012 15:32:18)

Veke sum vo 12 nedela i imam dosta apetit,nautro dodeka sum na rabota zadolzitelno mora pojadokot da e nekoja kifla/gevrek i sl.so jogurt ,za razlika od prethodno kolku pomalku jadev,kafe celosno isfrliv i sokovi otkako ostanav trudna ne mozam da gi zamislam.Strav mi e da ne se zdebelam mnogu.Drugarka koja e 4 nedeli pred mene celo vreme povrakase i gi namali kilogramite sto ne e slucaj kaj mene pa moze i zatoa sum zagrizena a dosega sum kacila samo 1kg.[sm=zmeden.gif]




ilic -> RE: Исхраната кај вработени бремени жени (27.11.2012 22:50:27)

ne sporeduvaj so drugi trudnici vikaat ako mnogu povrakash nema da pokacis vo kilaza a moze duri i da oslabnes a ako voopsto ne povrakas togas sigurno ke pokacis kilaza jas naprimer sum 5 mesec i do sega voopsto ne povrakam nitu ednaska, pa se zdebeliv 3 kila do sega vazno e da jades pocesto no po malku




Mihaela 2010 -> RE: Исхраната кај вработени бремени жени (8.9.2014 10:35:45)

E jas od utre trgam na rabota , kancelariska rabota i mnogu se mislam sto da jadam.so prvata bremenost se zdebeliv 24 kg sega planiram da vnimavam i da ne preteruvam.ovosje sekako ke si nosam jogurt i nekoe gevrece i orevcinja za izmegu .iznakupyvav integralni kolacinja ako me fati kriza za blago pa ke vidam do 17 h kako ke izdrzuvam




Dilina -> RE: Исхраната кај вработени бремени жени (8.9.2014 15:49:36)

Јас додека бев бремена мн јадев на работа, па и последните два месеца иако ги работв по 4 саати... јадев геврек, јогурт, а најчесто си носев зготвена храна од дома.. мевце компирче итн.. покрај тоа јадев секој ден по 100 грама милка чоколадо а и викаат трудници кои јадат мн чоколадо раѓаат весели деца [sm=jezicek.gif] еве ја мојава само се кези по цел ден.....[sm=smiley36.gif]

Оревчиња, бадеми, лешници, мн суво овошје се ем многу здрави ем држат ситост.. ама не се лишев ни од чипсови и грицки, само не претерано, качив 22 кг (62) а бев 40... па сега сум 52 и се надевам нема да идам надолу [sm=smiley1.gif]




Страница: [1] 2   Следна страница >   >>